Jump to content
faniaros

Σβήσιμο Φώτων Ημέρας

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum,

 

παιδιά είδα κατά τύχη αυτό το βίντεο, όπου φαίνεται ότι είναι εφικτό να απενεργοποιήσει κανείς τα φώτα ημέρας, χωρίς τη χρήση vag-com κ μια κ δεν έχω ακόμα αυτοκίνητο για να δοκιμάσω θέλω να μου πείτε εσείς αν όντως δουλεύει, αν το έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν το έχω κάνει, αλλά λένε ότι γίνεται κανονικά.

 

Στα νεότερα μοντέλα (πχ MY2011) τα φώτα ημέρας βγαίνουν/μπαίνουν και με επιλογή στο menu του καντράν (έκδοση Highline).

 

Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, κάνε ένα search καλού-κακού.

 

Διαφορετικά χρειάζεται διαγνωστικό π.χ. vagcom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου (golf 6 , 07/2009) χρειαστηκε να τα απενεργοποιησω ξανα οταν χρησιμοποιησα το 2ο κλειδι για πρωτη φορα. Δεν ξερω αν ετυχε ή αν το κλειδι εχει να κανει με αυτο. Με παραξενεψε. Νομιζω μου ειχε ξανασυμβει πιο παλια οταν ειχα αλλαξει μπαταρια και το θεωρησα ψιλο-λογικο.

 

Τεσπα, ξαναγραφω την διαδικασια οπως την αναφερει το manual με 2-3 κινησεις:

1. Mε σβηστη μηχανη βαζοντας αριστερο φλας + κρατοντας συνιαλο μεγαλων φωτων

2. Γυριζεις το κλειδι στην αναφλεξη (μεχρι να εμφανιστουν τα λαμπακια στο καντραν) και κρατας παραπανω συνδιασμο για 3 δευτερολεπτα.

3. Σβηνεις και επαναφερεις ειναι off . Για να ενεργοποιηθούν ξανα γινεται το ιδιο με το δεξι φλας ομως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα όντως ισχύει το βίντεο, ευχαριστώ πολύ παιδιά, να'στε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου (golf 6 , 07/2009) χρειαστηκε να τα απενεργοποιησω ξανα οταν χρησιμοποιησα το 2ο κλειδι για πρωτη φορα. Δεν ξερω αν ετυχε ή αν το κλειδι εχει να κανει με αυτο. Με παραξενεψε. Νομιζω μου ειχε ξανασυμβει πιο παλια οταν ειχα αλλαξει μπαταρια και το θεωρησα ψιλο-λογικο.

 

Έχει να κάνει με το κλειδί, με βάση το κλειδί αποθηκεύονται οι "προσωπικές" ρυθμίσεις. Και στο δικό μου με το δεύτερο κλειδί ανοίγουν κανονικά τα φώτα ημέρας, ενώ με το πρώτο τα έχω απενεργοποιήσει από την επιλογή στο menu της οθόνης (Golf 6 MY2011).

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Πσσ τεχνολογια το κλειδι...και δεν του φαινεται! Ξερεις / εχεις παρατηρησει αμα αλλαζει/χανει και αλλες ρυθμισεις ? thanks για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γούστα του καθενός (ειδικά στην περίπτωση που τα φώτα ημέρας προέρχονται από κάτι

άθλιες κατακίτρινες λάμπες και όχι από led).Άλλωστε από την στιγμή που σου δίνει την δυνατότητα ο

κατασκευαστής πάει να πει πως μάλλον υπολογίζει και την προσωπική μας επιθυμία ..

Αλλιώς γιατί να στην δώσει την δυνατότητα;

Προσωπική άποψη εκφράζω, μην παρεξηγηθώ...

 

Υ.Γ. Εντάξει μην παραγνωρίζω και το γεγονός πως στην χώρα μας δεν έχουμε κάποια υποχρέωση

μέσω ΚΟΚ για την λειτουργία των φώτων ημέρας οπότε ευκολότερα κάνουμε το γούστο μας..

Θα συμφωνήσω πάντως πως ειδικά μετά την τοποθέτηση των LED φώτων ημέρας έχω παρατήρησει πολύ

διαφορετική συμπεριφορά των άλλων οδηγών προς εμένα (σφήνες, κλεισίματα & αλλαγές λωρίδας)...

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη παρεξηγηθώ αλλά στα φώτα ημέρας βλέπω τη μοναδική λύση στο πρόβλημα των κρετίνων που μέσα σε τούνελ αλλά και σε συνθήκες δυνατής βροχής και συννεφιάς (και μιλάω πάντα για ημέρα, όχι για βράδυ) επιμένουν να μην ανάβουν φώτα, με κίνδυνο ατυχήματος (το οποίο ειδικά μέσα σε τούνελ μπορεί να αποβεί καταστροφικό) και αδυνατώ να εντοπίσω έστω και ένα λόγο να θέλει κάποιος να τα έχει σβηστά.

 

But that's just me ....

Link to comment
Share on other sites

Στα τούνελ σε υποχρεώνει ο ΚΟΚ να ανάψεις τα κανονικά φώτα οπότε τα ημέρας βγαίνουν από το παιχνίδι..

Επίσης το ατύχημα κάλιστα μπορεί να γίνει και στην πίσω πλευρά όπου εκεί δεν υπάρχουν φώτα ημέρας οπότε

γιαυτό ο ΚΟΚ ορίζει το άναμα των κανονικών φώτων.

Οι κρετίνοι όπως πολύ σωστά αναφέρεις αν τυχόν είχαν όλοι τους φώτα ημέρας ίσως να κέρδιζαν κάτι και αυτοί

και εμείς από την λειτουργία τους  αλλά και πάλι το θέμα είναι οτι αυτοί απλά παρανομούν ακόμη μία φορά (που δεν ανάβουν

τα φώτα) ενώ με τα φώτα ημέρας δεν ισχύει κάτι τέτοιο αν είναι σβηστά...

Τα φώτα ημέρας είναι όπως λέει το όνομα τους για την ημέρα και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις αρκεί η πιστή εφαρμογή

του ΚΟΚ για να είμαστε όλοι οκ.

Επαναλαμβάνω πως από την στιγμή που έβαλα τα led φώτα ημέρας δεν τα έχω σβήσει ποτέ και πραγματικά κάνουν "δουλειά".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.