Jump to content
cjgeorgio

Dash Cam.

Recommended Posts

Κάτι που να είναι διπλή εμπρος πίσω δηλαδή και να καταγράφει και όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο με ανίχνευση κίνησης (έστω φωτογραφία) και φυσικά ακόμη καλύτερα αν παρέχει gps πληροφορίες και χρόνο ημερομηνία;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που να είναι διπλή εμπρος πίσω δηλαδή και να καταγράφει και όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο με ανίχνευση κίνησης (έστω φωτογραφία) και φυσικά ακόμη καλύτερα αν παρέχει gps πληροφορίες και χρόνο ημερομηνία;
Εμένα έχει GPS. Έχει δλδ την ταχύτητα που πάω όπως και την ώρα και ημερομηνία.
Αν θέλεις να γράφει όταν το έχεις παρκαρισμένο με τον αισθητήρα που έχουν πολλές κάμερες τότε θα έχεις και τον φόβο μην σε φάει την μπαταρία.
Σκέψου να το έχεις κάπου με πολύ κίνηση όλο θα γράφει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει GPS. Έχει δλδ την ταχύτητα που πάω όπως και την ώρα και ημερομηνία.
Αν θέλεις να γράφει όταν το έχεις παρκαρισμένο με τον αισθητήρα που έχουν πολλές κάμερες τότε θα έχεις και τον φόβο μην σε φάει την μπαταρία.
Σκέψου να το έχεις κάπου με πολύ κίνηση όλο θα γράφει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Έχεις να προτείνεις κάποιες; Στείλε pm.
Πάντως με αυτά που κινδυνεύουν να συμβούν (κακόβουλες ενέργειες, βανδαλισμούς) νομίζω ότι χρήζει η εγκατάσταση κάτι τέτοιου.
Link to comment
Share on other sites



Έχεις να προτείνεις κάποιες; Στείλε pm.
Πάντως με αυτά που κινδυνεύουν να συμβούν (κακόβουλες ενέργειες, βανδαλισμούς) νομίζω ότι χρήζει η εγκατάσταση κάτι τέτοιου.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι εμφανής μια τόσο μεγάλη κάμερα; Με την μπαταρία δεν κατάλαβα στο βίντεο, τι συμβαίνει, μπορεί να συνδεθεί στην μπαταρία του αυτοκινήτου, άρα θα πρέπει κάθε πόσο να μπαίνει σε λειτουργία ο κινητήρας για να φορτίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια mobius c2, μικρη σε μεγεθος και διακριτικη, πολυ καλη εικονα, ειμαι ευχαρηστημενος εδω και 2 χρονια περιπου που την εχω, δεν εχει οθονη να βλεπεις, την σεταρω με το κινητο εκει που θελω να βλεπει, κανα 90αρι μου βγηκε με βαση, καλωδια, τροφοδοτικο και πυκνωτη αντι της μπαταριας για το καλοκαιρι, την πουλανε σκετη, + μια καρτα 64αρα γραφει σχεδον 9 ωρες βιντεο.

 

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια mobius c2, μικρη σε μεγεθος και διακριτικη, πολυ καλη εικονα, ειμαι ευχαρηστημενος εδω και 2 χρονια περιπου που την εχω, δεν εχει οθονη να βλεπεις, την σεταρω με το κινητο εκει που θελω να βλεπει, κανα 90αρι μου βγηκε με βαση, καλωδια, τροφοδοτικο και πυκνωτη αντι της μπαταριας για το καλοκαιρι, την πουλανε σκετη, + μια καρτα 64αρα γραφει σχεδον 9 ωρες βιντεο.  

Έχεις κάποιο link; Επειδή δεν έχω επαρκείς γνώσεις, ανέφερες ότι πήρες πυκνωτή γιατί την έχεις συνδέσει στην μπαταρία αυτοκινήτου; Άρα αυτή γράφει συνεχόμενα όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο και όχι με αισθητήρα κίνησης;
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικια της μπαταρια, αλλα αν χρησημοποιηθει σαν dash καμερα, προτινουν να αλλαχτει η μπαταρια με πυκνωτη γιατι μεσα στο αυτοκινητο αναπτυσονται μεγαλες θερμοκρασιες, και δεν ειναι οτι καλυτερο για την μπαταρια της. Με τον πυκνωτη απλα γινεται ομαλη απενεργοποιηση μολις σβησει ο κινητηρας και τιποτα παραπανω, η εγραφη γινετε με το που παρει τροφοδοσια. Εχει αισθητηρα κινησης, αλλα αν την χρησημοποιεις με την μπαταρια της καμερας, ετσι θα ξελιγωθει η μπαταρια της γρηγορα, νωμιζω καμια ωρα γραφει συνεχομενα χωτις εξωτερικη τροφοδοσια ή αν την δωσεις απευθειας απο την μπαταρια του αυτοκινητου, ισως σου ξελιγωσει την μπαταρια του αυτοκινητου, οπως υποθηκε και παραπανω. Στην ουσια ο αισθητηρας κινησης σε ολες αυτες τις καμερες, αλλα και σε ολες τις cctv καμερες, ειναι ο ιδιος ο φακος της καμερας, ο οποιος ειναι συνεχεια ενεργος και σε αυτην την επιλογη μολις δει κινηση αποθηκευει το βιντεο. Αρα καταναλωνει συνεχεια ρευμα.

