Jump to content
jmits

"πήδηξε" Η Καδένα Χρονισμού-Sos

Recommended Posts

Volkswagen Polo 1.2 tsi dsg (Μάρτιος 2011), 58.000 km. Το γνωστό πρόβλημα και σε μένα, μόνο που δεν το πρόλαβα με την αλλαγή καδένας και το αμάξι έμεινε χθες στο δρόμο. Είμαι εκτός εγγύησης και το συνολικό κόστος επισκευής υπολογίστηκε από το επίσημο συνεργείο της VW (επαρχία) 1,500 ευρώ. Οταν τους ειπα θα μιλησω με Κοσμοκαρ, γιατί ειναι γνωστο το θέμα, μου ειπαν να μην τυχόν το κάνω και να το αφήσω πάνω τους για να πετύχουν έκπτωση. Όλα τα σερβις του αυτοκινήτου έγιναν στην επίσημη αντιπροσωπεία. Με διαβεβαίωσαν επίσης πως δεν υπάρχει επίσημη οδηγία απο τη VW για το πρόβλημα με την αλλαγή καδένας, όπως διάβασα εδώ. Τι με συμβουλεύετε να κάνω ρε παιδια;  

Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσουν εγγυηση για την δουλεια τους?τι ακριβως εχει γινει?εχουν στραβωσει κ βαλβιδες?1500 ειναι παρα πολλα εγω με 700 την αλλαξα την καδενα τον τεντωτηρα τις γλυστρες κ τα 2 γραναζια εκτος του μεταβλητου που ΔΕΝ θελει αλλαγη σε συνεργειο εξω.ειναι ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 3 ΩΡΕΣ!

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

επισης να σιγουρευτεις οτι δεν εχει χαλασει το ματι του στροφαλου!!!μπορει να την γλυτωσεις με 120 εωρα!το να μεινεις στο δρομο ειναι λιγο κουλο εκτος αν εκανες κανενα ''αντρικο'' κατεβασμα αλλιως δοντι πηδαει κατα την εκκινηση που δεν εχει πιεση το λαδι.οταν εισαι εν κινησει η πιεση του λαδιου εχει τεντωμενο τον τεντωτηρα οποτε ετσι δεν πηδαει δοντι βασει λογικης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,μιλας με Κοσμοκαρ.Το προβλημα ειναι γνωστο και πρεπει να σου γινει η επισκευη εντελως δωρεαν.Αν δεν σ ακουσουν μιλας με Γερμανια ,και αν δε σ ακουσουν κι εκει υπαρχει και η προστασια καταναλωτη.Η καδενα δεν ειναι αναλωσιμη οπως ο ιμαντας χρονισμου.Δε νοειται να υπαρξει τετοιο προβλημα σε φυσιολογικο αυτοκινητο.Μη δεχτεις να πληρωσεις ουτε ενα ευρω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,μιλας με Κοσμοκαρ.Το προβλημα ειναι γνωστο και πρεπει να σου γινει η επισκευη εντελως δωρεαν.Αν δεν σ ακουσουν μιλας με Γερμανια ,και αν δε σ ακουσουν κι εκει υπαρχει και η προστασια καταναλωτη.Η καδενα δεν ειναι αναλωσιμη οπως ο ιμαντας χρονισμου.Δε νοειται να υπαρξει τετοιο προβλημα σε φυσιολογικο αυτοκινητο.Μη δεχτεις να πληρωσεις ουτε ενα ευρω!!!!!!!

ειναι εκτος εγγυησης...μαρτιος του 11...οποτε θα πληρωσει

Link to comment
Share on other sites

κανένα κατέβασμα δεν έκανα, γιατί το αμάξι είναι αυτόματο. κ με άφησε στη μέση του δρόμου μετά απο 20 λεπτά διαδρομής, μόλις πήγα να ξεκινήσω απο κόκκινο φανάρι. ναι, έχουν στραβώσει και βαλβίδες, είπε ο τεχνικός, αν και δεν το έχει ανοίξει ακόμα είπε. Ό,τι είδε στο διαγνωστικό. Θα στείλει λέει, έκθεση στην Κοσμοκαρ πριν αρχίσει να κάνει οτιδηποτε,και περιμένει απάντηση απο εκεί και ελπίζει να πάρει έκπτωση, λόγω των λίγων χιλιομέτρων και επειδή τα σερβις ειναι ολα στην επισημη αντιπροσωπεια. Αλλά μου φάνηκε πως αυτά τα έλεγε απλά για να "χρυσώσει" το χάπι και την εταιρεία. Απο άποψη χρόνου να υπολογίζω λέει τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες για να γίνουν όλες οι διαδικασίες με Κοσμοκαρ και ούτε λόγος για αυτοκίνητο αντικατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

ειδε στο διαγνωστικο οτι εχουν στραβωσει βαλβιδες???τι διαγνωστικο ειναι αυτο?απο τον αρη???αφου το εχεις εκει κοιτα να εισαι απο πανω σε καθε εργασια μην σε δουλεψει κ στα παρει τζαμπα.αλλα λιγο κουλα μας τα λεει...

