Jump to content
scoud

Αντλια Νερου Μοτέρ 1.4 Tsi (Bmy,blg,bwk,cavd,cth)

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την vw δηλαδή θα αναγκαστώ κάθε 2 μήνες να αλλάζω αντλίες νερού γιατί σφυρίζουν και ίδιος εκνευριστικά ! εσύ έχεις ακούσει από κάποιον άλλον παρόμοιο πρόβλημα ? η auto club σαν αντιπροσωπεία αξίζει? Το πήγα και σε ένα φίλο μου μάστορα  που πίστευα πως θα μου το λύσει  το πρόβλημα τι είναι αλλα κόλλησε και από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα του ούτε αυτός δεν ήξερε τι ήταν με σιγουριά και φυσικά δεν το αναλάμβανε. Πάντως σαν αυτοκίνητα έχω διαβάσει και έχω ακούσει όλα τα παλαβά πολλά προβλήματα 

:growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:  :growl:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έβγαζε ένα προβληματάκι η αντλία στα 122, όχι σε όλα, η τιμή της μαζί με εργατικά ήταν χαμηλή σχετικά <100Ε.

Στους 2 μήνες να ξαναρχίσει να σφυρίζει είναι ασυνήθιστο, δες λίγο πως ρεγουλάρισαν τον ιμάντα μήπως ζορίστηκε ο τεντωτήρας ή μήπως έχει αρπάξει από πριν και θέλει κι αυτός αλλαγή.

Πολλές φορές τρίζει και η τροχαλία του δυναμό.

 

Βγάλτε ιμάντα και να παίξουν κατά τη φορά κίνησης με τον τεντωτήρα και τις τροχαλίες εαν η αντλία δεν έχει εμφανές πρόβλημα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω σήμερα ο φίλος μου που το άκουσε το ακούει από την αντλία φυσικά όχι με σιγουριά  αύριο θα περάσω από την auto club  να δω τι θα μου πουν γιατί του φάνηκε παράξενο  2 αντλία off  θα του πω να τα τσεκάρουν μήπως έχει αρπάξει κανένα ρουλεμάν από ότι κατάλαβα γιατί ασχολούμαι με μηχανές βιομηχανίας όμως λογικά πρέπει να έχει δυο ρουλεμάν του τεντοτηρα το ένα  και ένα ακριβώς κάτω από αυτόν κλειστού τύπου και τα δυο όμως δεν νομίζω ότι είναι αυτά γιατί  θα το κάνε και όταν το αμάξι είναι κρύο έστω ένα σημάδι κάτι ! φυσικά και 3 περίπου μήνες που το έχω παρατήσει δεν μου έχει κάνει Κανά αστείο με θερμοκρασία δουλεύει κανονικά  μπορώ να πω η αντλία ώμος κάνει σφύριγμα όταν είναι ζεστό μόνο

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο ηχος ειναι αντλια 99%.

Το ρουλεμαν τεντωτηρες κανουν διαφορετικο.

Αλλαξε και τεντωτηρα αν μπορες και ας δουν προσεκτικα την ταση στο λουρι μηπως ζοριζει καμια τροχαλια

