Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Βρε σεις... Το είδα ότι ο τύπος βάζει ίδιου τύπου καντράν, απλώς με την plus οθόνη! Εσύ έχεις τη μικρή οθόνη χωρίς trip (με "τετράγωνη" γραμματοσειρά), εγώ τη μικρή με trip (πιο στρογγυλεμένη γραμματοσειρά). Το σίγουρο είναι ότι στην αντιπροσωπεία μπορείς να βάλεις νέο καντράν (λογικά και με οθόνη plus, κι ας μην είχες πριν).

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΑΠΟ GTI ΟΜΩΣ;;

Στην αντ/πεία ένα νέο καντράν έχει 0 χλμ. Αυτοί περνάν τα δεδομένα (κωδικός immob, κλειδιά) στο καντράν και του ανεβάζουν τα χλμ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ, μετά μάλλον ο εξοπλισμός τους δεν επιτρέπει αλλαγή.

Μεταχειρισμένο καντράν μπορείς να βάλεις μόνος σου, αλλά θες το vag can commander (ούτε που ξέρω πώς το βρίσκεις, στο νετ έψαξα και μάλλον κοστίζει, ενώ φυσικά είναι ψιλοπαράνομο) για να αλλάξεις τα χλμ του νέου. Με vag-com νομίζω περνιέται ο κωδικός immob στο νέο (αρκεί να ξέρεις το PIN του), ενώ σίγουρα επιτρέπει adaptation των κλειδιών στο νεο καντράν. Το v/c commander κάνει ό,τι θες, αλλάζει όποτε θες κωδικούς και χλμ στο καντράν (γράφει κατευθείαν με binary κώδικα απότι φαίνεται).

Για νέο καντράν GTΙ η αντ/πεία λέει όχι (χεστήκαμε), σύμφωνα με το Νίκο. Αν βρεις απτο νετ μεταχειρισμένο, θα δουλέψει στο αμάξι σου;;(μετά την επέμβαση με το πρόγραμμα)

Αν δουλέψει, θα δείχνει σωστά τα χλμ/ώρα;;; (θερμ/σία, βενζίνη και στροφές είναι ίδιας κλίμακας δείκτες, του π%^&η!!!!)

Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα, επειδή τερματίζει στα 300, όχι 260.

Αν όμως απλώς ο εγκέφαλος στέλνει σα δεδομένο την ταχύτητα (όπως η uncorrected στο κανάλι 19.2 του climatronic, πχ. 68 χ.α.ω.) και το καντράν αποφασίζει να βάλει τη βελόνα πχ. στην ένδειξη Α (έστω και με το σφάλμα +5-10% της corrected speed, πχ. 74 χ.α.ω.) τότε δε θα έχεις πρόβλημα, απλώς το 1/3 του κοντέρ... δε θα το δει ποτέ βελόνα!! tongue.gif

Γι αυτό πρότεινα κάποιον με GTI (γνώστη του...hacking μάλλον) να βάλει το καντράν του σε απλό golf και αφού περάσει κωδικό immo κλπ, χωρίς να πειράξει τα χλμ, δεν πειράζει, να οδηγήσουν το αμάξι να δουν αν πάνε σωστά οι βελόνες. Μετά γυρνά το καντράν στο GTI του, και ξαναπερνιούνται τα παλιά δεδομένα. (τα χλμ μόνο στο καντράν υπάρχουν, όχι στον εγκέφαλο απ'όσο ξέρω)

(Δηλαδή απότι κατάλαβα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ....) new_killpc.gif

για μια τετοια διαδικασια..... χλωμο το βλεπω!

ειναι απο τις περιπτωσεις, που για να εισαι 100% σιγουρος για το αποτελεσμα μιας τετοιας μεταροπης, και για να μην πεταξεις τζαμπα λεφτα απαιτειται αυτη η δοκιμη, αλιως αν το αγορασεις το καντραν, το κρατας ως διακοσμητικο οπως ειπε και ο φιλος COSTAS!!!

Link to comment
Share on other sites

αδερφε ρωτησα..η απαντηση που πηρα ηταν...καλυτερα βαλε καντραν απο το μοντελο σου με οθονη plus..

