Jump to content
jmits

"πήδηξε" Η Καδένα Χρονισμού-Sos

Recommended Posts

Απο ό,τι φαίνεται οι άνθρωποι λένε ό,τι να ναι. Με διαβεβαιωσε παλι οτι σημερα θα το ανοιξει το αμάξι απλά για να βγαλει φωτογραφιες και να αποσταλούν στη Γερμανία. Τωρα θα παω απο εκει για να τα ζητησω ολα εγγραφως και να ειμαι παρων στο ανοιγμα. Παντως για να ειμαι καλυμμενος μπηκα στην επέκταση εγγυησης (θα αρχίσει να ισχύει σε 1 μήνα απο σήμερα), γιατι διάβασα εδώ μέσα και για το σκορτσάρισμα του DSG απο την 1η στην δευτέρα και βρηκα και στο erwin.volkswagen.de την σχετική τεχνική οδηγία , κάτι που το κάνει περιστασιακά και σε μένα και με την έναρξη της ισχυος της επέκτασης θα το βάλω μέσα και γι αυτό σε διαφορετικό αντιπρόσωπο εννοείται.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην ανοιγετε καπακια χωρις λογο σε 2 χρονων αμαξι ειναι εγκλημα!!!!μαλλον αυτος δεν εχει κ πολλη δουλεια κ κοιταει να εχει κατι να ασχολειται κ φυσικα να χρεωνει...για να μην πω στην χειροτερη περιπτωση το να θελει να παρει γνωσεις απο το αμαξι σου.το ποιος ειναι και την δουλεια του το γραφεις εδω για να ξερουμε κ οι υπολοιποι. http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58068&hl=  επισης περιμενουμε να μας πεις την βλαβη να δουμε αν ειναι αυτο που λενε.

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαξα ειδη 1 φορα καδενα στα 35.000 και πλεον βαραει παααλι απο τα 47.000 εως τωρα που εχω 60.000. το group γενικα τα χει χαμενα. γενικα δεν πιστευω οτι πηδηξε καδενα χωρις να εχει παρυσιαση τουλαχιστον τον γνωστο θορυβο. το πολυ απλο και αμεσα που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να ανοιξουν το πλαστικο καπακι που καλυπτη την καδενα. τη πιο ευκολο δλδ? αμεσως θα φαινοταν αν εχει χαθει ο χρονισμος και εχει πηδηξη δοντι

Link to comment
Share on other sites

H Kαδενα δεν εχει πλαστικο καπακι εχει μεταλλικο το οποιο σφραγίζει αεροστεγώς και για να δεις αν εχει πηδήξει δοντι η καδενα θελει λυσιμο όλη η αριστερη πλευρα
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΜΑΝΤΑΣ που εχει καπακι το βγαζεις και βλεπεις !

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά,στο βιντεο της VW για τον 1.2 tsi όταν τον είχε παρουσιάσει,έλεγε κάτι για μαγνήσιο και μειωμένο βαρος.Δυστυχως δεν τα κατέχω αυτα,αλλα δειτε το στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

H Kαδενα δεν εχει πλαστικο καπακι εχει μεταλλικο το οποιο σφραγίζει αεροστεγώς και για να δεις αν εχει πηδήξει δοντι η καδενα θελει λυσιμο όλη η αριστερη πλευρα

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΜΑΝΤΑΣ που εχει καπακι το βγαζεις και βλεπεις !

δεν χρειαζεται λυσιμο για να δεις αν εχει πηδηξει δοντι γινεται κ μεσω vcds με το camsaft adjusment η με το intake air specified και actual.

