Jump to content
scoud

Αντλια Νερου Μοτέρ 1.4 Tsi (Bmy,blg,bwk,cavd,cth)

Recommended Posts

Guest ksalex

καλησπέρα σε όλους!

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος.

εδώ και 10 μέρες ακούω ένα μεταλλικό θόρυβο από το χώρο της μηχανής, μπροστά από το συνοδηγό, σαν φτερωτή που βρίσκει κάπου.

ακούγεται συνέχεια είτε κινείται το αυτοκίνητο, είτε όχι.

δεν έχει σχέση αν έχω νεκρά ή ταχύτητα μέσα.

δεν έχει σχέση αν είναι ανοιχτός ο κλιματισμός ή όχι.

δεν ακούγεται τίποτα περίεργο στο cold start.

δεν έχει σχέση αν κάνει κρύο ή ζέστη.

ακούγεται μόνο όταν πατάω γκάζι από ρελαντί (700 στροφές) μέχρι περίπου 2000 στροφές. μόλις η βελόνα των στροφών αρχίσει να κατεβαίνει για να ηρεμήσει η μηχανή, παραμένει σαν τελευταίος ήχος. πάνω από 2000 τον χάνω γιατί τον καλύπτει ο ήχος της μηχανής.

έχω διαβάσει όλα τα σχετικά στο φόρουμ και έψαξα πολύ για ήχους στο youtube. δε μοιάζει να είναι η καδένα χρονισμού, δεν κάνει σαν diesel.

επίσης δεν έχω πτώση απόδοσης και δε μοιάζει με το πρόβλημα της αντλίας που αναφέρετε, αλλά σκέφτηκα να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

το αυτοκίνητο είναι golf 5 tsi 140hp μαμά με 67.000km και αλλαγή λαδιών πριν 7.000km, καμία ένδειξη στο καντράν δεν έχει ανάψει.

έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ok Θανο θα το κοιταξω.Παντως πιο πολυ εμπιστοσυνη εχω στην ανακατασκευαζομενη παρα στην καινουργια....

 

+1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος.

εδώ και 10 μέρες ακούω ένα μεταλλικό θόρυβο από το χώρο της μηχανής, μπροστά από το συνοδηγό, σαν φτερωτή που βρίσκει κάπου.

ακούγεται συνέχεια είτε κινείται το αυτοκίνητο, είτε όχι.

δεν έχει σχέση αν έχω νεκρά ή ταχύτητα μέσα.

δεν έχει σχέση αν είναι ανοιχτός ο κλιματισμός ή όχι.

δεν ακούγεται τίποτα περίεργο στο cold start.

δεν έχει σχέση αν κάνει κρύο ή ζέστη.

ακούγεται μόνο όταν πατάω γκάζι από ρελαντί (700 στροφές) μέχρι περίπου 2000 στροφές. μόλις η βελόνα των στροφών αρχίσει να κατεβαίνει για να ηρεμήσει η μηχανή, παραμένει σαν τελευταίος ήχος. πάνω από 2000 τον χάνω γιατί τον καλύπτει ο ήχος της μηχανής.

έχω διαβάσει όλα τα σχετικά στο φόρουμ και έψαξα πολύ για ήχους στο youtube. δε μοιάζει να είναι η καδένα χρονισμού, δεν κάνει σαν diesel.

επίσης δεν έχω πτώση απόδοσης και δε μοιάζει με το πρόβλημα της αντλίας που αναφέρετε, αλλά σκέφτηκα να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

το αυτοκίνητο είναι golf 5 tsi 140hp μαμά με 67.000km και αλλαγή λαδιών πριν 7.000km, καμία ένδειξη στο καντράν δεν έχει ανάψει.

έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

κλασική βλάβη στην αντλία νερού.  χάλασε ,τά παιξε όπως θες πες το.

θέλει αλλαγή.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ειδοποιήσε ο κολλητός μου με το Cupra οτι έμεινε απο αντλία στον βόλο......

 

Απο την σέατ του είπαν 280 για αλλαγή....

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

κλασική βλάβη στην αντλία νερού.  χάλασε ,τά παιξε όπως θες πες το.

θέλει αλλαγή.

τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα. επιδιορθώθηκε σήμερα στην καρέντα πειραιά.

το είχα πάει σε γνωστό συνεργείο του φόρουμ στο οποίο έκανα το service των 60.000km, αλλά δεν καταλάβαινε τι ήταν μόλις το άκουγε. μου είπε ότι θα έπρεπε να το αφήσω να το κοιτάξει.