Link to comment
Share on other sites

αδερφε ρωτησα..η απαντηση που πηρα ηταν...καλυτερα βαλε καντραν απο το μοντελο σου με οθονη plus..

ΠΟΙΟΝ ΡΩΤΗΣΕΣ??

Link to comment
Share on other sites

αν δεις παραπανω λεω οτι θα ρωτησω ενα φιλο ηλεκτρολογο στην vw.ε τον ρωτησα και μου ειπε οτι το ιδανικοτερο ειναι να βαλει καντραν απο το μοντελο που ειναι το αμαξι του με oθονη plus.αφου η οθονη ειναι το προβλημα.ειναι απλα μια γνωμη που μου ειπε ο ανθρωπος και τπτ παραπανω μην αρπαζεσαι.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επανερχομαι και παλι στο θεμα!!!

επειδη μαλλον το καντραν του GTI δεν γινεται να προσαρμοστει σε fsi, ΖΗΤΑΩ μια χαρη απο οποιον εχει VAG COM και εχει: golf 5 με οθονη plus, με κοντερ 260ΚΜ, και στροφομετρο με 8000RPM και το κοκκινο να αρχιζει στις 6500RPM.

θελω να μαθω ποιος ειναι ο κωδικος απο ενα τετοιο καντραν που αναφερω πιο πανω, γιατι ψαχνοντας στο ebay, βρισκω πολλους διαφορετικους κωδικους, και δεν ξερω πιο ειναι το καταλληλο.

συνδεοντας το vag com, ειναι πανευλολο να διαβασει κανεις, πιο κωδικο καντραν φοραει το αυτοκινητο του.

θα με βοηθησει πολλυ για να παραγγειλω το σωστο κωδικο.

να αναφερω πως το δικο μου καντραν εχει τα παραπανω χαρακτηριστικα, μονο που εχει τη μικρη οθονη, και εχει κωδικο: 1Κ0920851Α

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

offtopic: μου ήρθε ο τεμπέλης από ebay.de 230ευρώ και θα τοποθετηθεί σε 1-2 μήνες, αφού...του κάνω κάτι που έχω στο μυαλό μου.

Στο θέμα: κ εγώ το ίδιο καντράν με σένα έχω, νομίζω κ τον ίδιο κωδικό. Σε γερμανικά φόρουμ που έψαξα, κ εκεί ψάχνονται αλλά δεν έχει βρεθεί κάτι (φοβούνται να δώσουν λεφτά για ένα κοντέρ που ίσως δε δουλέψει - για του gti πάντα). Κάπου διάβασα ότι αναλόγως το έτος κατασκευής του αμαξιού παίζει να αλλάζει ο κωδικός, γι αυτό ίσως καλύτερα να ρωτήσεις αντ/πεία, να τσεκάρουν μέσω ΕΤΚΑ ποιο/ποια καντράν με μεγάλη οθόνη ταιριάζει στο δικό σου αμάξι, για να είσαι σίγουρος.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

offtopic: μου ήρθε ο τεμπέλης από ebay.de 230ευρώ και θα τοποθετηθεί σε 1-2 μήνες, αφού...του κάνω κάτι που έχω στο μυαλό μου.

Στο θέμα: κ εγώ το ίδιο καντράν με σένα έχω, νομίζω κ τον ίδιο κωδικό. Σε γερμανικά φόρουμ που έψαξα, κ εκεί ψάχνονται αλλά δεν έχει βρεθεί κάτι (φοβούνται να δώσουν λεφτά για ένα κοντέρ που ίσως δε δουλέψει - για του gti πάντα). Κάπου διάβασα ότι αναλόγως το έτος κατασκευής του αμαξιού παίζει να αλλάζει ο κωδικός, γι αυτό ίσως καλύτερα να ρωτήσεις αντ/πεία, να τσεκάρουν μέσω ΕΤΚΑ ποιο/ποια καντράν με μεγάλη οθόνη ταιριάζει στο δικό σου αμάξι, για να είσαι σίγουρος.

χρησιμη η πληροφορια σου φιλε, αλλα δεν νομιζω να γνωριζουν τετοιες λεπτομεριες στην αντιπροσωπεια.

καλου κακου ομως θα κανω μια ερωτηση στον ηλεκτρολογο της αντιπροσωπειας, μιας και του εχω εμπιστοσυνη σε οτι μετατροπες μου εχει ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο με το κατράν του R32. Θέλει κωδικό ενεργοποίησης.

