Jump to content
Xlapatsas

Δίλλημα: Golf 1.6 Tdi Bluemotion Ή Volvo V40 D2?

Recommended Posts

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σε αυτό. Στην πράξη, όλα τα παντρεύεσαι πλέον. Εγώ έχω Golf 6 τριετίας με 40.000Km που κόστισε 25.500Ε πριν 3 χρόνια και προσπαθώ εδώ και κάμποσο καιρό να το πουλήσω. Οι μοναδικές προσφορές που έχω πάρει είναι της τάξης των 11-12.000Ε. Μεγάλη χασούρα και βουτιά ΚΑΙ στα Golf λοιπόν. Προφανώς και δεν το αποχωρίζομαι βέβαια στα λεφτά αυτά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σε αυτό. Στην πράξη, όλα τα παντρεύεσαι πλέον. Εγώ έχω Golf 6 τριετίας με 40.000Km που κόστισε 25.500Ε πριν 3 χρόνια και προσπαθώ εδώ και κάμποσο καιρό να το πουλήσω. Οι μοναδικές προσφορές που έχω πάρει είναι της τάξης των 11-12.000Ε. Μεγάλη χασούρα και βουτιά ΚΑΙ στα Golf λοιπόν. Προφανώς και δεν το αποχωρίζομαι βέβαια στα λεφτά αυτά.

Έχεις 50% απομείωση ειναι πολύ καλό ποσοστό δες λίγο τους πίνακες απο απο μειώσεις για αυτοκίνητα αγορασμένα το 2012 με προοπτική να πουληθούν το 2015 με 40000 χλμ και θα δεις οτι στην καλύτερη περίπτωση θα επερνες 6% περισσότερα εάν είχες αγοράσει 911 cabrio... Για δες όμως τι συμβαίνει στο άλλο άκρο...

Επιπλέον επεσες και στην αλλαγή μοντέλου...

http://www.autoexpress.co.uk/car-news/consumer-news/59853/britains-depreciation-winners-and-losers

Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

...και μετά απο όλα αυτά ....ήρθε και η είδηση απο τον faniaros ...για το TDI με 110 ps και 6ταχυτο κιβώτιο να διανέμεται

στην ελλαδα....

http://www.autotriti.gr/mobile/data/news/preview_news/Sthn-Ellada-to-neo-VW-Golf-BlueMotion-me-3%2C2-lt-100-xlm-_117549.asp

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σε αυτό. Στην πράξη, όλα τα παντρεύεσαι πλέον. Εγώ έχω Golf 6 τριετίας με 40.000Km που κόστισε 25.500Ε πριν 3 χρόνια και προσπαθώ εδώ και κάμποσο καιρό να το πουλήσω. Οι μοναδικές προσφορές που έχω πάρει είναι της τάξης των 11-12.000Ε. Μεγάλη χασούρα και βουτιά ΚΑΙ στα Golf λοιπόν. Προφανώς και δεν το αποχωρίζομαι βέβαια στα λεφτά αυτά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μη ξεχνάς ότι βρισκόμαστε ακόμα σε περίοδο κρίσης. Το ότι σου δίνουν περίπου το 50% για αμάξι 6ετιας είναι πολύ καλά χρήματα αν σκεφτείς ότι έχει βγει και νέο μοντέλο όπως σωστά έγραψε και ο Rocky. Αν είχες άλλο αμάξι 6ετιας  δεν θα έπαιρνες ούτε 8000€. Εγώ είχα volvo 3ετιας και το 2007 έχασα πολύ περισσότερα από 50% όταν το πούλησα και σε περίοδο χωρίς κρίση. Σήμερα ότι και αν πουλήσεις σε αμάξι σίγουρα θα χάσεις. Απλά σε μερικές μάρκες μεταξύ των οποίων είναι και η VW χάνεις λιγότερα αλλά το αγοράζεις και ακριβότερα.  

