Jump to content
ayrtonsenna

Εκτιμηση Ζημιας Polo 2011

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

με τράκαραν πριν 15 ημέρες από πίσω στο polaki μου και το έχω στο συνεργείο.Επειδή έμπλεξα με την ασφαλιστική του γιατί δε προτίθεται να το αναλάβει θα το πάω δικαστικά.Με χτύπησε ταξί από πίσω στην Αττική.Μου είπαν λοιπόν από το συνεργείο ότι η ζημιά είναι επισκευάσιμη αλλά κοστίζει πολύ με μια πρώτη ματιά.Μου είπε ότι θέλει αλλαγή άξονας πίσω,ψαλιδι πίσω αριστερά και ότι άλλο περιλαμβάνει σε μηχανικό μέρος πίσω αριστερά.Θέλει αλλαγή προφυλακτήρα,πίσω φτερό και πορτ-μπαγκαζ.Ολα αυτά με μια πρώτη εκτίμηση μου είπε 5500-6000.Μου φάνηκαν πολλά και θέλω τη γνώμη σας και για στο κόστος και γενικότερα για το πως μπορώ να το φτιάξω πιο οικονομικά π.χ. να μου προτείνεται κάπου αλλού.

photo1.pdf

photo2.pdf

Edited by politsa leyki
Link to comment
Share on other sites

Αν σε χτυπησε απο πισω πως μπορει η ασφαλιστικη του να μην σε καλυπτει; Η δικη σου ασφαλιστικη τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ξερω οταν σε χτυπησουν απο πισω παντα φταιει εκεινος γιατι δεν τηρουσε αποστασεις ασφαλειας κλπ. Κριμα παντως κ περαστικα!

Αν θες μπορω να σου προτεινω φανοποιειο παντως να του ριξει μια ματια!

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό ξέρω.Οτι όταν είναι απο πίσω τελείωσε η ιστορία.Αλλα ότι ναναι.Εγώ μένω Αγια Παρασκευή και το αυτοκίνητο δε μετακινείται.Που είναι το φανοποιειο αυτό?Μπορεί να έρθει να το δει?

Link to comment
Share on other sites

Μεταμορφωση. Σημερα θα παω απο εκει. Θα του πω για την περιπτωση σου και αν ειναι θα σου στειλω με πμ το τηλ του να τα πειτε!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το αναλαμβανει μου ειπε!

Εχει και φθηνα καλα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα για polo μου ειπε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε; Τι μεταχειρισμένα; Τι δεν καλύπτει; Πάμε καλά; Θα τον πας δικαστικά και θα πάρεις και αποζημίωση για τις μέρες που δεν είχες το αμάξι και ότι άλλο θες βάζεις. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις άσε το αμάξι και βρες καλό δικηγόρο και ξεκίνω αγωγές παντού για να βγάλεις να πας και διακοπές το καλοκαίρι. Μην βιαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Και θα μεινει δλδ χωρις αμαξι για κανα χρονο μεχρι να εκδικαστει η υποθεση ;

"Αναγκαστικα" θα το επισκευασει και μετα θα παει δικαστικα για να παρει πισω το κοστος της επισκευης.

Link to comment
Share on other sites

Και θα μεινει δλδ χωρις αμαξι για κανα χρονο μεχρι να εκδικαστει η υποθεση ;

"Αναγκαστικα" θα το επισκευασει και μετα θα παει δικαστικα για να παρει πισω το κοστος της επισκευης.

 

Και γιατί να κάνει δουλειά με μεταχειρισμένα ανταλακτικά σε καινούργιο αυτοκίνητο; Να το κάνει κανονικά με καινούρια ανταλακτικά και να πάρει τα χρήματά από την ασφαλιστική.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπε πως του φαινονται πολλα τα λεφτα... Δεν ειναι ευκολο να δωσεις 6.000€ και μετα να περιμενεις αν και ποτε θα τα παρεις πισω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπε πως του φαινονται πολλα τα λεφτα... Δεν ειναι ευκολο να δωσεις 6.000€ και μετα να περιμενεις αν και ποτε θα τα παρεις πισω!

