Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι ή όχι?Αν δεν έχεις τότε δεν μπαίνει στα μενού.Απλά θα σου δείχνει όπως παλιά μόνο το trip computer.Αν έχεις πολυλειτουργικό τότε βγάλε τον πόλο από τη μπαταρία και ξαναβάλε τον.Λογικά θα εμφανιστούν τα μενού.

 

δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο το πολυλειτουργικό τιμόνι εγώ δεν έχω και παίζει μια χαρά. κατι πρέπει να ενεργοποιήσει μέσω vagcom αλλά δεν θυμάμαι τι το είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν το βρίσκω τώρα

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ετοιμο..αιτια του κακου τα πληκτρα type 1 που ειχα...αλλαχθηκαν πληκτρα και τιμονακι και ειμαστε ετοιμοι!!!!ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν αμεσως μολις τους το ζητησα!!

 

1z586sn.jpg

 

2isdog3.jpg

Edited by sodimitris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επιτελους ετοιμο..αιτια του κακκου τα πληκτρα type 1 που ειχα...αλλαχθηκαν πληκτρα και τιμονακι και ειμαστε ετοιμοι!!!!ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν αμεσως μολις τους το ζητησα!!

 

1z586sn.jpg

 

2isdog3.jpg

 

το ξέρα ότι θα το βρεις το πρόβλημα :good:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη που το βρήκες!!!Τελικά οι υποψίες μας επαληθεύθηκαν σχετικά με τα κουμπιά.......

Σταθμούς μπορείς να αλλάξεις τώρα από τα δεξιά κουμπιά??

Edited by Professor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη, εξαιρετική δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει την αντιστοιχία... Εμένα το τελειως απλό καντραν έχει κωδικό 1K0 920 852G.

 

Αν θέλω να πάω σε καντραν

απλά με trip ειναι 1K0 920 862G

και με οθόνη plus 1K0 920 872G

 

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζει και κάποιο άλλο? Το λέω γιατί έψαξα στα site παραπάνω και υπάρχουν ελάχιστα με trip ενω με plus δεν βρήκα τίποτα.... Δεν υπάρχει κάποια αντιστοιχία με κάποιο μεταγενέστερο? (το δικό μου είναι προ των tsi και γενικά ελάχιστα highline κυκλοφορούσαν).

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επειδή το έχω κάνει, το καντράν μπορεί να αλλάξει κανονικά και να περαστούν και τα παλιά χιλιόμετρα με το immobilizer να συνεχίσει να λειτουργεί. Ούτε σφάλμα ούτε λαμπάκι ούτε σπασίματα.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζει και κάποιο άλλο? Το λέω γιατί έψαξα στα site παραπάνω και υπάρχουν ελάχιστα με trip ενω με plus δεν βρήκα τίποτα.... Δεν υπάρχει κάποια αντιστοιχία με κάποιο μεταγενέστερο? (το δικό μου είναι προ των tsi και γενικά ελάχιστα highline κυκλοφορούσαν).

Για να είσαι σίγουρος θα πας σε 862 αν θέλεις trip και 872 αν θέλεις plus. Θα πρέπει να αλλάξεις και εγκέφαλο τιμονιού δε midline η highline ανάλογα το καντράν που θα βρεις η πας κατευθείαν σε highline για να υποστηρίζει τα πάντα.

 

Το καλό με το αμάξι σου είναι ότι φοράει την πρώτη σειρά immo 4 οπότε είναι και ποιο εύκολη η αλλαγή καντράν και μπορεί να γίνει και με το Vag k + can commander 1.4, δες εδώ την διαδικασία: http://furmanka.blogspot.gr/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, Δημήτρη και όσοι ασχολήθηκαν κι έφεραν εις πέρας την αλλαγή αυτή, δεν κάνετε έναν ωραίο οδηγό βήμα βήμα ως ελληνικό φόρουμ να το έχουμε καρφιτσωμένο και να λύνονται όλες οι απορίες των μελών;;

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα τα συγχαρητήρια μου στο άλλο θέμα.. Ωραίος οδηγός αλλαγής φωτισμού και κατατοπιστικότατος...
 

Εγώ όμως ρώτησα για την αλλαγή καντράν (όπως λέει και ο τίτλος)... Διότι όλα τα links παραπέμπουν στα ξένα φόρουμ και καλό θα ήταν αφού έχουμε μέλη σε αυτό το φόρουμ που το πραγματοποίησαν, να γίνει κι ένας ελληνικός οδηγός αλλαγής καντράν με plus οθόνη... ;)

Link to comment
Share on other sites

για αμαξια μεχρι και το 2005 ειναι πολυ απλο το λινκ που δινει ο rivol που το κανει ο furmanka, καποιοι απο εδω εδωσαν 150 σε καποιον στην αθηνα για αλλαγη,αλλοι εδωσαν 30 στην αντιπροσωπεια και κανα 70αρι εξω για τα χλμ γιατι δεν αλλαζει χλμ η αντιπροσοπια,εγω εδωσα ενα 50αρικο για ολα,αν εχετε αμαξια μετα το 2005 παρτε το carprog απο το ebay με ενα 50αρικο και καντε δουλεια σας,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ολα τα καντραν με τo carprog μπορω να τα προσαρμοσω ακομη και απο γολφ 6 νομιζω που βαζουν στο my turan.de  το λεω με καθε επιφυλαξη αλλα ειμαι σχεδον σιγους πως μπορωνα το κανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρος θα πας σε 862 αν θέλεις trip και 872 αν θέλεις plus. Θα πρέπει να αλλάξεις και εγκέφαλο τιμονιού δε midline η highline ανάλογα το καντράν που θα βρεις η πας κατευθείαν σε highline για να υποστηρίζει τα πάντα.

