Jump to content
xrigolfakias

Καθαριστικα Βενζινης & Μπεκ

Recommended Posts

καλησπερα σε ολο το club. εχω μια ερωτηση για οποιον εχει ασχοληθει με το θεμα. ακουω κατα καιρους για καθαριστηκα βενζινης τα οποια τα ριχνεις στο ρεζερβουαρ για να καθαριζουν τα μπεκ. κανουν δουλεια? εχει βαλει καποιος? τα χρησημοποιουμε προληπτικα η πρεπει να μας βγαλει καποιο προβλημα πρωτα? δεν μου εχει παρουσιασει κατι το αυτοκινητο,απλως ειναι '99 μοντ. και δεν εχω καθαρισει ποτε τα μπεκ. προληπτικα ρωταω αν χριαζεται καπου καπου να βαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καθαριστικο βενζινης της vw. Αναλογια 1 / ρεζερβουαρ. Το βαζω με καθε αλλαγη φιλτρου καυσιμου. Αποτελεσματα αγνωστα, καθαρα προληπτικα.

Τα μπεκ μπορεις να τα καθαρισεις σε μηχανημα και ναλλαξεις και τεφλον αποτι βλεπω 4αρι εχεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καθαριστικο βενζινης της vw. Αναλογια 1 / ρεζερβουαρ. Το βαζω με καθε αλλαγη φιλτρου καυσιμου. Αποτελεσματα αγνωστα, καθαρα προληπτικα.

Τα μπεκ μπορεις να τα καθαρισεις σε μηχανημα και ναλλαξεις και τεφλον αποτι βλεπω 4αρι εχεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμεις με το 5αρι μπορουμε να τα καθαρισουμε ή υπαρχει κινδυνος?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καθαριστικο βενζινης της vw. Αναλογια 1 / ρεζερβουαρ. Το βαζω με καθε αλλαγη φιλτρου καυσιμου. Αποτελεσματα αγνωστα, καθαρα προληπτικα.

Τα μπεκ μπορεις να τα καθαρισεις σε μηχανημα και ναλλαξεις και τεφλον αποτι βλεπω 4αρι εχεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι 4αρι εχω. καλως, θα περασω μια βολτα απο vw. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στη vw στα ανταλλακτικα το ξερουν το καθαριστικο.

P/N: g00 170 003

Στο 5αρι επειδη τα μπεκ ειναι διαφορετικα εγω θα απεφευγα να τα παω σε συμβατικο καθαρισμο με υπερηχους. Ετσι κι αλλιως κανεις δεν μπορει να βεβαιωσει την σωστη παροχη τους καθως δεν μπορουν να μετρηθουν με τη συμβατικη μεθοδο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θεμα ειναι το καθαριστικο βενζινης, καλα λογια υπαρχουν για το  Protec Fuel line Clener, οπως εχει αναφερει ο φιλος Billgr4  εδω :
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&page=42  . Διαβαστε μερικα ποστ το αναλυει σωστα. Προσωπικα εχω χρημιοποιησει της Liqui Moly, 1-2 φορες εντελως προληπτικα, ελπιζοντας να κανει ενα ψευτοκαθαρισμα στη γραμμη και κατι με την υγρασια στο ντεποζιτο οπως αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου πρότεινε το tunap 973 και ρίχνω 1 μπουκαλάκι κάθε χρόνο στο golf όποτε το πάω για service.

Έβαλα και σε polo 6n (20ετίας πλέον :crazy:) που είχε θέμα με το μπεκ και έκανε δουλειά οποτε αναβλήθηκε ο καθαρισμός μπεκ :good: 

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε  για  καθαριστικα  βενζινης λογικα    λεμε  κατι σαν  το  Protec. δηλαδη  σε καταστασεις  που εχουμε  βαλει νοθευμενη   ριχνουμε  ενα  μπουκαλακι .Για  να τα μπεκ   και το υπολοιπο συστημα   ειναι   κατι σαν και αυτο:http://powerparts.gr/shop/index.php/antallaktika-autokiniton/lipantika/012477-liqui-moly-injection-cleaner-300ml-1803-detail

