Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους. Τελικα σε ποιον να παω να περάσει το καντράν που πήρα ΧΩΡΙΣ σφάλματα στο immo και με τα δικα μου χιλιόμετρα ;

Link to comment
Share on other sites

 σκέφτομαι να βάλω και εγώ plus οθόνη...μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς θα χρειαστώ εκτός από καντραν?
Π.χ κουμπιά στο τιμόνι,εγκέφαλο για να τα υποστηρίζει?

Link to comment
Share on other sites

 σκέφτομαι να βάλω και εγώ plus οθόνη...μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς θα χρειαστώ εκτός από καντραν?

Π.χ κουμπιά στο τιμόνι,εγκέφαλο για να τα υποστηρίζει?

θες καντραν ΜΟΝΟ για να δουλεψει το καντραν, πες πας τι κωδικο καντραν εχεις τωρα για να σου πουμε ποιον κωδικο ψαχνεις για να ειναι συ,βατος με το αμαξι σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!!

Πρόσφατα απέκτησα το Mk5 Gti (Manual)

Θέλω να κάνω τις εξής αλλαγές στο εσωτερικό του.

1)      Θέλω καντράν με την μεγάλη οθόνη (τώρα έχει την μικρή με το trip μέσα)

2)      Να βάλω Cruise Control

3)      Και στο τιμόνι τα κουμπιά για την οθόνη RCD510

Τι πρέπει να αγοράσω?

Πόσο κοστίζει το κάθε ένα ?

Καλό είναι το topic που έχει ανοιχτεί αλλά έχω χαθεί εδώ μέσα….

Ευχαριστώ εκ των πρότερων!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!!

Πρόσφατα απέκτησα το Mk5 Gti (Manual)

Θέλω να κάνω τις εξής αλλαγές στο εσωτερικό του.

1)      Θέλω καντράν με την μεγάλη οθόνη (τώρα έχει την μικρή με το trip μέσα)

2)      Να βάλω Cruise Control

3)      Και στο τιμόνι τα κουμπιά για την οθόνη RCD510

Τι πρέπει να αγοράσω?

Πόσο κοστίζει το κάθε ένα ?

Καλό είναι το topic που έχει ανοιχτεί αλλά έχω χαθεί εδώ μέσα….

Ευχαριστώ εκ των πρότερων!!

Na διαβάσεις ολο σχεδον το φορουμ :sweat:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επιχείρησα αλλάγη καντράν σε γκολφ ΜΚ5 μοντ 05 ακολουθώντας τις οδηγίες του furmanka, και έχω:

άλλαξα απο 851H se 861B, ιμμο και κωδικοποίηση είναι οκ, στο adaptation σκάλωσα στην υποβοήθηση τιμονιού (malfuction 010) και επιπλέον κλείδωσε το rcd 300.

 

Aν γνωρίζει κάποιος κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να γνωρίζει απο κοντερ ας μου στείλει όνομα και τηλ με πμ, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες τον εγκέφαλο τιμονιού???

Αν ναι τότε πρέπει να κάνεις την βασική ρύθμιση γωνίας τιμονιού.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Steering_Assist#Channel_009:_Steering_Angle_Sensor

για το rcd 300 που κλείδωσε δεν έχω κάτι υπόψιν μου.Βγάλε τη φίσσα και ξανακούμπωσέ τη και βάλε τον κωδικό

μήπως και ξεκλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα όλα τα adaptation και όλοι οι αισθητήρες δουλεύουν σωστά, δίνουν διάγνωση ΟΚ και σωστές τιμές, αλλά υποβοήθηση γιοκ (πορτοκαλί λαμπάκι). Δεν πείραξα εγκέφαλο τιμονιού μιάς και έχω εργοστασιακό CC, οπότε μπορεί να υποστηρίζει τριπ, θα το δώ σε επόμενο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε μετά απο επίσκεψη σε γνώστη ηλεκτρολόγο, τοποθετήθηκε και λεβιές υαλοκαθαριστήρων με χειριστήρια για το τριπ και όλα δουλεύουν τέλεια. Αν ήμουν σίγουρος πρίν την αλλάγη ότι το αυτοκίνητο φοράει midline εγκέφαλο, θα έβαζα MFA+ και όχι 1/2 MFA, αλλά κα έτσι καλά είμαι! Οπότε, όποιος έχει tredline με εργοστασιακό CC, τότε έχει εγκέφαλο midline, άρα μπορεί να βάλει όποιο καντράν με τριπ θέλει, αρκεί να είναι συμβατό με το αυτοκίνητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 5 χρόνια έγινε η δουλειά που είχε ξεκινήσει ο Μιχάλης με το καντράν από jetta/scirocco 2010 με την σημαντική αλλαγή που απαιτείται εκτός του αντάπτορα να είναι αυτή της μονάδας abs/esp με μία από αυτοκίνητο 2010 και μετά !!! ***************************

