Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Καντράν μπορούν να αλλάξουν στα Εξουσιοδοτημένα! Απλά βαριούνται + δεν ξέρουν πως!

Εάν δηλαδή χαλάσει ένα καντράν δεν το αλλάζουν? Βέβαια θα μου πεις δεν είναι το ίδιο.

Θα πρέπει να σου βρουν ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ, το κατάλληλο καντράν για το δικό σου αμάξι (μέσω ETKA και αριθμού πλαισίου σου) και είτε να το βρεις εσύ (φτηνή λύση) είτε να το παραγγείλεις μέσω του συνεργείου (ακριβή λύση). Εάν είναι λοιπόν το σωστό καντράν τότε μπορούν μέσω του διαγνωστικού τους (vas 5051) να σου μεταφέρουν τα στοιχεία του immobilizer αλλά και τα χιλιόμετρα (μόνο με καινούριο καντράν)!

Θα το αλλαξουν αλλα με ενα ιδιο οχι με πλας γιατι απλα δεν το διακινδυνεύουν, αν δεν τους κάτσει κλπ τι γίνεται? Τοτε σαν πελατης θα τους τα upyours.gif και θα εχεις και δικιο

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Dis , εάν μπορείς πες μας το εξής . Μιλάς για το ίδιο πρόγραμμα που λέει κι ο Κοσμάς ? Για να είμαστε ακριβείς σε κάθε μας βήμα ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά απ' οτι μου λέτε στην αντιπροσωπεία είναι αδύνατον να γίνει μια τέτοια μετατροπή, (Από καντράν απλό να πάμε σε plus). Δηλαδή η μόνη λύση είναι να το παραγγείλω είτε απ' έξω είτε από την αντιπροσωπεία σαν ανταλακτικό και να το τοποθετήσω μόνος μου. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κανέναν που να έχι τον κατάλληλο εξοπλισμό. Σε κανένα συνεργείο απέξω θα έχουν όλα τα εργαλεία να μου κάνουν την μετατροπή;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα Golf V GT sport 122 κατασκευης 08/2008 θελω να αλλαξω το καντραν και να βαλω ενα με οθονη plus,το καντραν που εχει το αυτοκινητο μου εχει κωδικο 1Κ0 920 864Α,ξερει κανεις τον κωδικο του καντραν που πρεπει να παρω για να κανω την αντικατασταση?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα Golf V GT sport 122 κατασκευης 08/2008 θελω να αλλαξω το καντραν και να βαλω ενα με οθονη plus,το καντραν που εχει το αυτοκινητο μου εχει κωδικο 1Κ0 920 864Α,ξερει κανεις τον κωδικο του καντραν που πρεπει να παρω για να κανω την αντικατασταση?

κανείς?

Πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και πες στα ανταλλακτικά να σου πουν ποια καντράν είναι συμβατά με το αμάξι σου αφού τους δώσεις:

1) αριθμό πλαισίου

και

2) σειριακό αριθμό του καντράν που ήδη φοράς!

Έτσι θα σου δώσουν τους κωδικούς των καντράν που μπορείς να φορέσεις!

Μετά: google or ebay for them!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε,νομιζω οτι βρήκα το σωστό κωδικό (1K0 920 874A) και ξεκινάω το ψάξιμο.Το pin είναι απαραίτητο για την κωδικοποίηση ή γίνεται και χωρίς αυτό?

Το τετραψήφιο PIN είναι (σχεδόν) απαραίτητο εάν γίνει κωδικοποίηση στο συνεργείο!

Εάν κάνεις κωδικοποίηση μόνος σου μέσω πχ: Vag K + can ή παρόμοια προγράμματα τότε το PIN θα το ξεθάψεις μέσω αυτών...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψάχνοντας στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* βρήκα το εξής:

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/716140/

με αυτή την περιγραφή:

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΕΤΕ Η ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ LOOK R32 -GTI !! ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕ _ ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤO ΑΡΙΣΤO! KANΩ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. απότι είχα καταλάβει απο το topic δεν γίνεται. λέτε???

