Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

παιδια η λυση για τα αυτοκινητα μας μαλλον ειναι αυτο

 

http://www.dhgate.com/odometer-correction-pin-code-read-eeprom/p-ff8080813baddef4013bb3938bee016f.html#s1-6-1

καλημερα και χρονια πολλα. μεχρι το σαββατο θα σου πω ποια ειναι η λυση..

Link to comment
Share on other sites

Το καντραν μας αποτελειται απο 2 πλακετες..μια την μπροστινη που εχει απλος τις βελονες επανω και τα λαμπακια και τπτ αλλο και μια πισω με το τσιπακι...

εγω επειμενω οτι αυτο ειναι και το μυστικο του myturan.de κρατανε την παλια (δικια μας) πλακετα την πισω με τα δεδομενα και απλως κουμπωνουν την Plus πανω στη δικια μας...

στην πραξη για να δουμε πως γινετε...

λυνουμε τις 2 βιδες πισω..

79546293.jpg

μετα αφου εχουμε βγαλει το μπροστινο τζαμακι και εχουμε λυσει τις 2 βιδες πισω με ενα κατσαβιδακι ξεκουμπωνουμε την μπροστινη πλακετα με τους δεικτες στα σημεια που εχω διξει ή οπου δουμε στο χερι μας οτι ξεξουμπωνει.

 



72040571.jpg





το αποτελεσμα....

aaaanq.jpg

η μικρη πλακετα με τα δεδομενα μας ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ CHIP MICRONAS

102im.jpg

η "αδεια" πλακετα με τους δεικτες απο την πισω μερια

img0030pk.jpg

και εδω ειναι ολη η υποθεση..η μικρη πλακετα απο την πισω της μερια με το μαυρο ειναι το chip micronas

img0031db.jpg

εδω ειναι τα τσιπακια σας γραφω στα σημεια 1,2,3,4 τι γραφει η δικια μου πλακετα..

ssssssssssssi.jpg

1)
micronas

cdc 3797 G C1 5622F

209915.000. 5622F

6377

A2C53181171

2)
VPSA132A
69T
DC3E

3)

S513 N
6431

4)
EM4093 001
6281500G6
MEGAMOS
-------------------------------------

μηπως καποια απο τα υπογραμμησμενα ειναι το Pin??????????

εγω πιστευω οτι απλα αφηνωντας τηνδικια μας μικρη πλακετα επανω και αντικαθηστωντας μονο την μεγαλη "αδεια" πλακετα θα ειμαστε οκ..

 

ΟΛΗ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ MICRONAS STADAR, ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΕΙ MICRONAS CDC 32XXX ΕΝΩ ΕΓΩ ΘΕΛΩ CDC 37XXX ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΜΟΥ.

 


ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Λοιπον αγορασα ενα καλωδιο που πηστευα οτι εκανε αλλα τελικα δεν.... Επειδη το σωστο καλωδιο ειναι πανακρυβο τα παραταω και εγω σηγα σηγα.... Απο βδομαδα θα μιλησω με mytouran για να παω να το περασουν εκει. Μητσο συγγνωμη που δεν τα καταφερα αλλα εκει θα πληρωσω 150€. Αν συνεχισω με τα καλωδια δεν θα μεινει ουτε €€!! Αυτα παιδες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις,το σωστο καλωδιο να πουμε οτι ειναι το micronas το οποιο εγω κατω απο 150 ευρω δεν το εχω βρει...αρα στην αντιπροσωπια με 30 οταν ειναι και τελος.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις,το σωστο καλωδιο να πουμε οτι ειναι το micronas το οποιο εγω κατω απο 150 ευρω δεν το εχω βρει...αρα στην αντιπροσωπια με 30 οταν ειναι και τελος.

Γιατι μπορει η αντιπροσωπια να μου τεριαξει κατραν απο ροκκο;;

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο, πες μας και πως τα κατάφερες τελικά.

Link to comment
Share on other sites

MYTOURAN?

Ναι. Μια και εξω! Θα παω θα κατσω μοση ωριτσα θα σταξω 150€ και τελος. Την αλλη εβδομαδα θα εχω νεα.
Link to comment
Share on other sites

αυτο νομιζω το κανει το vag com αλλα δεν ξερω πως.

 

και επι την ευκαιρια για να αλλαξετε καντραν ειναι απλο,αν θελετε η αντιπροσωπιαπαιρνει 30 ευρω αλλιως απο τον πωλητη που θα παρετε το καντραν να σας δωσει και το κλειδι απο το αμαξι που το εβγαλε,βζετε στο κλειδι σας το immo απο το αλλο αμαξι που ηταν το καντραν και μετα την κωδικοποιηση με το Vag com και ειναι ετοιμο.

 

υ.γ τα δεδομενα του immo ειναι μονο στο καντραν και οχισ τον εγκεφαλο του αυτοκινητου.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ!!! ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!! Με μεγαλη χαρα γυρησα σημερα με το νεο κατραν απο scirocco! Ολλα λειτουργουν αψογα! Ευχαριστω τα παιδια που μου εδωσαν την ιδεα και πλεον ειμαι το μοναδικο Ελληνικο golfaki με κατραν νεας γενιας. Αντε να περνετε σειρα και οι επομενοι! Να πω οτι δεν το εκανα μονος αλλα το περασα στο MyTouran. Αυριο αν προλαβω θα ανεβασω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ!!! ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!! Με μεγαλη χαρα γυρησα σημερα με το νεο κατραν απο scirocco! Ολλα λειτουργουν αψογα! Ευχαριστω τα παιδια που μου εδωσαν την ιδεα και πλεον ειμαι το μοναδικο Ελληνικο golfaki με κατραν νεας γενιας. Αντε να περνετε σειρα και οι επομενοι! Να πω οτι δεν το εκανα μονος αλλα το περασα στο MyTouran. Αυριο αν προλαβω θα ανεβασω φωτο!

 

 

Για δώσε καμία πληροφορία ακόμα..που και πώς...κόστος??

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε καμία πληροφορία ακόμα..που και πώς...κόστος??

Γεια σου φιλε μου. Το πως δεν το ξερει κανεις. Ειμαι γερμανια. Το πηγα στο mytouran. Αν ανεβεις ποτε αξιζει τον κοπο. 150€ + ξενοδοχειο γιατι εμεινε το αμαξι 2 μερες εκει. Παντως δεν ηταν κατι απλο γιατι τα παιδια μου ειπαν οτι θελει καποιες μερες για να ολοκληρωθει η αλλαγη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.