Jump to content
cjgeorgio

Vw Cc Drl

Recommended Posts


Ένας στην Ελλάδα που να μπορεί να κάνει αυτό υπάρχει?

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

δίνει link στο video με όλες τις οδηγίες.

Το είδα το link.

Απλά ρωτάω αν ξέρει κανείς κανέναν μάστορα Μακεδονία που να μπορεί να το κάνει.

Δεν θέλω να κάτσω εγώ να λύσω τα φανάρια.

Πάντως ωραίο αποτέλεσμα και φαίνεται αρκετά OEM.

Link to comment
Share on other sites

Τα φανάρια τα αλλάζεις και βάζεις τα dectane. Ο ηλεκτρολόγος που θα τα βάλει δεν χρειάζεται να είναι "πυρηνικός επιστημονας". Αυτός που πήγα εγώ, έκανε 2 ώρες για να τα τοποθετήσει και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου βρεις τα dectane που λες;

Για το Passat CC δεν νομίζω να υπάρχει.

Όσο για τους ηλεκτρολογους και τα συνεργεία έχω κάποιες επιφυλάξεις.

Τόσα έχω δει άλλα τόσα άκουσα και άλλα τόσα που δεν θέλω να μάθω.

Γιαυτό ρωτάω αν ξέρετε κάποιον που να μπορεί να κάνει αυτήν την δουλειά.

Όχι να αλλάξει φανάρια όπως λες δεν υπάρχουν εξάλλου (αν ξέρει κανείς κανένα link να μας διαφωτισει) αλλά για να κάνει τα μαμά φανάρια έτσι.

Να τα ανοίξει και να περάσει τα Led

Ηλεκτρολογους έχει πολλούς αλλά πέρα από λάμπες και μπαταρίες οι πιο πολλοί δεν κάνουν κάτι άλλο.

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

όπως τα είπαν τα παιδιά.

δεν έχει κάνει κάτι περίεργο,απλά έχει αλλάξει φανάρια και έχει κάνει και έναν προγραμματισμό ώστε να δουλεύουν ως DRL.

Link to comment
Share on other sites

Άρης I Love you.

Μέχρι πέρσι που κοιτούσα αυτήν την εταιρεία δεν τα είχα δει. Ούτε και κανένα βίντεο.

Είναι κομπλέ και με λάμπες ξένον για μεσαία μεγάλη σκάλα;

Θέλει να αλλαχτεί το διακοπτακι για τα φώτα στο αμάξι μας;

Το αμάξι μου έχει τον μηχανισμό στο ψαλίδι πίσω για τα ξένον φώτα να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν αυτόματα.

Έχουν μηχανισμό μέσα για να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν η με το κατσαβίδι;

Εμπειρίες από αυτήν την εταιρεία;

Πιο χρώμα τεριαζει στο χρώμα του αμαξιου μου;

Είναι το χρυσάφι.

Υπόψιν καλοκαίρι ουρανός και καθρέφτες θα γίνουν μαύροι με αυτοκόλλητο.

όπως τα είπαν τα παιδιά.

δεν έχει κάνει κάτι περίεργο,απλά έχει αλλάξει φανάρια και έχει κάνει και έναν προγραμματισμό ώστε να δουλεύουν ως DRL.

Στα 130χλμ που ανάβουν αυτόματα τα φώτα μου η ο αισθητήρας που έχει για να ανάβουν αυτόματα όταν είναι σκοτάδι μένει η καταργητε;

Εμπειρίες από αυτήν την εταιρεία;

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα σε όλους,

θέλω αν ρωτήσω κάποιον που έχει βάλει τα dectane φανάρια για το πώς είναι η απόδοση τους με τις κανονικές λάμπες σε σχέση με τα απλά μαμά φανάρια. Από ποιότητα πώς σας φαίνονται? Σκέφτομαι να τα βάλω στο cc  αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Αξίζει να βάλεις xenon στα dectane φανάρια? Πιστεύω πως και τα μαμά φανάρια με τις απλές λάμπες μια χαρά είναι αλλά τα dectane θα είναι καλύτερα από πλευράς φωτισμού? H το μόνο που θα κερδίσω είναι η εμφάνηση και τα dlr led?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν έχει τα φώτα στροφής.