 

20160323_180936.jpg

 

20160323_181011.jpg
 

 

20160323_181820.jpg
 

 

Edited by nikdev
Για δική σου προστασία
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Γράψε και το p/n του controller αν θέλει κάποιος να το βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπερνώντας τα φιλέτα R32 και το climatronic 2010, πες καμιά λεπτομέρεια. Γράφει θερμοκρασία λαδιού; Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τιμόνι και κουμπιά Mk6; Ή δουλεύουν και στα "δικά μας" κουμπιά; (κάπου είχα διαβάσει ότι δουλεύουν)

Πόσο πήγε η εργασία, το ανταλλακτικό.... Αν είναι ευαίσθητες οι λεπτομέρειες, στείλε (όποτε μπορείς) πμ.

Με γεια, καλή απόλαυση!!

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν σχεδόν όλα τα καντράν από scirocco και golf plus 2010, λειτουργούν επίσης όλες οι ενδείξεις κανονικά όπως και η θερμοκρασία λαδιού, τα λίτρα στο ρεζερβουάρ, ο ψηφιακός χιλιομετρητής και το τσεκάρισμα των βελόνων στο άνοιγμα του διακόπτη! Τώρα αν δουλεύει με το παλιό τιμόνι δεν γνωρίζω... Οι τιμές παίζουν στο ebay αλλά χοντρικά όλα μαζί κάπου στα 400 ευρώ βγαίνουν... Η εργασία εννοείται προσωπική γιατί κανένας μάστορας δεν ασχολείται με τέτοιου είδους μετατροπές...

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τα κουμπια δουλευουν ολα και 6ρι να βαλεις.10 στα 12 πληκτρα εκτος του μικροφωνουν και του backup αμα αλλαξεις τιμονι σε 6ρι.ειναι πλεον ευκολο και το ξερουν .για τιμονι σε 6ρι ασχολειται ο mrd στην αθηνα.εργασια 20 ευρο για κωδικοποιησεις στο κοντερ που θελει ξανα για τον εγκεφαλο τιμονιου που πρεπει να αλλαξει οποιος ενδιαφερεται με ενα κοστος 130 ο γνησιος..και αναλογα το τιμονι που βρει ο πελατης.ασν μαγαζι αναλανβανει να σου βρει τι χρειαζεσαι για ν αταιαριαξει...ξερει και εχει βαλει πολλα σε πολλους..εκει πηγα και εγω το δικο μου το 6ρι το τιμονι να βαλω και αλλαξα και πλακετα κιολας...

για κοντερ παιδια κυκλοφορουν ηδη στο φβ σε φωτο οι πρωτες φωτογραφιες με τα ενχρωμα κοντερ πλεον σε 5ρια....το λινκ για εχρωμο κοντερ σε 5ρι απτο φβ .Εγω σε κοντερ μονο σε ενχρωμο πλεον αφου γινεται θα το κανω,και εγινε ηδη το πρωτο  στην ελλαδα..στο φβ καπου το ειδα...περιμενω να δω ποτε μπορει καποιο μαγαζι να μου πει το οκ και θα το κανω οταν ξερω οτι το αναλανβανουν κομπλε.πχ αυτο με τις μοναδες του αβς.εσπ δεν το ξερα οτι παιζουν ρολο...

 

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2016 at 1:23 ΠΜ, quicksilver said:

.Εγω σε κοντερ μονο σε ενχρωμο πλεον αφου γινεται θα το κανω,και εγινε ηδη το πρωτο  στην ελλαδα..στο φβ καπου το ειδα...περιμενω να δω ποτε μπορει καποιο μαγαζι να μου πει το οκ και θα το κανω οταν ξερω οτι το αναλανβανουν κομπλε.πχ αυτο με τις μοναδες του αβς.εσπ δεν το ξερα οτι παιζουν ρολο...