ο μηχανικός της καρέντα το κατάλαβε με την πρώτη γκαζιά και μου έκανε εντύπωση. δυστυχώς δεν είχα κάνει εκεί το προηγούμενο service και σταμάτησε να ισχύει η εγγύηση, οπότε το κόστος θα ήταν περίπου 450€.

τελικά μετά από κουβέντα με το σύμβουλο, μου πρότεινε το εξής:

δωρεάν το ανταλλακτικό και 50% έκπτωση στην εργασία για την αντλία, δηλαδή σύνολο 80€ με την προυπόθεση να προπληρώσω το service των 90.000km, δηλαδή 365€. Φυσικά το δέχτηκα, πλήρωσα 445€ αλλάχτηκε η αντλία με 2 χρόνια εγγύηση και έχω πιστωτικό σημείωμα 365€.

μάλλον στην αντιπροσωπεία έριξαν λίγο νερό στο κρασί τους λόγω κρίσης...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για τον φιλο πανω.

Ειχες εγγυηση στο αμαξι (εισαι δλδ μεσα στα 2 χρονια) κ επειδη δν εκανες το σερβις εκει αλλα σε αλλο (εξουσιοδοτημενο φανταζομαι)
συνεργειο σ ειπαν οτι δν ισχυει η εγγυηση?? Να τσιριξω ή δν ειναι ετσι ? 
Καλα το οτι προπληρωσες 365ευρω ... :DDDDDDDDDD

 

12ρι Ουισκι ριξαν το κρασι τους οχι νερο.. 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

Ερωτηση για τον φιλο πανω.

Ειχες εγγυηση στο αμαξι (εισαι δλδ μεσα στα 2 χρονια) κ επειδη δν εκανες το σερβις εκει αλλα σε αλλο (εξουσιοδοτημενο φανταζομαι)

συνεργειο σ ειπαν οτι δν ισχυει η εγγυηση?? Να τσιριξω ή δν ειναι ετσι ? 

Καλα το οτι προπληρωσες 365ευρω ... :DDDDDDDDDD

 

12ρι Ουισκι ριξαν το κρασι τους οχι νερο.. 8)

μάλλον δεν καταλαβες οπότε εξηγώ. το αμάξι έχει επέκταση εγγύησης μέχρι 12/05/2013. από τη στιγμή που στο εξουσιοδοτημένο δε μου έδωσε τιμολόγια αγοράς γνήσιων ανταλλακτικών vw, η εγγύηση δεν ισχύει και το ήξερα. εν γνώση μου πήγα στον εξουσιοδοτημένο, λόγω χαμηλότερου κόστους, γνωρίζοντας ότι τερματίζω την εγγύηση. αλλά είπα "δε βαριέσαι, τι θα πάθει μέσα σε έξι μήνες. αν πάθει κάτι θα το φτιάξω με τα λεφτά που γλιτώνω". τελικά το κόστος ήταν μεγαλύτερο και μου τη φύλαγε λίγες μέρες πριν λήξη η εγγύηση.

στην ουσία με τα λεφτά που ήθελε η καρέντα για αλλαγή αντλίας πριν μου κάνουν την προσφορά, έκανα αλλαγή αντλίας και έχω το επόμενο service δώρο. δες το και αλλιώς. ποιος εξουσιοδοτημένος σου αλλάζει αντλία νερού και σου κάνει service 90.000km με 445€?

όσο για το ότι προπλήρωσα δε με νοιάζει, έδωσα πιστωτική και μου έβαλαν 6 άτοκες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Λοιπον το αμαξι μου εχει αντλια 03c144121j αν δεν κανω λαθος. Εγω πηγα αγορασα μια και εδωσαν με κωδικο 03c880727d. Μου ειπαν οτι αυτη ειναι η ποιο καινουρια. Ξερεις κανεις αν ειναι αληθεια;

Κανενας δεν ξερει;

Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα. μπορειτε σας παρακαλω να ακουσετε τον ηχο απο τα παρακατω βιντεο και να μου πειτε τη γνωμη σας? Ειναι Golf V GT, ειναι σε φαση κρυας εκινησης, δεν παταω συμπλεκτη. οταν τελειωση το ζεσταμα του κινητηρα, ειναι απαραιτητα να πατησω συμπλεκτη για να ακουστει ο ιδιος ηχος. Μετα τις 3000 στροφες δεν ακουγεται τιποτα. Εχω παει σε τρια συνεργεια (αντιπροσωπιες και μη) και μου εχουν πει: αντλια ή τουρμπινα. θα ηθελα τη γνωμη σας.

