Jump to content
scoud

Αντλια Νερου Μοτέρ 1.4 Tsi (Bmy,blg,bwk,cavd,cth)

Recommended Posts

Υπαρχει ανοιχτο θεμα ηδη με αντλια νερου για 1.4 tsi μοτερ.

Εχεις αρκετο καιρο στο forum, καλο ειναι να χρησιμοποιεις την αναζητηση.

Οι ενδειξες φανερωνουν φθορα στο πηνιο της αντλιας και επικειμενη αλλαγη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ανοιχτο θεμα ηδη με αντλια νερου για 1.4 tsi μοτερ.

Εχεις αρκετο καιρο στο forum, καλο ειναι να χρησιμοποιεις την αναζητηση.

Οι ενδειξες φανερωνουν φθορα στο πηνιο της αντλιας και επικειμενη αλλαγη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Νίκο, επειδή είχα συγκεκριμένα fault codes που δεν βρήκα σε άλλα θέματα, είπα να ξεκινήσω καινούργιο θέμα. 

Πέρα από το 004269 - Magnetic Clutch for Supercharger, P10AD - 000 open Circuit που βρήκα κάποιες δημοσιεύσεις σε αυτό και σε κάποια forum του εξωτερικού, στα άλλα δυο fault codes καμία πληροφορία. 

 

Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή, μήπως ξέρεις αν συμφέρει να αλλάξω και καδένα + σφιγκτήρα μιας και θα σκαλίσουν εκει πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Σε συμφερει, σαν συνολο εργασιων, αν σου κανει καλυτερη τιμη.

Μπορουν να γινουν και ανεξαρτητα σαν εργασιες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως μπαινω στο club αντλιας. Μετα απο ταξιδι εχω αυτον το θορυβο απο δεξια μερια στο μηχανοστασιο σαν να ακουμαπει καπου φτερωτη/κουτακι αναψυκτικου/τενεκεδενιο οταν δινω γκαζι και ανεπεσθητα στο ρελαντι. Αυριο θα το δω και θα ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καπου απο κει ερχεται και ειναι τελικα ναι ειναι αντλια. 103.600χλμ. game over. 

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλημέρα!

Καινούργιος στον χώρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τυχαίνει να έχει την οδηγία 

 

Φιλε πραγματικα με αυτο το θεμα εχω ασχοληθει τοσο πολυ μα τοσο πολυ που πρεπει να μαζεψω μια μερα ολα τα ποστ μου και τα στοιχει αμου απο εδω και απο το σιροκοκλαμπ και ενως αλλου χρηστη μηχανικου που εχει ανοιξει το ανταλλακτικο και το παλιο και το καινουριο ...Δεν θελω να αναλωνομαι αλλα το "πατιναρισμα" ειναι προβλημα...και τωρα που νομιζεις οτι δεν το ακους απλα οι επιφανειες εχουν παρει τετοια υφη που δεν το κανει αυτος ειναι ο κυκλος που κανει το ανταλλακτικο ...και καποια στιγμη επερχεται η σχετικη ενδειξη βλαβης.... μπορεις να δεις πολλες αλλαγμενες λογω διακοπης λειτουργιας και δω μεσα και στα σιροκο κλαμπ-φορουμ ...και ολοι στα 60-80 χιλ χιλιομετρα.
ΕΑΝ δεν ηταν προβλημα και μαλιστα σοβαρο (σε πολλες περιπτωσεις επερχωταν καθυστερηση στην αποδοση δυναμης ) δεν θα εβγαζε Ειδικη Οδηγια η vw ...παγκοσμια μαλιστα . Εγω την εχω και οταν βγαινει νεο ανταλλακτικο παω και το βαζω δεν με ενδιαφερει τι θα μου πουν ..οι 9 στους δεκα δεν εχουν δει καν ανοιγμενο τετοιο ανταλλακτικο. Δινω παραταση ζωης στην ουσια .
Παντως η απολεια του ηχου πολλες φορες συνεπαγεται απαλοιφη της ειδικης επικαλυψης δεκατων του χιλιοστου που εχει πανω ο δισκος μαγνητικης συμπλεξης...και οχι οτι εφτιαξε... τα ιδια εγιναν και με τα πρωτα δισκο πλατο και τα ρολεμαν συμπλεκτη που μερικες παρτηδες τα ρολεμαν εβγαιναν αποσυναρμολογημενα !!! Ημουν μπροστα και μπορω να το αποδειξω διοτι ηταν χρηστη του φορουμ μας ...το αυτοκινητο....και ολοι ειχαν μεινει με το στομα ανοιχτο εκει περα. Μεγαλο λαχειο τα golf ...οχι για το κινητηρα τους αλλα ολα τα υπολοιπα συστηματα που τους πλαισιωνουν .