Ενας φίλος το πήρε και το έχει στο ράφι του γραφείου του ως διακοσμητικό.

Κώστας

το εχει ακομα ο φιλος σου; Το πουλαει; Εαν ναι ... Το θελω

Link to comment
Share on other sites

το εχει ακομα ο φιλος σου; Το πουλαει; Εαν ναι ... Το θελω

Το είχε για πούλημα πριν πολλούς μήνες. Πρέπει να το έχει πουλήσει.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γειά,

Εχω εγω απο r32 mk5 καντράν εαν ενδιαφέρεται κάποιος μεταχειρισμενο φυσικα. Το πως θα το προσαρμοσει κανεις ειναι αλλο θέμα!

Το είχε για πούλημα πριν πολλούς μήνες. Πρέπει να το έχει πουλήσει.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω την γλώσσα της οθόνης MFA. :blink:

Η οθόνη μου είναι αυτή που εμφανίζεται στην εικόνα.

post-11149-1235128197_thumb.jpg

Θα πρέπει να αναφέρω ότι δυστυχώς δεν έχω ελληνικό εγχειρίδιο διότι έχω αγοράσει το αυτοκίνητο

από Γερμανία.

Σας ευχαριστώ :p

Το ίδιο πρόβλημα και εδώ με την αλλαγή γλώσσας. Μου δείχνει μονιμα γερμανικά.

Βρήκες καμιά άκρη?

Link to comment
Share on other sites

στην μεγαλη οθονη η αλλαγη γινεται απο το μενου και με τα διακοπτακια.Στην μικρη μονο απο vag-com η αντιπροσωπεια.Ελληνικα απο οτι εχω ακουσει δεν υπαρχει στο 6αρι.στο 5αρι δεν εχει σιγουρα,εγω εβαλα αγγλικα απο το vag-com.μισο λεπτο δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

στην μεγαλη οθονη η αλλαγη γινεται απο το μενου και με τα διακοπτακια.Στην μικρη μονο απο vag-com η αντιπροσωπεια.Ελληνικα απο οτι εχω ακουσει δεν υπαρχει στο 6αρι.στο 5αρι δεν εχει σιγουρα,εγω εβαλα αγγλικα απο το vag-com.μισο λεπτο δουλεια.

Ευχαριστώ για την απάντηση, το διάβασα και ποιο πάνω αυτό.

Ελεγα μήπως τελικά βρέθηκε άλλος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αλλος τροπος για τις μικρες οθονες.Το ειχα ψαξει πολυ σε εμενα.Μπορεις απλα και τζαμπα στην εταιρια σε καποια αλλαγη λαδιων η σερβις να τους πεις να στο κανουν για να μην ψαχνεις vag-com.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα τιποτα....

σημερα πηγα στην VW να τοποθετησω cruise control.

πριν καιρο ειχα βαλει εγγεφαλο που υποστιριζει cruise control οταν αλαξα το απλο τιμονι με πολυλειτουργικο.

βρηκα και διακοπτη στο ebay κομπλε, διακοπτης φλας με cruise control/υαλοκαθαριστηρων με πληκτρα για υπολογιστη ταξιδιου/εγγεφαλος/slipring και κεντρικος διακοπτης μιζας.

αφου βγηκε το τιμονι για να μπει ο διακοπτης με το cruise control, (ευκαιρια ηταν) ειπα στον ηλεκτρολογο να μου περασει και τον διακοπτη υαλοκαθαριστηρων με τα πληκτρα.

τελικα δεν αλαξε τιποτα οσον αφορα τον υπολογιστη ταξιδιου.

ο ηλεκτρολογος λεει οτι "μαλλον" πρεπει να βαλω αλο καντραν.

εγω ειμαι της αποψης οτι κατι αλο παιζει και οχι το καντραν, και το στιριζω αυτο στο εξης:

αν προσεξει κανεις λιγο, θα δει οτι οι οθονες (πλην της plus) ειναι ουσιαστικα ιδιες, δηλαδη εχουν την ιδια ψηφιποιηση και τις ιδιες γραμμες στην οθονη υγρων κρυσταλων (δεν ξερω κατα ποσο γινεται κατανοητο αυτο που ειπα).