Edited by pipitopapi
Link to comment
Share on other sites

Οπτικος ελεγχος στην φτερωτη εγινε ? ..

υποτιθεται οτι εγινε και οτι εχει λιγο παραπανω τζογο απο το κανονικο. επισης σε αλλο συνεργειο εβγαλε τους ιμαντες την αντλιας νερου για να κοψει τη κινηση της και ο ηχος σταματησε. τελος να αναφερω οτι περιστασιακα ακουω και τον ηχο της σκουριασμενης κουνιας...

και στους δυο ελεγχους δεν ημουν μπροστα λογω εργασιας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Λοιπον το αμαξι μου εχει αντλια 03c144121j αν δεν κανω λαθος. Εγω πηγα αγορασα μια και εδωσαν με κωδικο 03c880727d. Μου ειπαν οτι αυτη ειναι η ποιο καινουρια. Ξερεις κανεις αν ειναι αληθεια;

Κανενας δεν ξερει;

Κανενας ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

KANA VIDEO AΠΟ ΚΑΝΑ ΤΣΑΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ  ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ  ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ;

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=49174 ψαξτε φιλοι λιγο.το εχω φτιαξει εδω και καιρο...

 

 

 

υποτιθεται οτι εγινε και οτι εχει λιγο παραπανω τζογο απο το κανονικο. επισης σε αλλο συνεργειο εβγαλε τους ιμαντες την αντλιας νερου για να κοψει τη κινηση της και ο ηχος σταματησε. τελος να αναφερω οτι περιστασιακα ακουω και τον ηχο της σκουριασμενης κουνιας...

και στους δυο ελεγχους δεν ημουν μπροστα λογω εργασιας..

καπου τραβαει αερα αλλα αν δεν ελεγες οτι βγαλατε λουρι θα σου ελεγα οτι ειναι η τουρμπινα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε χθες ο πατέρας μου αντλία νερού και Ν249. Δυστυχώς του έκατσε τη μέρα που ταξίδευε για Χαλκηδική - διακοπές. Πήγε στον Μανδυλά, στη Θεσσαλονίκη. Έσκασε 460Ε για αλλαγή αντλίας νερού και Ν249. Το αμάξι έχει την αίσθηση του καινούργιου και πάει πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν, στη Θεσσαλονίκη, υπήρχαν καλύτερες επιλογές για επισκευή εκτός αντιπροσωπίας. Εγώ, εδώ και 12 χρόνια μένω Αθήνα και έχω χάσει τις άκρες μου με Θεσσαλονίκη για φθηνά συνεργεία κλπ. Ξέρεις κανείς κανένα συνεργείο που να πιάνει VW group, αξιόπιστο, οικονομικό και με διαγνωστικό μηχάνημα? Περιοχή : κέντρο κατά προτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Είμαι κάτοχος Golf 5 1.4TSI του 2007 με 86200 χλμ. Άλλαξα χθες αντλία νερού με κόστος 219€ αντλία με έκπτωση + 100€ εργατικά.

Ερώτηση: τώρα, μόλις πατάω συμπλέκτη και γκάζι για να ξεκινήσω, δεν ακούγεται εκείνο το "κλακ" που άκουγα από τον κομπρέσσορα. Ούτε όταν έχω νεκρά και μαρσάρω δεν ακούγεται η εμπλοκή του κομπρέσσορα, ξέρετε εκείνο το σφύριγμα. Ακούγεται το σφύριγμα μόνο όταν είμαι εν κινήσει και επιταχύνω στο εύρος στροφών του κομπρέσσορα.

Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά της νέας αντλίας;

Η ειρωνεία είναι ότι ο μηχανικός που το έβαλε στον εγκέφαλο και μου έδειξε ότι βγάζει βλάβη στην αντλία, μου είπε "να, φαίνεται και ακουστικά όταν πατάω γκάζι ότι δεν ακούγεται να ενεργοποιείται ο κομπρέσσορας".

Μα και αν του το πάω τώρα χωρίς να το βάλει στον εγκέφαλο, και πατήσει μόνο γκάζι, πάλι δεν θα ακούσει να ενεργοποιείται...

Πού βρίσκεται η αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έκανα λάθος. Ακούγεται όντως, πατούσα το γκάζι μαλακά ενώ ήθελε ποιο νευρικό πάτημα. Όλα ΟΚ λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Είμαι κάτοχος Golf 5 1.4TSI του 2007 με 86200 χλμ. Άλλαξα χθες αντλία νερού με κόστος 219€ αντλία με έκπτωση + 100€ εργατικά.