Αγαπητέ φίλε θα ήθελα αν γίνεται να μου πεις πως μπορώ να βρω τη σχετική οδηγία της VW για την αντλία νερού. Δυστυχώς, στο δικό μου (TSI 1.4) θα πρέπει να αλλάξω αντλία για 2 φορά μέσα σε δύο χρόνια και η Karenta δεν δέχεται την αντικατάσταση εντός εγγύησης επειδή έχουν περάσει 25 μήνες, αντί για 24 που έχει εγγύηση το εξάρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μου άναψε το λαμπάκι ψεκασμού και το αποτέλεσμα σαν να μην εχω τουρμπίνα..
Πήγα στην αντιπροσωπεία το βάλαμε στο διαγνωστικό και έβγαλε αντλία νερού.
350 ευρω + 80 περίπου για εργασία..
Τέλειααα..

 

Υπήρχε ήδη ανοιχτό θέμα. Κάνουμε αναζήτηση δεν βαριόμαστε.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή αντλίας νερού στα 102000κμ μετά από τον γνωστό ήχο.

 

Μαζί άλλαξα προληπτικά και καδένα χρονισμού και οτιδήποτε ιμάντας αλλάζετε (ιμάντας κομπρέσορα, υμάντας δυναμου, τροχαλίες, βίδες, τεντωτήρες κ.τ.λ)

 

Όλα αγοράστηκαν από αντιπροσωπεία.

 

Συνολικό κόστος με αλλαγή λαδιού 900 ολοστρόγγυλα.

 

Να ευχαριστήσω και τον Nikdev για την αποστολή όλων των κωδικών ανταλακτικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2014 at 6:13 ΜΜ, kostas123 said:

Σε ευχαριστω για την απαντηση και εγω αυτο υποψιαστηκα απο τη στιγμη που δεν ακουγα το κλακ του κομπρεσορα αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω....θα το παω να μου βγαλει ο μαστορας το κοστουμι και βλεπουμε...

Τελικά ήταν όντως αντλία?

Link to comment
Share on other sites

On 6 Οκτωβρίου 2012 at 4:55 ΜΜ, firev12 said:

Διαμάντι - διαμάντι ο CAXA, αλλά ήρθαν τα σύννεφα.... 4 χρόνια όλα καλά, το μόνο πρόβλημα ήταν που δεν έπαιρνε μπρος όταν το βάραγε ήλιος για ώρα. Αλλάχτηκε το δοχείο αναθυμιάσεων καυσίμου στην επέκταση εγγύησης κι όλα καλά.

Εντελώς τυχαία, πριν 1 βδομάδα, αντιλαμβάνομαι ήχο (κάτι σαν τρύπια εξάτμιση ή ρουλεμάν) που ακούγεται λίγο περισσότερο μετά το άφημα του γκαζιού. Ακουγόταν από τη μεριά του συνοδηγού. Το ελέγχω σε ήσυχο χώρο με νεκρά και πατημένο συμπλέκτη, δίνοντας λίγο γκάζι. Συντόνιζε στις 1200-1300 στροφές. Σκεπτόμενος ότι θα είναι ρουλεμάν από τροχαλίες ή κάτι τέτοιο (δε σκεπτόμουν τρόμπα νερού αλλά σκεπτόμουν τρόμπα λαδιού,δεν ξέρω γιατί), πάω σε συνεργείο γνωστού μου.

Με κάτι σα στηθοσκόπιο (με μεταλλικό μαρκούτσι), τα ακροαστικά έδειξαν ρουλεμάν τρελού (έτσι λέγεται μια συγκεκριμμένη τροχαλία) και τεντωτήρα. Αφού πριν 1 μήνα έληξε η επέκταση, μου είπαν να ρωτήσω σε αντ/πεία μήπως το καλύψουν στην εγγύηση "καλής θέλησης". Μιας και το παιδί κάποτε δούλευε στον Φου (όπου πήγαινα για σέρβις), μου είπε να πάω εκεί και να βρω το Μιχάλη ή τον κύριο Σταύρο (ένας εκ των αδερφών Φου).

