Jump to content
passatebos

Καθρέπτης Συνοδηγού

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι, εδω και πολυ καιρο ηθελα να κανω μια μικρη εξωτερικη επεμβαση στο passat μου.

 

Η σκεψη ηταν να αλλαξω τους κλασσικους καθρεπτες (ο δεξιος ηταν και πιο μικρος) με καθρεπτες με φλας , καθως και να εκλεινα τις τρυπες των φλας απο τα φτερα. Κατι που εμεινε σκεψη προς το παρων , βλεπουμε στο μελλον!!!

 

Στο θεμα μας τωρα, αυτο που εκανα ηταν να βρω καθρεπτη δεξιο ιδιας διαστασης με τον αριστερο , αλλα ηταν απο δεςξιοτιμονο. Αυτο ειχε ως συνεπεια το κρυσταλλο οταν το ρυθμιζα προς τα μεσα να τερματιζει σε ενα σημειο που θα επρεπε να παω σχεδον πανω απο το χειροφρενο για να δω κανονικα.

 

Μετρησα την αποσταση του παλιου καθρεπτη με τον νεο μεσα στη βαση του μηχανισμου αλλα ηταν ιδια. Αλλαξα μηχανισμο και εβαλα του παλιου-μικρου αλλα ειχα το ιδιο αποτελεσμα. Εβαλα μηχανισμο απο Α4 αριστεροτιμονου αλλα εξακολουθουσα να μην βλεπω.

 

Τελικα εκανα την κλασσικη ελληνικη πατεντα, πισω απο τον μηχανισμο εβαλα στις δυο απο τις τρεις βιδες, ροδελες ωστε να μην "κουμπωνει" ο μηχανισμος στη σωστη θεση, με αποτελεσμα να ερθει πιο εξω απο την δεξια μερια. Τωρα βλεπω απο τον καθρεπτη σωστα αλλα το κρυσταλλο εχει βγει εξω απο το σωμα του καθρεπτη και δεν ειναι ωραιο στο ματι !!!

 

Τι να κανω ωστε να να μπει κανονικα ο μηχανισμος και να βλεπω και σωστα; Η δικη μου σκεψη ειναι να "φαω"¨με τροχουδακι αερα τη βαση της αριστερης βιδας ωστε να μπει ο μηχανισμος πιο μεσα απο την αριστερη μερια και βγαζοντας τις ροδελες να κατσει σωστα ο μηχανισμος. ΑΛΛΑ για να μη κανω καμια πατατα , δεν λετε και εσεις τη γνωμη σας ;;

 

Συγγνωμη για το σεντονακι.. Προσπαθησα να το κανω οσο πιο μικρο και αναλυτικο μπορουσα..

 

Το αμαξι ειναι passat B3.

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ποιο passat εχω ; Δεν ξερω αν κανει απο το golf πρεπει να δω πως ειναι η βαση που ξουμπωνει στην πορτα .

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ποιο passat εχω ; Δεν ξερω αν κανει απο το golf πρεπει να δω πως ειναι η βαση που ξουμπωνει στην πορτα .

τι μοντελο ειναι ρωταω. εσυ θες να ειναι ιδιοι και οι δυο χωρις φλας η να εχουν και το φλας ενσωματωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο του 1999. Αν σε βοηθαει το πλαισιο ειναι WWWZZZ3BZXP.

Οχι δεν θελω με φλας , απλα να ειναι ιδιοι..

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο του 1999. Αν σε βοηθαει το πλαισιο ειναι WWWZZZ3BZXP.

Οχι δεν θελω με φλας , απλα να ειναι ιδιοι..

νομιζω φοραει ιδιους με golf iv. οποτε θες αλλαγη μονο τον δεξιο. κοιτα τη βαση που κουμπωνει στην πορτα και αν μπαινει βαλε απο 4αρι επετιακο. αυτο φοραει μακρυ δεξι. το εψαξα γιατι θελω να τον αλλαξω κι εγω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ Χρηστο. Απο Δευτερα θα αρχισω να ψαχνω ...

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι, εδω και πολυ καιρο ηθελα να κανω μια μικρη εξωτερικη επεμβαση στο passat μου.

 

Η σκεψη ηταν να αλλαξω τους κλασσικους καθρεπτες (ο δεξιος ηταν και πιο μικρος) με καθρεπτες με φλας , καθως και να εκλεινα τις τρυπες των φλας απο τα φτερα. Κατι που εμεινε σκεψη προς το παρων , βλεπουμε στο μελλον!!!