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν μετα την αλλαγη του καντραν και την αντιγραφη των στοιχειων του παλιου στο νεο θα χρειαστουν κωδικοποιηση τα κλειδια?

Δεν χρειάζονται κωδικοποίηση τα κλειδιά εάν μεταφέρεις τα στοιχεία immobilizer από το παλιό στο καινούριο καντράν!

Link to comment
Share on other sites

εχω το vag k+can commander 1.4,οταν το συνδεω στο αυτοκινητο βλεπω στην οθονη του υπολογιστη οτι το προγραμμα βλεπει το οργανο αλλα δεν μπορει να διαβασει το pin και τα χιλιομετρα του οδομετρου.Καπου ειδα οτι στα Golf 5 απο το 2006 και επειτα κατι εχει αλλαξει και το pin δε μπορει να διαβαστει,(το αμαξι μου ειναι 8ος 2008).Ξερει κανεις κατι για το θεμα?Εχω το καινουργιο καντραν με την οθονη plus στα χερια μου και εχω κολλησει.

Link to comment
Share on other sites

εχω το vag k+can commander 1.4,οταν το συνδεω στο αυτοκινητο βλεπω στην οθονη του υπολογιστη οτι το προγραμμα βλεπει το οργανο αλλα δεν μπορει να διαβασει το pin και τα χιλιομετρα του οδομετρου.Καπου ειδα οτι στα Golf 5 απο το 2006 και επειτα κατι εχει αλλαξει και το pin δε μπορει να διαβαστει,(το αμαξι μου ειναι 8ος 2008).Ξερει κανεις κατι για το θεμα?Εχω το καινουργιο καντραν με την οθονη plus στα χερια μου και εχω κολλησει.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39887

Link to comment
Share on other sites

εχω το vag k+can commander 1.4,οταν το συνδεω στο αυτοκινητο βλεπω στην οθονη του υπολογιστη οτι το προγραμμα βλεπει το οργανο αλλα δεν μπορει να διαβασει το pin και τα χιλιομετρα του οδομετρου.Καπου ειδα οτι στα Golf 5 απο το 2006 και επειτα κατι εχει αλλαξει και το pin δε μπορει να διαβαστει,(το αμαξι μου ειναι 8ος 2008).Ξερει κανεις κατι για το θεμα?Εχω το καινουργιο καντραν με την οθονη plus στα χερια μου και εχω κολλησει.

Να συμπληρώσω στο πρόβλημα του φίλου μας και το δικό μου:

Έχω και εγώ ένα καντράν με μεγάλη οθόνη να κάθεται γιατί όποιο καλώδιο + έκδοση του "vag k+can commander" (από την 1,4 έως και την 5,5) και να χρησιμοποιήσω δεν μπορεί με τίποτα να διαβάσει τον κωδικό του immobilizer.

Το αμάξι μου είναι MY2007 και το "vag k+can commander" διαβάζει τον κωδικό του καντράν, και τα χιλιόμετρα αλλά δεν μπορεί να βρει τον κωδικό immo και δεν διαβάζει την eeprom!

Μάλιστα εάν το βάλω να διαβάσει και να εξαγάγει την eeprom σε αρχείο ".bin", το αρχείο είναι κενό (από το καντράν που φοράω ήδη)!

Ενώ από το άλλο καντράν που αγόρασα και είναι του 2004 το κούμπωσα επάνω στο αμάξι και μπόρεσα να διαβάσω τα πάντα (κωδικό immo, κωδικό καντράν, και eeprom)!

Όποιος ξέρει κάτι που μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ πολύ-πολύ να γράψει εδώ, γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα όσα ξέρω!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο πρόβλημα του φίλου μας και το δικό μου:

Έχω και εγώ ένα καντράν με μεγάλη οθόνη να κάθεται γιατί όποιο καλώδιο + έκδοση του "vag k+can commander" (από την 1,4 έως και την 5,5) και να χρησιμοποιήσω δεν μπορεί με τίποτα να διαβάσει τον κωδικό του immobilizer.

