Jump to content
Wolfy

Γυάλισμα Παρμπρίζ

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν είναι σε λάθος τομέα η ανάρτηση.

Εχω ένα θεματάκι με γρατσουνιές σε σημείο να με θαμπώνουν άσχημα τα φώτα την νύχτα.Παρατήρησα λοιπόν πολλές μικρογρατσουνιές(αράχνες) στο τζάμι και δεν μπορώ να βρω κάποιον να το καθαρίσω-γυαλίσω!Εχει κανείς να προτείνει κάποια επιχείρηση Λάρισα;Θα χρειαστώ καθαρισμό-γυάλισμα-κέρωμα(αμαξώματος),ξεθάμπωμα φανών και ΑΝ μπορει κανεις γυάλισμα παρμπρίζ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα δεν ξέρει κανείς, στο εξωτερικό το κάνουν παρα πολλοι !Ουτε εταιριες που ειδικεύονται στα μπαρπριζ ξερουν να κανουν γυαλισμα
Ισως ο Dazzle(Θεσ.) ή ο swell και auto star να μπορουν να σου κανουν γυαλισμα στο μπαρπριζ
Στο εξωτερικο παντως τα γυαλιζουν με οξείδιο του Δημητρίου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα εχω δει απλους detailers στο εξωτερικο να το κανουν.Δεν μπορει μια εταιρεια να το κανει εδω;τοσο πισω δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Μα εχω δει απλους detailers στο εξωτερικο να το κανουν.Δεν μπορει μια εταιρεια να το κανει εδω;τοσο πισω δηλαδη;

δεν μπορουν να το κανουν. Μονο detailers επαγγελματιες, αλλα εγω οταν ειχα ρωτησει δεν ηθελαν να το αναλαβουν

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν το κάνει γιατί τους συμφέρει οικονομικά να πάρεις ολόκληρο παρμπρίζ παρά να στο "γυαλίσουν"..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν γινόταν γνωστό αν χρησιμοποιούν κάποιο προϊόν με χημικό συστατικό όπως προαναφέρθηκε; Αλλα είναι και άξιο απορίας γιατί κανένας detailer δεν αναλαμβάνει εδώ! Αν είναι τόσο ακριβό, δεν θα το απέρριπταν και στο εξωτερικό και θα προτιμούσαν αντικατάσταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν το κάνει γιατί τους συμφέρει οικονομικά να πάρεις ολόκληρο παρμπρίζ παρά να στο "γυαλίσουν"..


Συγνώμη αν όλοι ισχυριζονται οτι συμφέρει καλύτερα η αντικατάσταση του παρμπρίζ, στο εξωτερικό όπως είπατε ότι το κάνουν, γιατί άραγε; Μη μου πείτε ότι αυτοί έχουν λεφτά για σκόρπισμα ενώ εμείς έχουμε κρίση! Δηλαδή αυτοί δεν γνωρίζουν; Έλεος! Μηπως η αντικατάσταση παρμπρίζ ελλοχεύει κίνδυνο αστοχίας, αποτυχίας;
(το ύφος γραφής δεν προσδοκεί να προσβάλλει κανέναν εδώ, ίσως είναι η αγανάκτηση με χώρο των "επαγγελματιών" που έχουμε σε αυτή τη χώρα)
Link to comment
Share on other sites

 

για να γυαλιστει σωστα ενα παρπριζ χρειαζονται περιπου 4 εως 6 ωρες.

ποσα χρηματα θα εδινες για να το κανεις?

 

Προσωπική άποψη, το κόστος πρέπει να υπολογιστεί αν κι εφόσον το γυάλισμα μπορεί να διασφαλιστεί ότι δεν θα επιφέρει κάποια αρνητική επίπτωση, είτε στην ασφάλεια είτε οτιδήποτε άλλο. Δεν είδα να αναφέρετε κάπου γιατί επί της ουσίας δεν το προτιμάτε. Υπάρχει κάτι που γνωρίζει κάποιος και δεν το αναφέρει. Για παράδειγμα, θα μπορούσε το γυάλισμα να επιφέρει κάποιου είδους ή επιπέδου αδυναμία στο παρμπρίζ και να σπάσει κάποια στιγμή εύκολα; Μία υποθετική σκέψη είναι, χωρίς να γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

 

για να γυαλιστει σωστα ενα παρπριζ χρειαζονται περιπου 4 εως 6 ωρες.

ποσα χρηματα θα εδινες για να το κανεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Για καθάρισμα τον τζαμιών αν έχουν στάμπες και βρομιά που δεν βγαίνει.

 

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πηλό καθαρισμούς,  που καθαρίζουμε το χρώμα του αυτοκινήτου.

 

Κάνει Πολύ καλή δουλειά. 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Πριν  πολλά  χρόνια  σε  ένα  παρμπρίζ  που  το  γέμισα  γραμμές  με  το  πράσινο  σφουγγάρι  σκοτς μπραιτ  το  επανέφερα  λίγο, να  μην  θαμπώνει  στα  φώτα  δηλαδή,  με  μπράσσο  για  ασημικά.image.jpeg.a0f637cb3aff52b50a3a6fecf9927334.jpeg

 
Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

Και το γυαλί γυαλιζεται με αλοιφαδορο και αλοιφή... κανονικά.... πολλοί κάνουν και sanding σε καταστήματα με car detailing. Δεν θα το πρότεινα βέβαια σε μη επαγγελματία.
Ένα όμως γυαλισματακι όποιος έχει αλοιφαδορο (που σημαίνει ότι το έχει δουλέψει έστω και λίγο το μηχανημα) μπορεί να το κάνει...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Leon Force said:

Και το γυαλί γυαλιζεται με αλοιφαδορο και αλοιφή... κανονικά.... πολλοί κάνουν και sanding σε καταστήματα με car detailing. Δεν θα το πρότεινα βέβαια σε μη επαγγελματία.
Ένα όμως γυαλισματακι όποιος έχει αλοιφαδορο (που σημαίνει ότι το έχει δουλέψει έστω και λίγο το μηχανημα) μπορεί να το κάνει...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

κάπως ετσι???

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάπως ετσι???
 
 
Δεν μου φαίνεται κ πολύ επαγγελματικο αυτό που κάνει ο τύπος στο video. Ούτε τι προϊόντα χρησιμοποιεί....
Έχει εκατοντάδες video στο YouTube για γυαλισμα του παρ' Μπριζ και των παραθύρων γενικότερα.
Ένας π.χ. που παρακολουθώ γενικά στο YouTube είναι αυτός στο video που θα σου παραθέσω.



Έχει πολύ πράγμα αν θες να ψαχτεις...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτησή στο google εμφανίζει για αφαίρεση γρατσουνιων 3-4 καταστήματα. Άραγε είναι αξιόπιστη τέτοιου είδους εργασία, έχει δοκιμάσει κανεις;
Υπάρχει περίπτωση για κάτι αρνητικό από μια τέτοια διαδικασία; Πχ να σκληρύνει/ξεραθεί το τζαμι και να είναι επιρρεπή σε ράγισμα; Ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προϊόντα για τα τζάμια αποσκοπούν στο καλό καθαρισμό και την επικάλυψη με αδιαβροχοποιητικά κλπ, δεν υπάρχει διεργασία τριβής όπως π.χ. στο ξεθάμπωμα των φαναριών, οπότε καμιά αρνητική επίπτωση ή επηρεασμός της αντοχής του παρμπρίζ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.