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί λέω ότι είναι το μόνο που δεν ξέρω και κολλαω  λες μήπως το g13 που βάζουν δεν είναι σωστή η αναλογία μήπως θέλει περισσότερο η λιγότερο και μήπως την επηρεάζει αυτό? Φυσικά δεν μπορώ να πω ο φηλοσιδης σε αυτά είναι σωστός δεν σε κοροϊδεύει το άδειασε όλο το σύστημα και το έβαλε το νερό και το g13 με κενό στο αμάξι μου πρώτα για να δει μήπως έχω διαρροή και από Άλου νομίζω 2 μπουκάλια g13 έβαλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι τύχη πάντως  μια η μαμά αντλία off  δεύτερη αντλία off σε 2 μήνες 3 αντλία off σε μια εβδομάδα κανονικά άλλο που την κράτησα 3 μήνες! Φοβερή τύχη το μόνο που με παρηγορεί ότι υπάρχουν πιο χειρότερα από αυτό! Δεν μπορώ να πω ο 122 tsi στο mk5 από πολλούς έχω ακούσει ότι είναι ο πιο αξιόπιστος και αν σου βγάζει προβλήματα αυτά είναι απλά και χαζό προβλήματα όπως πχ εμένα η αντλία το έχω από το 2009 μόνο αντλία νερού έχω αλλάξει φυσικά μπαταριές 3 – 4 με εγγύηση γιατί ήταν μάπα από μόνες τους μόνο αυτά τα υπόλοιπα προβλήματα ήταν ανευθυνότητα από άλλες αντιπροσωπείες γι αυτό τρέχω στο φιλοσιδη αύριο θα Πάρο όμως και μια γνώμη από την auto club αλλά και εγώ λέω αντλία νερού είναι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα το αυτοκίνητο μου χθες στην vw φηλοσιδη σήμερα το παρέλαβα δυστυχώς όπως με ενημερώσει ο ίδιος ο κύριος φηλοσιδης το αμάξι δεν επισκευάστηκε διότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αντλία νερού με αυτό τον κωδικό ανταλλακτικού και έχουν στείλει βίντεο μαζί με την kosmocar στην vw germany για να δουν τι όντως συμβαίνει και πως δεν γίνεται συνέχεια να αλλάζουμε αντλίες και να ταλαιπωρούμε το πελάτη και  μήπως είναι ελαττωματικές και πρέπει να βγάλουν ανάκληση και μου υποσχέθηκε ο ίδιος ότι σε 10 μέρες το πολύ θα ξέρουμε τι θα γίνει και ότι δεν είναι φυσιολογικός πρέπει να φτιαχτεί  αλλά να μην φοβάμαι μέχρι τότε δεν είναι κάτι κακό προς τον κινητήρα είναι μόνο ακουστικό  αλλά όχι φυσιολογικό. Τώρα για όποιον ενδιαφέρεται έκανα και το χειμερινό ελέγχω κατανάλωσης καύσιμου φυσικά βγήκε φυσιολογικό με μια μέτρηση καυσαερίων και μου εξήγησε να αδειάσω το ντεπόζιτο να φουλάρω και να το αφήσω μέχρι να ξανά ανάψει λαμπάκι και να δω  τα πραγματικά χιλιόμετρα διότι καμία φορά ο υπολογιστής δεν τα λέει σωστά

:sorry:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα. Με πήρανε τηλεφωνώ από την VW Filosidis και με ενοιμερωσαν πως θα καθυστερήσει το θέμα διοτι περιμένουμε το εργοστάσιο στην Γερμανία. Να απαντήσει και πως ακόμα άλλος ένας από την Πάτρα είχε το ίδιο πρόβλημα και έχει σταλεί η αντλία στη Γερμανία μαζί με το video το δικό μ μέχρι στιγμής το μόνο που ξέρουμε από ενημέρωση των Γερμανών πως είναι η τσιμούχα στην αντλία και δεν υπάρχει πρόβλημα στο κηνητηρα μπορεί να κινηθεί κανονικά όμως είναι ακουστικό και θα διορθωθεί το πρόβλημα υπομονή............αντε να δούμε το καλό είναι ότι το παραδεχτήκαν ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εχω ένα golf gt 2007 όπως πήγαινα μου άναψε το λαμπάκι  το κόκκινο

του νερού και άκουγα ένα περίεργο θόρυβο σταμάτησα κατευθείαν έσβησα και δυστυχώς είδα κάτω  από το αυτοκίνητο πολλά νερά να τρέχουν το πήγα στο μηχανικό και  με πήρε τηλ και μου λέει είναι αντλία νερού μαζί  με μαγνητικό  και ότι βγαίνει μόνο σε γνήσιο και έχει 320 ευρώ. μπορείτε να με βοηθήσετε τη μπορώ να Κάνο και  που να ψάξω για να το βρω  πιο φτηνά? και απο τη μπορεί να έγινε αυτό? Εχω 90000 χιλιόμετρα και είχε νερά μέσα. Σας ευχαριστώ.

post-26799-0-65488100-1421159515_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Καλωήρθες καταρχήν στο forum, πέρνα από την ενότητα των νέων μελών να μας συστηθείς .

 

Στο forum υπάρχει η δυνατότητα της αναζήτησης, δεν ανοίγουμε κατευθείαν νέο θέμα.

 

Στα της αντλίας, η τιμή είναι όπως στα λέει το συνεργείο. Υπάρχει προφανώς μια διαρροοή ψυκτικού μέσου όπως αναφέρεις οπότε πρέπει ν' αλλαχθεί.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Την άλλαξα τον Ιούλιο στα 270 ευρώ (ανακατασκευασμένη)

απο που την αγόρασες να πάρω ένα τηλ μήπως μπορεί να μου στήλη? γιατη εγω μενω Κω.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Απο αντιπροσωπεια μονο θα την βρεις ειτε VW ειτε Audi ειτε Skoda ειτε SEAT ! Υπαρχει καινουργια και ανακατασκευης. Aftermarket δεν υπαρχει

 

Σωστός!!!!

απο που την αγόρασες να πάρω ένα τηλ μήπως μπορεί να μου στήλη? γιατη εγω μενω Κω.