Το αμάξι μου είναι MY2007 και το "vag k+can commander" διαβάζει τον κωδικό του καντράν, και τα χιλιόμετρα αλλά δεν μπορεί να βρει τον κωδικό immo και δεν διαβάζει την eeprom!

Μάλιστα εάν το βάλω να διαβάσει και να εξαγάγει την eeprom σε αρχείο ".bin", το αρχείο είναι κενό (από το καντράν που φοράω ήδη)!

Ενώ από το άλλο καντράν που αγόρασα και είναι του 2004 το κούμπωσα επάνω στο αμάξι και μπόρεσα να διαβάσω τα πάντα (κωδικό immo, κωδικό καντράν, και eeprom)!

Όποιος ξέρει κάτι που μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ πολύ-πολύ να γράψει εδώ, γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα όσα ξέρω!

1.

The cluster itself. The new ones are crazy expensive. The junk yard is probably the best place to start looking for one. There is a slight problem with the whole hi-line cluster swap: you need to read the immo PIN from your existing cluster and from the new cluster. The only way I know to do it is to use the VCC. I noted that not all of the clusters allow to read their immo PINs. Maybe it is a matter of a different encrypting algorithm not yet implemented in current version of VCC: VAG K+CAN Commander 1.4. Anyway, if you cannot read your own cluster's PIN, I would not even start this mod.

2.

Reading PIN of existing (OLD) cluster with CAN VAG Commander

Το παραπάνω topic εχει την πλήρη μετατροπη + χιλιομετρα + κλειδια + + +

Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να μην πάει χαμένο το καντράν ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

2.

Reading PIN of existing (OLD) cluster with CAN VAG Commander

Το παραπάνω topic εχει την πλήρη μετατροπη + χιλιομετρα + κλειδια + + +

Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να μην πάει χαμένο το καντράν ...

Δυο παρατηρήσεις

1) Στο βήμα 4 αναφέρεται στην καλωδίωση, τι ακριβώς κάνει εκεί με τα καλώδια?

"4. Wiring the Position Sensing/Compass Module (PSCM) - this step is OPTIONAL - you do not need the compass module to make the cluster work"

2)Επίσης σε κάποιο σημείο λέει, "Anyway, if you cannot read your own cluster's PIN, I would not even start this mod.", που σημαίνει ότι υπάρχουν πράγματι πιθανότητες να μην μπορείς να το διαβάσεις.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δυο παρατηρήσεις

1) Στο βήμα 4 αναφέρεται στην καλωδίωση, τι ακριβώς κάνει εκεί με τα καλώδια?

"4. Wiring the Position Sensing/Compass Module (PSCM) - this step is OPTIONAL - you do not need the compass module to make the cluster work"

2)Επίσης σε κάποιο σημείο λέει, "Anyway, if you cannot read your own cluster's PIN, I would not even start this mod.", που σημαίνει ότι υπάρχουν πράγματι πιθανότητες να μην μπορείς να το διαβάσεις.

1) Πρόκειται για καλωδίωση που περνάει (από εμπρός μέχρι το πορτμπαγκάζ του Jetta) για να βάλει τον αισθητήρα θέσης/μονάδα πυξίδας (PSCM), το οποίο δεν είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει το καντράν!

2) Αυτό δεν το είχα διαβάσει όταν πήρα το καντράν, πριν αρκετούς μήνες, γιατί είχα διαβάσει το HOW TO του (γνωστού) Πολωνού όπου δεν έδειχνε τίποτα!

Θα προσπαθήσω με άλλα εργαλεία, όπως vag-dash, vag-tacho,....

Για να δούμε?

