Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Δεν χαθήκαμε εμείς . Ο Μιχάλης θα χαθεί λίγο την Δευτέρα γιατί οι προϋποθέσεις για να πετύχει αυτο το projectaki ξεφεύγει από το ποιό κατράν μπορεί να ταιριάζει. Με άλλα λόγια πιστεύω ότι η πρόσφατη ενοποίηση 2 εγκεφάλων σε 1 που έχουν τα μοντέλα 2010 και μετά, μπορεί να δυσκολέψει περισσότερο την λειτουργία του σε ένα αυτοκίνητο πχ του 2009 ή παλαιότερο. Θα δούμε όμως σύντομα τί θα συναντήσει μπροστά του ο Μιχάλης και θα μάθουμε τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μίλησα με αυτόν τον πωλητή μου είπε ότι λειτουργεί κανονικά το συγκεκριμένο καντράν σε golf 2007 και πάνω. Για το μόνο που έχω αμφιβολίες είναι το staging :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μίλησα με αυτόν τον πωλητή μου είπε ότι λειτουργεί κανονικά το συγκεκριμένο καντράν σε golf 2007 και πάνω. Για το μόνο που έχω αμφιβολίες είναι το staging :thumbsu::p:unsure: :unsure:

Κοσμά το staging γίνεται με update. Επίσης έχει γίνει και σε καντραν απο μκ5

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά το staging γίνεται με update.

Το update γίνεται σε αντιπροσωπεία ?? Άντε να πας τώρα σε αυτούς και να τους πείς να σου κάνουν update για να έχεις το gauge test κλπ κλπ... :p:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

mkaragiannis σου εύχομαι να πετύχει αυτό που θα κάνεις με το καντράν.

και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι γινετε με τους κωδικούς του καντραν

Εγω εχω το απλο με κωδικό 1κ0920852 vdd μήπως γνωρίζει κάποιος για ποιο κωδικό θα πρέπει να ψάξω ????

για να κανω την αλλαγή η δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε μιχάλη τελικα. Όλα καλα;

βρε βρε τον φιλοοοοοοοο,

ακομα τιποτα δεν εχω κανει!!!!!! εχω παρει το κομμαντερ την τελευταια εκδοση που αναφερεται σε αυτοκινητα my 2010 και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενώ το σχέδιαγραμμα ειναι απολυτα σωστο όσο αφορά τα καλώδια και ενώ βρήκα τους κωδικούς απο παλιό και καινούριο καντραν και ενώ έκανα την μεταφορά των δεδομένων απο το παλιό στο νέο καντραν το τούτου δεν πήρε μπροστά έδειξε όλα τα στοιχεία σε καινούρια οθόνη αλλα τζίρος δεν λειτουργεί δεν μπορω να παντρεψω τον κινητήρα με τον εγκέφαλο του καντραν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενώ το σχέδιαγραμμα ειναι απολυτα σωστο όσο αφορά τα καλώδια και ενώ βρήκα τους κωδικούς απο παλιό και καινούριο καντραν και ενώ έκανα την μεταφορά των δεδομένων απο το παλιό στο νέο καντραν το τούτου δεν πήρε μπροστά έδειξε όλα τα στοιχεία σε καινούρια οθόνη αλλα τζίρος δεν λειτουργεί δεν μπορω να παντρεψω τον κινητήρα με τον εγκέφαλο του καντραν

...και τωρα τι??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενώ το σχέδιαγραμμα ειναι απολυτα σωστο όσο αφορά τα καλώδια και ενώ βρήκα τους κωδικούς απο παλιό και καινούριο καντραν και ενώ έκανα την μεταφορά των δεδομένων απο το παλιό στο νέο καντραν το τούτου δεν πήρε μπροστά έδειξε όλα τα στοιχεία σε καινούρια οθόνη αλλα τζίρος δεν λειτουργεί δεν μπορω να παντρεψω τον κινητήρα με τον εγκέφαλο του καντραν

Μπορείς να μας πείς τον κωδικό που έχει το καντράν που δοκίμασες ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο εγκέφαλος έχει παλιά έκδοση software και δε συνεργάζεται με το καντράν; Μπορείς να μας πεις πώς πέρασες τα δεδομένα στο νέο καντράν; (πχ. copy-paste immo block, eeprom ή κάτι ανάλογο; ) Ανάβει το λαμπάκι του immo;

offtopic: Φίλε Κοσμά αν αγόρασες εσύ το καντράν του thanos13, όταν με το καλό το βάλεις, κάνε ένα how-to ή στείλε μου πμ για τη διαδικασία, γιατί ενδιαφέρομαι (κυρίως για την αλλαγή των χλμ.)

