Jump to content
cprionas

Rcd300 Mp3....θα Το Κάψω Στο Τζάκι...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα Grundig RCD300 με δυνατότητα αναπαραγωγής MP3 το οποίο ενώ παίζει μια χαρά RADIO και AUDIO CD δεν έχει καταφέρει να παίξει ούτε ένα CD με MP3 κομμάτια.

Έχω προσπαθήσει να τα γράψω είτε όλα μαζί (χύμα) ή σε ξεχωριστούς φακέλους με αρκετές διαφορετικές εφαρμογές και διαφορετικά format αλλά μέχρι στγμής τίποτα.

 

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πείτε εσείς που έχετε ήδη την εν λόγο πηγή πως γράφετε τα MP3 σας??

 

Ευχαριστώ.

Χριστόφορος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, ναι η ποιότητα είναι 320Kbps...θα το δοκιμάσω αυτό που λες γιατί με το bit rate δεν ασχολήθηκα καθόλου στις δοκιμές μου...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, να πω τι θέλει για να παίζει MP3 το RCD300!

Πήρα πριν μερικούς μήνες ένα Golf ΜΚ 5 του 08, μεταχειρισμένο, που είχε ήδη πάνω RCD300 με MP3 (το γράφει στο πάνω μέρος). 

Εβαλα τα παλιά μου CD που είχα με mp3 και τα παίζει όλα... Κάνει τα σφαλματάκια του πότε-πότε, αλλά γενικά παίζει... πηδάει καμμιά νότα ή στίχο, οκ, είναι και παλιά τα δισκάκια...

Οπότε, ας γράψουμε νέα!

Γράφω ένα cdάκι, CD Error! Γράφω δεύτερο, τα ίδια... Ρε παιδιά!!! Τι πάθαμε?!

Τελικά, βρήκα τη λύση σε αμερικάνικο forum:

Γράφουμε με το imgburn (freeware) με μια διαφορά:

Πάμε στα options και του τσεκάρουμε να γράφει με ISO9660 + Joliet και μόνο με αυτό τον τρόπο! Και δε βλάπτει να γράφουμε με μικρές ταχύτητες (2χ, 4χ κλπ).

Το imgburn μπορεί να γράψει και αρχεία, ή και ολόκληρους φακέλλους, φυσικά. Εχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και δυνατότητες.

Προφανώς θα γίνεται και με όσα άλλα προγράμματα υποστηρίζουν τέτοια ρύθμιση του ISO... πχ το Nero...

Και... ούτε είδα τι rate έχουν τα mp3 μου... Ολα τα παίζει!!!

Μου θύμισε τα νιάτα μου, όταν πρωτοείδαμε cd player στα αυτοκίνητα, προ 15ετίας και βάλε, στην προ-mp3 εποχή, που γράφαμε τα audio cd με ιδιαίτερο τρόπο, μικρές ταχύτητες (1Χ) και προσεκτικάααααα....

 

Edited by steliosh
ορθογραφία!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.