Jump to content
scoud

Αντλια Νερου Μοτέρ 1.4 Tsi (Bmy,blg,bwk,cavd,cth)

Recommended Posts

έλεος με την vw τόσα χρονια είναι γνωστό το πρόβλημα και παρόλα αυτά αν κρίνω από τα γραφόμενα ακόμα δεν έχει διορθωθεί αποκλείεται μια βιομηχανία με τόσο μεγάλη τεχνογνωσία σαν την vw να μην μπορεί να βρει λύση στο πρόβλημα εδώ και τόσα χρονια

έχω 75.000 χιλιόμετρα και ακόμη δη έχει χρειαστεί να αλλάξω έχω όμως την εντύπωση πως σπανια μερικές φορες περιστασιακά το αυτι μου πιάνει τον ήχο αυτό τις σκουριασμένης κούνιας κατά την οδήγηση όσο και αν το έχω δοκιμάσει όμως να τον ακούσω κάνοντας το εσκεμμένα δεν το έχω καταφέρει

υπάρχει περιπτωση να μην το κάνει συνεχεια?

Θα τα διορθωσουν οταν οι πωλησεις κανουν βουτια.Μονο στη γλωσσα του χρηματος καταλαβαινουν αυτοι.Και δε νομιζω να ειναι μακρια αυτη η ωρα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβαζω και εγω το ενδιαφερων θεμα εδω μιας και εγω πριν καιρο ειχα αλαξει και μου ζητουσαν 420 ολα κομπλε στην αντιπροσωπια,εγω τοτε βρικα ενα sirroco με 5.000 χλμ την εβγαλα και την πληρωσα 100ευρω και εγκατασταση μονος μου + το υγρο γυρω στα 18ευρω αν θυμαμαι καλα.μεχρι σημερα εχω κανει 15.000χλμ και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα καπου μιλαει στην αρχη καπιομελος για εκπτωση και για 115 ευρω καινουρια.πολυ καλη προσφορα νομιζω,πειραματιζομνος εγω ομως στην παλια μου ειδα οτι ανυγει-λυνεται και επισκευαζοντε τα πινεια που εχει μεσα με κοστος περιπου 30-35ευρω.αλλα και παλι το καινουριο με τα 115 ευρω ειναι πολυ καλη τιμη.επεισης να πο οτι η aftermarket εταιρια airtex εχει βγαλέι αλλα μιας και δεν ειναι μια απλοσ αντλια νερου και ειναι "η υπεφθηνη"για το δουλεμα του κομπρεσορα πιστευω πως ισως να εχω επιφυλαξεις για το αν την εβαζα.τιμη δεν εχω μαθει για αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε Και Η Σειρά Μου Για Αλλαγή, Φυσικά Εκτός Εγγύησης Και Με Χιλιόμετρα Ακριβώς 70.000km.Για Πείτε Τι Κάνουμε Και Τι Ζητάμε Γιατί Ο Ένας Λέει 155 Ευρώ Ο Άλλος Λέει 420 Ευρώ. Υπάρχει Καμιά Καλύτερη Να Βάλουμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε σήμερα και σε μένα στις 84.000χλμ. Σε εξειδικευμένο συνεργείο μου ζήτησαν αρχικά 410 (320 η αντλία+90εργασία).