 

 

Αυτό τα λέει όλα , Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου , πληρώνεις ασφάλεια για να πληρώνεις μετά από την τσέπη σου όταν γίνει κάτι. Μακάρι φίλε μου να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα.Ότι η ασφαλιστική προσπαθεί να ελαχιστοποιήσει το κόστος της ζημιάς.Θα δω τι θα γίνει παιδιά.Εγώ πάντως θέλω να φτιαχτεί το αμαξάκι μου γιατί δεν αντέχω άλλο ψυχολογικά.Με έχει κουράσει.Θα ξεκινήσω αύριο αγωγή γιατί δεν είχα κανένα νέο σήμερα που μου είπανε και θα δούμε τι θα γίνει.Μακάρι να μπορούσα να το φτιάξω με καινουρια.Θα δούμε όμως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ατύχημα που είχα,βλέπω ότι το καπό δεν έχει σχεδόν καθόλου κενό με το δεξί φτερό ενώ έχει αρκετό κενό με το αριστερό.Επίσης ενώ η απόστασή του από το δεξί φανάρι φαίνεται να είναι η κανονική,από το αριστερό είναι πλέον τόσο μεγάλη που χωράει το χέρι μου.Από πιο μακριά φαίνεται πάνω από το σήμα της vw και το πορτοκαλί χερούλι που ανοίγει το καπό.

Η ζημιά που φαίνεται είναι μονάχα ένα γδάρσιμο στον προφυλακτήρα και ένα σπάσιμο της βάσης του.

Η Karenta μου είπε για αλαγή μετώπης χωρίς να το λύσουν,ενώ άλλο συνεργείο που το πήγα δεν ήταν σίγουροι αν δεν το έλυναν πρώτα.

Οπότε μέχρι να τα βρουν οι ασφαλιστικές μιας και η άλλη οδηγός έκανε αρνητική δήλωση,σε τί μπορεί να οφείλεται το κενό?(έτσι για να περάσουν και οι 10 εργάσιμες :p ).Μπορεί να είναι μετώπη και να μη φαίνεται? Ή να φταίει η βάση του προφυλακτήρα? Ειδικά οι αποστάσεις από τα φτερά με προβληματίζουν.Ή μπορεί απλά από το τράνταγμα να θέλει ρύθμιση το καπό?

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ατύχημα που είχα,βλέπω ότι το καπό δεν έχει σχεδόν καθόλου κενό με το δεξί φτερό ενώ έχει αρκετό κενό με το αριστερό.Επίσης ενώ η απόστασή του από το δεξί φανάρι φαίνεται να είναι η κανονική,από το αριστερό είναι πλέον τόσο μεγάλη που χωράει το χέρι μου.Από πιο μακριά φαίνεται πάνω από το σήμα της vw και το πορτοκαλί χερούλι που ανοίγει το καπό.

Η ζημιά που φαίνεται είναι μονάχα ένα γδάρσιμο στον προφυλακτήρα και ένα σπάσιμο της βάσης του.

Η Karenta μου είπε για αλαγή μετώπης χωρίς να το λύσουν,ενώ άλλο συνεργείο που το πήγα δεν ήταν σίγουροι αν δεν το έλυναν πρώτα.

Οπότε μέχρι να τα βρουν οι ασφαλιστικές μιας και η άλλη οδηγός έκανε αρνητική δήλωση,σε τί μπορεί να οφείλεται το κενό?(έτσι για να περάσουν και οι 10 εργάσιμες :p ).Μπορεί να είναι μετώπη και να μη φαίνεται? Ή να φταίει η βάση του προφυλακτήρα? Ειδικά οι αποστάσεις από τα φτερά με προβληματίζουν.Ή μπορεί απλά από το τράνταγμα να θέλει ρύθμιση το καπό?

