Jump to content
ankarage

Golf V Gt 1.4(140Hp)

Recommended Posts

Θα΄΄ηθελα να ρωτήσω το εξης:

Εχω ένα golf v gt 1.4 140  hp.

Λόγω μπροστινού τρακαρίσματος έχουν χαλάσει η μάσκα ,ψυγεία ,καπώ ,αριστερό φτερό.

Επειδή έχει πολλά ψιλολόγια πλαστικά ,φισσες κλπ σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο 

ένα μπροστινό κομμάτι από τα μεταχειρισμένα  που να μην περιέχει βέβαια μηχανικά και κομμάτι κομμάτι να τα βάλλουμε

στο δικό μου.Η ερώτηση είναι αν από απλό golf v 1.4 τα κομμάτια ταιριάζουν στο GT.

Δηλαδή μάσκες ,ψυγεία ,πλαστικά.

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος έχει αυτή τη  γνώση να μου απαντήσει.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Θα΄΄ηθελα να ρωτήσω το εξης:

Εχω ένα golf v gt 1.4 140  hp.

Λόγω μπροστινού τρακαρίσματος έχουν χαλάσει η μάσκα ,ψυγεία ,καπώ ,αριστερό φτερό.

Επειδή έχει πολλά ψιλολόγια πλαστικά ,φισσες κλπ σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο 

ένα μπροστινό κομμάτι από τα μεταχειρισμένα  που να μην περιέχει βέβαια μηχανικά και κομμάτι κομμάτι να τα βάλλουμε

στο δικό μου.Η ερώτηση είναι αν από απλό golf v 1.4 τα κομμάτια ταιριάζουν στο GT.

Δηλαδή μάσκες ,ψυγεία ,πλαστικά.

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος έχει αυτή τη  γνώση να μου απαντήσει.

επειδη προσφατα την επαθα ταιριαζουν και ειναι κατι που μπορεις να κανεις μονος σου αν θες να μην σε αρμεξουν. εχω και περισευαμενο προφυλακτηρα.

οτι συμβουλη θελησεις πες μου. 

χοντρικα να σου πω θελεις γυρω στο 500αρικο αν την κανεις μονος την δουλεια και δεν τα παρεις ολα γνησια. στην αντιπροσωπεια εισαι πανω απο 2000.

τα εχω φρεσκα οποτε εχω και τηλεφωνα να σου δωσω

 

εχω παντως προφυλακτηρα με σιτες, βασεις για τα φτερα, αφρολεξ .

το καλύτερο που εχει να κανεις παντως ειναι προς το παρον να αλλαξεις ψυγειο/μετωπη/φαναρια να τσουλησει το αυτοκινητο και μετα βλεπεις τι προφυλακτηρα θα βαλεις, αν και γνωμη μου ειναι να βαλεις ιμιτασιον gti

Edited by mozart
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σήμερα μου είπαν από το συνεργείο ότι τα υλικά που περιέγραψα συν το ταμπλώ που δεν ανέφερα,λόγω ανοιγματος των αεροσάκκων όλα μεταχειρισμένα

τιμή 3000€ !!!!!!! + 2000€ εργασία βαφές κλπ μαζί με κάτι ψιλοπράγματα.Εγω εκτιμούσα περίπου συνολικά 2500έως 3000€.

Σε παρακαλώ θερμά  στείλε μου με PM   τηλέφωνα για να ψάξω μόνος μου για ανταλλακτικά.

Αυριο το πρωί  θα κάνω μια βόλτα στη Λιοσίων να δώ τι παίζει.Ενα αυτοκίνητο (2009) σ' αυτήν την κατάσταση(αρίστη) κοστίζει περίπου 7500€- 8000€Και θα δώσω 5500€ για επισκευή?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

 

ειναι καθαρα πως θες να το φτιαξεις. αν το φτιαξεις με γνησια θα πληρωσεις κατι παραπανω.

