Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την καλή πληροφόρηση!

 

Αρχίζω από τα ανάποδα! Εβαλα πρόσφατα εγκέφαλο τιμονιού CH, γιατί άλλαξα τιμόνι με paddles από πίσω, χωρίς μπροστινά κουμπιά MF. Παρόλα αυτά, με τον midline BF (ή τον απλό ΒΕ που είχα πριν) δεν βλέπει τα paddles. Με τον CH τα είδε. 

 

CC έβαλα, και δούλεψε αφού είχα βάλει τον midline BF (και φυσικά συνεχίζει και με τον CH). Ο ΒΕ δεν τα έβλεπε. Εχω ήδη βάλει ταυτόχρονα και μοχλοδιακόπτη καθαριστήρων με κουμπάκια για την οθόνη, ο οποίος προφανώς δεν κάνει τίποτε προς το παρόν, περαν των καθαριστήρων, αφού ακόμα είμαι με... φτωχό καντράν !!!

(Σημειωτέον, το 2008 πήρα καινούριο Leon FR 2.0TFSi DSG6 -πρακτικά σασί Golf MK5- και το είχα για 5 χρόνια και 72000χλμ, και είχε full MFD, ελεγχόμενη από το διακόπτη καθαριστήρων, paddles και MF -1ης γενιάς- στο τιμόνι, διπλό clima, και "πλούσιους" controllers παντού. Εχω κρατήσει σκανάρισμα VagCom, ευτυχώς!).

 

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον είναι το ότι τα καντράν είναι συμβατά και με τα 2 κιβώτια, γιατί έτσι διευρύνεται αρκετά το ψάξιμο!

(Μέχρι τώρα, ενδεικτικά, κοιτάω μόνο 874 από αμάξι με DSG6, που είναι σαφώς λιγότερα, προφανώς!).

 

Οσον αφορά τώρα το πιο σημαντικό: Visteon σε VDO.

Διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ, (κρατώντας και... μικρο καλάθι, για να είμαι ειλικρινής, αφού ότι διαβάζουμε στο ιντερνετ, δε σημαίνει ότι είναι και σωστό!), λέγεται ότι τα VDO έχουν και το immo και τα άλλα στοιχεία τους ενσωματωμένα μέσα τους, ενώ στα Visteon πρέπει να διαβαστεί και ο εγκέφαλος της μηχανής (αυτό μου φαίνεται λίγο... κάπως!), αφού δεν έχει όλα τα στοιχεία στο καντραν.

Απ' την άλλη, κάπως πρέπει να γίνεται (ξένοι λένε ότι το έκαναν! Διαβάζω για κομπιουτερικά πράγματα, ελαφρώς arcane, πχ ανάγνωση της eeprom, Mac Address ή κάτι τέτοιο κλπ!) και φυσικά με την βοήθεια κοντερατζή. Δεν έχω σχετικά προγράμματα για να το έκανα μόνος μου, και θεωρώ ότι δεν αξίζει το επιπλέον κόστος...

 

Σημειωτέον, δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί, στην αλλαγή του κοντέρ, μια και αποδεικνύεται ότι είναι και το δυσκολότερο (με βάση τα παραπάνω) και το ακριβότερο, πιθανότατα (οι τιμές των μεταχ. VDO 874 που βρίσκω, κυμαίνονται από 100-200+ ευρώ, χώρια τι θα πάρει ο κοντερατζής, βεβαίως, ενώ πρακτικά δεν υπάρχουν Visteon μεταχ., ή όσα βρίσκω είναι φτωχά σαν το δικό μου!!!).

 

Υπολογίζω ίσως τον Νοέμβριο ή Δεκέμβριο, αφού επισκεφτώ 2-3 κοντερατζήδες, που έχουν ήδη καλή φήμη εδώ στο φόρουμ μας, μια και τότε θα έχω το budget για αυτό.

