Jump to content
cjgeorgio

Dash Cam.

Recommended Posts

Οπότε αν έχετε κανένα σοβαρό τροχαίο και τρέχετε 8 χρόνια στα δικαστήρια και ακούτε ψευδομάρτυρες μην έχετε παράπονα... 

Η Ελληνική δικαιωσύνη σε αυτά τα πράγματα είναι άστα να πάνε.

Με την κάμερα θα λυνόταν η υπόθεση γρήγορα..

 

 

Κάθε μέρα πεθαίνουν τόσοι Έλληνες στην άσφαλτο από μαλακίες άλλων.

Πάντε πέστε στης οικογένειες τους για τα προσωπικά δεδομένα.

 

Από την μία λέτε εμπειστεύεσται της κάμερες από την Αστυνομία που δεν υπάρχουν καν και αυτές που υπάρχουν δεν δουλεύουν και είναι για υπέρβαση ορίου ταχύτητας και όχι για να πιάνουν τροχαία ατυχήματα.

 

Οπότε σκέψου να πηγαίνεις με το αμάξι σου με την οικογένεια σου και να έρχεται ένα μάγκας με το αμάξι του μπροστά σου και να κόβει απότομα ταχύτητα.Εσύ καρφώνεσαι από πίσω του οι δικοί σου τραυματίζονται σοβαρά.

Ο άλλος λέει ότι ήρθες στα καλά καθούμενα και τον κάρφωσες από πίσω και παραλλήγο να τον σκότωνες.

Ο νόμος λέει φταίει ο από πίσω.

Αντε να αποδείξης ότι άλλαξε τελευταία στιγμή πορεία και σε έκοψε επείτιδες...

Τρέχα για χρόνια στα δηκαστήρια και ταλαιπωρία από πάνω να χάσεις και το δικαστήριο στο τέλος.

 

Μετά να δω τι θα λέτε...

Α προσωπικά δεδομένα....

οκ.....


Στη Ρωσία επιτρέπονται γιατί έπεφταν πεζοί πάνω στα αυτοκίνητα και ζητούσαν αποζημίωση. 

 

Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα των καμερών της αστυνομίας. Χίλιες φορές ελεγχόμενη εγγραφή, παρά ο καθένας του κεφαλιού του. 

 

Υπάρχουν κάμερες αστυνομίας με ελεγχόμενη εγγραφή;;;

Τα μόνα βίντεο που έχει η αστυνομία είναι αυτά....

Εμπιστεύεστε αυτά τα άτομα;

 

Δηλαδή δεν έχω το δικαίωμα αν πέσω σε αστυνόμο που κάνει κατάχρηση εξουσίας να το μαγνητοσκοπώ με την κάμερα του αμαξιού;

 

Μην το ανεβάσω στο ίντερνετ όπως λέτε και το βλέπουμε ξανά και ξανά... 

 

 

Ε ναι ρε παιδιά έχουμε και δικαιώματα και αν χρειαστή κάμερα για να αποδείξουμε την αλήθεια τότε κάμερα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε ότι η κάμερα θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό δεν καταλαβαίνεις ... Απλώς λέμε ότι γενικά δεν μπορείς να πεις εσύ η κάμερα θα γράφει μόνο για τα τροχαία . Η κάμερα όταν θα μπει θα γράφει τα πάντα και η χρήση των εγγεγραμμένων μετά είναι υποκειμενική εκεί έρχεται η αρχή προστασίας και λέει όχι για τις κάμερες γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι γράφει μια κάμερα και για ποιο σκοπό .

Και εγώ συμφωνώ με την λογική ότι εάν υπάρχει περίπτωση από την χρήση κάτι τέτοιου να προκληθεί κακό δεν θα ήθελα να χρησιμοποιείται . Δλδ εσύ εάν κάποιος βάλει κάμερα στο αμάξι του και το παρκάρει απέναντι από μια παιδική χαρά και γράφει θα πεις εντάξει δεν πειράζει μπορεί να τον τρακάρει κάποιος ; Και για ποιο λόγο τότε να μην μπορώ να βάλω και μια κάμερα στο μπαλκόνι μου να δείχνει και να γράφει τον δρόμο για να βρω αυτόν που μου βάφει το σπίτι με σπρέι ή συτον που μου γρατζουναει το αμάξι ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται κάποιο έγκλημα η αστυνομία κοιτάει να μαζέψει υλικό από της κάμερες της γειτονιάς η οποίες είναι παράνομες.

Η κάμερες στα αμάξια γράφουν μόνο όταν το αμάξι δουλεύει. Αλλιώς σε τρώει την μπαταρία σε μία μέρα.

ΤΤώρα για τα σπίτια η τα μαγαζιά που έχουν κάμερες θεορητε παράνομο.

Αλλά και εγώ θέλω αστυνομία και δεν έχω.

Το περιπολικό έχει μόνο 1 αστυνόμο μέσα και είναι μόνο 1 για μια πόλη και πόσα χωριά.