Ο μηχανικός μου την αγόρασε. Λογικά από αντιπροσωπεία που συνεργάζεται! Ρώτα τον δικό σου και ξεκαθάρισε του πως θες ανακατασκευασμένη κ όχι καινούρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μόλις μου είπε η volkswagen στην ρόδο 240 με την παλιά πίσω για γνήσια

Edited by antonis166
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Aφού άλλαξα την αντλία νερού μαζί  με μαγνητικό ο μηχανικός μου είπε ότι θέλει καδένα χρονισμού ήρθε και αυτό και την άλλαξε, χρονίστηκε και μόλις είχα πάει εγώ ήταν να το βάλουν μπροστά αλλά δεν έβαζε μπρος... έβαλε διαγνωστικό και έβγαλε βλάβη  P10AD (από ότι διάβασα  στο ιντερνετ η βλάβη είναι ανοικτό κύκλωμα στο μαγνητικό συμπλέκτη για υπερτροφοδοτη δεν έχω ηδέα τι εννοεί ) ο μηχανικός μου είπε να το δούμε από δευτέρα . μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στο τη μπορεί να είναι?  Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

γενναει βλαβες αυτο???

 

 

 

 

ναι εχω φρικαρει. ολο προβληματα. το ειχα παρει και καινουριο.

Edited by activious
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Μ@λ@κι@ του μηχανικού σου μου μυρίζει....!!!

 

Ξέρεις πόσα προβλήματα δημιουργούνται από λανθασμένους τρόπους επισκευής...???

 

Πιο πολλά από όσα βγάζουν τα αμάξι από μόνα τους!!!

 

Πάω στοίχημα ότι αν δεν είχες περάσει από το συνεργείο δεν θα γνώριζες τίποτα για αυτό

 

Κάτι έχει ξεχάσει ασύνδετο αλλά δεν πρόκειται να στο πεί. Κάποια παπάντζα θα σου πεί και θα βγεί και Ο πανμέγιστος μηχανικός

 

Φιλικά πάντα

Edited by Tsilis_Corfu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Μ@λ@κι@ του μηχανικού σου μου μυρίζει....!!!

Ξέρεις πόσα προβλήματα δημιουργούνται από λανθασμένους τρόπους επισκευής...???

Πιο πολλά από όσα βγάζουν τα αμάξι από μόνα τους!!!

Πάω στοίχημα ότι αν δεν είχες περάσει από το συνεργείο δεν θα γνώριζες τίποτα για αυτό

Κάτι έχει ξεχάσει ασύνδετο αλλά δεν πρόκειται να στο πεί. Κάποια παπάντζα θα σου πεί και θα βγεί και Ο πανμέγιστος μηχανικός

Φιλικά πάντα



το ξερω φιλε μ εχεις δικιο δυστιχος ετση ειναι. δευτερα θα ειμαι εκει απο το πρωη να δο τη παιζει. κριμα εχο δοσει 320 ευρο για αντλια και αλλα 300 για καδενα κτλ χορισ εργασια. φφφφφφφ


Παιδιά επιτέλους πήρα το αμάξι. Δεν έβαζε μπροστά γιατί δεν είχε συμπίεση επειδή είχε μήνη κάνα 2 μηνο σε ακινησία είχαν κοληση τα ωστηρια ξεκόλλησαν και έβαλε μπροστά επιτέλους. Edited by activious
merge posts
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει η περιγραφη.

Και εξηγω:

Αν γνωριζω σωστα ο κομπρεσσορασ δουλευει απο τις 1250 στροφες μεχρι τις 3750 οπου και εχει σηκωσει πιεση το τουρμπο οποτε αποσυμπλεκεται απο την τροχαλια η οποια φερει και τον ηλεκτρομαγνητικο συμπλεκτη.

(αν καπου κανω λαθος διορθεστε με)

 

Θα ξεκκινησω με την 2η σχεση στο κιβωτιο γιατι απο εκει γινεται αντιλυπτο το προβλημα.(Η 1η λογω κλιμακωσης ειναι κοντη και δεν το περνεις τοσο χαμπαρι)

Λοιπον:

Εστω ειμαι σε ευθεια εχω 2η σχεση και 2000 στροφες.

1) Αν πατησω το γκαζι τερμα κανει να σηκωσει πιεση αλλα πεφτει αμεσως στο 0 (ενδειξη μπαρομεντρου)Αναιβαζει στροφες αργα πολυ αργα. Το αυτοκινητο τραβαει χειροτερα απο ατμοσφαιρα.( αν εισαι με ποδηλατο με ριχνεις 2 κενα ανετα)

2) Αν πατησω το γκαζι 30% περιπου λειτουργει κανονικα ο κομπρεσσορας, ΑΝ κατα αυτη την κατασταση πατησω τερμα το γκαζι θα κανει οτι και στο 1.