Εγω την ειχα παρει απο ebay, οπως και 2-3 για γνωστους, τελευταια πηρα και για εναν φιλο μια την ποιο καινουρια, την mobius 2, αλλα δεν μιναμε ευχαριστημενοι, η παλια ειναι καλυτερη. Δεν στο youtube εχει βιντεακια πως παιζει μερα-νυχτα.

Αλλα για την δουλεια που την θες, δηλαδη να γραφει με κινηση, οποια και να παρεις, θα εχεις θεμα με την μπαταρια του αυτοκινητου.

 

https://www.ebay.com/itm/Wide-Angle-Lens-C2-Mobius-Action-Cam-1080P-High-Definition-Motion-Dection-16GB/151884619362?hash=item235d075e62:g:5MgAAOSwm-9amLVp

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι εμφανής μια τόσο μεγάλη κάμερα; Με την μπαταρία δεν κατάλαβα στο βίντεο, τι συμβαίνει, μπορεί να συνδεθεί στην μπαταρία του αυτοκινήτου, άρα θα πρέπει κάθε πόσο να μπαίνει σε λειτουργία ο κινητήρας για να φορτίζει;
Αυτή είναι η καλύτερη κάμερα που υπάρχει τώρα.
Παίρνει ρεύμα από την μπαταρία του αυτοκινήτου όταν είναι σβηστό το αμάξι και ο αισθητήρας αντιληφθεί κίνηση..

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικια της μπαταρια, αλλα αν χρησημοποιηθει σαν dash καμερα, προτινουν να αλλαχτει η μπαταρια με πυκνωτη γιατι μεσα στο αυτοκινητο αναπτυσονται μεγαλες θερμοκρασιες, και δεν ειναι οτι καλυτερο για την μπαταρια της. Με τον πυκνωτη απλα γινεται ομαλη απενεργοποιηση μολις σβησει ο κινητηρας και τιποτα παραπανω, η εγραφη γινετε με το που παρει τροφοδοσια. Εχει αισθητηρα κινησης, αλλα αν την χρησημοποιεις με την μπαταρια της καμερας, ετσι θα ξελιγωθει η μπαταρια της γρηγορα, νωμιζω καμια ωρα γραφει συνεχομενα χωτις εξωτερικη τροφοδοσια ή αν την δωσεις απευθειας απο την μπαταρια του αυτοκινητου, ισως σου ξελιγωσει την μπαταρια του αυτοκινητου, οπως υποθηκε και παραπανω. Στην ουσια ο αισθητηρας κινησης σε ολες αυτες τις καμερες, αλλα και σε ολες τις cctv καμερες, ειναι ο ιδιος ο φακος της καμερας, ο οποιος ειναι συνεχεια ενεργος και σε αυτην την επιλογη μολις δει κινηση αποθηκευει το βιντεο. Αρα καταναλωνει συνεχεια ρευμα.
Εγω την ειχα παρει απο ebay, οπως και 2-3 για γνωστους, τελευταια πηρα και για εναν φιλο μια την ποιο καινουρια, την mobius 2, αλλα δεν μιναμε ευχαριστημενοι, η παλια ειναι καλυτερη. Δεν στο youtube εχει βιντεακια πως παιζει μερα-νυχτα.
Αλλα για την δουλεια που την θες, δηλαδη να γραφει με κινηση, οποια και να παρεις, θα εχεις θεμα με την μπαταρια του αυτοκινητου.
 
https://www.ebay.com/itm/Wide-Angle-Lens-C2-Mobius-Action-Cam-1080P-High-Definition-Motion-Dection-16GB/151884619362?hash=item235d075e62:g:5MgAAOSwm-9amLVp
Η συγκεκριμένη κάμερα έχει βάση για να μπει στο τζαμί και επιλογή να διαγραφεί τα αρχεία όταν γεμίσει η κάρτα μνήμης;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2018 at 8:49 ΜΜ, cjgeorgio said:

Η συγκεκριμένη κάμερα έχει βάση για να μπει στο τζαμί και επιλογή να διαγραφεί τα αρχεία όταν γεμίσει η κάρτα μνήμης;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι μπενει οτι βαση θες, εγω την εχω με βεντουζα, και πηρα και μια βαση με αυτοκολητο για να μικραινει και αλλο το μεγεθος της, ναι εχει κυκλικη εγραφη, μολις γεμισει η καρτα σβηνει απο το τελος. Στην ουσια η καμερα ειναι γενικης χρησης, εχει και επιλογη να τραβηξει και limelapse.

