Jump to content
tve

Αγορα Polo Gti 2010+ (Μτχ), Γνωμες

Recommended Posts

Καλησπερα.

Ειμαι νεο μελος και σκεφτομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο polo gti 1.4TSI. Υσχυει οτι βγαζουν προβληματα?

Τι πρεπει να προσεξω? Το προβλημα με την καταναλωση λαδιου βελτιωνεται μετα απο καποια χρονολογια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το προβλημα δεν εχει λυθεί οριστικά , καποια ελάχιστα δεν καίνε στάλα αλλα καίνε 100μλ στα 3000χμ και αλλα 500μλ στα 1000!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα λαδια υπαρχει καποιο αλλο σοβαρο προβλημα; Π.χ οπως υπηρχε στα scirocco με τα σπασμενα εμβολα; Το dsg ειναι αξιοπιστο;

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πανω κατω εχει τα ιδια προβληματα με το scirocco συν την καταναλωση λαδιου?

Link to comment
Share on other sites

yes μονο που δεν σπανε σε ολα τα πιστονια ειναι λίγες οι περιπτώσεις σε σχεση δηλαδη με το κάψιμο λαδιου που λιγο πολύ το εχουν ολα
το ιδιο ισχυει και για το σασμαν δεν ειναι ολα προβληματικα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Golf, Scirocco ή κατι άλλο.

Γνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

παρε polo φιλε. Απλα ψαξτο. Ενας καλος μαστορας θα μπορει  να καταλαβει αν καιει λαδια η οχι. Εγω τρια χρονια και 25000 χλμ μετα, δεν εχω ουτε καμενα λαδια ουτε θεμα με το dsg. Ψαξιμο θελει και θα βρεις κατι καλο. Μην επιρεαζεσε.

Link to comment
Share on other sites

Και για scirocco που διαβαζα στο sciroccoclub και αυτα εχουν τα δικα τους προβληματα. Θα προτιμουσα ομως το polo γιατι ειναι ποιο μικρο.Ξερετε αν μετραει η εγγυηση στα μεταχειρισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μετραει!

2 χρονια εργοστασιακη και αλλα 2 η επεκταση (αν την εχει κανει).

Ψαξτο καλα και προχωρα. Σιγουρα θα βρεις και σωστα αμαξια. Πολλα εκαιγαν λαδι (ισως τα περισσοτερα) αλλα πιστευω πως μοντελα απο μεσα του 11' και μετα δεν θα εχουν κανενα θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να προσέξεις ΠΑΝΤΟΥ το αυτοκινητο σε εμπειρο συνεργείο που να ξερει απο αυτα τα αυτοκίνητα
Την κατανάλωση λαδιου δεν θα την μαθεις απο τον ιδιοκτήτη (λίγοι ειναι σωστοί και λένε την αλήθεια)
Να τσεκαρεις με αριθμο πλαισιου τι προβγληματα του ειχε βγαλει και τι αλλαξε εντος εγγυησης (καλο ειναι οτι εχει αλλαξει εχεις και εξτρα εγγυηση)
Να κοιταξεις το DSG αν πατινάρει ή σκορτσάρει στο ξεκίνημα της δευτέρας
 

Link to comment
Share on other sites

παρε polo φιλε. Απλα ψαξτο. Ενας καλος μαστορας θα μπορει να καταλαβει αν καιει λαδια η οχι. Εγω τρια χρονια και 25000 χλμ μετα, δεν εχω ουτε καμενα λαδια ουτε θεμα με το dsg. Ψαξιμο θελει και θα βρεις κατι καλο. Μην επιρεαζεσε.

Το polo του 2010 δεν εχει εγγυηση πια.

Για να καταλαβουν ανοχες στον κυλινδρο θελει λυσιμο.

Θα το καταλαβεις οταν το αγορασεις και σου καψει.

Αν σου πεταξει μεσα ενα 10w40 η πιο χοντρο στην αρχη θα νομιζεις δεν καιει και λαδια.

Το κιβωτιο ειναι παθιαρικο για ρωτα ποσο κοστιζει πολυδισκο η mechatronic.

Σκεψου τα καλα...

Το μεταχειρισμενο ειναι ρισκο και επειδη τα ποσοστα σε polo cupra που εβγαλαν τα προβληματα τους δεν τα προτεινω.

Απεναντιας ενα golf vi scirocco manual θα το προτεινα ευκολοτερα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα με την καταναλωση λαδιου μου φαινετε λιγο παραξενο.

Αυτη τη στιγμη εχω golf mk4 1.4 ατμοσφαιρικο και καιει 500ml στα 5000χμ. Καει λαδι εδω και 50.000 χμ και δεν εχει παθει τιποτα.

Απλα πρεπει να συμπληρωνεις που και που.

Δηλαδη τι παραπανω μπορει να παθει το polo απο την καταναλωση λαδιου?

Link to comment
Share on other sites

Κάν το επί 5 και θα πέσεις μέσα. Γι αυτά τα Gti που έχουν θέμα δεν μιλάμε για κατανάλωση σε normal πλαίσια, μιλάμε για πάνω από 500ml στα 1000km που μόνο ανεκτό δεν είναι. Δεν το έχουν όλα βέβαια το θέμα, αλλά είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό. Η χρονολογία δεν παίζει ρόλο, και 2011-2012-2013 μια απ τα ίδια είναι.