 

Ξέρεις πιο abs φοράς ? Αν όχι κάνε ένα scan και θα σου πω αν μπαίνει ή όχι !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γράφεις του κωδικούς που φοράς, ωστε να μπορεί κάποιος να έχει ένα παράδειγμα ?

 

Link to comment
Share on other sites

σας εβαλα τα βιντεο του εξωτερικου και τα λινκ σας και σας ειπα οτι γινεται.,το χουν κανει ηδη αλλοι...επισης γραφω οτι δεν το εχω κανει ακομη εγω ......αλλα αν θα κανω αλλαγη κοντερ θα παω μονο σε ενχρωμο κοντερ ...περιμενω καποιο μαγαζι να πει οτι το κανει και οτι το αναλανβανει κομπλε με το κλειδι στο χερι....αρα εγω σαν παραδειγμα ακομη δεν ειμαι!!!για το τιμονι που το εκανα λεω που να πανε να το φτιαξουν,το κοστολογιο της εργασιας 20 ευρο περνει για ολη την φασαρια.....και ακομη και ποσα κουμπια δουλευουν τα 10 και ποια οχι! feedback αρκετο πιστευω...αν το ειχα κανει θα ειχα γραψει εννοειται οτι ηξερα,,,,

quiotte 

tα κοντερ παιδια κυκλοφορουντηδη στο φβ σε φωτο οι πρωτες φωτογραφιες με τα ενχρωμα κοντερ πλεον σε 5ρια....το λινκ για εχρωμο κοντερ σε 5ρι απτο φβ .Εγω σε κοντερ μονο σε ενχρωμο πλεον αφου γινεται θα το κανω,

και εγινε ηδη το πρωτο  στην ελλαδα..στο φβ καπου το ειδα...περιμενω να δω ποτε μπορει καποιο μαγαζι να μου πει το οκ και θα το κανω οταν ξερω οτι το αναλανβανουν κομπλε.πχ αυτο με τις μοναδες του αβς.εσπ δεν το ξερα οτι παιζουν ρολο...

unquotte

 

κοσμα σε ποιο καναλι θες να κανω scan γιατι οκ εχω το vcds αλλα που να παω μηχανη και abs θες πχ?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2016 at 0:07 ΠΜ, XIONOULIS said:

 

κοσμα σε ποιο καναλι θες να κανω scan γιατι οκ εχω το vcds αλλα που να παω μηχανη και abs θες πχ?

Το ABS μόνο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2010 at 1:30 ΜΜ, FOTIS_GOLF2_16V said:

ΚΑΝΕΙΣ ομως δεν με διαβεβαιωνε οτι γινεται ουτε για την οθονη που εχω τωρα αλλα ουτε για την plus.

αλος ελεγε οτι θα χρειαστω επιπλεον αισθητηρες, αλος μιλαγε για καλωδιωσεις κλπ.....

ετσι πηρα την αποφαση μονος μου να ρισκαρω 135 ευρω και αν πετυχει ειπα εχει καλως, αλιως θα ημουν -135 ευρω!

δεν ηθελα να ρισκαρω με τη μια 200+

Μπραβο φιλε εισαι απιστευτος. Θελω να σου στειλω pm για να σε ρωτησω κατι αλλα δεν γινεται :(

Link to comment
Share on other sites

On Tuesday, March 22, 2016 at 0:14 ΠΜ, Κοσμάς said:

Τελικά μετά από 5 χρόνια έγινε η δουλειά που είχε ξεκινήσει ο Μιχάλης με το καντράν από jetta/scirocco 2010 με την σημαντική αλλαγή που απαιτείται εκτός του αντάπτορα να είναι αυτή της μονάδας abs/esp με μία από αυτοκίνητο 2010 και μετά !!! ***************************

 

20160323_180936.jpg

 

20160323_181011.jpg
 

 

20160323_181820.jpg
 

 

Μπράβο Κοσμά.  Πότε δεν είχα φανταστεί ότι θα ήθελε αλλαγή η μονάδα του abs. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.