 

 

Έτσι που το γράφεις μου θυμίζει κάτι που μου εχει τύχει και μένα αν και offtopic. Με μικρή ταχυτητα σύγκρουση και μόνο κάτι γρατζουνιές στον προφυλακτήρα όπως νόμιζα. Τα δικά μου συμπτώματα που ανακάλυψα αργότερα ήταν σπασμένες βάσεις φαναριών μπροστά και ότι έχει σπάσει η βάση απο την μία πλευρά που πιάνει ο προφυλακτήρας στην μετώπη και έχει μπεί πιο μέσα. Αυτά τα βρήκα όταν για άλλο λόγο έβγαλα το πάνω μασκάκι (αυτό που έχει το σήμα της vw). Πλέον που έφτιαξα τα φαναρια εξωτερικά φαίνεται μόνο ότι απο το καπω στο αριστερό φανάρι μπαίνει ανάμεσα με δυσκολία το μεσαίο δάχτυλο στο κενό ενώ στο δεξί χωράει με άνεση. Προσωπικά το θεωρώ μικρό και θα το λύσω μαζί με κάποια άλλη δουλειά φανοποίιας σύντομα.

 

Όπως τα γράφεις ή έχεις σπάσει τις βάσεις του προφυλακτήρα απο μέσα και έχει πάρει ελάχιστα η μετώπη ή έχει απορροφήσει η μετώπη την σύγκρουση περισσότερο. Βλέπεις κάποια δυσκολιά στο να κουμπώσει ξανα το καπώ αν το ανοίξεις? Τα ψυγεία απο μέσα φαίνονται ή ίσια η καμπυλώνουν? θα μπορούσες με ένα κατσαβίδι torx να βγάλεις το μασκάκι να δείς λίγο με κάποιο φακό τι γίνεται χαμηλότερα εκεί που πιάνει ο προφυλακτήρας ή να κοιτάξεις μέσα απο την κεντρική σίτα. Μια βόλτα απο ενα φανοποιό πάντως ξεκαθαρίζει. Να ξέρεις ότι η μετώπη έρχεται αν έχει πάρει λίγο για να μην φορτωθείς και το έξοδο της καινούριας αφού κατα 70% θες προφυλακτήρα μιας και οι πλαστικές βάσεις αν σπάσουν τέλος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,όπως έγραψα,η Καρεντα μου είπε για μετωπη χωρίς καν να ξεβιδώσει έστω το μασκακι που λες με το σήμα,χωρια που ήθελε να αλλαξει φανάρια και ιστορίες χωρίς λόγο.Οποτε και τους χαιρέτησα.Σε κοντινό φανοποιειο που πήγα μου είπε να κανονίσω ραντεβού με πραγματογνωμονα και μπροστά του να ξεβιδώσει όλη τη μούρη ουσιαστικά (φώτα,προφυλακτήρα κλπ) ώστε να δει αν έχει πάρει μετωπη και τι κλιπ μπορεί να έχουν σπάσει απο τα υπόλοιπα κομμάτια.