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες κ απο μενα.. εχω ενα audi a3 1.6 fsi. Το πηρα μεταχειρο πριν κανα εξαμηνο κ απο την αρχη εκανε αυτο τον θορυβο στο ξεκινημα οταν ηταν κρυο για 1 δευτ. Κ μετα σταματουσε.. μετ απο περιπου 5.000 χλμ. Πρεπει να πηδηξε δοντι η καδενα.. ρεταρει δουλευει πιεσμενα πολυ κ οι στροφες στο ρελαντι εχουν πεσει στις 500-550.. τσουλαει κανονικα, αλλα το εχω αφησει στην ακρη γιατι μ ειπε ο μηχανικος οτι θα στραβωσει βαλβιδες αν συνεχισω. Να σημειωσω οτι εχω 132.000χλμ.πριν 2000χλμ. Του εκανα γενικο σερβις. ειναι εισαγωγης μοντ.12\03.. τι παιζει τωρα; θελει ολο το σετ αλλαγη γυρω στα 750σετ+200 εργατικα+50 λαδια φιτρο.. παιζει να καλυψει τιπτ. Απο ανταλλακτικα η audi?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες κ απο μενα.. εχω ενα audi a3 1.6 fsi. Το πηρα μεταχειρο πριν κανα εξαμηνο κ απο την αρχη εκανε αυτο τον θορυβο στο ξεκινημα οταν ηταν κρυο για 1 δευτ. Κ μετα σταματουσε.. μετ απο περιπου 5.000 χλμ. Πρεπει να πηδηξε δοντι η καδενα.. ρεταρει δουλευει πιεσμενα πολυ κ οι στροφες στο ρελαντι εχουν πεσει στις 500-550.. τσουλαει κανονικα, αλλα το εχω αφησει στην ακρη γιατι μ ειπε ο μηχανικος οτι θα στραβωσει βαλβιδες αν συνεχισω. Να σημειωσω οτι εχω 132.000χλμ.πριν 2000χλμ. Του εκανα γενικο σερβις. ειναι εισαγωγης μοντ.12\03.. τι παιζει τωρα; θελει ολο το σετ αλλαγη γυρω στα 750σετ+200 εργατικα+50 λαδια φιτρο.. παιζει να καλυψει τιπτ. Απο ανταλλακτικα η audi?

Αφού στα 120.000 χλμ πρέπει να αλλαχτεί η καδένα, τι να σου καλύψει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού στα 120.000 χλμ πρέπει να αλλαχτεί η καδένα, τι να σου καλύψει?

Νικο αυτο ισχύει και για τα δικα μας?

Το εχεις δει καπου γραμμενο επίσημα απο την VW? Υποτείθεται πως ειναι lifetime , εδω οι νεοι ιμάντες και κρατάνε πανω απο 120.000χμ

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς το εννοεί Γιάννη.. Ότι το πόρισμα λέει για καδένα και με τόσα χλμ δεν πρόκειται να υπάρξει κάλυψη... Παρ'όλα αυτά πλέον υπάρχουν αντιπροσωπείες που αν τους πιέσεις κάνουν μια έκπτωση...
 

Τέλος πάντων, φίλε Γιώργο, να ξέρεις οτι το γρανάζι μπορεί να καθαριστεί, εφόσον γνωρίζουν να το κάνουν και να επανατοποθετηθεί με καινούριο σετ καδένας... Γλιτώνεις ένα σεβαστό ποσό έτσι... Λίγοι το κάνουν όμως και ο ανυποψίαστος πελάτης χρεώνεται 400 περίπου ευρώ επιπλέον χωρίς λόγο... Αν κάποιος σου το πει από πριν χωρίς να του πεις τίποτα, τότε είναι γνώστης και καλό θα ήταν να τον προτιμήσεις...

 

Άσχετο, γνωρίζεις αν αναφέρει στο book service τι λάδια χρησιμοποιούσε, διότι για fsi δεν ακούστηκαν πάρα  πολλά περιστατικά καδένας όπως τα tsi;

Link to comment
Share on other sites

Νικο αυτο ισχύει και για τα δικα μας?

Το εχεις δει καπου γραμμενο επίσημα απο την VW? Υποτείθεται πως ειναι lifetime , εδω οι νεοι ιμάντες και κρατάνε πανω απο 120.000χμ

Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη καδένα είναι "για μια ζωή"! Η δικιά μου είχε μεγαλώσει 1,5 πόντο στα 36.000 χλμ και δεν μπορούσε να ξαναμπεί όταν ξαναέδεσαν το μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι απόλυτο αυτό... Η καδένα είναι υπο φυσιολογικές συνθήκες εφ'όρου και δεν αναφέρει πουθενά αλλαγή.. Ίσως αν κάποιος πιάσει τα 200.000χλμ να θέλει έναν έλεγχο/αντικατάσταση..  Αν παρατήρησες κάτι τέτοιο εσύ πιθανόν να είχες κάποιο ελαττωματικό part με τόσα λίγα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καποιο συνεργειο που να το κατεχει με αυτο το ζητημα κ να μην βλεπει μονο €στον πελατη να παω απο εκει; αθηνα ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.