Link to comment
Share on other sites

Καιρός για αναβάθμιση της dash cam..

 

Η Viofo έβγαλε καινούργιο μοντέλο το Α129

 

Είναι ίδιο με το Α119S που έχω μπροστά αλλά έχει και κάμερα πίσω με ίδιο φακό όπως και η μπροστά στα 1080p.

 

Η συγκεκριμένη κάμερα έχει και wifi οπότε μεταφορά αρχείων πλέον είναι εύκολη υπόθεση.

 

Έχει εφαρμογή και στο play store.

 

Κόστος κάμερας 150€

Θα πάρω και το hardware kit που κάνει 14€

 

Αυτό προστατεύει την μπαταρία οπότε όταν θα το έχω σε parking mode για να γράφει δεν θα έχω το μυαλό μου μην μείνω από μπαταρία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2018 at 6:44 ΜΜ, OMINUS said:

Ωραία αυτή η κάμερα για παρκάρισμα όμως και όχι για dash cam. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είμαι στην διαδικασία ψαξίματος dash cam. Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι όταν το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο να μπορώ να βλέπω από το κινητό το χώρο από το κινητό ή υπολογιστή.Να λειτουργεί δηλαδή και σαν κάμερα επιτήρησης και καταγραφής του χώρου του πάρκιν μου.

Επίσης να μπορεί να συνδέεται στο wifi του σπιτιού για να αποθηκεύει στο cloud τα video όταν ενεργοποιείται ο αισθητήρας κίνησης. Με ενδιαφέρει κάτι ποιοτικό με καλή κάμερα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού! 

Για την ώρα είμαι θετικός με τις garmin

 

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , Derv_7 said:

είμαι στην διαδικασία ψαξίματος dash cam. Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι όταν το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο να μπορώ να βλέπω από το κινητό το χώρο από το κινητό ή υπολογιστή.Να λειτουργεί δηλαδή και σαν κάμερα επιτήρησης και καταγραφής του χώρου του πάρκιν μου.

Επίσης να μπορεί να συνδέεται στο wifi του σπιτιού για να αποθηκεύει στο cloud τα video όταν ενεργοποιείται ο αισθητήρας κίνησης. Με ενδιαφέρει κάτι ποιοτικό με καλή κάμερα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού! 

Για την ώρα είμαι θετικός με τις garmin

 

 

καλημέρα.

 

έχεις να προτείνεις κάτι σε Garmin?

με ενδιαφέρει και εμένα μια τέτοια κάμερα.

 

Εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής κοιτάω κάπου προς Xiaomi μεριά αλλά κατά πόσο ποιοτικές είναι δεν ξέρω?:unsure:

 

κοιτάω για κάτι τέτοιο σε Xiaomi.

https://aswaqna.me/product/70mai-pro-car-dashboard-camera/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσθέστε κι εμένα στο ενδιαφέρον!
Καιρό το έψαχνα, το είχα αφήσει γιατί δεν μου άρεσαν τα όσα προσέφεραν για την τιμή που ζητουσαν. Επίσης οι κινεζιές νομίζω ότι συνήθως έχουν θεματάκια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , gousias said:

Παίδες προσθέστε κι εμένα στο ενδιαφέρον!
Καιρό το έψαχνα, το είχα αφήσει γιατί δεν μου άρεσαν τα όσα προσέφεραν για την τιμή που ζητουσαν. Επίσης οι κινεζιές νομίζω ότι συνήθως έχουν θεματάκια!

έχεις βρει τίποτα ??

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Derv_7 said:

είμαι στην διαδικασία ψαξίματος dash cam. Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι όταν το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο να μπορώ να βλέπω από το κινητό το χώρο από το κινητό ή υπολογιστή.Να λειτουργεί δηλαδή και σαν κάμερα επιτήρησης και καταγραφής του χώρου του πάρκιν μου.

Επίσης να μπορεί να συνδέεται στο wifi του σπιτιού για να αποθηκεύει στο cloud τα video όταν ενεργοποιείται ο αισθητήρας κίνησης. Με ενδιαφέρει κάτι ποιοτικό με καλή κάμερα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού! 