Αφού πήγα στον Φου, βρίσκω το Μιχάλη τον πωςτονλέν', πάει μια βόλτα το αμάξι, κάτι ακούει, τελειώνουμε τη βόλτα, ανοίγουμε καπώ, εγώ στα πηδάλια να χαιδεύω γκάζι, αυτός κοιτά και ακούει, και τέλος λέει με σιγουριά "αντλία νερού".

Να σημειώσω ότι αυτό το "χρρ-χρρ" που ακούγεται λιιιιιιιίγο πιο έντονα όσο περνάει ο καιρός, δε μπορώ να το περιγράψω και μάλλον ούτε να το ηχογραφήσω, αλλά σίγουρα είναι θόρυβος από κάτι που περιστρέφεται και είναι στην περιοχή του ιμάντα (στα πλαϊνά του μοτέρ).

Στον Φου μου είπαν ότι μου καλύπτουν τα ανταλλακτικά (τρόμπα, ψυκτικό υγρό, φλάτζες, σάντουιτς, φραπέ) και πληρώνω μόνο εργατικά (110-120 ευρώ).

Θα ξαναπάρω τηλέφωνο το γνωστό μου (το συνεργείο που έλεγα) να δω τι θα μου πει.

Ερωτώ:

-Πόσο κάνει μια τρόμπα νερού καινούρια; Αξίζει να γίνει η δουλειά στον Φου;

-Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα με τρόμπα νερού; (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ το πρόβλημα του συμπλέκτη του κομπρέσσορα!!!!)

-Είχε κανείς θόρυβο ή πρόβλημα στις τροχαλίες του ιμάντα;

-Γιατί σε μένα;

(sorry for the long post... U mad bro?)

Εχω ενα θόρυβο μεταλλικό όταν κομπλάρει ο κομπρεσορας κ πήγα συνεργείο το άκουσε κ μου είπαν για τρόμπα νερού ρουλεμάν ισχυει; Πρέπει να το αλλάξω; Το ίδιο είχες; Νόμιζα οτι κάπου χτυπούσε η εξάτμιση στις αλλαγές με λίγες στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 122, έχει μια απλή αντλία νερού, τα 140-160-170 έχουν αντλία που ενσωματώνει μαγνητικό συμπλέκτη για τον κομπρέσορα, οπότε δηλώνω αναρμόδιος.

Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2016 at 9:55 ΜΜ, Chriss said:

Καλησπερα σήμερα πήγα σε συνεργείο για θόρυβο στις χαμηλές όταν άλλαζα ταχύτητα , μεταλλικός θόρυβος , κ μου είπαν οτι ειναι ρουλεμάν αντλίας νερού ισχύει; Θελει άλλαγμα; Μου είπαν για 300€ κομπλέ. Εχω Tiguan 1.4

Ναι σωστά σου είπαν, θέλει άλλαγμα. Η εργοστασιακή τρόμπα κάνει 200ευρώ οπότε τα άλλα 100ευρώ είναι τα εργατικά. Εγώ όταν άλλαξα την τρόμπα άλλαξα και καδένα οπότε δεν μπορώ να σου πω αν τα 100ευρώ που ζητούν εργατικά είναι λογική τιμή αλλά πιστεύω ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα . Φίλε μου τελικά βρήκες άκρη με το πρόβλημα σου ? Διότι νομίζω οτι αντιμετοπίζω ακριβώς το ίδιο με εσένα .

