Jump to content
geoioa

Θόρυβος Τιμονιού

Recommended Posts

καλησπέρα 

τελευταία έχω παρατηρήσει έναν πολύ χαμηλό θόρυβο σαν σκουριασμένο ελατήριο (κάτι σαν γρατζούνισμα) οταν στρίβω το τιμόνι σταματημένος και όταν το αμάξι κινίται πολύ αργά. Ο ήχος έρχεται από το μπροστινό μέρος του αμαξιού και είναι χαμηλής έντασης οπότε το ακούς μόνο με χαμηλομένη την μουσική. Ο ήχος είναι χαμηλής συχνότητας και το νιώθεις και στο τιμόνι. Υπάρχει βεβαια και περίπτωση το αμαξι να το εκανε από την αρχή που το αγόρασα (πέρσι) κι απλώς τωρα να το πρόσεξα.Το cc είναι μοντελο 09.

το έχει συναντήσει κανείς;

Edited by geoioa
Link to comment
Share on other sites

ναι ακούγεται κανονικά και προέρχεται από εμπρος αριστερά. Δεν είναι ενοχλιτικό καθόλου απλώς θέλω να μάθω αν είναι νορμαλ αυτό. το ακούς μόνο σταματημένος η όταν κηνεισαι πολύ αργά. Βέβαια εγώ δεν πατάω το φρένο αλλά το auto hold το κρατά. Θα δοκιμάσω χωρίς φρένο και χωρίς auto hold και θα επανέλθω.

Edited by geoioa
Link to comment
Share on other sites

τελικά ακουγεται ασχετα με τα φρένα. από το αριστερό ελατήριο της ανάρτησης έρχεται ο θόρυβος. όταν την πιάνω και στρίβω το τιμόνη γυρνάει και αυτή και ανά διαστήματα σαν να γλυστράει και τραντάζεται. δηλαδή γυρνάει και επιστρέφει λίγο κι κάνει αυτό το θόρυβο. Είναι νορμαλ να γυρνάει το ελατηριο μαζί με τις ροδες? πρέπει να το πάω για φτιάξιμο η είναι νορμαλ σε αυτό το αμάξι? και το δεξι γυρίζει αλλα δεν κανει τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε!!Και βέβαια είναι νορμάλ να στρίβει το ελατήριο όταν στρίβεις το τιμόνι.Προφανώς έχει πρόβλημα το top mount.Αν δεν είναι πολύ ενοχλητικός ο θόρυβος άστο μέχρι να αλλάξεις τα αμορτισέρ γιατί το κόστος είναι υψηλό λόγω του ότι πρέπει να βγούν οι μπουκάλες και χρειάζεται μετά και ευθυγράμμιση ο μπροστινός άξονας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

λοιπόν είχες δίκιο είναι τα top mount. ο θόρυβος όσο παέι και αυξάνεται. Πήγα σε συνεργείο που πηγαίνω από πάντα τα αυτοκίνητά μου και μου είπε ότι μόνο τα <ρουλεμάν> που κάνουν αυτό το θόρυβο κάνουν 15ε το ενα αλλά καλύτερα να αλλαχτούν λέει και κάποιες λαστιχένιες βάσεις μαζί με αυτά οπότε 50ε η μια πλευρά. Και 40 ε η εργασία και για τιε 2 πλευρές με την ευθυγραμμιση. οπότε αποφασισα να τα φτιάξω.  

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα τα ελατήρια χαμηλόματος HR έκανε και εμένα θόρυβο. Η λύση ήταν να μπει στο πάνω μέρος τον ελατηρίων ένα λάστιχο για να φωλιασει μέσα τι ελατήριο γύρω γύρω και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

λοιπόν τα άλλαξα τα top mounts στις μπροστινές αναρτήσεις και όλα οκ. Ο θόρυβος δεν υπάρχει πια. Μαζί με αυτά άλλαξα και αντλία νερού που έχανε εδώ και καιρό. Απότι μου είπαν για την αντλία είναι νορμαλ σε αυτά τα μοτέρ. Λίγο ακριβή η αντλία και η εργασία αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

λοιπόν τα άλλαξα τα top mounts στις μπροστινές αναρτήσεις και όλα οκ. Ο θόρυβος δεν υπάρχει πια. Μαζί με αυτά άλλαξα και αντλία νερού που έχανε εδώ και καιρό. Απότι μου είπαν για την αντλία είναι νορμαλ σε αυτά τα μοτέρ. Λίγο ακριβή η αντλία και η εργασία αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Ωραίος!!!!Πόσο σου βγήκε η αντλία συνολικά με τα εργατικά??Έκπτωση δεν σου έκαναν??

Link to comment
Share on other sites

τα top mounts μαζί με τα ρουλεμάν κόστισαν 100ε και τα δύο. Η αντλία 225ε. Χρειάστηκαν και 3 λίτρα αντιψυκτικό. Η εργασια για όλα 140ε. εννοείται τα ανταλλακτικά από αντιπροσωπία. Σύνολο 465ε. πώς σας φαίνεται? η εργασίες δεν έγιναν από αντιπροσωπία αλλά σε ένα συνεργείο στην περιοχή μου που πηγαίνω εδώ κι χρόνια.

Edited by geoioa
Link to comment
Share on other sites

225 ευρώ η αντλία???140 ευρώ εργασία για όλα αυτά πάντως είναι πολύ καλά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου πήρε πολλά για την αντλία? τόσο μου είπε ότι την πουλάει η αντιπροσωπία. Πιο φτηνή είναι? 

Link to comment
Share on other sites

παρόμοιο κωδικό εφαρμογής δίνουν φίλε... Δεν ξερω αν είναι με παραπάνω μερη αυτή που ποσταρες

Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο θόρυβο ακούω κι εγώ από μπροστά....top mounts και θα πάει και για αλλαγή αμορτισέρ .....το μέτρησα και είμαι στο 50% .....top mounts μαζί με τα αμορτισέρ τα μαμισια Sachs 370ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαχτηκαν αμορτισέρ και top mounts. Ο ήχος όμως παρέμεινε από δεξιά Όχι συνέχεια όμως . Καμιά ιδέα?.......μήπως κρεμαγιερα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω,  με το που αλαξα τα μαμισια λαστιχα [κοντακτ 3] με αλλα[κοντακτ 5......πιλοτ σπορτ 3] ο θορυβος εξαφανιστηκε εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.