 

Και φυσικά θα ενημερώσω δεόντως, αφού είναι -τουλάχιστον για μένα- ιδιαίτερα ενδιαφέρον το θέμα Visteon σε VDO!

 

Οσον αφορά το φίλο μας, παραπάνω που ψάχνει για καντράν Scirocco R σε Passat CC, εκτός όσων ισχύουν για μένα (μάρκα κοντέρ, controller τιμονιού, κουμπιά τιμονιού ή μοχλοδιακόπτης καθαριστήρων, κοντερατζής κλπ), πρέπει να δει και αν ταιριάζουν χωροταξικά μέσα στο χώρο στο ταμπλό, αν βιδώνουν και στηρίζονται στα ίδια σημεία. Ενδέχεται από μοντέλα που βασίζονται σε διαφορετικές πλατφόρμες, να μην είναι εφικτή η αλλαγή καντράν... Τo Scirocco ανεξαρτήτως κυβικών ή καυσίμου ανήκει στη γενια Golf Μκ5/ΜΚ6. Τo Passat/CC εχω την εντύπωση ότι είναι χτισμένο σε μεγαλύτερη πλατφόρμα με αρκετά διαφορετικά πράγματα ίσως... 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτηση VDO θα έλεγα να την ξεχάσεις, θεωρητικά με κάποιο τρόπο γίνεται αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος κοντά σου που να μπορεί να το κάνει, μην μπλέξεις. Οπότε ψάχνεις για Visteon 874. Καλό ψάξιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω πως και για μενα ηρθε η ωρα να αλλαξα τη κοκκινη οθονη στο Εος μου με αυτη με τις ασπρες ενδειξεις.

Εχω καποιες αποριες.

Τι καλωδιο να επιλεξω;Αυτο για passat κανει; αν οχι πειτε μου

Ακουω για το ΑΒS,ημουν απο τους τυχερους που αλλαξα εγκεφαλο,απο AD εγινε AN.

Eιναι το σωστο η θα εχω προβλημα;

Τι καλωδια θα πρεπει να εχω;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΜΕΛΗ.. ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ GOLF 5 ΜΕ ΑΠΛΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ1Κ0920863Β  ΜΑΡΚΑΣ VISTEON ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ TDI.

 

 

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΤΡΑΝ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 1Κ0920874 ΚΑΙ ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ 

1K0953549BK ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ  ΝΑ ΤΟ  ΒΑΛΛΩ..

Link to comment
Share on other sites

Μια και έχω και γω Visteon και ψάχνομαι για αλλαγή σε VDO, θα σου πω ενδελεχώς τα ευρήματά μου το βράδι απόψε. Σορρυ δεν εχω χρόνο αυτη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω στο jetta mk5 2008 tsi από midline καντράν Vdo 1k0920864A που έχω με αυτό με την μεγάλη οθόνη το 1k0920874A. Εκτός την τοποθέτηση σε αντιπροσωπεία που μπορώ να πάω ώστε να γίνει σωστά η αλλαγή των χλμ χωρίς να βγάζει σφάλμα?? Γίνεται η πάντα με αλλαγή χλμ μετά θα βγάζει σφάλμα?? 

Link to comment
Share on other sites

Χιλιομετρα αλλαγη εκτος αντιπροσωπειας. Adaptation γινεται και αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ mod το adaptation για να ταιριάξω το immo θα το κάνω αντιπροσωπεία για να κάτσει σωστά με τα κλειδιά κλπ..!! Η Ερώτηση μου είναι έξω όταν αλλάζεις τα χλμ με τον χ.ψ τρόπο που τον κάνουν αφήνει πάντα σφάλμα εάν το σκανάρεις η υπάρχουν και τρόποι να μην βγάζει σφάλμα σε κάποια μαγαζιά ?? Έχω διαβάσει όλο το νήμα από την αρχή και βλέπω ότι όταν αλλάζεις τα χλμ σχεδόν πάντα μένει σφάλμα και μετά το παντρεύεσαι  ...