3)Αν παταω το γκαζι προοδευτηκα η αλλαγη γινεται ομαλα απο κομπρεσορα σε τουρμπο.(ο ρυθμος επιταχυνσης ομως δεν ειναι ο ιδιος με πριν)

 

 

Πρεπει να πω οτι στις επομενες σχεσεις το προβλημα γινεται επικίνδυνο.(προσπερασεις κτλπ) 

 

Παραδειγμα με 4η σχεση

3000 στροφες ,τερμα γκαζι κανει να σηκωσει πιεση και πεφτει στο μηδεν.

 

 

Σφαλματα σε διαγνωστικά:

Σε αντιπρωσοπια VW εδειξε προβλημα στο μηχανικο υπερσυμπιεστη. ΜΟυ ειπαν ομως να μην τρομαζω μπορει να ειναι καμια βαλβιδα.

(Ν75 και σκαστρα τις εχω αλλαγμενες εκανα και αλλαγη απο αλλο αυτοκινητο αλλα το προβλημα παρέμεινε)

 

Σε αλλα συνεργεια εβγαλε το ιδιο θεμα αλλα μεμ ειπανν αμεσως για αλλαγη ηλεκτρομαγνητικου συμπλεκτη.

 

Δεν μπορω να δημοσιευσω καποιο λογκαρισμα επειδη δεν εχω vagcom, αν καποιος μπορει και εχει την διαθεση, λογκαρουμε και κερναω  καφε απο Mikel.

 

 

Φοραω προγραμμα απο APR stage1+ (de cat 70mm και εισαγωγη VW racing) 

Βενζινη βαζω 100oct συνεχεια απο τα Σκοπια . (Πηγαινοερχομαι Μουριες (Κιλκις)- Θεσσαλονικη 2 φορες το μηνα)

 

 

Παρακαλω πολυ μην με κραξεται γτ δεν βαζω απο ελληνικο πρατηριο.Οι τιμες εχουν χοατικη διαφορα.

Για να προλαβω ομως τυχον κραξιμο απανταω πολυ ηρεμα.:Μολις γινει η απλη 1 ευρω και 30 λεπτα θα φουλαρω απο Θεσσαλονικη.

 

 

Ευχαριστω πολυ!!

Τελικα το προβλημα σου ποιο ηταν?γιατι ακριβως το ιδιο μπουκωμα στον κομπρεσσορα εχω και γω.στην τουρμπινα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αυτό το Σάββατο και κατα την διάρκεια της Σαββατιάτικης βόλτας μου, κατέληξα με τα εξής faults στο VCDS. Ο κομπρέσορας δεν ανεβάζει πίεση και το αυτοκίνητο τουρμπίζει κανονικά μετα τις 3500 -4000 σ.α.λ. Επίσης έχω και αναμένο κίτρινο λαμπάκι κινητήρα. 

Καμία ιδέα αν είναι καμία ασφάλια?? Αν έχει κανείς καμία καλή αλοιφή να τα φτιάχνει όλα? ή πρέπει να πάω για αλλαγή μαγνητικού συμπλέκτη? θα μπορώ να κυκλφορώ το αυτοκίνητο μέχρι να μπεί συνεργείο?

 

 

3 Faults Found:
 
004269 - Magnetic Clutch for Supercharger 
               P10AD - 000 - Open Circuit - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 11100000
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 254
                    Mileage: 105230 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:00:02
 
             Freeze Frame:
                    RPM: 892 /min
                    Load: 22.3 %
                    Speed: 2.0 km/h
                    Temperature: 50.0°C
                    Temperature: 24.0°C
                    Absolute Pres.: 1000.0 mbar
                    Voltage: 13.970 V
 
004270 - Current Sensor for Magnetic Clutch for Supercharger 
               P10AE - 000 - Elect. Malfunction
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01110000
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 1
                    Mileage: 105231 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:01:52
 
             Freeze Frame:
                    RPM: 1266 /min
                    Load: 37.6 %
                    Speed: 2.0 km/h
                    Temperature: 62.0°C
                    Temperature: 19.0°C
                    Absolute Pres.: 1000.0 mbar
                    Voltage: 14.224 V
 
008802 - Turbo/Super Charger Boost Pressure Not Detected - Mechanical 
               P2262 - 000 - 
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01110000
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 1
                    Mileage: 105231 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:01:52
 
             Freeze Frame:
                    RPM: 1457 /min
                    Load: 39.2 %
                    Speed: 2.0 km/h
                    Temperature: 62.0°C
                    Temperature: 20.0°C
                    Absolute Pres.: 1000.0 mbar
                    Voltage: 14.097 V
 
 
Readiness: 0000 0000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.