 

Το καλό με το αμάξι σου είναι ότι φοράει την πρώτη σειρά immo 4 οπότε είναι και ποιο εύκολη η αλλαγή καντράν και μπορεί να γίνει και με το Vag k + can commander 1.4, δες εδώ την διαδικασία: http://furmanka.blogspot.gr/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

 

 

Αυτο με τον εγκέφαλο τιμονιού το ξέρω και μάλλον θα είναι το πρώτο που θα αγοραστεί.  Υπάρχει και εκει αντιστοιχία? Τώρα φοράω τον 1K0 953 549AE. Απο εδω http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions καταλαβαίνω ότι θέλω τον 549AG με την ίδια λογική

 

 

Η διαδικασία μου φαίνεται περίεργη και αν και σκαλίζω με το Vag-com επειδη δεν το έχω ξανακάνει θα εμπιστευθώ ηλεκτρολόγο ;) Θα χρειαστεί και ένα λεβιεδάκι καθαριστήρων με κουμπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκέφαλος σου είναι type 2 ο AG θα κάνει μια χαρά. Αν εχεις σκοπό να βάλεις και τιμόνι με πλήκτρα δεν χρειάζεται λεβιέ καθαριστήρων καθώς ο χειρισμός του τριπ θα γίνεται απο τα πλήκτρα του τιμονιού.

Link to comment
Share on other sites

Ποποοοοοο έφαγα τον κόσμο να βρω το θέμα, ποιος άλλαξε τον τίτλο

 

 

Ο τίτλος ήταν ιστορικός "Αντε πολύ καθίσαμε" χαχααααα :thumbsup2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλια! Μια ερωτησούλα αν ξέρεις κάποιος να μου απαντήσεις στα σίγουρα: Βρήκα ένα κοντέρ με κωδικό 1K0920874A δηλαδή αυτόν που θέλω, αλλά αναφέρει ότι η μετάδοση είναι DSG. Θα κάνει στο δικό μου που είναι manual; Έχει Motorcode: CAXA (δηλαδή 122 PS σωστά; )

Edited by Foinx
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να κάνει αφού προβάλει στο display ότι στοιχειά δίνει ο εγκέφαλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, ότι στην οθόνη προβάλεται ότι στοιχείο δίνει ο εγκέφαλος. Αλλά για να μην την πατήσω μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει με σιγουριά;

Link to comment
Share on other sites

σε Leon CAXC εγώ έβαλα καντράν από cupra και παίζει τζάμι. Για το dsg, είναι πληροφορίες που αποστέλλονται μέσω can bus και εμφανίζονται στο καντράν.

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

για αμαξια μεχρι και το 2005 ειναι πολυ απλο το λινκ που δινει ο rivol που το κανει ο furmanka, καποιοι απο εδω εδωσαν 150 σε καποιον στην αθηνα για αλλαγη,αλλοι εδωσαν 30 στην αντιπροσωπεια και κανα 70αρι εξω για τα χλμ γιατι δεν αλλαζει χλμ η αντιπροσοπια,εγω εδωσα ενα 50αρικο για ολα,αν εχετε αμαξια μετα το 2005 παρτε το carprog απο το ebay με ενα 50αρικο και καντε δουλεια σας,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ολα τα καντραν με τo carprog μπορω να τα προσαρμοσω ακομη και απο γολφ 6 νομιζω που βαζουν στο my turan.de  το λεω με καθε επιφυλαξη αλλα ειμαι σχεδον σιγους πως μπορωνα το κανω

 

καλημερα Δημητρη,

τι εννοεις με το καντραν του 6 αριου? οτι μπορεις να το βαλεις σε 5 αρι?

 

 

το θεμα αυτο το ειχα δημιουργησει πριν 2 χρονια με τιτλο ΑΝΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΘΙΣΑΜΕ. και ειχα προσπαθησει να περασω το καντραν του 6 ριου στο δικο μου το Jetta δυστηχως ομως κατι τετοιο δεν μπορουσε να γινει και λογω του ιμμο αλλα πολυ περισσοτερο λογω των συνδεσεων! sto my touran.de εγραφε για καποιες συνδεσεις και αλλαγη στα πινς! αλλα ηταν τελειως λαθος, τουλαχιστον για το δικο μου μοντελο! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.