Link to comment
Share on other sites

...και μετά απο όλα αυτά ....ήρθε και η είδηση απο τον faniaros ...για το TDI με 110 ps και 6ταχυτο κιβώτιο να διανέμεται

στην ελλαδα....

http://www.autotriti.gr/mobile/data/news/preview_news/Sthn-Ellada-to-neo-VW-Golf-BlueMotion-me-3%2C2-lt-100-xlm-_117549.asp

......και μάλιστα με 6αρι Rocky όπως έγραψες και είναι σημαντικό. Επίσης σπορ χαμηλωμένη ανάρτηση 1,50cm  αλλά με 15αρες ζάντες, σπορ καθίσματα όπως στο highline, αεροβοηθήματα και μεγαλύτερη έγχρωμη οθόνη από το generation. Και 200 τελική. Βασική τιμή 21370 αντί 20820 του generation με τα 105ps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στη Volvo κατέβηκαν πάρα πολύ από την αρχική τιμή του αυτοκινήτου ενώ στη Volkswagen ήταν πιο δύσκολοι. Όμως κι εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα αν ήξερα ότι το προϊόν μου θα πουλήσει έτσι κι αλλιώς.

 

Το θέμα της μεταπώλησης το έχω σκεφτεί κι εγώ. Ξέρω ότι το Golf κρατάει περισσότερο καιρό την αξία του, όμως το αυτοκίνητο δεν το παίρνω με το σκεπτικό να το πουλήσω σε 4-5 χρόνια.Το παίρνω με την προοπτική, πρώτα ο Θεός, να το κρατήσω πολλά χρόνια.Πιστεύω πως ό, τι αυτοκίνητο και να έχεις μετά από 10-15 χρόνια δεν θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην τιμή μεταπωλησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς ότι βρισκόμαστε ακόμα σε περίοδο κρίσης. Το ότι σου δίνουν περίπου το 50% για αμάξι 6ετιας είναι πολύ καλά χρήματα αν σκεφτείς ότι έχει βγει και νέο μοντέλο όπως σωστά έγραψε και ο Rocky. Αν είχες άλλο αμάξι 6ετιας δεν θα έπαιρνες ούτε 8000€. Εγώ είχα volvo 3ετιας και το 2007 έχασα πολύ περισσότερα από 50% όταν το πούλησα και σε περίοδο χωρίς κρίση. Σήμερα ότι και αν πουλήσεις σε αμάξι σίγουρα θα χάσεις. Απλά σε μερικές μάρκες μεταξύ των οποίων είναι και η VW χάνεις λιγότερα αλλά το αγοράζεις και ακριβότερα.

3ετίας είναι το Golf μου που σου λέω, όχι 6ετίας! 6άρι εννοώ το μοντέλο (Golf VI).

Διαφορετικά θα συμφωνούσα απόλυτα! :p

Απλά θέλω να πω πως σε όλα έχουν πέσει οι τιμές σαν μεταχειρισμένα, έχουν κάνει βουτιά, οπότε δεν υφίσταται η έννοια της αξίας μεταπώλησης όπως την ξέραμε και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι κριτήριο για αγορά νέου.

Την καλημέρα μου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλος πηγαινε για καινουριο 1.4 ACT και λιγο πριν το κλεισει απο μανδυλα γυρω στα 24 ... Πηρε με 15Κ ευρω  Golf VI  34.000xil early 2012  Rline bixenon dcc 17 sport packet με plb parktronic μεχρι και acc ειχε με ηλιοροφη σε χρωμα ποντικι γκρι που το λεω εγω αρχικης...26+  σε κατασταση βιτρινας ...

Δυστηχως τα μεταχειρισμενα ειδικα βενζινης με sportif χαρακτηρα εχουν παει στον απατο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε οτι λετε, πλεον δεν δινεις το αυτοκινητο τοσο ευκολα και σε καλη τιμη μεταπωλησης οπως παλια , με εξαιρεση αυτοκινητα πολης κατω απο 1.2lt, τα οποια κρατανε την αξια λογο των συνθηκων που εχουν διαμορφωθει στην ελληνικη αγορα αυτοκινητου/φορολογιας/τιμων βενζινης κτλ. Επιπλεον υπαρχει πληθωρα επιλογων σε κατηγορια μοντελων για τον μεσο αγοραστη, πολλες εταιριες εχουν μπει δυναμικα στην αγορα και καθε κατασκευαστης εμφανιζει νεα μοντελα/ facelift ανα πασα στιγμη δυσκολευοντας τις συνθηκες.

ΥΓ: Ελεος πια με αυτην την καραμελα δωρο αισθητηρες-συναγερμος. Στο 2000 ειμαστε? Δωρο τα πατακια η το τριγωνο δεν σου ειπαν ? Τα ξεχασαν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.