Στην αντιπροσωπεία ο τεχνικός σύμβουλος μου είπε 450 (320 η αντλία + 130 εργασία) και λόγω έκπτωσης -15% πήγαινε στα 382,50. Επειδή όμως, την έχω πατήσει πολλάκις από την αντιπροσωπεία, πήρα τηλ. στο τμήμα ανταλλακτικών της, όπου και διαπίστωσα ότι η αντλία κοστίζει 276,60..... Ξαναπήρα τον τεχνικό, μου τα μάσησε και τλκ είπε 350 (αντλία+εργασία με 20% έκπτωση αν μου το έφτιαχναν αυτοί). Τελικά, αποφάσισα να αγοράσω την αντλία από την αντιπροσωπεία (αρχική 276,60, αλλά με έκπτωση 10% στα 249) και να μου την τοποθετήσει το εξειδικευμένο (σύνολο δηλ. 339)! Δεν είναι τα 10 ευρώ, απλώς δε μου αρέσει η κοροϊδία της αντιπροσωπείας με τις τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω απορια, αλλα ακούω οτι δεν επισκευαζονται. Αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι οτι οι αντιπροσωπειες ζητουν πισω την παλια... Φυσικα ισχυριζονται οτι τις στελνουν Γερμανια για λιωσιμο και εκ νεου κατασκευη για χαμηλοτερο κοστος στους καταναλωτες. Που το ειδαν όμως το χαμηλο κοστος;;; Και ποιος ειναι σιγουρος οτι του την αντικατεστησαν με καινουρια κι οχι επισκευασμενη;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω απορια, αλλα ακούω οτι δεν επισκευαζονται. Αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι οτι οι αντιπροσωπειες ζητουν πισω την παλια... Φυσικα ισχυριζονται οτι τις στελνουν Γερμανια για λιωσιμο και εκ νεου κατασκευη για χαμηλοτερο κοστος στους καταναλωτες. Που το ειδαν όμως το χαμηλο κοστος;;; Και ποιος ειναι σιγουρος οτι του την αντικατεστησαν με καινουρια κι οχι επισκευασμενη;;;

Οι τιμες που λενε στις αντιπροσωπειεσ για αγορα ανταλακτικου ειναι στο 90% σε ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.Δεν θες να ακουσεις τιμη καινουργιου!!Τουλαχιστον αυτο ισχυει στην WV.Οταν πηγα να ρωτησω για σασμαν και δισκο/πλατω μου το διευκρηνησαν.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που λενε στις αντιπροσωπειεσ για αγορα ανταλακτικου ειναι στο 90% σε ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.Δεν θες να ακουσεις τιμη καινουργιου!!Τουλαχιστον αυτο ισχυει στην WV.Οταν πηγα να ρωτησω για σασμαν και δισκο/πλατω μου το διευκρηνησαν.

Κατάλαβα! too much και πάλι τα λεφτά, αλλά θα το υποστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρες.

Πρόσφατα είχα αλλάξει και εγώ αντλία νερού και σήμερα καθώς έπλενα το αμάξι, ( το αμάξι είχε σβήσει κανένα 15-20 λεπτο προηγουμένως),

άκουσα ένα παράξενο θόρυβο. Τελικά ανακάλυψα προς προερχόταν από το αμάξι, σαν τρίξιμο κούνιας.

Παραξενευτηκα να πω την αλήθεια

Το κατέγραψα όμως στο κινητό όπου ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος.

Ποιος μπορει να με βοηθήσει?

Είναι από την αντλία του νερού?

Το βίντεο το έχω ανεβάσει στο Youtube.

Ο ήχος ακούγεται στο 3 και 13 δευτερόλεπτο. (τα υπόλοιπα που ακούγονται είναι τα χελιδόνια :) )

Ευχαριστώ

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια ρε δημητρη για το video ... Πραγματικα ειχα απορια εαν επισκευαζεται ευκολα...τελικα στην vw δεν ξερουν που πανε τα 4 ...εμενα μου ειχαν πει οτι πυρωνουν οι 2 επιφανειες και ενωνωνται και παει για πεταμα και ο αξονας.... και οταν τους ρωτησα τι δουλεια εχει ο αξονας μου ελεγαν τα δικα τους. Ξερεις μηπως τις διαφορες που ειχε η πρωτη εκδοση αντλιας με την τελευταια νομιζω 3η εκδοση κατα σειρα ?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια ρε δημητρη για το video ... Πραγματικα ειχα απορια εαν επισκευαζεται ευκολα...τελικα στην vw δεν ξερουν που πανε τα 4 ...εμενα μου ειχαν πει οτι πυρωνουν οι 2 επιφανειες και ενωνωνται και παει για πεταμα και ο αξονας.... και οταν τους ρωτησα τι δουλεια εχει ο αξονας μου ελεγαν τα δικα τους. Ξερεις μηπως τις διαφορες που ειχε η πρωτη εκδοση αντλιας με την τελευταια νομιζω 3η εκδοση κατα σειρα ?

