Jump to content
George_th

Ραγισμένο Παρμπριζ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά από μια άτυχη στιγμή (πέτρα στο παρμπρίζ ) υπάρχει πλέον ένα ράγισμα.

 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ; προτείνετε αλλαγή ή επισκευή;

 

πχ Λύσεις όπως αυτή που προσφέρεται εδώ http://www.carglass.gr  επαναφέρει το παρμπρίζ όπως ακριβώς ήταν ; και τι διάρκεια έχουν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει στην Carglass και αν το ράγισμα είναι μικρότερο σε διάμετρο από ένα δίευρο, μπορεί να επισκευαστεί. Επιπλέον, σου δίνουν εγγύηση εφ όρου ζωής κ το κρύσταλλο επανέρχεται σχεδόν στην αρχική του κατάσταση, μένει μόνο ένα πολύ μικρό σημαδάκι για να σου θυμίζει την εμπειρία σου, το οποίο δεν είναι εύκολα ορατό κ δεν σε αποσπά... Δεν το προσέχεις καν αν δεν ξέρεις ότι είναι εκεί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πριν περιπου 4 μηνες επαθα ακριβως το ιδιο....πηγα λοιπον στην carglass πατρας και μου ειπαν οτι θα προσπαθησουν να μου το φτιαξουν με κοστος 77.5 γιουρος αλλα υπαρχει περιπτωση να μου το σπασουν ολο....αν μου το σπασουν δεν πληρωνω τα 77.5 γιουρος με την προυποθεση οτι θα παω σε αυτους και θα μου αλλαξουν ολο το παρμπριζ....ολα αυτα αν δεν εχεις ασφαλεια θραυσης κρυσταλλων

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις θραυση κρυσταλων, αλαξε το, με γνησιο ομως μακρια απο ιματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά από μια άτυχη στιγμή (πέτρα στο παρμπρίζ ) υπάρχει πλέον ένα ράγισμα.

 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ; προτείνετε αλλαγή ή επισκευή;

 

πχ Λύσεις όπως αυτή που προσφέρεται εδώ http://www.carglass.gr  επαναφέρει το παρμπρίζ όπως ακριβώς ήταν ; και τι διάρκεια έχουν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Γιωργο δες το συμβολαιο σου εχει καποια συνεργαζωμενα η καθε ασφ/κη,αν πας εκει δεν δινεις λεφτα στο αλλαζουνε εφυγες,αν οχι και πας αντ/ποια εχεις καποια απαλλαγη δες συμβολαιο θα γραφει απο 50 μεχρι 150,εκτος αντ/ποιαs θα σου βαλουνε after market τζαμι οχι απαραιτητα κινεζικο...δες η ζητα pilginton η securit μαρκα δεν θα εχει βεβαια το vw logo...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δες το συμβολαιο σου εχει καποια συνεργαζωμενα η καθε ασφ/κη,αν πας εκει δεν δινεις λεφτα στο αλλαζουνε εφυγες,αν οχι και πας αντ/ποια εχεις καποια απαλλαγη δες συμβολαιο θα γραφει απο 50 μεχρι 150,εκτος αντ/ποιαs θα σου βαλουνε after market τζαμι οχι απαραιτητα κινεζικο...δες η ζητα pilginton η securit μαρκα δεν θα εχει βεβαια το vw logo...

Προτίμησέ τη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , επειδη σημερα και εγω την επαθα με το παρμπριζ , εθνικη - πετραδακι - ραγισμα , ειμαι σε φαση αλλαγης ! το ραγισμα ξεκινησε απο αριστερα στην κολονα του οδηγου και μεχρι να φτασω Αθηνα ειχε φτασει μεχρι το τιμονι!!!!!μηκος 25 εκ στην μεση του παρμπιζ. Στο διαταυτα ....Διαβασα ολα τα threads που αφορουν αντικατασταση , googlara τα παντα γυρω απο θεμα και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη ...

