Jump to content
KASKADER

Vw Polo 6R Drl

Recommended Posts

Καλημερα.Μολις αγορασα ενα polo 1.2 tdi trendline και θα ηθελ ανα ρωτησω αν ξερει κανενας αν  απενεργοποιουνται τα daylights.

Δεν εχει ξεχωριστα φωτα ημερας οπως τα gti αλλα αναβουνε οι μεγαλες λαμπες (Η4) για φωτα ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ανάβουν τα Η4 ή τα φώτα θέσης (ψείρες . . . .. ) όπως και να έχει πήγαινε στην αντιπροσωπία ή σε έναν εξουσιοδοτημένο και ζήτα να στα απενεργοποιήσει 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις να τα απενεργοποιησεις θα ειναι συνεχως αναμενα τουλαχιστον ετσι ειπαν σε μενα.

Μονο αν πας σε καποιο δικο σου ηλκτρολογο και εφαρμοσει καμια πατεντα.

Edited by opeth
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι?Γιατί καίγεστε όλοι να τα απενεργοποιήσετε? Είναι κάτι που τα τελευταία χρόνια είναι στανταρ σε όλα τα αυτοκίνητα και έχει να κάνει με την ασφάλεια, δεν μπορώ να καταλάβω τι σας χαλάει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το βιβλιαράκι του κατασκευαστή το trendline χρησιμοποιεί την ίδια λάμπα για φως θέσης και φως ημέρας. 

 

Να ρωτήσω λίγο . . .. . ? Όταν είναι αναμμένα τα ημέρας και ανάψεις το δεξί φλας για παράδειγμα , σβήνει το δεξί φως ημέρας ?

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεια μ ειπαν οτι δεν γινεται.μηπως το εχει κανει κανενας με vag com?ΓΙατι προσπαθησα

αλλα δεν με αφηνει να αλαξω κωδικοποιηση η με κανενα αλο τροπο κανενας?

Link to comment
Share on other sites

το trendline φοραει διαφορετικο φαναρι απο τις υπολοιπες εκδοσεις και τα φωτα ημερας δεν ειναι τα μικρα(θεσεως)..

http://3.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/TAZr1JyaPDI/AAAAAAAC6uE/G2AiO6zs07Q/s1600/2011-Volkswagen-Polo-5.jpg αυτο ειναι απο το trendline και αυτο απο τις αλλες εκδοσεις  http://burnyourfuel.com/My_Files/Volkwagen/2010-Volkswagen-Polo/2010-Volkswagen-Polo-Headlight.jpg

 

στο trendline φως ημερας ειναι τα κανονικα φωτα κι οχι τα μικρα...

 

εμενα προσωπικα μου κανουν νοημα καθε μερα περαστικοι και οδηγοι να κλεισω τα φωτα μη γνωριζοντας βεβαια πως αυτα ειναι φωτα ημερας και δεν κλεινουν,αλλα περα απο αυτο εμενα δε μου αρεσει οπτικα τη μερα το αποτελεσμα με τα φωτα τα μεγαλα ανοιχτα και θα ηθελα κι εγω  να τα βγαλω η να κανω τα θεσεως να αναβουν οπως σε ολες τις αλλες εκδοσεις..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

το trendline φοραει διαφορετικο φαναρι απο τις υπολοιπες εκδοσεις και τα φωτα ημερας δεν ειναι τα μικρα(θεσεως)..

http://3.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/TAZr1JyaPDI/AAAAAAAC6uE/G2AiO6zs07Q/s1600/2011-Volkswagen-Polo-5.jpg αυτο ειναι απο το trendline και αυτο απο τις αλλες εκδοσεις  http://burnyourfuel.com/My_Files/Volkwagen/2010-Volkswagen-Polo/2010-Volkswagen-Polo-Headlight.jpg

 

στο trendline φως ημερας ειναι τα κανονικα φωτα κι οχι τα μικρα...

 

εμενα προσωπικα μου κανουν νοημα καθε μερα περαστικοι και οδηγοι να κλεισω τα φωτα μη γνωριζοντας βεβαια πως αυτα ειναι φωτα ημερας και δεν κλεινουν,αλλα περα απο αυτο εμενα δε μου αρεσει οπτικα τη μερα το αποτελεσμα με τα φωτα τα μεγαλα ανοιχτα και θα ηθελα κι εγω  να τα βγαλω η να κανω τα θεσεως να αναβουν οπως σε ολες τις αλλες εκδοσεις..

 

Φίλε μου αυτά που είναι αναμμένα στην φωτό είναι τα φώτα θέσης. - ψείρες. Κάποιοι τα λένε πορείας.

Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. ονομάζονται μικρά ή θέσης και χρησιμοποιούνται για να μας κάνουν ορατό το όχημα απο απόσταση τουλάχιστον 300 μέτρων με αίθριο καιρό την νύκτα. Απαγορεύεται η χρήσης τους κατα την οδήγηση του οχήματος μιας και η χρήση τους προορίζεται για να φαίνεται το όχημα όταν το σταθμεύουμε σε οδό χωρίς φωτισμό

 

 

Ας μη μείνουμε στις ορολογίες. 

Αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα εννοείται πως το ψάχνεις. Πάντως επειδή είναι ταυτόχρονα και φώτα θέσης , δύσκολα να τα απομονώσεις και να τα έχεις  κλειστά σαν ημέρας, αλλά να λειτουργούν σαν φώτα θέσης, με καμιά πατέντα ίσως. Πάντως αν σβήνουν όταν βγάζεις φλας μπορείς να τα απενεργοποιήσεις τουλάχιστον βγάζοντας την αντίστοιχη ασφάλεια.

 

Αν με σβηστό κινητήρα ανάψεις το ένα φλας ανάβει η ίδια λάμπα με το φως ημέρας ?

 

1.000.000.000 % Τα φώτα θέσης κάνουν χρέη φώτων ημέρας.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω ποια ειναι τα θεσης κτλ και  συμφωνω με αυτα που λες απλα τις φωτο τις εβαλα απλα για να δειξω οτι ειναι διαφορετικα φαναρια κι οχι για να δειξω τα φωτα ημερας..

στο trendline τα φωτα ημερας ειναι τα μεσαια και δε σβηνουν οταν αναβεις φλας,ειναι μονιμα αναμενα ο,τι και να γινει...ειναι αλλη λαμπα απο αυτη των φλας..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας απλος τροπος για να μην αναβουν.Απτην ασφαλειοθηκη κατω απτο ταμπλω βγαζεις την Νο.56 (15Α) οπου σβηνει ΜΟΝΟ τα φωτα ημερας τπτ αλλο δεν επηρεαζει.Εχω βεβαια το highline πιστευω να ειναι τα ιδια.Ετσι το χω κανει σε ηλεκτρολογο κανα χρονο τωρα.

Εκτός απο το να βγάλεις την ασφάλεια χρειάζεται κάτι αλλο; Δε σου βγαζει σφάλμα ή τίποτα αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ή αλλιως πατα παρατεταμενα το σινιάλο για 10 sec

Takis passat

Και μετά ενεργοποιούνται πάλι με τον ίδιο τρόπο ?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φίλε, τα απενεργοποίησα στο δικό μου που είναι comfortline. αν είναι όπως και στο δικό μου η καλωδίωση τους μπορεις να τα απενεργοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο που το έκανα. πρέπει να αφαιρέσεις τον διακόπτη των φώτων. υπάρχει ένα pin που γράφει TFL 56 (το τρίτο απο δεξιά πάνω). το κάλυψα με λίγη ηλεκτρική ταινία για να μην κλείνει κύκλωμα και το "πρόβλημα" λύθηκε...αν ποτέ χρειαστεί να τα ενεργοποιήσω και πάλι, απλά θα αφαιρέσω την ταινία απο τον pin.....

και δεν βγάζει καμία ένδειξη στο ταμπλό!

 

φώτο 1


 

zmxk9.jpg

 

 

 

φώτο 2 μετά

 2nqebf7.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε, τα απενεργοποίησα στο δικό μου που είναι comfortline. αν είναι όπως και στο δικό μου η καλωδίωση τους μπορεις να τα απενεργοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο που το έκανα. πρέπει να αφαιρέσεις τον διακόπτη των φώτων. υπάρχει ένα pin που γράφει TFL 56 (το τρίτο απο δεξιά πάνω). το κάλυψα με λίγη ηλεκτρική ταινία για να μην κλείνει κύκλωμα και το "πρόβλημα" λύθηκε...αν ποτέ χρειαστεί να τα ενεργοποιήσω και πάλι, απλά θα αφαιρέσω την ταινία απο τον pin.....

και δεν βγάζει καμία ένδειξη στο ταμπλό!

 

φώτο 1

 

 

 

φώτο 2 μετά

 2nqebf7.jpg

στο trendline χρειαστεικε να καλυψεις και το 6ο πινακι που γραφει Β και ολα οκ.μενουν ανοικτα μονο τα θεσεως μπροστα και τα πισω  και σβηνουν και της πινακιδας επισης.... Αν καποιος θελει να τα σβησει ολα μπενει με vcds στα electric >  codding> long coding helper και στην καρτελα 12 (byte 12) ξετικαρει το bit 0 (with Parking Lights ON "Terminal 15 ON)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε κ αυτό, δουλεύει σε αρκετά μοντέλα κ η διαδικασία περιγράφεται κάπου στις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε, τα απενεργοποίησα στο δικό μου που είναι comfortline. αν είναι όπως και στο δικό μου η καλωδίωση τους μπορεις να τα απενεργοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο που το έκανα. πρέπει να αφαιρέσεις τον διακόπτη των φώτων. υπάρχει ένα pin που γράφει TFL 56 (το τρίτο απο δεξιά πάνω). το κάλυψα με λίγη ηλεκτρική ταινία για να μην κλείνει κύκλωμα και το "πρόβλημα" λύθηκε...αν ποτέ χρειαστεί να τα ενεργοποιήσω και πάλι, απλά θα αφαιρέσω την ταινία απο τον pin.....

και δεν βγάζει καμία ένδειξη στο ταμπλό!

 

φώτο 1

 

 

 

φώτο 2 μετά

 2nqebf7.jpg

 

Σε λιγο καιρο που η κολλα της μονωτικης θα εξασθενησει οποτε βγαλεις την φυσα να προσεξεις να αφαιρεσεις με τσιμπιδακι την μονωτικη απο κει που θα μεινει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.