Εαν ξέρει κάποιος φίλος για σίγουρη δουλειά όποιος θέλει ας μου γράψει και με p.m Αλλιώς η λύση είναι όταν πάμε να αγοράσουμε ένα μεταχείρο καντράν να βρούμε κάποιο με όσο το δυνατόν κοντινά χλμ ώστε να το βάλουμε αντιπροσωπεία χωρίς να αλλάξουμε κάτι άλλο και θα είμαστε κομπλέ !! Σωστά ??

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Σαφή απάντηση και εγώ ψάχνω αλλά δεν έχω πάρει. Στο προηγούμενο 5αρι που είχα παρά τις διαβεβαιώσεις ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, έμεινε μόνιμο σφάλμα στο immo. Στο 5αρι που έχω τώρα, αν και έχω αγοράσει καντράν με μεγάλη οθόνη δεν έχω τολμησει ακόμα να το αλλάξω. Αν μάθεις κάτι πες και σε εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ φίλε η παίρνουμε κοντέρ με όσο κοντινά χλμ και το αφήνουμε έτσι η εάν χρειαστεί αλλαγή χλμ θα μένει σφάλμα η έχει βρεθεί λύση γιαυτό ??

'Έχει αλλάξει κάτι μετά από τόσα χρόνια ? Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ??Θα το ψάξω από βδομάδα και εάν μάθω θα σας πω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω αυτο το θεμα και με συγχωρειτε μιας και θα ηθελα να ρωτησω ξανα αν υπαρχει καποιος τροπος hack κλπ να περασουμε την ελληνικη γλωσσα στο αυτοκινητο (touran 2013 αντιστοιχο golf 6 με rns 510).

Ευχαριστω

 

υγ βρηκα αυτο https://reverseengineering.stackexchange.com/questions/17342/adding-additional-language-to-linux-based-firmware-of-volkswagen-car-radio

Edited by tasosS3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα την βοηθεια. Θελω να αλλαξω το καντραν μου απο την οθονη ταξιδιου σε mfa+ . Ο κωδικος του καντραν μου ληγει σε 864. Το ερωτημα ειναι πως θα δω αν το καντραν μου εινια visteon η vdo? Επισης τι κωδικο καντραν πρεπει να ψαξω να για ταιριαζει?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1k0920874

https://www.ebay.co.uk/itm/Speedometer-Instrument-Cluster-VW-Golf-MK5-1K0920874M-110080375030/133175411561?hash=item1f01df8369:g:3KAAAOSwJJhdgZxk

 

Στο vagcom στο instruments θα δεις αν λέει vdd ή vn, vdo siemens ή visteon αντίστοιχα.

Εδώ ένα visteon:

   Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl

   Part No SW: 1K0 920 854 P    HW: 1K0 920 854 P

   Component: KOMBIINSTRUMENT VN4 4005  

   Revision: V0010000    Serial number: VWXBZ0H0797105

   Coding: 0003103

   Shop #: WSC 29500 002 1048576

   VCID: 3878B0CF4B402CFEA5-806C

 

Τα visteon συνήθως τα βρίσκουμε σε μοντέλα 08.

 

Το νήμα έχει πολλές πληροφορίες, μπορείς να ρίξεις μια ματιά να ενημερωθείς.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

1k0920874https://www.ebay.co.uk/itm/Speedometer-Instrument-Cluster-VW-Golf-MK5-1K0920874M-110080375030/133175411561?hash=item1f01df8369:g:3KAAAOSwJJhdgZxk

 

Στο vagcom στο instruments θα δεις αν λέει vdd ή vn, vdo siemens ή visteon αντίστοιχα.

Εδώ ένα visteon:

   Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl

   Part No SW: 1K0 920 854 P    HW: 1K0 920 854 P

   Component: KOMBIINSTRUMENT VN4 4005  

   Revision: V0010000    Serial number: VWXBZ0H0797105

   Coding: 0003103

   Shop #: WSC 29500 002 1048576

   VCID: 3878B0CF4B402CFEA5-806C

 

Τα visteon συνήθως τα βρίσκουμε σε μοντέλα 08.