Κάτοχος Golf 5 Gt . 130,000 Χμ . Δεν έχει αλlαχτεί αντία νερού (ακομα :()
Παρατηρούσα κάτι στάμπες στην πιλοτή του σπιτιού μου εκεί που άφηνα το αμάξι αλλα αφού τσέκαρα τα λάδια και την στάθμη του νερού μου, δέν έδωσα σημασία . 
Μετά απο 2 μέρες στον δρόμο απο Θεσσ. για Αθήνα παρακολουθούσα την θερμοκρασία και παρατήρησα οτι ανέβαινε 87-88 (πάντα δούλευε 84-86 άντε 87 μέσα στην πόλη ) στα πρώτα Χμ. μου ανάβει στο STOP και η ένδειξη για θερμοκρασία νερού :startle::shok: . Σταμάτησα στην άκρη και αφού ηρέμησα απο την τρομάραπου πήρα ( 1η φορά μου παρουσιάζει οτιδήποτε στον δρόμο ) είδα οτι έλειπαν paraflu , συμπληρώνω και όλα καλα με έφερε Αθήνα . Την επόμενη μέρα χωρίς να το βάλω μπροστά ,ξεβιδώνω την τάπα του δοχείου paraflu και σκύβωντας βλέπω οτι χάνει υγρά . Όπως προ είπε και ο φίλος , φαινόταν να τα χάνει απο το αριστερό , πίσω μέρος του κινητήρα , κοντά στους ιμάντες . Ή απο εκεί έβρισκαν διέξοδο προς το έδαφος διότι το προστατευτικό πλαστικό του κινητήρα είναι "πλημμυρίσει"
Καμία ιδέα ?
Είχε κανείς ποτέ παρόμοιο πρόβλημα ? Help 
Λόγω υποχρεώσεων δεν έχω ασχοληθεί ακόμα , τι προτείνετε ? Λέτε να είναι αντία ?

 

20160903_215132.png

Κάτω αριστερά (στα πόδια του συνοδηγού)  

Η αριστερή εικόνα είναι απο το εμπρόσθιο μέρος ,μπροστά απο το ψυγείο και η δεξιά απο το αριστερό μέρος του κινητήρα ,στον χώρο που είναι οι ιμάντες.

 

Screenshot_20160903-214338.pngScreenshot_20160904-000759.png

 

Edited by Giwrgos Man.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μετα από γενική επισκευή μοτέρ (κεφαλη, βαλβίδες, καδένα, ιμάντες κτλ) παρατήρησα ενα θόρυβο όταν ειναι κρυο το αυτοκινητο. Εαν έχω πατημένο το συμπλέκτη κ πατήσω αποτομα γκάζι μου κάνει ενα τσιγριγμα σαν κατι να γυργάει. Μετα απο ψάξιμο κατάλαβα οτι πρεπει να ειναι η αντλία νερου. Πηγα στην VW και τους ειπα να κανουν εναν ελενχο και να κοιταξουν την αντλια οπου και μου επιβεβαιωσαν οτι εχει θέμα και πρεπει να αλλαχτει. Πηγα την παρασκευη να το παρω το αυτοκινητο σταματαω στο φανάρι και κανω μια δοκιμη με πατημένο συμπλέκτη. Παλι τα ίδια. Τους το πήγα πίσω ξανα να το κοιτάξουν. Σημερα μηλησα με τον υπευθυνο και μου λεει δεν βρηκα κατι ακομα αλλα θα το κρατησω κιάλο μεσα να το δουμε και με βγαλμένους ιμάντες ενώ ειναι κρυο. Του ειπα να κοιτάξει ξανα την αντλια νερου (μαγνητικη). Μπορει να πεις κανένας τι άλλο μπορει να έιναι. Καμοια ιδέα κανεις? Επλίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by LazGT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μετα από γενική επισκευή μοτέρ (κεφαλη, βαλβίδες, καδένα, ιμάντες κτλ) παρατήρησα ενα θόρυβο όταν ειναι κρυο το αυτοκινητο. Εαν έχω πατημένο το συμπλέκτη κ πατήσω αποτομα γκάζι μου κάνει ενα τσιγριγμα σαν κατι να γυργάει. Μετα απο ψάξιμο κατάλαβα οτι πρεπει να ειναι η αντλία νερου. Πηγα στην VW και τους ειπα να κανουν εναν ελενχο και να κοιταξουν την αντλια οπου και μου επιβεβαιωσαν οτι εχει θέμα και πρεπει να αλλαχτει. Πηγα την παρασκευη να το παρω το αυτοκινητο σταματαω στο φανάρι και κανω μια δοκιμη με πατημένο συμπλέκτη. Παλι τα ίδια. Τους το πήγα πίσω ξανα να το κοιτάξουν. Σημερα μηλησα με τον υπευθυνο και μου λεει δεν βρηκα κατι ακομα αλλα θα το κρατησω κιάλο μεσα να το δουμε και με βγαλμένους ιμάντες ενώ ειναι κρυο. Του ειπα να κοιτάξει ξανα την αντλια νερου (μαγνητικη). Μπορει να πεις κανένας τι άλλο μπορει να έιναι. Καμοια ιδέα κανεις? Επλίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε μου με πατημένο συμπλέκτη εμένα το μυαλό μου θα πήγαινε πρώτα στο ρουλεμάν συμπλέκτη και μετά σε οτιδήποτε άλλο. Χωρίς να σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα το ρουλεμάν συμπλέκτη.