Link to comment
Share on other sites

εεε...κουλα μου φαίνονται και εμενα ολα αυτα, γι' αυτό δεν τους εμπιστευομαι... Ειδικα μάλιστα όταν του ειπα θα μιλησω κι εγω με Κοσμοκαρ να δω τι θα μου πουνε κ η απαντηση του ηταν; Αν ειναι να μιλησεις εσυ, δεν στελνω τιποτα εγω και θα μου χαλασεις ολη την προσπαθεια να κερδισουμε καμια εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι ματι στροφαλου.μονο αυτο κανει ετσι κ εμενα ετσι μου εκανε.εκανε να παρει μπροστα κ τελικα δεν επαιρνε κ σου εβγαζε ειδοποιηση ε?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως...αυτός ειναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της VW στην περιοχή. Εννοειται ότι αύριο πρωι πρωι μιλαω με Κοσμοκαρ


Πήρε μπροστα τις 3 φορές που προσπάθησα, ώσπου να καταλάβω τι γίνεται, ακουγόταν ήχος "ντιν" μόλις το άναβα κ έμεναν ανοιχτες στο καντραν οι ενδειξεις του ESP και του ελέγχου πίεσης των ελαστικών. Σε 20 περίπου δευτερόλεπτα οι στροφές του ρελαντί έπεφταν απότομα και το αμάξι έσβηνε. 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως...αυτός ειναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της VW στην περιοχή. Εννοειται ότι αύριο πρωι πρωι μιλαω με Κοσμοκαρ

Πήρε μπροστα τις 3 φορές που προσπάθησα, ώσπου να καταλάβω τι γίνεται, ακουγόταν ήχος "ντιν" μόλις το άναβα κ έμεναν ανοιχτες στο καντραν οι ενδειξεις του ESP και του ελέγχου πίεσης των ελαστικών. Σε 20 περίπου δευτερόλεπτα οι στροφές του ρελαντί έπεφταν απότομα και το αμάξι έσβηνε. 

το ματι ειναι ετσι εκανε κ εμενα!

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογει την τιμη των 120 με 150 ευρω.δεν εκενε κανεναν ηχο γρρρρ οταν πηγαινε να παρει μπροστα....ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανε τον ήχο στις προσπαθειες να το βαλω μπρος. Τον σκληρο αυτό ήχο (αν εννοούμε τον ίδιο) τον έκανε στην εκκίνηση της διαδρομης (δηλ. 20 λεπτά πριν μείνει το αμάξι). 

Link to comment
Share on other sites

να εκανε 20λεπτα να διαγνωσει λαθος μοιρες στον εκκεντροφορο λιγο κουλο....καταλαβες να ρεταρει???

Link to comment
Share on other sites

οταν το αμαξι ξεχρονιστει αρχιζει να ρεταρει αυτο να του πεις.πες του να σου δειξει την βλαβη στο διαγνωστικο γραφτην σε ενα χαρτι κ ανεβασε την να σου πουμε τι ειναι!

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε καρφωσει βαλβίδες, δε θα μπορούσε καν να πάρει μπροστά, πόσο μάλλον να δουλέψει και κάποια δευτερόλεπτα όπως λες, πριν σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα απάντηση απο Κοσμοκαρ τελικά. Θα επιβαρυνθω με το 30% του κόστους των ανταλλακτικών και τα υπόλοιπα και το κόστος εργασίας τα αναλαμβάνουν αυτοί. Αρχική εκτίμηση 250 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου κάνουν κ χάρη!

Αν είχε πηδήξει η καδένα και είχε χτυπήσει καπάκι δεν θα έπαιρνε μπρός το αυτοκίνητο

Επίσης να πεις στα παιδιά εκεί συγχαρητήρια έχουν πολύ εξελιγμένο διαγνωστικό,πάει ένα επίπεδο παραπέρα και βγάζει ακτινογραφία το μοτέρ χωρίς να το ανοίξουν.

 

Εγώ πάντως θα έπαιρνα σανίδα βρεγμένη στη θέση σου και θα τους έπαιρνα νουμεράδα

Ρίξε τους μια ιδέα για μάτι στροφάλου και κόψε αντιδράσεις!!!

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.