Εντωμεταξύ εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω απο μένα (που είναι σίγουρο) ας το μοιραστεί μαζί μας!!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

1) Πρόκειται για καλωδίωση που περνάει (από εμπρός μέχρι το πορτμπαγκάζ του Jetta) για να βάλει τον αισθητήρα θέσης/μονάδα πυξίδας (PSCM), το οποίο δεν είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει το καντράν!

2) Αυτό δεν το είχα διαβάσει όταν πήρα το καντράν, πριν αρκετούς μήνες, γιατί είχα διαβάσει το HOW TO του (γνωστού) Πολωνού όπου δεν έδειχνε τίποτα!

Θα προσπαθήσω με άλλα εργαλεία, όπως vag-dash, vag-tacho,....

Για να δούμε?

Εντωμεταξύ εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω απο μένα (που είναι σίγουρο) ας το μοιραστεί μαζί μας!!!!

Ναι Αντωνη αυτο ρώτησα τι κανει δηλαδη αυτη, γιατι απο οτι βλέπω δεν ειναι και απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αντωνη αυτο ρώτησα τι κανει δηλαδη αυτη, γιατι απο οτι βλέπω δεν ειναι και απαραίτητη.

Νίκο, έχει να κάνει με επιπλέον λειτουργίες του καντράν σε συνδιασμό με τον mfd2-RNS (το original GPS)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, έχει να κάνει με επιπλέον λειτουργίες του καντράν σε συνδιασμό με τον mfd2-RNS (το original GPS)

:thumbsup:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3968896-Compass-Position-Sensing-Module-1K6-919-879

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=71001

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3610324

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, έχει να κάνει με επιπλέον λειτουργίες του καντράν σε συνδιασμό με τον mfd2-RNS (το original GPS)

χαχαααα κατάλαβα και ολα αυτα επειδή ο μ@λ@κας ο πωλητής και η vw μαζί δεν την βάζουν για 130 ευρω αν δεν κανω λάθος στην αρχική παραγγελία, φτουυυ φτουυυυυυυ σας :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμη αρκετά. Έχω ένα Golf 5 1.4 80ps αγορασμένο 11/2007 με την απλή οθόνη όχι την Plus χωρίς πολυλειτουργικό τιμόνι. Δεν ξέρω τι pin έχει και δεν ξέρω αν γίνετε να περάσω την οθόνη Plus. Εάν γίνετε σε μένα ξέρει κανείς ποιο καντράν να επιλέξω (pin) και αν χρειάζεται εκτός από το καντράν να αγοράσω και τίποτα άλλο (γιατί διάβασα για κάτι εγκεφαλάκια)? Και αν τελικά περάσω καινούργιο καντράν τα χιλιόμετρα τελικά επαναφέρονται η κρατάμε αυτά που θα έχει το καντράν από το e-bay?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμη αρκετά. Έχω ένα Golf 5 1.4 80ps αγορασμένο 11/2007 με την απλή οθόνη όχι την Plus χωρίς πολυλειτουργικό τιμόνι. Δεν ξέρω τι pin έχει και δεν ξέρω αν γίνετε να περάσω την οθόνη Plus. Εάν γίνετε σε μένα ξέρει κανείς ποιο καντράν να επιλέξω (pin) και αν χρειάζεται εκτός από το καντράν να αγοράσω και τίποτα άλλο (γιατί διάβασα για κάτι εγκεφαλάκια)? Και αν τελικά περάσω καινούργιο καντράν τα χιλιόμετρα τελικά επαναφέρονται η κρατάμε αυτά που θα έχει το καντράν από το e-bay?

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39887

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κοσμά για το τιμόνι και το rcd !! Πολυ καλος!!!!!

Βαλε και το κλιμα του mk6 και θα εχεις ενα τελειο συνολο στο εσωτερικο....!!!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να το αλλάξω και το κλίμα και το καινούριο κατραν αλλά κρατάω τα λεφτά για το ταξίδι στην Γερμανία...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.