 

Στο θεμα μας τωρα, αυτο που εκανα ηταν να βρω καθρεπτη δεξιο ιδιας διαστασης με τον αριστερο , αλλα ηταν απο δεςξιοτιμονο. Αυτο ειχε ως συνεπεια το κρυσταλλο οταν το ρυθμιζα προς τα μεσα να τερματιζει σε ενα σημειο που θα επρεπε να παω σχεδον πανω απο το χειροφρενο για να δω κανονικα.

 

Μετρησα την αποσταση του παλιου καθρεπτη με τον νεο μεσα στη βαση του μηχανισμου αλλα ηταν ιδια. Αλλαξα μηχανισμο και εβαλα του παλιου-μικρου αλλα ειχα το ιδιο αποτελεσμα. Εβαλα μηχανισμο απο Α4 αριστεροτιμονου αλλα εξακολουθουσα να μην βλεπω.

 

Τελικα εκανα την κλασσικη ελληνικη πατεντα, πισω απο τον μηχανισμο εβαλα στις δυο απο τις τρεις βιδες, ροδελες ωστε να μην "κουμπωνει" ο μηχανισμος στη σωστη θεση, με αποτελεσμα να ερθει πιο εξω απο την δεξια μερια. Τωρα βλεπω απο τον καθρεπτη σωστα αλλα το κρυσταλλο εχει βγει εξω απο το σωμα του καθρεπτη και δεν ειναι ωραιο στο ματι !!!

 

Τι να κανω ωστε να να μπει κανονικα ο μηχανισμος και να βλεπω και σωστα; Η δικη μου σκεψη ειναι να "φαω"¨με τροχουδακι αερα τη βαση της αριστερης βιδας ωστε να μπει ο μηχανισμος πιο μεσα απο την αριστερη μερια και βγαζοντας τις ροδελες να κατσει σωστα ο μηχανισμος. ΑΛΛΑ για να μη κανω καμια πατατα , δεν λετε και εσεις τη γνωμη σας ;;

 

Συγγνωμη για το σεντονακι.. Προσπαθησα να το κανω οσο πιο μικρο και αναλυτικο μπορουσα..

 

Το αμαξι ειναι passat B3.

κατα τυχη ειδα σημερα ενα passat ιδιο μοντελο με το δικο σου μονο που ηταν απο τα πρωτα που βγηκαν απο οτι καταλαβα γιατι ο χρωματσμος στα οργανα ηταν πρασινος.και ειχε και τον δεξι καθρεφτη μακρη. αυτο πρεπει να ειναι μοντελο καπου '97. για ψαξτο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εβγαινε με μακρυ καθρεπτη του 97' επειδη το ειχα ! Καποια πατεντα εκανε και αυτος .. Το ψαχνω αλλα ακρη δεν βγαζω ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εβγαινε με μακρυ καθρεπτη του 97' επειδη το ειχα ! Καποια πατεντα εκανε και αυτος .. Το ψαχνω αλλα ακρη δεν βγαζω ...

ειχες αυτο με τα πρασινα τα οργανα? ενας ''μπαρμπας'' το εχει. δεν πηστευω να αλλαξε καθρεφτη και να εβαλε μακρυ 65 χρονων ανθρωπος. απλα δε ξερω αν ειναι θερμενομενος. τελος παντων αν τον βρω θα τον ρωτησω και αν γινεται θα του παρω και τον αριθμο πλαισιου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο με τσ πρασινα οργανα ειχα και σε 1.6 και σε 1.8 !!! Αν τον βρεις και ρωτησεις θα ειμσι υποχρεος !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη όποιος και να μπεί στο αμάξι μου λέει "Μα καλά ρε,γιατί ο δεξιός ειναι μικρος?".........

 

Αλήθεια,σε ενοχλεί και θές να το αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα....τι να σου πώ,εμένα μου περνάει απαρατήρητο:p

Και εμενα απαρατητητο μου περνουσε ξαφνικα αρχισε να με χαλαει ... Θα το ψαξω το θεμα πιο εντατικα στην εκθεση στη Βουλγαρια αυριο... Πιστευω οτι καποιος θα το εχει κανει ... μονο ζαντες φρουφρου και αρωματα θα ναι ;;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη εχθες εμαθα πως το golf4 anniversary 25 ειχε μεγαλο δεξι καθρεφτη.

Ειναι ακριβως ιδιος με τους δικους σου

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.