Ερώτηση: τώρα, μόλις πατάω συμπλέκτη και γκάζι για να ξεκινήσω, δεν ακούγεται εκείνο το "κλακ" που άκουγα από τον κομπρέσσορα. Ούτε όταν έχω νεκρά και μαρσάρω δεν ακούγεται η εμπλοκή του κομπρέσσορα, ξέρετε εκείνο το σφύριγμα. Ακούγεται το σφύριγμα μόνο όταν είμαι εν κινήσει και επιταχύνω στο εύρος στροφών του κομπρέσσορα.

Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά της νέας αντλίας;

Η ειρωνεία είναι ότι ο μηχανικός που το έβαλε στον εγκέφαλο και μου έδειξε ότι βγάζει βλάβη στην αντλία, μου είπε "να, φαίνεται και ακουστικά όταν πατάω γκάζι ότι δεν ακούγεται να ενεργοποιείται ο κομπρέσσορας".

Μα και αν του το πάω τώρα χωρίς να το βάλει στον εγκέφαλο, και πατήσει μόνο γκάζι, πάλι δεν θα ακούσει να ενεργοποιείται...

Πού βρίσκεται η αλήθεια;

 

Καλησπέρα,

 

Η τιμή που αναφέρεις είναι αντιπροσωπίας;

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα της αλλαγης και για μενα το σαββατο που μας περασε με 133000 χλμ,

Η αλλαγη εγινε γιατι παρατηρησα 2-3 σταγονες παραφλου να κυλανε στο καρτερ.

Πιστευω το συχνο της κομπλαρισμα με το παραμικρο επιταχυνει πολυ τη φθορα της.

(Πχ παρκαρισμα η ξεκινημα, το οποιο εδω και χρονια κανω μονο με συμπλεκτη χωρις καθολου γκαζι ωστε να μην κομπλαρει συνεχεια βοηθησε αρκετα).

Το καρτερ ηταν καθαρισμενο με νιτρο οποτε φαινεται και το παραμικρο.

Το περιεργο ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα παρατηρησει ουτε πτωση αποδοσης ουτε θορυβο..

Βεβαια η αντλια ειχε λιγα μποσικα, δεν ηταν σφιχτη στην κινηση οπως η καινουργια.

Η καινουργια ειναι ανακατασκευη, μακαρι να ειναι απροβληματιστη και να βγαλει τα χιλιομετρα της εργοστασιακης (Αλλα δεν το βλεπω).

Σε μενα ειχε φθορα και η τσιμουχα στεγανοποιησης εκτος απο τη φυσιολογικη φθορα των επιφανειων και του πηνιου.

Οπως και να χει ηταν κατι αναμενομενο, αφου και τα χιλιομετρα ειναι πολλα και εκτελει και χρεη αντλιας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε!

Θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε...Σημερα το πρωι οταν εβαλα μπροστα το αμαξι μου αναψε το λαμπακι του κινητηρα πηγα στην δουλεια μηπωσ σβησει γυρισα αλλα αυτο ακομα αναμενο.Παω στο συνεργειο να μου το σκαναρει και μου βγαζει εναν κωδικο σφαλματος 10AD. Κοιταξαμε την λειτουργεια του αισθητηρα Λ αλλα ηταν φυσιολογικη, βενζινη την εκαψα ολη που ειχα ξαναεβαλα αλλα και παλι τα ιδια...Επίσης να προσθέσω οτι το αμαξι εχει "χασει" κατω απο τισ 3000 στροφες. Μηπως ξερει καποιος τι ειναι αυτοσ ο κωδικος ή που μπορω να κοιταξω για να το βρω? Το αυτοκίνητο ειναι Golf 5 TSI 140 BMY. Ευχαριστω για το χρονο σας.

Edited by kostas123
Link to comment
Share on other sites

Είναι P10AD (ανοιχτό κύκλωμα στο μαγνητικό του κομπρέσσορα) και πιθανότατα πας για αντλία νερού (έχει πάνω το μαγνητικό συμπλέκτη του κομπρέσσορα, αυτό σου έχει χαλάσει πιθανότατα). Έχει και μια ασφάλεια γι αυτό, αλλά λίγο απίθανο, ειδικά εάν δεν την έχεις αλλάξει ποτέ την αντλία.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.