να σε καλα θανο για τα καλα σου λογια,οχι δεν εχω ιδεα μιας και εγω εχω αλλαζει μια φορα μονο και η επομενη που τοποθετησα ηταν μια απο sirocco του 10' με 2,000χλμ τρακαρισμενο απο φιλο,ετσι δεν ασχολιθηκα την διαφορα αλλα πιστευω χωρις να ξερω πω το μονο που εχουν αλλαξει ειναι η λαστιχοκολα που εχουν γυρο απο το πινειο γιατι αυτη χαλαει και ξεπλεκονται το πινειο.να ξερεις πως εχει φθορα και στο ενδιαμεσο των 2 τροχαλιων οπου στα αυτοκινητα μας αλλαζει αυτο οπως ειπα σαν να τρωει δισκοπλατο ενα ιδιο τροπο τωγετε και εμας δεν ειναι με πριτσινι αλλα με βιδα και αλλαζετε!
Link to comment
Share on other sites

φιλε δημητρη συγχαρητηρια για το βιντεο, απο τι φαινεται και το δικο μου gt με 50500κμ κανει οσα εχουν πει κ τα παιδια πιο πανω( δεν ακουγεται εντονα το κλακ του κομπρεσορα, και ακετα συχνα δεν εχω καλο πατημα χαμηλα), τουλαχιστον τωρα που ξερω τι παιζεται θα την ψαξω αλλιως τη δουλεια κ μακρια απο αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! εγω παντος εχω αναθεωρησει λιγο για την αντειπροσωπια....πριν 2 βδομαδες παρατηρησα στο golf vi tsi 160 μου διαρροη παραφλου κατω απο το μηχανοστασιο...απο την πρωτη σταγονα καταλαβα οτι ηταν αντλια....πηγα στην αντιπροσωπια για ελεγχο και πιθανοτατα αλλαγη...να πω οτι εχει ληξει η εγγυηση και δεν εχω επεκταση οποτε ημουν ετοιμος για 260 ευρω το ανταλακτικο σε περιπτωση που δωσω πισω την χαλασμενη αντλια μου η 370 αν την κρατησω και 2,2 εργατοωρες με 80 ευρω την μια.....!!!

με τα απο 2 ωρες με ενοιμερωσε ο κυριος εκει οτι εστειλε εμαιλ στο εγοστασιο λεγοντας οτι το αυτοκινητο ειναι σε αριστη κατασταση (δλδ με τα σερβισ) και εχει μονο 39.000 χλμ και ετσι μου καλυψαν 100% του ανταλακτικου και 70 % της εργασιας με αποτελεσμα να πληρωσω 48 ευρω και να εχω για αυτοκινητο αντικαταστασης ενα Α1 ασπρο με multimedia, σπορ αναρτηση και χενον :crazy:

κατι πολυ συμαντικο ειναι να ξερεται οτι αλλαζοντας οποιοδηποτε ανταλλακτικο για το οποιο πληρωσατε εστω και 1 ευρω εχει εγγυηση για αλλα δυο χρονια...δλδ αν παθει κατι η αντλια μου εχω εγγυηση! πιστευω αυτο το ποστ να ενδιαφερει πολλους!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και σε ποια αντιπροσωπεία έγινε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε οδηγια για τις αντλιες ...την εκτυπωνεις και τους την πας...και 70.000 να εχεις και εκτος εγγυησης να εισαι το λιγοτερο θα αναλαβουν 50% ...μιλαμε για προβληματικο περιφερειακο.

Link to comment
Share on other sites

θανο που βρισκω εντολη?δημητρη μπορεις ν αμας δοσεις ενα τηλ και διευθυνση απο το συνεργειο που εκανες επισκευει αντλιας να παμε και εμεις? χρειαζεται το αμαξι να το χω παρει απο την αντιπροσωπεια π θα παω?που εχει πλεον παζαροπουλο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγω που δεν ξερω... αυτο το τριξιμο χαλασμενης - σκουριαασμενης κουνιας που ακουω που και που κατα την επιταχυνση και ακουγεται μονο οταν εχουμε ταχυτητα μεσα (με νεκρη δεν το κανει ποτεεε) ειναι η αντλια νερου? εμενα που ακουγεται περιστασικα τι κανω? την αλλαζω? περιεμένω να παραδωσει πνευμα? η μπορω να κανω κατι να το προλαβω??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.