Επίσης θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Για Golf VI δες την υπογραφή μου, εάν σε ενδιαφέρει Golf. Υγιέστατο και από υπερψείρα κάτοχο (εμένα).

Προσωπικά, θα έπαιρνα Gti μόνο από γνωστό, με γνωστό ιστορικό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι μου προτιναν να παω σε Golf η Scirocco. Απλα επιμενω στο polo λογω κατηγοριας.

Θελω κατι μικρο ιδιαιτερα σε διαστασεις.

Παντως μεχρι τωρα δεν εχω βρει ιδιοκτητη Polo Gti που να μου ειπε οτι μετανιωσε για την αγορα του!

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις καποιο που να το ελεγξεις πληρως και δεις οτι δεν ειχε ποτε θεμα,παρτο γιατι κατα τη γνωμη μου το αμαξι ειναι φοβερο..

προσωπικα παντως εγω με οσα διαβαζω εδω μεσα οπου 8 στους 10 ειχαν χοντρα προβληματα και σε συνδυασμο με οσους εχω ρωτησει εκτος κλαμπ με ιδια αμαξια και μου εχουν πει οτι ειχαν κι αυτοι χοντρα και δαπανηρα προβληματα,δεν θα το σκεφτομουν καν να το αγορασω..το να εχει εγγυηση ειναι σιγουρα τελειο,αλλα το να τρεχεις ολη την ωρα στο συνεργειο και να ζεις με το αγχος αν καιει η δεν καιει κι αν τρεμει το κιβωτιο κτλ δεν ειναι κι ο,τι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παρε το αυτοκινητο που σου αρεσει.

πλεον δεν μπορεις να συμβιβαστεις με ενα αμαξι πιο μετριο μιας και λογικα με την οικονομικη κατασταση που επικρατει θα σε συντροφευει για πολλα χρονια.

οσο για τα προβληματα που ακουγονται ειναι λογικο να παρουσιαζονται σε πλειοψηφια μονο τα οχηματα που ειχαν θεμα.

δεν μπορω να δεχτω πως οι πωλησεις στην ελλαδα ειναι μονο 20-30 οχηματα που εχουν γραψει κ εδω πως ειχαν θεμα.

αρα συμπαιρενουμε πως το δειγμα δεν μπορει να ειναι αντιπροσωπευτικο.

ελεγξε το εξωνιχηστικα και καλοταξιδο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,σιγουρα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα,αλλα μιας και ζηταει γνωμη στο φορουμ κι επειδη οι περισσοτεροι που γραφουν εδω και εχουν αυτο το μοντελο,ειχαν προβληματα,ας ειναι διπλα προσεκτικος στην επιλογη του ;)

γιατι οπως ειπες κι εσυ,βαση της οικονομικης καταστασης που ειμαστε ,χρειαζομαστε τουλαχιστον ενα αμαξι που θα μπορει να μας συντροφευει πολλα χρονια (χωρις ωστοσο ολα αυτα τα χρονια να τρεχουμε στα συνεργεια)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως..

ο φιλος μιλαει για αγορα αυτοκινητου 4ετιας που δηλαδη θα εχει κανει σχεδον ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεια.δεν παει να αγορασει κανενα 20 ετιας αμαξι

φιλε οποιο σ αρεσει πανε σε μια αντιπροσωπεια και ρωτα τι εχει κανει.αν εχει αλλαξει κινητηρα(θα το γραφει και στο book service) αν ειχε προβλημε με dsg και γενικα τι εχει αλλαχτει.

αν βρεις ενα προσεγμενο παρε το και δεν φοβασαι τιποτα. τωρα αν μετα απο 2-3-4 η 5  χρονια υπαρχει πιθανοτητα να σου βγαλει dsg προβλημα αυτο ειναι αλλο θεμα και κανεις δεν το ξερει και ουτε ειναι στανταρ οτι θα βγαλει ζημια.

εγω ειμαι στα 3 χρονια και 3 μηνες. περα απο την αλλαγη κινητηρα η οποια ελυσε το προβλημα με τα λαδια (σε εμενα τουλαχιστον) δεν μου εβγαλε κατι αλλο σημαντικο.το dsg μου λειτουργει κανονικοτατα φτου μην το ματιασω .τωρα οι θορυβοι που κανει το κιβωτιο ειναι δεδομενοι και δεν αλλαζουν.απλα συμβιβαζεσαι.

αλλα ομως ανετα μπορεις να τσεκαρεις τι παιζει στο καθε gti που θα δεις.αρκει μια επισκεψη σε μια αντιπροσωπεια και φαινονται ολα (και οχι μονο αν εγιναν αλλαγες αλλα και τυχον εισαγωγη το αυτοκινητου για ελεχγο κατοπιν παραπονων του ιδιοκτητη)π.χ μπορει να εχει αλλαξει κινητηρα και να καει ακομα λαδι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.