Οπότε αναγκαζομαστε και βάζουμε security να ελεγχη τα σπίτια και κάμερες για προστασία

Δεν είναι ότι πιο ωραίο να έρχονται γύφτοι και διάφοροι άλλοι αλλοδαποί ανενόχλητοι με όπλα και να ληστεύουν σπίτια μέρα μεσημέρι η βράδυ.

Αν η κάμερα είναι το μόνο μέσω προστασίας τότε ναι.

Εδώ δεν γρατζουνανε αμάξια. Τα κλέβουν και μπαίνουν μέσα στα σπίτια και τα ριμαζουν.

ΟΟπότε επειδή βγάλαν τα προσωπικά δεδομένα κάποιοι κόλο βουλευτές και βίντεο πχ σαν του Μπαλτακου που τα ξερναει όλα να μην λαμβάνονται υπόψιν επειδή το λέει ένας νόμος;

Η Ο άλλος με το Μ6 πήγαινε με 340χλμ στην Αθήνα και η αστυνομία λέει σε εκπομπή δεν μπορούμε να τον κάνουμε τίποτα γιατί πρέπει να τον πιάσουμε επαυτοφορο;

Θα πιάσει περιπολικό Μ6 στην Εγνατία. Οκ....

Σε άλλη χώρα τέτοια άτομα που δείχνουν ποιοι είναι τους βάζουν μέσα. Εκεί είναι βλακες και όχι εξυπνοι σαν εμάς τους Έλληνες. Εδώ προσωπικά δεδομένα.

Πάω βγάζω της πινακίδες από το αμάξι μου τότε και πάω να τρομοκρατισω τους πάντες..

Και κάτι άλλο. Το θέμα το έχεις πάει στην παιδεραστία.

Με απαγορεύει κανένας νόμος να πάω να βγάζω βίντεο την παιδική χαρά; Δηλαδή αν βγάλω σε ένα βίντεο που τραβάω κανένα παιδί θα έρθει να με πει κάποιος γιατί τράβηξες βίντεο και εποιασε το πλάνο και το παιδί μου; Καλά ρε φίλε μέσα στο σπίτι σου ήρθα να τραβήξω βίντεο; η παιδική δική σου είναι; Από κάμερες για αμάξια και τροχαία μου το γύρισες στην παιδεραστία. Παιδί να βρεθεί σε δικιά μου κάμερα θα είναι αν περνάει την διάβαση η αν πεταχτεί απότομα μπροστά μου και το πατήσω. So simple.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και εσύ τα δίκιο σου από την δική σου οπτική γωνία έχω και έχω το δικό μου :) διάλογο εποικοδομητικό κάνουμε με επιχειρήματα . Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την λογική χρήση μιας τέτοιας κάμερας θα ήταν θετική απλώς προσπάθησα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά άτομα κακόβουλες που ενδεχομένως να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις αυτό πιστεύω ότι προσπαθεί να προστατέψει η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων ή τουλαχτον αυτό θα ήθελα εγώ να προσπαθεί να προστατέψει .

Link to comment
Share on other sites

αν ομως εχει προκληθει θανατος?πχ σε φιλαρακι μου εσκασε μηχανη απο το απεναντι ρευμα  πανω στο καπω του.ο ενας αναβατης πεθανε και ο αλλος εζησε λεγοντας οτι τον τυφλωσε η μεγαλη σκαλα φωτων του αυτοκινητου (που δεν ηταν αναμενη).εκει δε μπορει να χρησημοποιηθει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα υπήρχε κάμερα θα έλαμπε η αλήθεια. Τώρα το φιλαράκι σου τρέχει στο δικηγόρο και τα δηκαστήρια. Τα τόσα πολλά δικαστήρια και υποθέσεις. Με μια κάμερα θα λύνονται όλα πολύ πιο γρήγορα και το ψέμα δεν θα έχει αβαντάζ. Τώρα σε ένα δικαστήριο σχεδόν όλοι ψέματα λένε και της περισσότερες φορές βγαίνουν αποφάσεις ότι να ναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αμερική σε κάποιες Πολιτείες ο νόμος επιτρέπει την κάμερα ενώ σε κάποιες άλλες όχι..

Απαγορεύεται ακόμα και η λήψη βίντεο από το κινητό.

Εκεί να δεις police brutality που δεν τα πιάνει κάμερα..

Link to comment
Share on other sites

Και στην Αμερική σε κάποιες Πολιτείες ο νόμος επιτρέπει την κάμερα ενώ σε κάποιες άλλες όχι..

Απαγορεύεται ακόμα και η λήψη βίντεο από το κινητό.

Εκεί να δεις police brutality που δεν τα πιάνει κάμερα..

τελικα την εφτιαξες τη δικια σου να γραφει η τζαμπα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

τελικα την εφτιαξες τη δικια σου να γραφει η τζαμπα λεφτα?

