Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Να επανέλθω και να ρωτησω αν ξερουμε καποιον αξιοπιστο να τοποθετησει καντραν με μεγαλη οθονη χωρις να μεινει σφαλμα στο immo

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει κανένας καμια χαλασμένη οθόνη απο κατραν; την κόκκινη; θέλω να δω κάτι... Νομιζω οτι μπορω να αλλάξω απο κοκκινο φωτισμό σε άσπρο αλλά θέλω μια χαλασμένη για να κάνω πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,θέλω να βάλω MFA+ σε golf gt 12/2006 και έχω 2 ερωτήσεις

1)το αμάξι φοράει midline εγκέφαλο τιμονιού (1K0953549AF) θα χρειαστεί να αλλάξει σε 1K0953549AG που είναι highline?

2) φοράει κατραν 1K0920862G θα χρειαστεί 1K0920872G,εάν πάω σε 1K0920874G ή 1K0920874A θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Edited by FotisthGT
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε Κατραν 1κ0920871Α και δουλεύουνε όλα μια χαρά :yahoo:
Αν Κάποιο μελος έχει φορεμένο κατραν 1κ0920872G ας μου στείλει ένα πμ παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Με γεια..
κωδικοποιηση ;

Χιλιομετρα περασες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω
την έκανα μόνος μου την κωδικοποίηση και τα χιλιόμετρα,με ένα ερρορ στα χιλιόμετρα όμως επειδή το έγραψα 4 φόρες

Link to comment
Share on other sites

Το καντραν ειχε κωδικο οταν το αγορασες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κωδικό?
Δεν μου δόθηκε τίποτα τέτοιο,έκανα την διαδικασία με το  Vag k+ can commander και όλα δούλεψαν ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αν δεν ειχες το vag-κ θα χρειαζοσουνα pin code του καντραν.

Ποια εκδοση του k εχεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους !! Ειμαι ο Γιωργος απο αθηνα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Μιας και η ζεστη δεν σταματα της βελτιωσεις θελω να βαλω στο jetta 140 tsi 2008 απο το <<απλο>> καντραν που εχω το 260αρι... να βαλω απο golf gti αυτο με τους χρωμιομενους δεικτες και το κοκκινο φως αυτο το καντραν για να δειχνει ποιο ωραιο και ποιο σπορ..!! Εχω βρει 2 απο εδω απο αγγελια ενα το gti με μικρη οθονη σαν την δικια μου στα 250 και μρε την μεγαλη στα 350 !! Μπορειτε να με βοηθεισετε πρωτα να μου πειτε τι να προσεξω , θελω pin κωδικο κλπ , αν ειναι καλες οι τιμες αυτες για μεταχειρο, και ποιος φιλος απο εδω με το αζημιωτο φυσικα η καποιο μαγαζι εαν εχετε να μου πρωτεινετε ωστε να το κανω !!

Ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites


Ψάχνοντας για καντράν, μια και έχω την φτωχή έκδοση χωρίς καν τριπ (Golf 2008 1.4Tsi DSG6) :

Παράθεση

Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl
   Part No SW: 1K0 920 854 P    HW: 1K0 920 854 P
   Component: KOMBIINSTRUMENT VN4 4005  
   Revision: V0010000    Serial number: VWXBZ0H0797105
   Coding: 0003103
   Shop #: WSC 29500 002 1048576
   VCID: 3878B0CF4B402CFEA5-806C

Διαπιστώνωντας ότι είναι και Visteon (αυτό δεν σημαίνει το VN4?), υπάρχουν 2 σοβαρά ερωτήματα, αν ξέρει κανείς, και αν έχει εμπεδώσει στο θέμα:

 

1. Μπορεί να διαβαστεί το Visteon από τους κοντερατζήδες και να μεταφερθούν τα δεδομένα του immo σε VDO?

2. Αν υποτεθεί ότι ο παραπάνω όρος είναι εφικτός, μπορεί να βάλει κανεις κοντέρ VDO από χειροκίνητο σε DSG και το ανάποδο? Θα δείχνει σε μένα τα PRNDS και το αντίθετο, άραγε?!

(Ετσι κι αλλιώς δεν έχω βρει ακόμα Visteon στα μεταχειρισμένα που κοιταω, τόσο στο γνωστο σουηδό, όσο και στο γνωστό γερμανό).

