Jump to content
cjgeorgio

Κλειδί Αυτοκινήτου

Recommended Posts

Τελείωσε η μπαταρία στο ένα κλειδί που έχω και δεν ανάβει ούτε καν το λαμπάκι. Δεν κλειδώνει και δεν ξεκλειδώνει το αμάξι αλλά ανοίγει το πορτ παγκαζ...

Μπαταρία αλλάζει εύκολα η θέλει αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα βίντεο στο YouTube.

Το άνοιξα αύριο πάω να πάρω μία μπαταρία....;)

Θα το βάλω καμία πιο βελτιωμένη να ανοίγει σφαίρα...;)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα βίντεο στο YouTube.

Το άνοιξα αύριο πάω να πάρω μία μπαταρία.... ;)

Θα το βάλω καμία πιο βελτιωμένη να ανοίγει σφαίρα... ;)

Εσύ  το  βρήκες  και  θα  κανείς  τη  δουλειά σου. Βαλε  παραπομπή  να  το  έχουμε  και  εμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή άλλαξα κι εγώ προληπτικά την μπαταρία και δυσκολεύτηκα λιγάκι στο άνοιγμα του κλειδιού, βάζω άλλο ένα video που με βοήθησε περισσότερο:

 

 

Φοβήθηκα να βάλω πολλή δύναμη μήπως σπάσω τίποτα και έκανα το κόλπο που προτείνει το video (με συρματάκι από συνδετήρα αντί για οδοντογλυφίδα) και δούλεψε μια χαρά.

 

Η μπαταρία μας είναι η CR2032 ή 5004LC (3V, ~225mAh) αλλά δουλειά λογικά κάνει και η BR2032 ή 5004LB (2.8V, ~190mAh). Υπάρχει παντού, αφού είναι από τις πιο κοινές μπαταρίες για τηλεκοντρόλ, συναγερμούς, κομπιουτεράκια και υπολογιστές. Το δικό μου το κλειδί είχε μέσα μια Panasonic που στο skroutz τις βρίσκεις κάτω από ένα ευρώ, εγώ πήρα μια Energizer με 1,5.

Edited by Wisdom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες πληροφοριες και βιντεο για αλλαγη μπαταριας στο κλειδακι μας,

σε οποιοδηποτε Γερμανο την αλλαζει επι τοπου με κοστος 3€,

καλυτερα ομως ναχουμε τον νου μας καθε δυο χρονια περιπου να την αλλαζουμε προληπτικα

δεν αξιζει τον κοπο να τρεχουμε τελευταια στιγμη και να αγχωνομαστε για κατι τελειως απλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μου τελείωσε η δικιά μου (Κλασσικά κυριακή που είναι όλα κλειστά) έκλεψα μία από ένα παλιό pc που ήταν παρατημένο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες στο ένα από τα δύο κλειδιά του αυτοκινήτου σταμάτησε να λειτουργεί το τηλεχειρισμός. Σκέφτηκα η μπαταρία θα είναι και αγόρασα μια καινούργια για να την αντικαταστήσω. Την αντικαθιστώ αλλά τίποτα ο τηλεχειρισμός δεν δουλεύει. Μετράω την μπαταρία μήπως ήταν προβληματική, και διαπιστώνω ότι ήταν γεμάτη. Δοκιμάζω και δεύτερη καινούργια μπαταρία αλλά τίποτα.  Τι έγινε χάλασε ο τηλεχειρισμός του ενός από τα δύο κλειδιά;  

 

Υ.Γ. Έχω αλλάξει και στο άλλο κλειδί μπαταρία, όταν κι εκείνο σταμάτησε να λειτουργεί, χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δοκίμασες να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο με το συγκεκριμένο κλειδί (εννοείται αφού το ανοίξεις με το άλλο κλειδί);

Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα. Κάνε και αυτήν την κίνηση & πες μας (όταν είχε τύχει σε εμένα, με είχαν ενημερώσει πως είχε "απομαγνητιστεί" το κλειδί).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγω κάτι;

Εμένα το ένα κλειδί έχει μπαταρία, ανάβει το κόκκινο led, αλλά δεν ξεκλειδώνει. Τι συμβαίνει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Polakias TDI said:

Δοκίμασες να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο με το συγκεκριμένο κλειδί (εννοείται αφού το ανοίξεις με το άλλο κλειδί);

Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα. Κάνε και αυτήν την κίνηση & πες μας (όταν είχε τύχει σε εμένα, με είχαν ενημερώσει πως είχε "απομαγνητιστεί" το κλειδί).

Θα το δοκιμάσω αν και δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα γιατί το κόκκινο Led δεν ανάβει. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , kougis said:

Να ρωτήσω κι εγω κάτι;

Εμένα το ένα κλειδί έχει μπαταρία, ανάβει το κόκκινο led, αλλά δεν ξεκλειδώνει. Τι συμβαίνει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το δικό σου μάλλον έχει απορρυθμιστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.