Συνδυάζει μεσαία και μεγάλη λάμπα μέσα σε έναν λαμπτήρα.... Αυτό πως το κάνουν; 2 λάμπες μαζί;

Όταν ανάβεις μεγάλη σκάλα θα σβήνει η μεσαία η θα ανάβουν και οι δύο και το φως θα βγαίνει από ένα μέρος;

Άμα βάλεις ξένον; πόσο κοστίζει μεσαία μεγάλη σκάλα;

Το φανάρι φανάρι δέχεται ξένον;

Οι έμπειροι ας λύσουν αυτές της απορίες.

Βγήκε επιτέλους ένα φανάρι ωραίο για το CC.

Είναι αντάξιο σε επίπεδο φωτισμού η θα φάμε τα μούτρα μας μετά τα 200?

Link to comment
Share on other sites

φώτα στροφής έχει τα κανονικά στατικά που έχουμε ήδη. κανονικά είναι φτιαγμένο για λάμπες αλογόνου σαν αυτε´ς που έχουμε απλώς δεν ξέρω την απόδοση του projector με αυτες τις λάμπες. Αμα βάλεις xenon θα βάλεις μιας σκάλας και θα έχεις μόνο μεσαία xenon ή θα βάλεις bi-xenon kit και έτσι δεν θα χρειάζεται να χρησιμοποιείς πλέον την Η7 λάμπα για την μεγάλη σκάλα. Θα έχεις μεσαία και την μεγάλη στο ίδι προβολάκι. Η ενναλαγή γίνεται με ένα μαγνητικό μέρος όπως εδώ : 

Ας μας ενημερώσει κάποιος για αυτήν την εταιρία και για την ποιότητα των προβολέων τους, δηλ. ποια η απόδοση με απλές και xenon λάμπες. Μην αγοράζουμε κάτι μονο κι μόνο για την εμφάνηση και στο τέλος έχουμε χειροτερο φωτισμό από αυτόν που έχουμε.

Edited by geoioa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι φανάρια της Dectane μπορούν να δεχτούν λάμπα B-xenon?

Έχουν παρόμοιο μηχανισμό;

Θέλουν τροποποίηση;

Από την στιγμή που έχουν γλομπο όπως έχουν τα ξένον μπορεί με Η7 να βγάλει φως από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τα dectane δεν έχουν μηχανισμό bi-xenon. οπότε βάζεις απλά xenon (μια σκάλα) ή καλής ποιότητας (όπως PIAA) αλογόνου όπως θα έκανα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βάζεις ξένον στην μεσαία σκάλα και βγαίνει το φως από την μπίλια κανονικά και όταν βάζεις μεγάλη σκάλα ανάβει η λάμπα Η7 που είναι δίπλα; Έχει χώρο για λάμπα μεγάλης σκάλας στην μέση. Από την πίσω μεριά δείχνει 3 υποδοχές για λάμπες. Στροφής, μεγάλης που είναι έξω όπως στα μαμά και μεσαίας στην άκρη που είναι μέσα σε τζάμι όπως στο Passat.

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Τα DRL παίρνουν ρεύμα να ανάβουν συνέχεια.

Όταν ανάβει η μεσαία σκάλα πέφτει η ένταση τους στο 50%;

Θελει να βγει ο προφυλακτήρας για να μπουν;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ναι τα drl ανάβουν συνέχεια. Τώρα αν πέφτει στο 50% δεν το ξέρω. ο προφυλακτήρας δεν χρειάζεται να βγει για να μπουν. Εγώ πάντως το σκέφτομαι για την νικελ εκδοση μιας και το αμάξι μου ειναι μαυρο. Πάντως από εμφάνηση φαίνονται ωραία στις φωτογραφίες. Ναι έχει κανονικά την μεγάλη σκάλα όπως και τις λάμπες στροφής. Απλώς στην εγκατάσταση θα πρέπει να ρυθμιστούν στον κάθετο αλλά και στον οριζόντιο άξονα. Αφού ρυθμιστούν μετά ανεβοκατεβαίνουν με τα μοτέρ τους όπως τα μαμά. 