Για την ώρα είμαι θετικός με τις garmin

 

 

4 hours ago , gousias said:

Παίδες προσθέστε κι εμένα στο ενδιαφέρον!
Καιρό το έψαχνα, το είχα αφήσει γιατί δεν μου άρεσαν τα όσα προσέφεραν για την τιμή που ζητουσαν. Επίσης οι κινεζιές νομίζω ότι συνήθως έχουν θεματάκια!

 

Η Kenwood λέτε να αξίζουν?

https://www.skroutz.gr/c/1877/kameres_dvr_autokinhtou/m/72/Kenwood.html

 

επίσης έχει και αυτή σε Motorola, η οποία έχει αποτι λέει και αισθητήρα δόνησης, αυτο που έλεγε και ο φίλος Derv

https://www.skroutz.gr/s/18920935/Motorola-MDC50-Dash-Car-Camera.html

 

 

και μετά αυτή εδώ της Xiaomi που έχει καλές κριτικές..? 

 

https://www.skroutz.gr/s/17322748/70Mai-DashCam-Pro.html#reviews

 

 

τι λέτε και εσείς?

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, OMINUS said:

 

 

Η Kenwood λέτε να αξίζουν?

https://www.skroutz.gr/c/1877/kameres_dvr_autokinhtou/m/72/Kenwood.html

 

επίσης έχει και αυτή σε Motorola, η οποία έχει αποτι λέει και αισθητήρα δόνησης, αυτο που έλεγε και ο φίλος Derv

https://www.skroutz.gr/s/18920935/Motorola-MDC50-Dash-Car-Camera.html

 

 

και μετά αυτή εδώ της Xiaomi που έχει καλές κριτικές..? 

 

https://www.skroutz.gr/s/17322748/70Mai-DashCam-Pro.html#reviews

 

 

τι λέτε και εσείς?

μέχρι τώρα αυτή εδώ κάτι λέει

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις βρει τίποτα ??

Κάτι κινεζικές όταν κοίταζα μέχρι πριν μερικούς μήνες αλλά δεν προτιμώ γιατί δεν εχει εγγύηση και αυτό που δεν είχα καταφέρει να δω πως θα γίνει να δουλεύει (καταγράφει) χωρίς να αδειάσει την μπαταρία και να φαίνονται καλώδια είτε στον αναπτήρα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , gousias said:


Κάτι κινεζικές όταν κοίταζα μέχρι πριν μερικούς μήνες αλλά δεν προτιμώ γιατί δεν εχει εγγύηση και αυτό που δεν είχα καταφέρει να δω πως θα γίνει να δουλεύει (καταγράφει) χωρίς να αδειάσει την μπαταρία και να φαίνονται καλώδια είτε στον αναπτήρα κλπ.

 

κοίτα όλα αυτά κατά 99% όλα είναι με υποδοχή για παροχή από ρεύμα στον αναπτήρα.

 

τα καλώδια πιστεύω θα μπορούσαν να περάσουν περιμετρικά από το μπαρμπριζ και μεσα σε μια από της 2 κολόνες (οδηγού και συνοδηγού) 

 

για ρεύμα στο θέμα τροφοδοσίας να σου πω την αλήθεια ούτε και εμένα μου αρέσει να φαίνονται η και να κρέμονται καλώδια.

 

πιστεύω ότι αυτό θα μας λύσει το θέμα παροχής και τροφοδοσίας.

 

 https://www.ebay.com/itm/12V-5V-Dual-USB-Power-Adapter-Converter-Cable-Connector-Car-Charger-Module/264625001914?hash=item3d9ce115ba:g:rUQAAOSwW35eYvib

 

https://www.ebay.com/itm/Car-DC-12V-to-5V-3A-15W-Hard-Wired-Step-Down-Dual-USB-Charger-for-Dashcam-Phone/173787565376?_trkparms=aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20200520130048%26meid%3Df821e8a316e54aaab6203100821f8b2f%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D12%26mehot%3Dag%26sd%3D264625001914%26itm%3D173787565376%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2047675%26algv%3DSimplAMLv5PairwiseWebWithBBEV2bDemotion%26brand%3DUnbranded&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παραγγείλει την xiaomi σαν αυτη που έχετε βαλει πιο πάνω λογο των πολύ καλών κριτικων ακόμα και εκτός Ελλάδος!! Εν αναμονή μολις ερθει να σας πω αποτελέσματα. Επίσης εγω την πηρα να εχει και το  gps πανω....

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω εγκαταστήσει εδώ και σχεδόν 1 χρόνο την Xiaomi 70 Mai Dashcam και ρεύμα πήρα από την υπάρχουσα θύρα usb στο κάτω μέρος της κεντρικής κονσόλας.

Εγκατάσταση εύκολη, έκρυψα και το καλώδιο στο 99% της διαδρομής του.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.