kostas

Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα του πω να το κοιτάξει και αυτό. Αν και το κάνει μετα τις 1000-1500  στροφές που ανοιγει και ο κομπρεσσορας αλλα δεν χανουμε και κατι να το κοιτάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μηλησα με το μηχανικο. Τα κοιταξε ολα τον συμπλέκτη, τις τροχαλιες, ιμαντες κτλ.  Λεει οτι δεν εχει προβλημα ακι οτι ο θορυβος ειναι μαλλον απο το flap του κομπλρεσσορα και οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι αλλο, δεν εχει θεμα να λεει. Θα το ρίξω καμοια ματια οταν κατεβω Ελλαδα σε ενα μηνα για να ειμαι σιγουρος. Ο θορυβος σταματαει οταν το αμαξι ζεσταθει εν τω μεταξυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το flap του κομπρεσσορα για να μαθω κι εγω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2016 at 9:57 ΜΜ, Giwrgos Man. said:

Καλησπέρα στην ομάδα . Φίλε μου τελικά βρήκες άκρη με το πρόβλημα σου ? Διότι νομίζω οτι αντιμετοπίζω ακριβώς το ίδιο με εσένα .

Κάτοχος Golf 5 Gt . 130,000 Χμ . Δεν έχει αλlαχτεί αντία νερού (ακομα :()
Παρατηρούσα κάτι στάμπες στην πιλοτή του σπιτιού μου εκεί που άφηνα το αμάξι αλλα αφού τσέκαρα τα λάδια και την στάθμη του νερού μου, δέν έδωσα σημασία . 
Μετά απο 2 μέρες στον δρόμο απο Θεσσ. για Αθήνα παρακολουθούσα την θερμοκρασία και παρατήρησα οτι ανέβαινε 87-88 (πάντα δούλευε 84-86 άντε 87 μέσα στην πόλη ) στα πρώτα Χμ. μου ανάβει στο STOP και η ένδειξη για θερμοκρασία νερού :startle::shok: . Σταμάτησα στην άκρη και αφού ηρέμησα απο την τρομάραπου πήρα ( 1η φορά μου παρουσιάζει οτιδήποτε στον δρόμο ) είδα οτι έλειπαν paraflu , συμπληρώνω και όλα καλα με έφερε Αθήνα . Την επόμενη μέρα χωρίς να το βάλω μπροστά ,ξεβιδώνω την τάπα του δοχείου paraflu και σκύβωντας βλέπω οτι χάνει υγρά . Όπως προ είπε και ο φίλος , φαινόταν να τα χάνει απο το αριστερό , πίσω μέρος του κινητήρα , κοντά στους ιμάντες . Ή απο εκεί έβρισκαν διέξοδο προς το έδαφος διότι το προστατευτικό πλαστικό του κινητήρα είναι "πλημμυρίσει"
Καμία ιδέα ?
Είχε κανείς ποτέ παρόμοιο πρόβλημα ? Help 
Λόγω υποχρεώσεων δεν έχω ασχοληθεί ακόμα , τι προτείνετε ? Λέτε να είναι αντία ?

 

20160903_215132.png

Κάτω αριστερά (στα πόδια του συνοδηγού)  

Η αριστερή εικόνα είναι απο το εμπρόσθιο μέρος ,μπροστά απο το ψυγείο και η δεξιά απο το αριστερό μέρος του κινητήρα ,στον χώρο που είναι οι ιμάντες.

 

Screenshot_20160903-214338.pngScreenshot_20160904-000759.png

 

Αφού βγεί ο θόλος του συνοδηγού μπορεί στο συνεργείο να δει αν είναι η αντλία νερού ή κάποιο κολλάρο. 99% είναι αντλία.

 

ΥΓ. Θα σε παρακαλέσω να μην ποστάρεις σε άσχετα θέματα και να γράφεις κατόπιν αναζήτησης, σαν σχετικά παλιό μέλος.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2016 at 5:33 ΜΜ, Volkswagen1992 said:

Ναι σωστά σου είπαν, θέλει άλλαγμα. Η εργοστασιακή τρόμπα κάνει 200ευρώ οπότε τα άλλα 100ευρώ είναι τα εργατικά. Εγώ όταν άλλαξα την τρόμπα άλλαξα και καδένα οπότε δεν μπορώ να σου πω αν τα 100ευρώ που ζητούν εργατικά είναι λογική τιμή αλλά πιστεύω ναι.