Link to comment
Share on other sites

...και τωρα τι??

Καλησπέρα Νίκο τώρα αρχίζει το κουρεμα του νέου καντραν στο παλιο χαχαχαχα όταν το ετοιμασω θα προσθέσω φωτο

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε να μας ικανοποιήσεις την περιέργεια και να δούμε το Project επιτυχημένο.

Εαν όχι θα φας φάπες από όλους μας :drool:

(μήπως για αυτό δεν έχεις ξαναεμφανιστεί για καμιά μπύρα ???? 8) )

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κοσμά αν αγόρασες εσύ το καντράν του thanos13, όταν με το καλό το βάλεις, κάνε ένα how-to ή στείλε μου πμ για τη διαδικασία, γιατί ενδιαφέρομαι (κυρίως για την αλλαγή των χλμ.)

Το καντράν του Θάνου εγώ το πήρα αλλά για άλλο αυτοκίνητο όχι για εμένα εγώ θέλω αυτό που προσπαθούμε να βάλουμε εδώ. Η διαδικασία είναι αυτή και στα δύο καντράν http://furmanka.blogspot.com/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Κοσμα Η διαδικασία είναι αυτή με του αμερικανού malloosheck που περιγραφεται στο blog αλλα το προγραμμα που χρησιμοποιει αφορά μέχρι και τα καντραν του 2006. Πέραν του 2006 θέλει άλλη αναβαθμισμένη έκδοση του προγράμματος Κ commander

Πρόσεξε να μας ικανοποιήσεις την περιέργεια και να δούμε το Project επιτυχημένο.

Εαν όχι θα φας φάπες από όλους μας :laugh:

(μήπως για αυτό δεν έχεις ξαναεμφανιστεί για καμιά μπύρα ???? :unsure: )

Κώστα πάμε αύριο για ποτό στη συνάντηση του vw club

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα Η διαδικασία είναι αυτή με του αμερικανού malloosheck που περιγραφεται στο blog αλλα το προγραμμα που χρησιμοποιει αφορά μέχρι και τα καντραν του 2006. Πέραν του 2006 θέλει άλλη αναβαθμισμένη έκδοση του προγράμματος Κ commander

Γι αυτό σε ρώτησα (το δικό μου αμάξι είναι του 08, με έκδοση μοντέλου ΜΥ09). Αν έχεις εσύ την κατάλληλη έκδοση, που στην χειρότερη μπορεί απλώς να αλλάξει χλμ ή στην καλύτερη κάνει και copy-paste το immo block κλπ, όταν και ΑΝ πάρω από ebay καντράν, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό σου, με το αζημίωτο φυσικά.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σε ρώτησα (το δικό μου αμάξι είναι του 08, με έκδοση μοντέλου ΜΥ09). Αν έχεις εσύ την κατάλληλη έκδοση, που στην χειρότερη μπορεί απλώς να αλλάξει χλμ ή στην καλύτερη κάνει και copy-paste το immo block κλπ, όταν και ΑΝ πάρω από ebay καντράν, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό σου, με το αζημίωτο φυσικά.

Καταρχάς τα έχεις μπερδέψει δεν κάνω αυτή τη δουλεια για να ζήσω την τρέλα και την Καυλα μου κάνω τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο φίλε μου, απλά αν ο εξοπλισμός σου κάνει τη δουλειά χωρίς να έχουμε θύματα, προτιμώ να στο δανειστώ και να κάνω (ή κάνουμε :thumbsu: ) τη δουλειά (κ να αποσβέσεις κατιτίς από την επένδυση) παρά να πάω στον κάθε επιτήδειο "επαγγελματία ηλεκτρολόγο" που θα μου πει "αλλαγή χλμ;; 100 ευρώ"!

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.