Edited by geoioa
Link to comment
Share on other sites

Το νίκελ νομίζω βοηθάει και σε καλύτερη απόδοση από το μαύρο.

Βασικά παίζει να βαράει καλά και με της Η7 άμα έχεις λευκές λάμπες.

Τα ξένον μπορείς να τα βάλεις και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι λίγο τα έχετε μπερδέψει με τα Xenon, Βι-Xenon κτλ

 

Το μαμά φανάρι έχει 3 ανοίγματα από πίσω. Λάμπα στροφής, λάμπα μεγάλης σκάλας, και λάμπα πορείας (μεσαία σκάλα). Επιπρόσθετα στα μαμά μπαίνει και η ψείρα μέσα (λάμπα παρκαρίσματος). Από όσο το βλέπω από πίσω και αυτό το φανάρι ειναι καρμπόν ίδιο με το μαμά.

 

Στα μαμά η μεγάλη σκάλα την έχει τη λάμπα χύμα στο κύμα! Η λογική δεν ειναι αν θα στραβώνει ή όχι (δεδομένο ότι θα στραβώνει), οπότε δεν έχει κάτι να την καλύπτει μιας και το πρωταρχικό ενδιαφέρον ειναι να πετάει όλο το φως μπροστά και μακριά. Αρα λογικά αυτό που λέει ο Γιώργος ότι το "νίκελ" θα έχει καλύτερη απόδοση πρέπει να ισχύει μιας και το φωτιστικό σώμα λειτουργεί σαν "καθρέφτης"

 

Για τη μεσαία σκάλα, στο παρελθόν αρκετά αυτοκίνητα έβγαιναν με ποτηράκι (θυμάμαι σε ένα Corsa κάποτε που το είχα δει). Στα δικά μας αντί για ποτηράκι έχει τη σχαρίτσα να καλύπτει τη λάμπα, να φιλτράρει και να καθοδηγεί τη δέσμη για να μην στραβώνει τους απέναντι. Αρα αν ειναι σωστά σχεδιασμένο το ποτηράκι, λογικά δεν έχουμε  θέματα. (δεν ξέρω βέβαια πως θα αποδόσει συνολικά σαν τελικό φωτισμό).

 

ΥΠΟΘΕΤΩ, ότι οι DRL θα πρέπει να τραβάνε απο την παροχή της ψείρας μιας και ουσιαστικά αυτήν αντικαθιστούν... αλλα αυτό καλύτερα να μας το εξηγήσει κάποιος που τα έχει φορέσει σε άλλο μοντέλο VW.

 

Για το θέμα "διπλής σκάλας" πάντως, για να μην μπερδεύεστε... θα έπρεπε πλεον η λάμπα να είναι Η4 (μονο αυτή έχει διπλό κύκλωμα και φέρει εσωτερικό ανεστραμένο κουτάλι για να αλλαζει ανάλογα με τη θέση που επιλέγουμε).

 

Επίσης για την αντικατάσταση, από όσο θυμάμαι δεν θέλει να ξηλωθεί ο προφυλακτήρας, αλλά χρειάζονται κάποια ακροβατικά γιατί ειναι λίγο στριμωχτά από την κάτω μεριά.

 

Τέλος, το σημαντικότερο, από ότι βλέπω σαν τιμή, σε σχέση με τα μαμά φωτιστικά είναι πολύ σούπερ! Απλά να μας πει και κάποιος που έχει δοκιμάσει προιόντα τους, τι ποιότητας είναι και το κρύσταλλο μπροστά, γιατί αν χαράζει με το παραμικρό, τότε υπάρχει ένα σοβαρό θεματάκι


Αν και τώρα λίγο που τα ξαναβλέπω, το καπάκι το πλαινό (που ειναι βιδωτό) παίρνει πόδι... γιατί απο εκεί βγάζει και το καλώδιο του DRL. Λίγο αυτό με χαλάει, αλλα κατά τα άλλα οκ φαίνονται με ότι μπορει κανεις να καταλάβει οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Στην μεσαία σκάλα αντί για το ποτηράκι έχει σαν το Passat την μισή μπίλια.. (πώς το λένε προτζεκτορα; )

Οπότε η μεσαία σκάλα δεν έχει ανάγκη το νίκελ για αντανάκλαση.