 

Το νήμα έχει πολλές πληροφορίες, μπορείς να ρίξεις μια ματιά να ενημερωθείς.

 

Βαση αυτου μπορεις να μου πεις αν ειναι vdo η visteon? 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

404cce055cb8cd46dd9ede3337af7501.jpg&key=f52ae10c44f5f5aaf9b71a0adfdd9dec01b7b1aef9807724ae70e0039946edca

Link to comment
Share on other sites

Vdo στο γραφει vdd αν διαβασες το προηγουμενο ποστ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vdo στο γραφει vdd αν διαβασες το προηγουμενο ποστ
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
Οκ σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1k0920874
https://www.ebay.co.uk/itm/Speedometer-Instrument-Cluster-VW-Golf-MK5-1K0920874M-110080375030/133175411561?hash=item1f01df8369:g:3KAAAOSwJJhdgZxk
 
Στο vagcom στο instruments θα δεις αν λέει vdd ή vn, vdo siemens ή visteon αντίστοιχα.
Εδώ ένα visteon:
   Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl
   Part No SW: 1K0 920 854 P    HW: 1K0 920 854 P
   Component: KOMBIINSTRUMENT VN4 4005  
   Revision: V0010000    Serial number: VWXBZ0H0797105
   Coding: 0003103
   Shop #: WSC 29500 002 1048576
   VCID: 3878B0CF4B402CFEA5-806C
 
Τα visteon συνήθως τα βρίσκουμε σε μοντέλα 08.
 
Το νήμα έχει πολλές πληροφορίες, μπορείς να ρίξεις μια ματιά να ενημερωθείς.
Μαζι με την αλλαγη καντρα θελω να βαλω και πολυλειτουργικο τιμονι. Ο εγκεφαλος που φοραει το αυτοκινητο μου ειναι midline 1Κ0953549ΒΝ. Γνωριζει αν ειναι συμβατος με πολυλειτουργικο τιμονι και για καντραν με μεγαλη οθονη? Αν οχι μπορεις να μοθ γραψεις κωδικους συμβατους που θα πρεπει να αλλαξω? Εργοστασιακα το αυτοκινητο εχει cc και υπολγιστη ταξιδιου. Ειδα την λιστα με τους κωδικους του rosstech αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα αλλαξα καντραν και εβαλα αυτο με την μεγαλη οθονη. Ο κωδικος του δικου μου με την απλη οθονη ηταν 864 και εβαλα 874. Το προβλημα που παρουσιαζει ειναι οτι δεν εμφανιζει καθολου το menu mfd για να αλλαξω ρυθμισεις. Ουτε πατωντας το κατω πληκτρο απο τον διακοπτη των υαλοκαθαριστηρων ουτε και το πανω. δεν εχω βαλει ακομα πολυλειτουργικο τιμονι. Εμφανιζει μονο τις καταναλωσεις και τις ανοιχτες πορτες. Το προβλημα ειναι οτο δεν εχει γινει σωστα ο προγραμματισμος ,καποια αλλη ρυθμιση στο vcds η προβλημα του καντραν?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γράψε τι hardware έχεις και τι έκανες ακριβώς. Αν είχες διαβάσει προσεκτικά, τα πλήκτρα αλλάζουν από μια χρονολογία και μετά και είναι τιμόνι.