Θα κάνω αυτο που λες αυριο με το τορξ αμα είναι να δω τι γίνεται.Το ψυγείο μου φαίνεται ολόισιο.Εντυπωση μου έκανε ότι ενώ υπήρχε το κενό που λέω με τη μάσκα και το φανάρι,οι αποστάσεις απο τα φτερά ήταν κομπλέ.Υστερα απο μερικα δρομολόγια άλλαξαν,οποτε φοβάμαι μην κάνω καμια χειρότερη ζημιά οδηγώντας το.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή βρίσκω την λύση του φανοποιού. Απλα να είσαι σίγουρος ότι ό,τι βγει μετά το λύσιμο θα πρέπει και να φτιαχτεί αφού το να δένεις ξανά στραβά πράγματα ή σπασμένα δεν ενδείκνυται. Κάνε αυτό με το μασκάκι να έχεις μια ιδέα μεχρι να κανονίσεις με τον πραγματογνώμονα. Αυτος λόγικα θα σου πει και επι τόπου αν θεωρεί ότι μπορείτε να κυνηγήσετε την ασφαλιστική της άλλης οδηγού οπότε και άν συμφέρει να τα φτιάξεις με όλα γνήσια. Πως έγινε? Παραβιαση προτεραιότητας ή κατι τετοιο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε STOP αλλα ερχόμουν απο δεξιά.Μιλαμε για διασταύρωση σε στενά.Εχοντας αφησει το γκάζι και ενώ ήμουν μερικα μέτρα απο τη διασταύρωση με 20χλμ. πετάχτηκε απο αριστερά χωρίς ποτέ να σταματήσει και επειδή δεν πρόλαβα να αντιδράσω εγκαιρα την πετυχα στο πίσω φτερό (500αρακι 3,5 μέτρων οποτε είχε προλάβει σχεδόν να περάσει).Εκανε αρνητικη δήλωση και στο 1ο αίτημα της δικης μου ασφαλιστικής απάντησαν αρνητικά λόγω πίσω φτερού.Δεν είχαν όμως το χαρτί της αστυνομίας που εγώ το είχα στείλει (Ευτυχώς που κάλεσα αμεσως εκείνη την ώρα),οποτε η διακανονιστρια τους το έστειλε λέγοντας ότι οι ταχύτητες δεν αποδεικνύονται οποτε πάμε βασει ΚΟΚ όπου η αστυνομια μου δινει προτεραιότητα.Στο μεταξύ απορρίφθηκε και το δικο τους αίτημα για κάλυψη της δικης τους ζημιάς.Οποτε τώρα πρέπει να περιμένω άλλες 10 εργάσιμες πάλι.Εγω έχω Allianz και η αλλη Εθνική.Και τις 2 τις εξυπηρετεί η Mondial που μας έστειλε τότε έναν άνθρωπο για τις δηλώσεις και ενώ η δικια μου ασφαλιστικη είχε το χαρτί της αστυνομίας,απορω πως δεν το είχε η άλλη.Πιστευω ότι τόσο καιρό προσπαθούν να βρουν παραθυράκια για να μη με αποζημιώσουν αλλα απορω πως πιστεύουν ότι θα τους αποζημιώσει η Allianz.Ή πλήρης ανικανότητα παίζει ή/και βύσμα...

 

Ενημέρωση:Του ξαναέριξε σήμερα που είχε κενό ο φανοποιός που είναι και φίλος και τελικά τα μικρά κενά μεταξύ προφυλακτληρα και φώτων οφείλονται στη σπασμένη βάση.Μετώπη 90% δε θέλει αλλά είπαμε αυτό όταν ξεκουμπώσει ολόκληρο.Το καπώ είναι στραβό καθώς το ξεκούμπωσαν στην Καρέντα χωρίς να μου πουν οτιδήποτε.Ήμουν 100% σίγουρος για το λίγο κενό που είχε με τα φτερά οπως είναι το σωστό,κεντραρισμένο,μιας και το έχω γυαλίσει 3 φορές :p

Ε,είδαμε από μέσα ότι η δεξιά βάση του καπώ ''κοίταζε'' προς τα έξω+ κάτι γρατζουνιές από το ξεβίδωμα γύρω από τις βίδες και στις 2 μεριές.....

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Αφού ήσουνα από δεξιά χωρίς stop ευθύνεται αυτή. Δυστηχώς αφού έκανε αρνητική δήλωση μπήκες σε περιπέτειες. Αν έκανε θετική τώρα θα είχε τελειώσει το θέμα. Θα έλεγα να βάλεις έναν δικηγόρο να την πάρει τηλέφωνο και να την απειλήσει ότι θα το πας μέχρι τέρμα και αν και τότε δεν αλλάξει να το πας δικαστικά ζητώντας και τα λεφτά του δικηγόρου, ηθική αποζημίωση κλπ.

Όσο για την γρίλια το video είναι αρκετά κατατοπιστικό. Εκτός από τις 2 βίδες είναι μόνο τα clips πάνω κ κάτω. Απλά όταν το είχα κάνει εγώ ήθελε λίγο προσεκτική πίεση για να ξεκουμπώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατο το βιντεάκι.Παω τώρα να δοκιμάσω :Ρ

Στα της ασφαλιστικής,μεθαύριο τελειώνει και το 2ο δεκαήμερο και όπως με διαβεβαίωσε η διακανονιστρια της Αllianz,θα αποζημιωθώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.