Jump to content
akismei

Εγγυηση Για Ενα Χρονο Σε Golf V Tsi 140Hp Μοντελο 2007

Recommended Posts

Καλησπερα

Προχθες δεχθηκα ενα τηλεφωνημα απο τη vw σχετικα με τη δυνατοτητα ενος χρονο εγγυηση στα πιο σημαντικα τμηματα του αυτοκινητου στην τιμη των 250 ευρω ( μεχτι και 12 ατοκες). Μου ειπαν οτι καλυπτει τον κινητηρα (οχι τουρμπο και κομπρεσσορα), αντλια νερου, κιβωτιο,δισκο-πλατω.

Το θεμα ειναι οτι πριν ενα μηνα ειχα προβλημα με τα μπεκ καυσιμου(το γνωστο θεμα με τη μακα στις βαλβιδες) και μου κοστισαν 600 ευρω. Εκτοτε, βαζω μονο shell v power και κανω και ενα ιταλικο tune-up μια φορα τον μηνα και δεν ειδα ξανα το λαμπακι. Αραγε καλυπτει τιε επικαθησεις στις βαλβιδες η εγγυηση που προτεινουν; Τις αντλιες ν75 και ν249; Αυτα ειναι ερωτηματα που θα τα κανω και αυριο στον υπευθυνο της προσφορας απλα ειχα απορια εαν σας εχουν τηλεφωνησει και εσας και εαν πιστευεται οτι αξιζει η προσφορα.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με κάλεσαν πριν απο 5-6 μήνες για την ίδια προσφορά

 

Πολύ ευγενικός ο κύριος και έτσι κι εγώ απο σεβασμό άκουσα όλη την περιγραφή του "προϊόντος" τις καλύψεις κλπ.

 

Σε ερώτηση μου έαν πρέπει το αμάξι να πηγαίνει για service σε εξουσιοδοτημένο μου απάντησε πως είναι προαπαιτούμενο (φυσιολογικό βέβαια).

 

Μια λοιπόν που τον άκουσα και μια που άκουσε τις δυο άσχημες περιπτώσεις που μου συνέβησαν κατόπιν καταστροφής (και όχι επισκευής) σε προβλήματα που παρουσίασε το αμάξι...συγχρονιζέ δευτέρας, σαζμαν, δισκο πλατό κλπ.

 

Μου είπε ότι λυπάται για την κακή εμπείρια που είχα, του είπα : δεν πειράζει, Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αλλά δεν θα πάρω, δεν ξαναπατάω σε αντιπροσωπεία της εταιρείας σας, με ευχαριστήσατε ήδη δυο φορές, τρίτη θα είμαι κ ηλίθιος...!

 

Προσωπικά, μακρία απο εξουσιοδοτημένα που δεν έχουν έμπειρους τεχνικούς (καθώς μπορεί σε κάποια να έχει απομείνει κάποιος ακόμη)

 

Τα υπόλοιπα, ας είμαι καλά να πληρώνω τα γούστα μου (golf) και τα κουσούρια του, έτσι για να μην ρουτινιάζουμε...!!!

 

ΥΓ και εγώ ΜΚ5 140 MY07 έχω.

Edited by Tsilis_Corfu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Προχθες δεχθηκα ενα τηλεφωνημα απο τη vw σχετικα με τη δυνατοτητα ενος χρονο εγγυηση στα πιο σημαντικα τμηματα του αυτοκινητου στην τιμη των 250 ευρω ( μεχτι και 12 ατοκες). Μου ειπαν οτι καλυπτει τον κινητηρα (οχι τουρμπο και κομπρεσσορα), αντλια νερου, κιβωτιο,δισκο-πλατω.

Το θεμα ειναι οτι πριν ενα μηνα ειχα προβλημα με τα μπεκ καυσιμου(το γνωστο θεμα με τη μακα στις βαλβιδες) και μου κοστισαν 600 ευρω. Εκτοτε, βαζω μονο shell v power και κανω και ενα ιταλικο tune-up μια φορα τον μηνα και δεν ειδα ξανα το λαμπακι. Αραγε καλυπτει τιε επικαθησεις στις βαλβιδες η εγγυηση που προτεινουν; Τις αντλιες ν75 και ν249; Αυτα ειναι ερωτηματα που θα τα κανω και αυριο στον υπευθυνο της προσφορας απλα ειχα απορια εαν σας εχουν τηλεφωνησει και εσας και εαν πιστευεται οτι αξιζει η προσφορα.

Ευχαριστω πολυ

Εγω που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι καλύπτει τις επικαθίσεις. Καλό βέβαια είναι να ρωτήσεις και να μας ενημερώσεις και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

για τις αντλιες μου ειπε οτι ισχυει. Για τις επικαθησεις δεν μου ηταν ξεκαθαρος και γι`αυτο ζητησα να μου στειλουν τους ορους της εγγυησης ηλεκτρονικα για να τους μελετησω. 

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακατω λινκ

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?p=1304894

 

 

σας επισυναπτω και τους ορους της εγγυησης για ενα χρονο και θα ηθελα την αποψη σας εαν αξιζει.

 

ευχαριστω

VW Information Contract.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως εγώ το λέω ασφάλεια, όχι εγγύηση. Να ασφαλίσεις μπορείς οτιδήποτε, αρκεί να έχεις το αντίτιμο. Το ότι το προσφέρει μια αντιπροσωπεία VW δεν λέει κάτι, ουσιαστικά είναι το πακέτο της ασφαλιστικής.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κανει φιλος με Gt και εχει 200+.000 χωρις καθαρισμους και τετοια βεβαια ειναι σε κακο χαλι οπτικα οι βαλβιδες αλλα και 10.000 να εχει παλι το ιδιο σκατα ειναι. Εγω πιστευω οτι γινεται δουλεια λογω θερμοκρασιων... και φυσικα το κανω και εγω απο την αρχη οποτε το βγαζω σε εθνικη... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία, οδηγείς με 4000+ στροφές για 20 λεπτά, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία κ οι πιέσεις που αναπτύσονται να καίνε κ να απομακρύνουν τα υπολοίματα που επικάθονται στις βαλβίδες

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με πήραν τηλέφωνο από Kosmocar.

Γνώμη μου είναι ότι "στατιστικά" δεν αξίζουν τέτοιου είδους ασφαλίσεις.

Αν άξιζαν, θα έμπαιναν μέσα οι ασφαλιστικές εταιρίες και δε θα είχαν κλείσει.

Ίδια αναλογία υπάρχει και με το καζίνο και τα τυχερά παιχνίδια. Τα κέρδη του διοργανωτή (γκανιότα) τα πληρώνει ο πελάτης, ο οποίος σε μάκρος χρόνου - στατιστικά, ΧΑΝΕΙ.
Αυτοί υπολογίζουν ρίσκα και κόστος και δίνουν 250Ε (με ΦΠΑ).

Επίσης, δεν έχω κάνει όλα τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένα (service λαδιών πήγα σε ένα μάστορα κοντά μου και μου πήρε 15Ε για αλλαγή λαδιών, φ.λαδιού και γύρης - τα υλικά δικά μου).

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει καταληγω. Δεν νομιζω οτι τωρα πια που ηδη εσκασα 600 ευρω για τα μπεκ καυσιμου να δωσω για εγγυηση 250 ευρω για ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.