Εγκέφαλος τιμονιού

Multifunction τιμόνι

Καντράν

Πλήκτρα τιμονιού ή λεβιέδες

Slip ring

Εγκέφαλος στο ταμπλό

Coding όλων αυτών

πρέπει να συνδυάζονται αρμονικά για να έχεις σωστό αποτέλεσμα

 

ΥΓ. Δοκίμασε να βγάλεις τον πόλο και να τον ξαναβάλεις σε 5΄

Και print screen το coding

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γράψε τι hardware έχεις και τι έκανες ακριβώς. Αν είχες διαβάσει προσεκτικά, τα πλήκτρα αλλάζουν από μια χρονολογία και μετά και είναι τιμόνι.
Εγκέφαλος τιμονιού
Multifunction τιμόνι
Καντράν
Πλήκτρα τιμονιού ή λεβιέδες
Slip ring
Εγκέφαλος στο ταμπλό
Coding όλων αυτών
πρέπει να συνδυάζονται αρμονικά για να έχεις σωστό αποτέλεσμα
 
ΥΓ. Δοκίμασε να βγάλεις τον πόλο και να τον ξαναβάλεις σε 5΄
Και print screen το coding
 
Το αμαξι φοραει 1Κ0959653C slipring midline εγκεφαλο 1K0953549ΒΝ και καντραν vdo με 864 ληγοντα κωδικο. Πολυλειτουργικο Τιμονι δεν το εβαλα ακομη γιατι περιμενω να μου ερθει ο εγκεφαλος higline που εχω παραγγειλει με κωδικο 1Κ0953549ΒΡ. Το τιμονι που εχω αγορασει ειναι πολυλειτουργικο με πληκτρα type 2. Το καντραν που εβαλα εχει ληγοντα αριθμο 874 vdo. Τωρα αλλαξα μονο καντραν και μου δουλευει οπως το δικο μου δηλαδη δειχνει μονο τις καταναλωσεις. Θα ανεβασω αργοτερα φωτο απο vcds . Το προβλημα που παρουσιαζει ειναι ακριβως αυτο που φαινεται στο βιντεο





Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος με κωδικοποιηση να εμφανιζεται το menu η μονο αν αλλαχθει ο εγκεφαλος και  τιμονι?

Edited by nilasgr
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2020 at 3:49 ΜΜ, nilasgr said:

Το αμαξι φοραει 1Κ0959653C slipring midline εγκεφαλο 1K0953549ΒΝ και καντραν vdo με 864 ληγοντα κωδικο. Πολυλειτουργικο Τιμονι δεν το εβαλα ακομη γιατι περιμενω να μου ερθει ο εγκεφαλος higline που εχω παραγγειλει με κωδικο 1Κ0953549ΒΡ. Το τιμονι που εχω αγορασει ειναι πολυλειτουργικο με πληκτρα type 2. Το καντραν που εβαλα εχει ληγοντα αριθμο 874 vdo. Τωρα αλλαξα μονο καντραν και μου δουλευει οπως το δικο μου δηλαδη δειχνει μονο τις καταναλωσεις. Θα ανεβασω αργοτερα φωτο απο vcds . Το προβλημα που παρουσιαζει ειναι ακριβως αυτο που φαινεται στο βιντεο
 

 

 

 


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

 

Υπαρχει καποιος τροπος με κωδικοποιηση να εμφανιζεται το menu η μονο αν αλλαχθει ο εγκεφαλος και  τιμονι?

Link to comment
Share on other sites

αναβιώνω το τόπικ, μετά από πολύ καιρό, αφού "κατάφερα" και έβαλα καντράν VDO στη θέση του Visteon.

Βρήκα 874 από "αυτοματο" αμάξι (ετσι ελεγε η αγγελια στο ebay!). Κόστος 55 ευρώ! Απλό TSI me 8000 στροφές και 260 "τελική". Πρακτικά ίδιο με το Visteon 854, εκτός φυσικά της οθόνης...

 

Η διαδικασία ήταν σχετικά περιπετειώδης, το κόστος στα 150 στο γνωστό κοντερατζή στη Χαμοστέρνας, αλλά εχω τα πάντα λειτουργικά!

 

 

Δείτε όλο το στόρυ:

 

http://steliosh.net/golf/kantran/index.html

 

http://steliosh.net/golf/kantran/lights.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.