Jump to content
vastil

Καδένα Ή Ιμάντας Χρονισμού

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να κανω μια ερώτηση και να μου απαντησετε αν γνωρίζετε. Το vw up ειναι το αγαπημένο μου αμαξάκι για να κάνω έναν πρόλογο και κάποιες  το σκίζω φτάνοντας το στις 5000 στροφές και άλλωτε το πηγαίνω πολυ πολυ ήρεμα :p.  Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι φοράει αν φοράει ιμάντα χρονισμού ή καδένα και αν φοράει ιμάντα χρονισμού στα πόσα χιλιόμετρα τον αλλάζω?(το εχω λίγο λιγότερο απο 2 χρόνια και έχει 43000km) Ρωτάω απλώς επειδή εμένα προσωπικά μου αρέσει το αμαξάκι μου και θα λυπηθώ να πάρω τον κινητηρα στο χέρι να το προλάβω όταν είναι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το manual! :p

 

Ιμάντα έχει και είναι Lifetime, o κατασκευαστής λέει απλά ελέγχους ανά κάποια Km (πολλά).

 

Αυτό γιατί το γρανάζι του εκκετροφόρου (βλέπε photo) έχει τέτοιο design (είναι οβάλ) που ο ιμάντας ζορίζεται μόνο στην φάση ανοίγματος των βαλβίδων - άρα φθείρεται πολύ λιγότερο κατά την περιστροφή του συστήματος χρονισμού.

 

camshaft.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα like επειδη εισαι και ο 1ος! Συνεπως δεν χρειαζεται να προσεξω κατι παραπανω...αρα στα 60.000 km αλλαγη ε?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά είπε ο φίλος ποιο πάμω ιμάντα έχει Log Life, το έχω εδώ και 5 μήνες και έχω μίνει πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω φοβιτσιαρης. Μεθαυριο κατεβαινω ταξιδι. Το αυτοκινητο μου ειναι μοντελο του 2011. Θελω να ρωτησω ιμαντα χρονισμου ποτε; Απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν βαση κομπιουτερ πως Νοεμβρη φετος πρεπει να αλλαχθει. Ισχυει ή να το επισπευσω;;

 

Στο 80% το αμαξι το προσεχω. Το βαζω σε κλειστο υπογειο παρκινγκ με θερμοκρασια 5C στα μεγαλα κρυα που εξω ειχε -12C και καλοκαιρι 20 οταν εξω εχει 35. Το αγαπαω το αμαξακι μου και ειδικα τον κινητηρα του

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Απο ετεα μου ειπαν στα 6 χρονια just απο οτι καταλαβα. Τον φοβαμαι αυτον τον φουστη τον δολοφονο που λεγεται ιμαντας χρονισμου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειχε αναφερθεί παλια, να πω πως άλλαξα ιμαντα στης γυναικας το up, το κόστος ειναι αστείο οπως και η ωρα και η εργασια που χρειάζεται. Βγαινει στα μπαμ απο κατω. Τον άλλαξα προληπτικά τωρα που εκλεισε 6χρονια και με 80.000χλμ γιατι κατα 90% ειχε ξεραθεί και οταν ηταν κρυος εκανε ενα ψιλο σφύριγμα. Σαν άλλη φθορά δεν ειχε κάτι αλλο που να φαινόταν. Οποτε θεωρώ καλο θα ηταν ανα 80χλμ να γινεται μια αλλαγη για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως Lifetime η LongLife η εταιρια δεν εννοει κυριολεκτικα για μια ζωη . Εννοει την διαρκεια εγγυησης . Απο εκει και περα , το αμαξι ως συνολο ληγει και συνεπως εκει σταματαει πασα καλυψη .

Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2020 at 11:36 PM, crazy bill said:

Μιας και ειχε αναφερθεί παλια, να πω πως άλλαξα ιμαντα στης γυναικας το up, το κόστος ειναι αστείο οπως και η ωρα και η εργασια που χρειάζεται. Βγαινει στα μπαμ απο κατω. Τον άλλαξα προληπτικά τωρα που εκλεισε 6χρονια και με 80.000χλμ γιατι κατα 90% ειχε ξεραθεί και οταν ηταν κρυος εκανε ενα ψιλο σφύριγμα. Σαν άλλη φθορά δεν ειχε κάτι αλλο που να φαινόταν. Οποτε θεωρώ καλο θα ηταν ανα 80χλμ να γινεται μια αλλαγη για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

Φίλε crazy bill καλησπέρα,

 

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες,

 

εάν επιτρέπεται πόσα έδωσες; εάν θέλεις στείλε μου και ΠΜ που

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδια αλίμονο,επειδή ο μηχανικος ειναι φιλος τιποτα ενα 20€. Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβος ο ιμαντας παιδια και αλλου δηλαδη να το αλλάξεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, crazy bill said:

Τίποτα παιδια αλίμονο,επειδή ο μηχανικος ειναι φιλος τιποτα ενα 20€. Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβος ο ιμαντας παιδια και αλλου δηλαδη να το αλλάξεις.

εκτός εάν το πας στη VW που θα σε σκίσουν

 

πάντως δεν έχω δει από τον κατασκευαστή στα πόσα ακριβώς πρέπει να αλλάξει ο ιμαντας 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διφορούμενες οι απόψεις για τον υμάντο στο VW Up γερμανία που έζησα 4 χρόνια είχα φίλους με 200-250 χιλιάδες που δεν τον είχαν αλλάξει, όταν ήρθα ελλάδα και αγόρασα ένα vw up από έμπορο με 85 χιλιάδες μου είπε για καλό και για κακό άλλαξε τον υμάντα...ρώτησα στην αντιπροσωπεία μανδύλα μου είπαν 100-120 χιλιάδες συνίσταται να γίνει αλλαγή...κόστος στην αντιπροσωπεία 370 ευρώ...τελικά τον άλλαξα σε φιλικό συνεργείο όλα μαζί με αντλία περίπου στα 210 ευρώ. Πιστεύω δεν αξίζει το ρισκο να μην τον αλλάξεις κάθε 100 χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.