ενημερωτικα σου λεω οτι ολο το μπροστα το περασα μαζι με εναν φιλο μου χωρις καμια γνωση απο αμαξια, για ταμπλο και αεροσακους δεν ξερω αν και φανταζομαι οτι και αυτα δεν ειναι καμια νανοτεχνολογια. και εχουν αλλαξει πολλα παιδια τιμονια και ταμπλο εδω μεσα

 

λοιπον εγω ψωνισα απο αυτον εδω http://www.kteam.gr/?q=%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD/vw/golf-04-08

 

δεν τον ηξερα ψωνισα γιατι ηταν πιο φτηνος,ειλικρηνης και πολυ αμεσος

 

θα χρειαστεις

 

-μια μετωπη για gti , η ιμιτασιον κανει κανενα 80αρι, η γνησια εχει 300+. η μετωπη ειναι το πλαστικο πλαισιο που παταει το ψυγειο, φαναρια, προφυλακτηρας

-ενα ψυγειο υπαρχουν γυρω στο 100+

-μια τραβερσα πανω, μια κατω. γυρω στα 60ευρω (ειναι το σιδερο που κραταει την μετωπη και δενει στο πλαισιο

-το αφρολεξ το αντιθορυβικο το αγορασα 25ευρω, εχω να σου δωσω

-θελεις πλαστικες βασεις κατω απο τα φαναρια, τις πηρα απο αντιπροσωπεια 7 ευρω την καθε μια δεν αξιζει να τις παρεις ιμιτασιον

-κατιι πλαστικα που κουμπωνουν στο ψυγειο και βγαινουν μπροστα απο τη μετωπη. και αυτα πολυ φτηνα αντιπροσωπεια

-φαναρια. πολυ δινουν στο car τα φαναρια τους με λευκο καθρευτη για να βαλουν μαυρα. ευκολα θα βρεις γνησια κοντα στο 100ρικο. δινει ενας σε αγγελια ειδα σημερα, μαυρα ιμιτασιον 100 ευρω. το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να μην εχουν σπασμενες τις τρεις βασεις

-προφυλακτηρα θα παρεις τον imiτασιον gti. τον εχουν αλλαξει παρα πολλοι εδω μεσα και υπαρχει και σχετικο θεμα. 170 ευρω αβαφτος.

-θα χρειαστεις και τις δυο βασεις των φτερων, και απο αυτες εχω να σου στειλω. γυρω στα 7 τις ειχα παρει

 

βιδες θα βρεις οτι θελεις στην αντιπροσωπεια και μπορεις να παραγγειλεις και μια αν χρειαστεις καπου 40λεπτα τις πηρα.

 

τωρα καπο ή παιρνεις ιμιτασιον ή ψαχνεις παλι στο car στα ανταλακτικα αμαξωμα. γενικα οι περισσοτεροι εμποροι τα πουλανε κομπλε. απο ιδιωτης μπορεις να βρεις κομματι κομματι σε πολυ καλυτερη τιμη

 

τωρα για  ταμπλο και τιμονι δεν γνωριζω αλλα και τιμονι θα βρεις γιατι πολυ βαζουν πολυλειτουργηκα. και ταμπλο θα βρεις στο car.

 

σου ανεβαζω σχετικα λινκ 

 

 

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk5/body/general_body_repairs_exterior/bumper/front_bumper/assembly_overview_bumper_cover/

 

http://hypuh.3d-nexus.de/seite2

 

οτι αλλη βοηθεια θελεις μου λες. εχω και προφυλακτηρα fsi αλλα ειναι κριμα να βαλεις τον απλο στο δικο σου

 

σου ανεβαζω και μαι φωτογραφια απο το δικο μου να παρεις θαρρος. μετα απο τρεις ωρες δουλειας μια πιτσα και εναν καφε ηταν ετοιμο να τσουλισει

 

θα χρειαστεις για μπροστα κατσαβιδια torx 20/25/30 και μια καστανια για τις βιδες τις κεντρικης τραβερσας.

 

γενικα παρτο χαλαρα και βουτα στο ιντερνετ. θα βρεις τα παντα

post-10307-0-19012500-1395250245_thumb.j

Edited by mozart
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου και εξαιρετικά χρήσιμες.

Αυριο θα πάω στα καταστήματα μεταχειρισμένων για να δώ.Και θα επισκεφθώ επίσης το συνεργείο που έχουν λύσει το αυτοκίνητο

για να δώ ακριβώς τις βλάβες.Και πάλι ευχαριστώ και θα ενημερώσω. Ακου 5000€, είναι τρελλοί οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου και εξαιρετικά χρήσιμες.