 

Δεν είπα ότι πάω για Full MFD και τα σενάρια που κοιτάω είναι τρία:

GT 170 με μπαρόμετρο,

TSI BMY σαν το δικό μου (8000/260),  

GTI (8000/300)

Παρόλο που κλίνω προς το TSI/BMY μάλλον... και σαν πιο οικονομική λύση και σαν συμβατότητα... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις καντραν dsg και visteon


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις καντραν dsg και visteon


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις καντραν dsg και visteon


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις καντραν dsg και visteon


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[offtopic] για κάποιο λόγο ενώ γράφεις το κείμενο και πατάς "Submit reply"μένει στο "saving" χωρίς φαινομενικά να δείχνει το νεο σου μήνυμα. 

Παρόλα αυτά με ένα refresh της σελίδας το έχει πάρει).

[/offtopic!]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους. Τελικα εβαλα στο αμαξι μου jeta mk5 tsi 2008 πολυλειτουργικο τιμονι απο gti και λειτουργουν επειτα απο αλαγη εγκεφαλλου τιμονιου κλπ τα κουμπια κανονικα !!

Η ερωτηση μου ειναι επειδη θα ηθελα να μπορω να αλλαζω απο το τιμονι καποιον σταθμο στο ραδιο η αν εχω cd να αλλαζω τα τραγουδια και μιας και εχω την μεσαια οθονη με trip control κλπ

για να το πετυχω αυτο τι πρεπει να κανω ?? Αν βαλω το αλλο κοντερ με την μεγαλη οθονη απο εκει απο της ρυθμισεις του θα μπορω να ενεργοποιησω τα κουμπια να αλλαζω σταθμους κλπ

η επειδη εχω στο τιμονι τα κουμπια <<νεας>> γενιας θα πρεπει ασχετα με το αν εχω μεγαλη η μεσαι οθονη να βαλω τα κουμπια του <<παλιου>> τυπου οπως δειχνει και στην φωτο απο κατω

το οποιο εμπαινε στα ποιο παλια vw και στα seat μεχρι το 2008... ?? Τι λετε να κανω ?? :thumbsu:

 

 

mfswbutton.jpg.361294c6744d65203fb2301e6145a5bb.jpg

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο αν η λύση μου είναι το καντράν και όχι τα κουμπιά του τιμονιού..?? Γιαυτό ρωτάω να μου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα..!! 

Link to comment
Share on other sites

@steliosh θα χρειαστείς visteon κατραν,όσο για το Dsg νομίζω δεν έχουν διάφορα τα κατραν,άπλα εμφανίζουν της πληροφορίες που του δίνει ο εγκέφαλος.

@GEOZN8 πιστεύω θα χρειαστείς και MFD νέας γενιάς για να μπορείς να το κάνεις αυτό,αν και δεν είμαι σίγουρος για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. 

Για το Visteon, περίπου εκεί έχω καταλήξει και γω, κάτι που αυτομάτως το κάνει απίστευτα δυσεύρετο σε σχέση με τα 100άδες VDO, αλλά και για τις ενδείξεις του DSG!

 

Link to comment
Share on other sites

καντράν από scirocco R σε PASSAT CC 2009 μπαίνει όπως είναι και δουλεύει η θέλει κάτι άλλο;3c56d584a9c0ff3c0fd27de3432c22be.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2017 at 3:53 ΜΜ, steliosh said:

Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. 

Για το Visteon, περίπου εκεί έχω καταλήξει και γω, κάτι που αυτομάτως το κάνει απίστευτα δυσεύρετο σε σχέση με τα 100άδες VDO, αλλά και για τις ενδείξεις του DSG!

 

Εφόσον έχεις Visteon τοτε μπαίνει μόνο Visteon, τα VDO δεν ταιριάζουν. Επίσης, τα καντράν είναι ίδια για χειροκίνητα και dsg, δηλαδή όλα τα καντράν είναι συμβατά και με χειροκίνητο και με dsg. Απο τη στιγμή που έχεις μοντέλο 08, έχεις ιμο4c, οπότε θέλεις κοντερά οπωσδήποτε για να ρυθμίσει το νέο καντράν. Ψάχνεις για 1K0 920 864 ή 1K0 920 874, προτείνω να δείς για 874, full MFD, γιατί μάλλον θα χρειαστείς εγκέφαλο τιμονιού και στα δύο εκτός αν έχεις εργοστασιακό cc οπότε έχεις ήδη εγκέφαλο midline.

Edited by koge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.