Η μεγάλη σκάλα δεν θα είναι τόσο έντονη στο μαύρο.

Λογικά το πλαστικό έξω είναι καλής ποιότητας.

Δεν έχω βρει ακόμα παράπονα σε διάφορα φόρουμ.

Τα DRL δεν θα παίρνουν από της ψείρες ρεύμα γιατί αν παίρνουν θα ανάβουν και τα πίσω φώτα πορείας.

Η ψείρες καταργούνται τελείως και παίρνει από αλλού ρεύμα να ανάβουν με το που ξεκλειδώνει το αμάξι ακόμα και μέρα να είναι.

Edited by Cj Georgio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έχουμε να προτείνουμε για ξένον μεσαία σκάλα στα φανάρια της Dectane;

Παλιά άκουγα για τιμές 180€ και τώρα βλέπω στο skroutz.gr από 20€.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουμε να προτείνουμε για ξένον μεσαία σκάλα στα φανάρια της Dectane;

Παλιά άκουγα για τιμές 180€ και τώρα βλέπω στο skroutz.gr από 20€.

Από όλα έχει ο μπαξές. Εννοείτε ότι βρίσκεις και με 50€ να βάλεις xenon. Πρέπει να προσέξεις να είναι με canbus και τα balast να είναι λίγο χοντρά και όχι ψηλά.

Το ασημί ή μαύρο που γράφεις για το φανάρι, δεν παίζει κανένα απολύτος ρόλο.

Τα drl, όσο ο διακόπτης είναι στο μηδέν, είναι full ανοιχτά. Μόλις γυρίσεις διακόπτη, ντιμάρουν και χαμηλώνει ο φωτισμός τους. Ακριβώς, όπως στα Audi.

Η ποιότητα της Dectane, μη φανταστείς ότι είναι αντίστοιχη των εργοστασιακών, καμία σχέση. Τα φανάρια είναι της Depo (κινεζοκορεάτικα) και η dectane είναι μεταπωλητής.  

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

Οπότε και στο Auto να είναι ο διακόπτης θα ανάβουν συνέχεια. Ρεύμα δεν θα παίρνουν από της ψηρες.

Λογικά μέσα στην άνοιξη θα πέσει παραγγελία για τα φανάρια σε μαύρο (διαθέσιμα κομμάτια μετά 31-03-2014). Είμαι στην φάση να εντοπίσω κανέναν Έλληνα εδώ με συνεργείο για να κάνω 1-2 δουλειές.

Έχει πολλούς για κλωτσιές.;)

Στην αρχή με της λάμπες που έχω να δω αν το αποτέλεσμα είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω τα απλά φανάρια.

Απλά έχω λευκές λάμπες.

Τα μαμά Τα ξένον βγαίνουν κανένα 1000€...

Οπότε σκέφτομαι να βάλω τα dectane με της λάμπες που έχω και αργότερα να βάλω μεσαία σκάλα ξένον λάμπες και μπορεί και στην μεγάλη.... Στην μεσαία θα βαράνε ωραία επειδή έχει και το γυαλί. Η μεγάλη όμως είναι χύμα η λάμπα και δεν ξέρω πως θα είναι η αν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μεσαία Xenon και κρατήσεις μεγάλα αλογόνου... θα δείχνει παρτάλι. Τα Xenon σε μια θερμοκρασία 6000Κ ψιλομπλεδίζουν, οπότε όταν ανάβεις μεγάλη σκάλα όπου είναι ταυτόχρονα σε λειτουργία και οι μεγάλες και οι μεσαίες θα φαίνεται χάλια το αμάξι από μπροστά.

 

Τώρα λειτουργικά και αποδοτικά, απλά καμία σχέση τα Xenon με τα αλογόνου. Πολυ πιο καθαρός και πλούσιος φωτισμός Γιώργο! Μοναδικό ψεγάδι το "σινιάλο" γιατί τα Xenon "σκάνε" πρώτα και αργούν λίγο να πιασουν θερμοκρασία/φωτισμό, αλλά και πάλι το "σκάσιμο" αρκεί για να σε δουν οι άλλοι αν κάνεις σινιάλο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.