Jump to content
Βάσω

Ηλεκτρικά Παράθυρα Polo Tsi 105 (2010)

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας! Εδώ και ένα μήνα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού. Συγκεκριμένα όταν πατάω  το πλήκτρο για αυτόματη ανύψωση και επιχειρήσω ταυτόχρονα να διορθώσω το τιμόνι (να το στρίψω χαλαρά αριστερά), το παράθυρο εκεί που ανεβαίνει, αρχίζει να κατεβαίνει από μόνο του. Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά έχει γίνει αρκετές φορές. Μάλιστα μία φορά έγινε με το που ανέβασα το χειρόφρενο και μία άλλη με το που κούμπωσα το λεβιέ να βάλω όπισθεν. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με το παραπάνω, αλλά και το ραδιόφωνο, όταν αλλάζω από πρώτη σε δευτέρα με πολύ χαμηλές στροφές, αναβοσβήνει στιγμιαία, ωστόσο αυτό το θέμα το έχω χρόνια τώρα, σχεδόν από την αρχή. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει κυρίως με το παράθυρο  γιατί έχω φρικάρει! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας! Εδώ και ένα μήνα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού. Συγκεκριμένα όταν πατάω  το πλήκτρο για αυτόματη ανύψωση και επιχειρήσω ταυτόχρονα να διορθώσω το τιμόνι (να το στρίψω χαλαρά αριστερά), το παράθυρο εκεί που ανεβαίνει, αρχίζει να κατεβαίνει από μόνο του. Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά έχει γίνει αρκετές φορές. Μάλιστα μία φορά έγινε με το που ανέβασα το χειρόφρενο και μία άλλη με το που κούμπωσα το λεβιέ να βάλω όπισθεν. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με το παραπάνω, αλλά και το ραδιόφωνο, όταν αλλάζω από πρώτη σε δευτέρα με πολύ χαμηλές στροφές, αναβοσβήνει στιγμιαία, ωστόσο αυτό το θέμα το έχω χρόνια τώρα, σχεδόν από την αρχή. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει κυρίως με το παράθυρο  γιατί έχω φρικάρει! Ευχαριστώ!

καλησπερα, υπαρχει ενα συστημα στα παραθυρα οταν ανεβαινουν αυτοματα και βρουν εμποδιο (χερι - δαχτυλο - λεφαλι  κλπ) σταματει και κατεβαινει, για προστασια. αυτο με το τιμονι και το χειροφρενο πηστευω ειναι τυχαιο. ισως εχουν στεγνωσει οι οδηγοι απο το τζαμι και αφου βρησκει ζορι στο ανεβασμα, κατεβαινει. ακους το μοτερ του παραθυρου να ζοριζεται στο ανεβασμα? ακους διαφορα στον ηχο με του συνοδηγου? αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας προσθεσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια ειναι οτι ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος όταν το παράθυρο ανεβαίνει, κυρίως όταν φτάνει να κλείσει. Απλα δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί αυτό να επηρεάζεται απο το στριψιμο του τιμονιού, το χειρόφρενο,το λεβιε κλπ. Ελπιζω μόνο να μην ειναι καμία σοβαρή ηλεκτρική βλάβη :-(

Link to comment
Share on other sites

Τί ειναι οι οδηγοί απο το τζάμι;;;;; Είμαι λίγο άσχετη.

ειναι η εγκοπη που μπαινει το τζαμι μεσα στη πορτα και σβαρνιζεται μεχρι πανω. καπου εκει τριβεται με δυσκολια, αλλα μαλλον στο τελιωμα τερμα πανω οταν παει να κουμπωσει βρησκει δυσκολια στα λαστηχα απο οτι καταλαβα και σ'το ξανακατεβαζει, μερικες φορες. υπαρχουν κατι λυπαντικα σπρε'ι' για αυτη τη δουλεια, αλλα προσεξε που θα το ρηξεις, αν το ρηξεις, μην παει στο λαστηχο της πορτας τερμα κατω και οποτε κατεβαζεις το τζαμι σε λερωνει το τζαμι λαδιλα, στο ανεβασμα. αν σου το κανει σπανια αστο οπως ειναι. αυτο με το τιμονι κλπ ειναι τυχαια. δεν εχουν σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.