Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

αν το αμαξι σου στην οθονη διχνει καταναλωση playmaker τοτε εχεις midline

Και αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης δεν χρειάζεσαι εγκέφαλο, δηλαδή αν έχεις trip computer έχεις και midline εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

προσθατα μιλωντας με καπιον μου ειπε αναλογα με το καντραν και ο εγκεφαλος.καντραν με απλη οθονη εχει lowline δλδ εγκεφαλο απλο μονο για τα φλας.κανυραν με μεσαια ειναι απαρεριτος ο midline για την υποστιρηξη του δεξιου διακοπτη που αλαζουμε την καταναλωση καυσιμο κλπ κ καντραν με μεγαλη οθονηωαπαραιτητος highline για να πειραζουμε την οθονη απο το πολυλειτουργικο τομονι.ετσι κ αλλιως αλεξη περιμενουμε νεα για το αν βλεπει το αμαξι σου το vag can commander

Link to comment
Share on other sites

update:

 

Λοιπόν παιδιά το καλώδιο ήρθε (Vag k + can commander 1.4), διαβάζει μια χαρά τα immo data από τα όργανα,  έχω πάρει και backup και είμαι έτοιμος να τα περάσω στο καινούργιο όποτε βρεθεί.

 

Απλά να τονίσω ότι το δικό μου έχει επάνω immobilizer 4 που είναι μέχρι τα μέσα του 2006 και αφορά όργανα με κωδικό 870-871-872, το 7 μπορεί να είναι 5 η 6 ανάλογα με την έκδοση.

 

Από τα μέσα του 2006 και μετά έχουν immobilazer 4C (όργανα 873-874) και δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται το καλώδιο, θεωρητικά πάντως όχι. Όποιος θέλει να κάνουμε δοκιμή ας μου στείλει pm να κανονίσουμε να το δοκιμάσουμε.

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

εννοω θα δειχνει σωστα το κοντερ ή θα χανει? τωρα να σου πω μου ειπε οτι μπορει να το βαλει. ειμαι γερμανια και ισως κατι γινει δεν ξερω. ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις σε πρώτη φάση είναι να περάσεις τα immo data από το παλιό. Δεν έχω βρει κάποιο DIY που να εξηγεί πως μπορεί να γίνει αυτό.

 

Αλλά αφού το κάνουν οι κοντεράδες κάποιος τρόπος θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις σε πρώτη φάση είναι να περάσεις τα immo data από το παλιό. Δεν έχω βρει κάποιο DIY που να εξηγεί πως μπορεί να γίνει αυτό.

 

Αλλά αφού το κάνουν οι κοντεράδες κάποιος τρόπος θα υπάρχει.

http://furmanka.blogspot.gr/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

Aυτό λογικά θα το έχεις δει......

Δεν βοηθάει κάπως???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ταιριάζει κουτί στο δικό μου που είναι 2005 με Immo 4, από τα μέσα του 2006 και μετά έχουν Immo 4C και δεν είναι η ίδια διαδικασία.

 

Από βδομάδα θα έχω νεότερα και για το δικό μου project.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα δύσκολο project ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Το έφερα σε πέρας μόνος μου με τις οδηγίες του πολύ

 

χρησίμου link: http://furmanka.blogspot.gr/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

 

Ευχαριστώ όλους όσους με στήριξαν ηθικά :clapping: :clapping: :clapping:

 

 

28221.jpg
dsc02849p.jpg
dsc02857w.jpg
dsc02850ew.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :clapping: :clapping: :clapping:

 

Για το μενού άνεσης  νομίζω πρέπει να αλλάξω τον εγκέφαλο άνεσης σε Highline αλλά δε γ_μ__ται. προς το παρόν.

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1K0-959-433-MIN.clb
   Part No: 1K0 959 433 BK
   Component: 01 KSG              0301  
   Coding: 80C802087F2D8404084A01E010
   Shop #: WSC 01287 785 00200
   VCID: 7AF0771E4CB7

   Component:   Sounder n.mounted     

   Component:       NGS n.mounted     

   Component:      IRUE n.mounted     

No fault code found.

Link to comment
Share on other sites

Λες να το υποστηρίζει με άλλη κωδικοποίηση ?

 

Θα το ψάξω αύριο γιατί για αλλαγή δεν παίζει με τίποτα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την πάρτη σου Δημήτρη, ..... αυτή καλά τρώει και πίνει :air_kiss:

Link to comment
Share on other sites

Το ΜF Display και Vechicle status πως τα εμφανισες;

Δεν έκανα απολύτως τίποτα (εκτός του immobilizer) μόνο την γλώσσα από Γερμανικά σε Αγγλικά άλλαξα.

 

Adaptation δεν χρειάστηκε (ίσως επειδή είχα highline εγκέφαλο τιμονιού) μόνο το steering limit, δεξιά - αριστερά το τιμόνι και έφυγε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα δύσκολο project ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Το έφερα σε πέρας μόνος μου με τις οδηγίες του πολύ

 

χρησίμου link: http://furmanka.blogspot.gr/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

 

Ευχαριστώ όλους όσους με στήριξαν ηθικά :clapping: :clapping: :clapping:

 

 

28221.jpg

dsc02849p.jpg

dsc02857w.jpg

dsc02850ew.jpg

 

Συγχαρητήρια!!!Τελικά ο fumanka ταίριαξε κουτί σε σένα.Για να βγει το convinience νομίζω πρέπει να αλλάξεις κάτι στην κωδικοποίηση ασχέτως αν έχεις ή δεν έχεις εγκέφαλο highline.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Professor, όντως ο Fumanka έκανε το θαύμα του και του αξίζουν συγχαρητήρια, εμείς απλά αντιγράφουμε.

 

Για το convenience  έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι, μόλις βρω χρόνο θα τα ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να μην κάνει.

 

Αν είσαι Αθήνα μπορούμε να κάνουμε μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα ξεκιναμε με την αγορα του καντραν.. εκανα μια μικρη πινελια στι υπαρχων να βαψω ασημι το κεντρο των δεικτων οπως το πλας μιας και μου το ζητησες αλεξη να το δεις το βαζω εδω να το δουν και τα υπολοιπα παιδια.

 

img1593fx.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε Μητσο παρε σειρα.....  σκεψου μονο οτι θα λεει Παολα στην κεντρικη οθονη οταν την ακους για να γουσταρεις..... :)

εμεις θα καταφερουεμε να την δουμε και εκει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να μην κάνει.

 

Αν είσαι Αθήνα μπορούμε να κάνουμε μια δοκιμή.

Γερμανια ειμαι γιαυτο ρωταω γιατι εδω μπορω να το βρω φθηνα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.