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον χρειάζεται να υπάρχει ένα μπουκαλάκι Protec στο αμάξι σε περίπτωση ανάγκης (φόλα βενζίνη, με νερό κλπ) ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε  για  καθαριστικα  βενζινης λογικα    λεμε  κατι σαν  το  Protec. δηλαδη  σε καταστασεις  που εχουμε  βαλει νοθευμενη   ριχνουμε  ενα  μπουκαλακι .Για  να τα μπεκ   και το υπολοιπο συστημα   ειναι   κατι σαν και αυτο:http://powerparts.gr/shop/index.php/antallaktika-autokiniton/lipantika/012477-liqui-moly-injection-cleaner-300ml-1803-detail

που να ξερεις αν ειναι μαπα η βενζινη? και ποιο πρατηριο εχει μαπα? ετσι προληπτικα λενε οτι μπαινει το καθαριστικο. μια στο τοσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πολύ μάπα φάινεται,το polάκι δυσανασχετεί!

Δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πολύ μάπα φάινεται,το polάκι δυσανασχετεί!

Δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του

 

@wolfsburg μια και είσαι Μαγνησία θυμήθηκα το εξής:

Προ 10ετίας ανέβαινα με την πολάρα προς Πήλιο και φούλαρα στο Βόλο λίγο πριν βγω από την πολη...

Αποτέλεσμα ήταν μετά το polo να σβήνει μόλις ξεπερνούσε τις 3000 στροφές!!!

Μια άλλη φορά στην Αθήνα μετά από special βενζίνη το polo δεν ανέβαζε πάνω από 3000 στροφές!!! (τουλάχιστον δεν έσβηνε τότε)

 

Το ερώτημα προς όλους είναι αν θα με βοηθούσε τότε να είχα μαζί μου κάτι σαν το protec να έριχνα στο ρεζερβουάρ

Edited by aga
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση του καθαριστικού σε διάστημα 8 γεμισμάτων (2 μήνες) και 3 μπουκαλάκια σε γνωστό με Tsi

μειώθηκαν τα σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί και είχαμε μικροαλλαγές στα Fuel Trims.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η παρτιδα αυτοκολλητα ειχε ενα μικρο θεματακι ... :sorry: :sorry:

σε 'μας ετυχε?

Μίλησα με τον Παναγιώτη προχθές που πέρασα από το πρατήριο και είπε θα κανονίσουμε αυτόν τον καιρό!

αντε ωραια. και πολυ αργησαμε.

 

Παρατηρώ ότι σε διάστημα 8 γεμισμάτων (2 μήνες) και 3 μπουκαλάκια σε γνωστό με Tsi

μειώθηκαν τα σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί και είχαμε μικροαλλαγές στα Fuel Trims.

κατι σκαμπανεβασματα εχω κι εγω κατα καιρους στο ρελαντι αλλα για λιγο, για 4-5 δευτερολεπτα μολις αφηνω το γκαζι και μετρα στρωνει, παω το καθαριζω την πεταλουδα και ολα ενταξει. καθαριστηκο δεν εριξα ακομα αλλα αφου κανει δουλεια θα παω να παρω.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ενα golf mkv 1.6 fsi και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο προϊόν προτείνεται για καθαρισμό του κινητήρα, ξέρω πως λόγω άμεσου δεν καθαρίζουν οι βαλβίδες αλλά τουλάχιστον να καθαρίσει η γραμμή καυσίμου τα μπεκ και οι επίκαθίσεις στην κεφαλή των εμβολων..

Κάπου διάβασα πως έχει και η αντιπροσωπία καθαριστικό γενικά εσείς ποιο προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα στο http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58189&page=1

 

το καθαριστικό για τη γραμμή καυσίμου και τα μπεκ είναι το εξής :

G001770A2-M211.jpg

Μπορείς να το προμηθευτείς από μια αντιπροσωπεία δίνοντας το p/n: G001 770 A2.

Περίπου ένα μπουκαλάκι σε γεμάτο τεπόζιτο.

 

Πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα κάνουμε πρώτα αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.