Jump to content
meletiad

Αρυθμιες Στο Ρελαντι

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

 

Τελευταια εχω παρατηρησει οτι στο ρελαντι το μοτερ κανει καποιες αρυθμιες χωρις ρεταρισμα. Οι στροφες ειναι σταθερες. Εχουμε καμια ιδεα για το τι μπορει να το προκαλει αυτο?

Απο βδομαδα θα το περασω στο διαγνωστικο για τυχον σφαλμα..

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα το κανει...σαν να τρεμει καποιες φορες η μηχανη χωρις ομως να κουνιεται ο δεικτης..νομιζω ετσι λειτουργει το μοτερ..ειναι φυσιολογικο,γιατι ετσι κανει απτην αρχη που το πηρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ολους το κανει.ρουφαει αερα η σκουπα μπροστα.

αν σας το κανει εντονα και αναψει κανα λαμπακι κιτρινο κινητηρα τοτε πατε για πολαπλασιαστες.αλλα προς το παρον δεν ειναι κατι ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμισα λιγο τωρα εφοσον συμβαινει σε πολλους.

Επειδη εχω μεινει απο πολλαπλασιαστη οντως εκει παιζει ρεταρισμα και check engine

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το κάνει, ιδίως τώρα με τις βάσεις μηχανής και σασμάν και με την εξάτμιση στα φανάρια το τρέμουλο είναι αισθητό και απ έξω ακούγεται ότι έχει μια αστάθεια στο ρελαντί, αλλά κανένα απολύτως σφάλμα ή άλλο πρόβλημα μην ανησυχείς :)

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι κραδασμοι στο ρελαντι ειναι χαρακτηριστικο κυριως στα fsi/tsi..

ειχα διαβασει και καποιες αναφορες γι αυτο σε περιοδικα,το οποιο αποτελουσε απλα χαρακτηριστικο λειτουργιας τους κι οχι προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το παρατηρησα μολις πριν λιγο καιρο..και οχι απο την αρχη. Το αμαξι εχει 47.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξανα πει και σε αλλο θεμα το μεγαλυτερο ποσοστο  στα tsi-tfsi στο ρελαντι κανουν αυτο το τρεμουλο γιατι πολυ απλα βγαζουν 1-2 misfire και προκαλουν αυτο που αισθανεστε δεν ειναι τιποτα, ειναι ετσι απο κατασκευης μην αγχωνεσται τσαμπα .

 

Και επειδη ξερω ποια ειναι η επομενη ερωτηση ναι το κανει ακομα και σε μαμα αμαξι χωρις προγραμμα και ολα τα σχετικα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι στροφές του κινητήρα μεταβάλλονται ελάχιστα κατά το τρέμουλο πράγμα το οποίο δεν είναι ορατό με το μάτι στον δείκτη στροφών. Αν συνδέσετε vcds και μπείτε στο αντίστοιχο κανάλι θα δείτε την μεταβολή τους. Το είχα διαπιστώσει στο δικό μου 1.6 FSi.

Link to comment
Share on other sites

Οι στροφές του κινητήρα μεταβάλλονται ελάχιστα κατά το τρέμουλο πράγμα το οποίο δεν είναι ορατό με το μάτι στον δείκτη στροφών. Αν συνδέσετε vcds και μπείτε στο αντίστοιχο κανάλι θα δείτε την μεταβολή τους. Το είχα διαπιστώσει στο δικό μου 1.6 FSi.

Ναι το χω δει και γω με polarfis στο ηλεκτρονικό στροφόμετρο
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει επίσης στο ρελαντί να ακούγεται η μηχανή σαν να αυξάνει τις στροφές ( πάει να γκαζωσει και μετά σαν να σβήνει- δλδ αλλάζει ο ήχος και αυτό το κάνει συνεχεια) βέβαια στον δείκτη δεν δείχνει αλλαγή. Αυτό το κάνει σε σταθερό ρυθμό σε συνδυασμό με το τρέμουλο. Το κάνει και σε εσάς αυτό η θέλω μπουζι?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι...εμενα αυτο που μου κανει μερικες φορες ειναι οι αρυθμιες που ανεφερα χωρις καποια ορατη οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω μεταβολη στο στροφομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει επίσης στο ρελαντί να ακούγεται η μηχανή σαν να αυξάνει τις στροφές ( πάει να γκαζωσει και μετά σαν να σβήνει- δλδ αλλάζει ο ήχος και αυτό το κάνει συνεχεια) βέβαια στον δείκτη δεν δείχνει αλλαγή. Αυτό το κάνει σε σταθερό ρυθμό σε συνδυασμό με το τρέμουλο. Το κάνει και σε εσάς αυτό η θέλω μπουζι?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν παρατηρησα κατι τετοιο...

 

Παναθεμα το δεν βαζει τονους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρησα κατι τετοιο...

 

Παναθεμα το δεν βαζει τονους.

Τι λες να πρωτοελέγξωω για αυτό έχεις καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.