Jump to content
gramacar

Passat 2.0 Tdi

Recommended Posts

Το επαναφέρω μήπως προστέθηκε κάποιο καινούριο μέλος στην παρέα να μας πει εντυπώσεις.

Διαφορές ανάμεσα στο 140 και το 170 ξέρει κανείς?

Εγω εχω ενα Passat 2.0 tdi 170hp Dsg...

Δεν ξερω για το 140,αλλα το δικο μου πραγματικα πεταει.

Καταρχας αν μπεις μεσα και δεν σου εχουν πει οτι ειναι diesel δεν το καταλαβαινεις.Ουτε απο θορυβο,ουτε τριξιμο,ουτε τιποτα.

Απο μεση καταναλωση εχω παθει πλακα...6l./100klm.

Το σασμαν ειναι απιθανο.Με αλλαγες και απο το τιμονι.

Δηλαδη το μονο που μου μενει να δω ειναι η αξιοπιστια του...16.000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν 6 μήνες έφυγα από Αθήνα και εγκαταστάθηκα στην επαρχεία. (Αρχ.Ολυμπία). Λόγω δουλείας εγώ και η γυναίκα μου κάνουμε 100 χλμ ημερησίως μόνο για να πάμε και να έρθουμε. Πρίν ένα μήνα αγόρασα για 2ο αυτοκίνητο ένα opel astra 1.3 cdti. 90 άλογα και 20ΝΜ ροπή. Τι ν σας πώ τώρα!!! από επιδόσεις το αμάξι καιρνάει σχεδόν όλα τα 1600σάρια και είναι μόνο 1300 cc. Από κατανάλωση; ο υπολογηστής έχει κολήσει στο 5,5 λ/100 και ότι και να του κάνω δεν πάει παραπάνω με τίποτα.. Με 50 Ευρώ πετρέλαιο κάνω 850-900 χλμ....Κατά τα άλλα οι Ευρωπαίοι είναι βλάκες!

Αρχηγός.

Και ειδικά με τους δρόμους που έχουμε (ανηφόρες τρελές) η ροπή μιλάει.

Όταν εγκατασταθώ κάτω πετρέλαιο θα πάρω και άσε τον έλληνα να παιδεύεται με τις βενζίνες.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα Passat 2.0 tdi 170hp Dsg...

Δεν ξερω για το 140,αλλα το δικο μου πραγματικα πεταει.

Καταρχας αν μπεις μεσα και δεν σου εχουν πει οτι ειναι diesel δεν το καταλαβαινεις.Ουτε απο θορυβο,ουτε τριξιμο,ουτε τιποτα.

Απο μεση καταναλωση εχω παθει πλακα...6l./100klm.

Το σασμαν ειναι απιθανο.Με αλλαγες και απο το τιμονι.

Δηλαδη το μονο που μου μενει να δω ειναι η αξιοπιστια του...16.000χλμ.

Αρχηγός.

Και ειδικά με τους δρόμους που έχουμε (ανηφόρες τρελές) η ροπή μιλάει.

Όταν εγκατασταθώ κάτω πετρέλαιο θα πάρω και άσε τον έλληνα να παιδεύεται με τις βενζίνες.. :lol:

Δυστυχως στην Ελλαδιτσα μας το πετρελαιο για...καποιους ειναι μια λεξη εντελως αγνωστη. Και η νεα γενια κινητηρων diesel εχει αρχισει και παιρνει τα πανω της. Βεβαια απο service δεν ξερω τι παιζει σε εναν τετοιο κινητηρα, εκεινο που ξερω ομως και εχω να πω, μιας και εχω ζησει και εκτος Ελλαδας, ειναι οτι προτιμαται ευρεως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα Passat 2.0 tdi 170hp Dsg...

Δεν ξερω για το 140,αλλα το δικο μου πραγματικα πεταει.