Αυριο θα πάω στα καταστήματα μεταχειρισμένων για να δώ.Και θα επισκεφθώ επίσης το συνεργείο που έχουν λύσει το αυτοκίνητο

για να δώ ακριβώς τις βλάβες.Και πάλι ευχαριστώ και θα ενημερώσω. Ακου 5000€, είναι τρελλοί οι άνθρωποι.

για μενα αν εχεις κλειστο χωρο, παρε το αυτοκινητο απο το συνεργειο.

 

και εμενα μου ειπαν κοντα στα 2000ρικα και το αυτοκινητο δεν πιανει πανω απο 4000. το εκανα συνολικα με 340ευρω και μου εμεινε και ενα σετ προφυκακτηρα απο κακη συνενοηση

 

απο οτι κοιταξα στο car παιζει κομπλε το τιμονι με τον αερασακο απο 100 εως 150 ευρω

και υπαρχουν και πολλα κομπλε

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1139043/

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/4094744/

 

σου βρηκα και εναν ιδιωτη με 400ευρω +100 το τιμονι. με ενα 500αρικο καθαρισες με το εσωτερικο

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/photos/4715261/

 

πιστευω οτι με 1200 ευρω το πολυ εισαι κομπλε μαζι με βαψιματα

Edited by mozart
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα έκανα μια βόλτα στη Λιοσίων και απεδείχθη ότι τα πράγματα του GT βρίσκονται πιο δύσκολα και είναι πιο ακριβά.

Οι ζημιές μου είναι πολλές . Τα ανταλλακτικά τα βρήκα περίπου 2000€ (όχι τροπέτο, μεμονωμένα) 

και άλλα περίπου 500€ από αντιπροσωπεία.(δυστυχώς πολλές ζημιές ,πλαστικά, κολλάρα κλπ)

Τελικά υπολογίζω 4500€ περίπου.Το λυπάμαι το αυτοκίνητο γιατί είναι σε άριστη κατάσταση και το είχα αγοράσει καινούριο

περίπου 24000€ αν θυμάμαι καλά.Αυριο θα δώσω εντολή επισκευής αφού παζαρέψω λίγο την  τιμή.

Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα έκανα μια βόλτα στη Λιοσίων και απεδείχθη ότι τα πράγματα του GT βρίσκονται πιο δύσκολα και είναι πιο ακριβά.

Οι ζημιές μου είναι πολλές . Τα ανταλλακτικά τα βρήκα περίπου 2000€ (όχι τροπέτο, μεμονωμένα) 

και άλλα περίπου 500€ από αντιπροσωπεία.(δυστυχώς πολλές ζημιές ,πλαστικά, κολλάρα κλπ)

Τελικά υπολογίζω 4500€ περίπου.Το λυπάμαι το αυτοκίνητο γιατί είναι σε άριστη κατάσταση και το είχα αγοράσει καινούριο

περίπου 24000€ αν θυμάμαι καλά.Αυριο θα δώσω εντολή επισκευής αφού παζαρέψω λίγο την  τιμή.

Και πάλι ευχαριστώ.

τι ακριβως εχεις δηλαδη παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

¨Όλα τα πράγματα εκτός των της μηχανής  είναι :ποδιές, καπώ, φανάρια,προβολάκια,, μασκα,προφυλακτήρας , φιλτροκούτι, 

κουτί ασφαλειών , αριστερό ψαλλίδι,αριστερό φτερό, τραβερσα ,ψυγείο, intercooler,condenser,  βεντιλατερ,ταμπλώ και τιμόνι λόγω αερόσακκων ,και ότι ψιλολόι προκύψει.

¨Όλα αυτά τα βρήκα τελικά 2500€.Ακόμη εργασία και βάψιμο σύνολο 2000€.Γενικό σύνολο 4500€.Εκτός αυτού θέλω ν' αγοράσω και λαστιχο αριστερό 90€.

Απ' ότι βλέπω δεν θ' αποφύγω και την VW για κολλάρα και κανα ψιλολόι δηλαδή περίπου  300€.

Πάει το πεντοχίλιαρο.Δυστυχώς το λυπάμαι να το σκοτώσω γιατί ήταν σ' εξαιρετική κατάσταση και ευτυχώς δεν έχει πάρει σασί.Το είχα αγοράσει ένα σκασμό λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.