Δεν ξέρω αν φτιάχνετε... Κανονικά θέλει καινούργια ίδια για να γράφει και πίσω μιας και που έχω την εγκατάσταση έτοιμη. Εδώ Ελλάδα δεν βρήκα κανένα μαγαζί που να πουλάει. Οπότε θέλει πάλι από Αγγλία. Θα πάρω πιο μετά να βγει κανένα πιο εξελιγμένο. Ημέρα καλά έγραφε μπροστά αλλά η πίσω ήταν χάλια..
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να προσθέσω εδώ ότι, εκτός των προσωπικών ελευθεριών, στα δικαστήρια μπορεί το οπτικοακουστικό υλικό να μην γίνεται δεκτό επειδή υπάρχει δυνατότητα να το επεξεργαστείς-παραποιήσεις (χωρίς να είμαι σίγουρος όμως)

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με το τι προβλέπει ο νόμος, ευτυχώς, στην πρόσφατη περίπτωση της Κρήτης φαίνεται ότι η αστυνομία χρησιμοποίησε το βίντεο από in car camera για τους σωστούς λόγους και τσάκωσε την κυρία που οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα και προκάλεσε και ατύχημα.

 

Δείτε εδώ το βίντεο:

 

και εδώ την είδηση: http://www.creteplus.gr/news/irakleio-odigos-dolofonos-sto-antitheto-reuma-tis-ethnikis-odou-124439.html

 

και εδώ: http://www.makeleio.gr/?p=318301

 

Ελπίζω οι άλλοι δύο οδηγοί που είχαν τις on board cameras και δημοσίευσαν τα βιντεάκια τους στο youtube να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα με την προστασία προσωπικών δεδομένων κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κάμερες στα αμάξια σας.. Τόσα γίνονται.... 


τελικα την εφτιαξες τη δικια σου να γραφει η τζαμπα λεφτα?

Τελικά το πρόβλημα ήταν η κάρτα microsd την άλλαξα και όλα οκ.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω μία καινούργια κάμερα για το αμάξι μου.

Να είναι μικρή να έχει GPS για να δείχνει την ταχύτητα και να γράφει σε καλή ποιότητα.

Μετά από πολύ ψάξιμο λέω να πάρω αυτήν μιας και την έχουν πάρει πάρα πολλά άτομα στη Γερμανία.

 

iTracker mini0806-PRO GPS Autokamera Full HD Dashcam 2x SD-Karten Dash-Cam https://www.amazon.de/dp/B00Q53S8U0/ref=cm_sw_r_cp_apa_DL5qzbFB8VP9C

 

Γερμανία δεν ξέρω τι γίνεται με τον νόμο πάντως βλέπω πολλούς με μηχανές να έχουν κάμερες στο κράνος τους.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες και βαση για προσκεφαλο η και καμια βεντουζα για εξωτερικη χρηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες και βαση για προσκεφαλο η και καμια βεντουζα για εξωτερικη χρηση


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εκεί θέλει Action camera....

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα αυτή την κάμερα στα 130€. Έχει GPS κολλάει στο τζαμί και δεν φαίνεται όπως άλλες που κρέμονται.
Είναι η καλύτερη στα λεφτά της για το 2016-201715c977496f9233990ac36d64c827ca20.jpg356e3a00db35a1442b3947f897975f23.jpgeca5b100ebe877fd92faa9ab6bb9c0cd.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία βίντεο από κάμερα που δείχνει ποιος φταίει δεν γίνεται δεκτό...
Χαζό αυτό.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα βρει ότι πρέπει να κολλήσεις ένα αυτοκόλλητο για τέτοιες περιπτώσεις και στο μπροστινό και στο πίσω τζάμι.Πάντως τέτοια βίντεο να ξέρετε ότι έχουν σχεδόν μηδενική αξία σε Ελληνικό Δικαστήριο.


Δηλαδή τι ισχυρίζονται στα δικαστήρια και δεν αποδέχονται τα βίντεο;! Απαράδεκτοι είναι πάντως!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα αυτή την κάμερα στα 130€. Έχει GPS κολλάει στο τζαμί και δεν φαίνεται όπως άλλες που κρέμονται.
Είναι η καλύτερη στα λεφτά της για το 2016-201715c977496f9233990ac36d64c827ca20.jpg356e3a00db35a1442b3947f897975f23.jpgeca5b100ebe877fd92faa9ab6bb9c0cd.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Δεν είχες πάρει μια άλλη εμπρός και πίσω;
Αυτή η τελευταία δεν είναι μεγάλη και φαίνεται;
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είχες πάρει μια άλλη εμπρός και πίσω;

Αυτή η τελευταία δεν είναι μεγάλη και φαίνεται;

Εκείνη δεν είχε καλή ανάλυση και έφαγε κόλλημα..

Η συγκεκριμένη την πήρα μετά από πολύ ψάξιμο.

Είναι από της καλύτερες κάμερες στα 120€-150€.

Η ανάλυση της είναι πολύ καλή και το βράδυ φαίνονται όλα πεντακάθαρα.

Την έχω πίσω από τον καθρέφτη ούτε την προσέχεις από έξω..

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites



Δηλαδή τι ισχυρίζονται στα δικαστήρια και δεν αποδέχονται τα βίντεο;! Απαράδεκτοι είναι πάντως!
Βάζεις έναν καλό δικηγόρο και την δέχονται στο δικαστήριο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.