Καταρχας αν μπεις μεσα και δεν σου εχουν πει οτι ειναι diesel δεν το καταλαβαινεις.Ουτε απο θορυβο,ουτε τριξιμο,ουτε τιποτα.

Απο μεση καταναλωση εχω παθει πλακα...6l./100klm.

Το σασμαν ειναι απιθανο.Με αλλαγες και απο το τιμονι.

Δηλαδη το μονο που μου μενει να δω ειναι η αξιοπιστια του...16.000χλμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε. :lol: Πολύ ωραίο κινητήρα έχεις. :whistling: Από αξιοπιστία εύχομαι όλα να πάνε καλά.Να προσέχεις τι πετρέλαιο βάζεις δηλ. να προτιμάς τις εταιρίες που έχουν δικά τους πρατήρια και που και που ρίχνε και λίγο καθαρό μέσα στο ρεζερβουάρ. :rolleyes: Εγώ είμαι λάτρης των ντιζελοκινητήρων μιας και έχω κάνει πάνω απο 1000000 χλμ με αυτούς.Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε. :lol: Πολύ ωραίο κινητήρα έχεις. :whistling: Από αξιοπιστία εύχομαι όλα να πάνε καλά.Να προσέχεις τι πετρέλαιο βάζεις δηλ. να προτιμάς τις εταιρίες που έχουν δικά τους πρατήρια και που και που ρίχνε και λίγο καθαρό μέσα στο ρεζερβουάρ. :rolleyes: Εγώ είμαι λάτρης των ντιζελοκινητήρων μιας και έχω κάνει πάνω απο 1000000 χλμ με αυτούς.Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι!!! B)

Δεν το εχω πολυ καιρο.Βάζω μονο Shell V Power...

Για το καθαρο πετρελαιο που λες...ειναι καλό?

Δεν ειναι λιγο επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω πολυ καιρο.Βάζω μονο Shell V Power...

Για το καθαρο πετρελαιο που λες...ειναι καλό?

Δεν ειναι λιγο επικινδυνο?

Πολύ καλή η επιλογή σου σχετικά με το πετρέλαιο. :thumbsup: Εγώ στο Audi tdi που είχα 1 φορά ανά τρίμηνο έβαζα όταν φουλάριζα 10-15 λίτρα καθαρό πετρέλαιο. :rolleyes: Ποτέ δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. :lol: Σημειωτέον ότι με τον παραπάνω κινητήρα διήνυσα 500000 χλμ εκ των οποίων το 90% εντός πόλης. B) Βέβαια το δικό σου έχει και ένα ειδικό φίλτρο στην εξάτμιση οπότε επειδή δεν θέλω να κάνω τον εξπέρ καλό θα ήταν να είσαι επιφυλακτικός. :lol:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

...Σημειωτέον ότι με τον παραπάνω κινητήρα διήνυσα 500000 χλμ εκ των οποίων το 90% εντός πόλης...Βέβαια το δικό σου έχει και ένα ειδικό φίλτρο στην εξάτμιση οπότε επειδή δεν θέλω να κάνω τον εξπέρ καλό θα ήταν να είσαι επιφυλακτικός...

Εκανες 500.000 χλμ...?Και δεν εβγαλε κανενα προβλημα?

Οσο για το φίλτρο σωματιδίων DPF που εχει,γι'αυτο σου ειπα αν υπαρχει προβλημα...για το καθαρο πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά σε όλους είμαι νέο μέλος και σκέφτομαι το passat με τα 170 άλογα και αυτόματο . θα το πάρω χωρίς τελωνείο σαν τρίτεκνος ξέρει κανένας αν μπωπό να βάλο 3 παιδικά καθισματάκια πισω? και αν η που μπωρό να βρώ τιμές χςρίς τέλη ταξινόμησεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κι απο εμενα παιδια!!! Καιρο σας διαβαζω και θα ηθελα τη βποηθεια σας! Σκεφτομαι να αγορασω ενα Passat του 2007 με τα 170 αλογα και DSG! Υπαρχει τροπος να ελεγξω την ακριβεια των χιλιομετρων? Αν πχ το πηγαινα για ελεγχο σε μια αντιπροσωπεια της VW θα μπορουσα να το μαθω με ακριβεια αραγε?

Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κι απο εμενα παιδια!!! Καιρο σας διαβαζω και θα ηθελα τη βποηθεια σας! Σκεφτομαι να αγορασω ενα Passat του 2007 με τα 170 αλογα και DSG! Υπαρχει τροπος να ελεγξω την ακριβεια των χιλιομετρων? Αν πχ το πηγαινα για ελεγχο σε μια αντιπροσωπεια της VW θα μπορουσα να το μαθω με ακριβεια αραγε?

Γεια σου φίλε!!!Πρόκειται να κάνεις μια πολύ καλή αγορά!!Όσο για τα χιλιομετρα πράγματι στην αντιπροσωπεία θα σου αποκαλύψουν αμέσως αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει κάνει κάποια ατασθαλία.:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε!!!Πρόκειται να κάνεις μια πολύ καλή αγορά!!Όσο για τα χιλιομετρα πράγματι στην αντιπροσωπεία θα σου αποκαλύψουν αμέσως αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει κάνει κάποια ατασθαλία.:lol:

Ευχαριστω πολυ φιλε Professor για την αμεση απαντηση! Σημερα θα παω να το δω κι οπως βλεπεις κι απο τις ωρες που εγραψα τα ποστ με απασχολουσε πολυ το θεμα! :D

Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά σε όλους είμαι νέο μέλος και σκέφτομαι το passat με τα 170 άλογα και αυτόματο . θα το πάρω χωρίς τελωνείο σαν τρίτεκνος ξέρει κανένας αν μπωπό να βάλο 3 παιδικά καθισματάκια πισω? και αν η που μπωρό να βρώ τιμές χςρίς τέλη ταξινόμησεις?

Έχω passat 2009 με δύο παιδιά σε καρεκλάκια. Τρίτο δε μπαίνει με τίποτα. Καμία διαφορά ούτε στο Variant που το έχει κολλητός μου με ίδια οικογενειακή κατάσταση. Με τρία καρεκλάκια πηγαίνεις μόνο για πολυμορφικό χωρίς δεύτερη σκέψη. Δες το Cross Touran με τον κινητήρα που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μένω στην Αθήνα και έχω ένα passat tdi (μοντ. 2006) για επαγγελματικό taxi.

Γενικά έχω πρόβλημα να βρω ένα αξιόπιστο συνεργείο που να γνωρίζει να συντηρεί το συγκεκριμένο πετρελαιοκινητήρα και παράλληλα να σέβεται το χρόνο του επαγγελματία οδηγού.

Έχω επισκεφτεί 2 αντιπροσωπίες και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, θα μπορούσα να πω ότι άγγιζαν τα όρια του ερασιτεχνισμού.

Έχω επισκεφτεί επίσης 2 εξουσιοδοτημένους επισκευαστές, από τους οποίους ο ένας αποδείχθηκε πολύ αλητήριος ενώ ο άλλος ψεύτης.

Σε κανένα από τα παραπάνω συνεργεία δεν αντιμετωπίστηκα με σοβαρότητα (ούτε καν από τις αντιπροσωπίες) και ούτε σεβάστηκαν τον πολύτιμο χρόνο εργασίας μου. Πλήρωσα ανταλλακτικά που δε χρειάζονταν, έμεινε το αμάξι ακινητοποιημένο βδομάδες γιατί δεν καταλαβαίνανε τι έχει.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει βρει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο για vw taxi (και συγκεκριμένα για τον τελευταίο tdi της εταιρίας) όπου να υπάρχει καλή συνεννόηση, τεχνογνωσία, αλλά και κατανόηση του πολύτιμού μας χρόνου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.