To Cax και τα blg/bmy/cav φορούν διαφορετικές αντλίες με διαφορετικά κοστολόγια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά . έχω ένα golf v tsi 140ps του 2006 χωρίς μετατροπές όλο μαμά πολύ προσεγμένο και το πρόβλημα μου είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια έχω πληρώσει πολλά λεφτά σε μηχανικές βλάβες χωρίς να φταίω. αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό το κείμενο το αμάξι είναι στο συνεργείο για αλλαγή αντλίας νερού για 4η φορά τα τελευταία 5 χρόνια. επίσης πριν 3 χρόνια άλλαξα το σασμάν γιατί έσπασε στα καλα καθούμενα και μου κόστισε 1200ευρω μεταχειρισμένο φυσικά. το αποτέλεσμα είναι ότι εκτός του ότι δίνουμε μια περιουσία σε ένα αυτοκίνητο θα πρέπει να πληρώνουμε και τα λάθη των εταιριών και των εργοστασίων από την τσέπη μας. αν υπάρχει κάποιος αρμόδιος που διαβάζει αυτό το κείμενο ας μου δώσει μια εξήγηση ή έστω μια συμβουλή γιατί πλέον δεν υπάρχουν αλλα λέφτα, έχουμε και οικογένειες συντηρήσουμε. ας αναλάβουν επιτέλους οι υπεύθυνοι το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos82 said:

γεια σας παιδιά . έχω ένα golf v tsi 140ps του 2006 χωρίς μετατροπές όλο μαμά πολύ προσεγμένο και το πρόβλημα μου είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια έχω πληρώσει πολλά λεφτά σε μηχανικές βλάβες χωρίς να φταίω. αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό το κείμενο το αμάξι είναι στο συνεργείο για αλλαγή αντλίας νερού για 4η φορά τα τελευταία 5 χρόνια. επίσης πριν 3 χρόνια άλλαξα το σασμάν γιατί έσπασε στα καλα καθούμενα και μου κόστισε 1200ευρω μεταχειρισμένο φυσικά. το αποτέλεσμα είναι ότι εκτός του ότι δίνουμε μια περιουσία σε ένα αυτοκίνητο θα πρέπει να πληρώνουμε και τα λάθη των εταιριών και των εργοστασίων από την τσέπη μας. αν υπάρχει κάποιος αρμόδιος που διαβάζει αυτό το κείμενο ας μου δώσει μια εξήγηση ή έστω μια συμβουλή γιατί πλέον δεν υπάρχουν αλλα λέφτα, έχουμε και οικογένειες συντηρήσουμε. ας αναλάβουν επιτέλους οι υπεύθυνοι το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί....

Απλη περιεργεια . Αλλαξες ποτε βαλβολινες πριν σπασει ;

Αλλαξες ποτε νερα πριν χαλασουν οι τρομπες νερου ;

Ανεξαρτητα τι λεει (οτι τους συμφερει λενε ) η εταιρια η τα εξουσιοδοτημενα η τα απλα μαστορια , αυτα θεωρουνται αναλωσιμα και πρεπει να αλλαζουν σε ευλογο χρονικο διαστημα . Βαλβολινες μαλλον ανα 30 - 40 .000 χιλιομετρα ,ισως καμια 10αρια παραπανω σαν μεγιστο  και νερα μια φορα στον χρονο .Τουλαχιστον οσα χρονια το κανω εγω δεν επαθα ποτε τετοια ζημια . Ισως να ειμαι τυχερος .

Link to comment
Share on other sites

αν τα συνεργεία και ειδικά τα εξουσιοδοτημένα δεν μπορούν να κάνουν την δουλεία τους να τα κλείσουν καλύτερα. δεν έχω αργήσει ποτέ τα σέρβις και το τι χρειάζεται και στα πόσα χλμ πρέπει να αλλαχτεί κατι ειναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν. οι περισσότεροι ανθρωποι όπως και εγώ δεν έχουν τις ειδικές γνώσεις αλλιώς θα τα έφτιαχνα και μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.