Οι μισοι λενε και προτεινουν  την γνωστη εταιρια και οι αλλοι μισοι την vw.  Η διαφορα οπως καταλαβα ειναι το σηματακι ( δεν σκεφτομαι καν το ενδεχομενο μαιμουδιας αφου θα ειμαι παρων και στις 2 περιπτωσεις). Το επομενο εχει κανει με την τοποθετηση οπου και εδω εχουμε μοιρασμενες αποψεις . Οι μεν μιλανε για την συχνοτητα τοποθετησεων στην γνωστη εταιρια και οι δε για την εγγυηση της αντιπροσωπειας ...Να σημειωσω εδω πως εχω θραυση κρυσταλλων στην ασφαλεια και θα γινει χρηση. Να σημειωσω εδω πως η ξενερα ειναι αρκετα μεγαλη μιας και το vw (mk6 1.4 160 2011) το αγορασα μολις πριν απο 5 μερες και δεν εχω προλαβει ουτε να γνωριστουμε.. 

 

Τελικα τι ειναι προτιμοτερο?

Link to comment
Share on other sites

To oem φίλε αν έχεις ασφάλεια που καλύπτει ολοσχερώς την αντικατάσταση στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

για αντιπροσωπεια προσανατολιζομαι , απλα καπου πηρε το ματι μου πως και οι αντιπροσωπειες εξω τα στελνουν ...με το γνησιο κρυσταλλο (σημα vw) 

Link to comment
Share on other sites

Nαι γίνεται πηγαίνεις στην glassdrive π.χ και κάνει αίτηση έγκρισης στην ασφαλιστική σου εταιρεία.Αν εγκρίνει το γνήσιο τότε οκ στο τοποθετούν αφού παραγγελθεί από την αντιπροσωπεία μέσω της ασφαλιστικής.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με νεοτερα στο θεμα ....τελικα επελεξα την λυση της αντιπροσωπειας . Υπηρχε μια εντονη εμμονη και πιεση απο πλευρας ασφαλιστικης να παω στα γνωστα καταστηματα αντικαταστασης παρμπριζ. Ηταν τοσο μεγαλη η "καψα" τους που προσπαθησαν με ολους τους τροπους να με κατευθυνουν προς τα εκει. Στην αρχη ομολογω πως ειπα αντε να τελειωνουμε γιατι πρεπει καποια στιγμη να τελειωνουμε . Παιρνοντας τηλ λοιπον για ραντεβου αρχισα να ρωταω διαφορα αναφορικα με τον τυπο του παρμπριζ , τους κωδικους κτλ. Οι απαντησεις που επαιρνα ηταν απο το "ειναι ιδιο με το εργοστασιακο ", "ειναι ιδιος τυπος χωρις το σηματακι της vw" , "δινουμε πιστοποιηση γνησιοτητας" κτλ . Στην ερωτηση μου ομως τι μαρκα ειναι , η απαντηση ηταν διφορουμενη , στις 10 η μαρκα ηταν pilington , στις 11 εγινε saint cobain, στις 12 μου ειπαν ελατε απο δω και θα το δειτε επιτοπου ....Η συμπεριφορα του τηλεφωνικου κεντρου ηταν κατι παραπανω απο το  "χαρη σας κανουμε ...". Καπου εκει τα πηρα στο κρανιο....Ειχα και τον ασφαλιστη που μου ελεγε ΠΡΕΠΕΙ να πας εκει γιατι θα πληρωσεις το παρμπριζ κτλ κτλ ...Λεω δεν θα τους κανω την χαρη ...Θα παω οπου επιθυμω εγω ....Γενικα να γνωριζετε πως ειναι πλεον στοχευμενο να πηγαινουν την θραυση κρυσταλλων σε 2 εταιριες , που οντως μπορει να κανουν καλυτερη δουλεια λογω εξειδικευσης στο αντικειμενο , αλλα τα κρυσταλλα δεν ειναι τα ιδια ..Αυτα 

Link to comment
Share on other sites

Το τυράκι της ασφαλιστικής, είναι πήγαινε στις 2 αυτές εταιρείες και δεν πληρώνεις ούτε 1 ευρώ. Εγώ, πήγα αντιπροσωπεία, το πλήρωσα και πήρα το 100% του ποσού πίσω.

Στην αντιπροσωπεία μου κράτησαν το αμάξι 2 μέρες μέσα ακίνητο σε επίπεδο & σταθερό σημείο, στις γνωστές εταιρείες, είναι το βάλαμε, περίμενε μισή ώρα και φύγε, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.