με μονη διαφορα οτι, στην δικια μου οθονη που ειναι ας πουμε η απλη, δειχνει σε αλο σημειο π.χ. την ωρα η τα ΚΜ σε σχεση με το αντιστοιχο καντραν που εχει υπολογιστη.

τελικα ο μονος τροπος για να δωθει λυση στο προβλημα ειναι να δοκιμαστει στο αυτοκινητο μου, ενα καντραν απο αλλο αυτοκινητο που εχει υπολογιστη.

δεν λεει να πεταξω 150 ευρω (τοσο περιπου παιζουν στο ebay) για καντραν το οποιο θα μου ειναι αχρηστο.

επισης ρωτησα τον ηλεκτρολογο αν πρεπει να μπουν extra καλωδιωσεις, η καποιος αισθητηρας που θα δινει εντολες στην οθονη, και ηταν αρνητικος. το καντραν παιρνει εντολες απο τον εγγεφαλο μου ειπε.

μονο με δοκιμη απο καποιο αλο αυτοκινητο θα λυθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για καντραν, αν εχει κανεις fsi 1.6 με υπολογιστη ταξιδιου, και διαθετει vagcom η καποιο διαγνωστικο scanner, μπορει ευκολα να διαβασει πιο κωδικο καντραν φοραει στο αυτοκινητο του.

σε tsi φιλου μου που εχω τσεκαρει, φοραει το 1Κ0920863Α και το συγγεκριμενο ειναι ιδιο με το δικο μου, δηλ, κοντερ μεχρι 260ΚΜ και στροφομετρο μεχρι 8000 rpm με το κοκκινο να αρχιζει στις 6500rpm, και υποστιριζει υπολογιστη ταξιδιου.

ζηταω αυτη τη βοηθεια απο οποιον μπορει να βοηθησει, για να μην κανω λαθος επιλογη στην αγορα καντραν που θελω να παρω.

Στοδικο μου φοραω το 1Κ0920851Α το οποιο δεν υποστιριζει υπολογιστη ταξιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για καντραν, αν εχει κανεις fsi 1.6 με υπολογιστη ταξιδιου, και διαθετει vagcom η καποιο διαγνωστικο scanner, μπορει ευκολα να διαβασει πιο κωδικο καντραν φοραει στο αυτοκινητο του.

σε tsi φιλου μου που εχω τσεκαρει, φοραει το 1Κ0920863Α και το συγγεκριμενο ειναι ιδιο με το δικο μου, δηλ, κοντερ μεχρι 260ΚΜ και στροφομετρο μεχρι 8000 rpm με το κοκκινο να αρχιζει στις 6500rpm, και υποστιριζει υπολογιστη ταξιδιου.

ζηταω αυτη τη βοηθεια απο οποιον μπορει να βοηθησει, για να μην κανω λαθος επιλογη στην αγορα καντραν που θελω να παρω.

Στοδικο μου φοραω το 1Κ0920851Α το οποιο δεν υποστιριζει υπολογιστη ταξιδιου.

golf 1.6 fsi με υπολογιστη ταξιδιου αλλα μικρη οθονη:1K0 920 861 A

Link to comment
Share on other sites

golf 1.6 fsi με υπολογιστη ταξιδιου αλλα μικρη οθονη:1K0 920 861 A

Σ' ευχαριστω πολλυ φιλε Στελιο!!

καλο θα ηταν ομως να εχω 2-3 ακομα απαντησεις για να συγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο Στελιος φοραει το: 1K0 920 861 A και εχει υπολογιστη ταξιδιου, παρηγγειλα και γω ενα σημερα με τον ιδιο κωδικο απο το ebay, και ο Θεος βοηθος....

Νεοτερα σε μερικες μερες που θα το εχω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο Στελιος φοραει το: 1K0 920 861 A και εχει υπολογιστη ταξιδιου, παρηγγειλα και γω ενα σημερα με τον ιδιο κωδικο απο το ebay, και ο Θεος βοηθος....

Νεοτερα σε μερικες μερες που θα το εχω στα χερια μου.

VW Golf 5 / TSi / 140 HP

1K0 920 861 B

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.