Jump to content
Vasilisgolf

Τοποθετηση Υγραεριου

Recommended Posts

Ενδιαφετομαι να τοποθετήσω υγραεριο στο golf μου 1600 κυβικα fsi 05 μοντελο με τύπο κινητήρα blf.

Ξερει κάποιος φίλος να με βοηθήσει σχετικά με το θέμα?

Μάρκα συστήματος υγραερίου, τιμές, προβλήματα στο αμάξι, εγκαταστάτης σε Αθήνα κτλ?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων..

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ένα  και σημαντικό εάν το κυνηγάς το αμαξάκι σου τότε θα έχεις θέμα μεγάλο.

 

με το υγραέριο η θερμοκρασίες στο χώρο καύσης είναι πολύ μεγαλύτερες σε σχέση με την βενζίνη και ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες δεν πρέπει να κινήσε για πολύ ώρα με μεγάλες ταχύτητες γιατί θα το πάρεις στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!! Πρόσφατα μίλησα με μηχανικό, πολύ καλό παιδί κ τον ξέρω χρόνια για αυτό το θέμα, κ επέμενε να το αποφύγω... Πρώτα από όλα λέει, περισσότερες από 3500 στροφές είναι απαγορευτικές στο υγραέριο, ταλαιπωρεί αρκετά τον κινητήρα κ έχει αρκετή γραφειοκρατία (σε κάθε ΚΤΕΟ που περνάς πρέπει να παίρνεις πιστοποιητικό από τον εγκαταστάτη του συστήματος ). Αν παρόλα αυτά, νομίζεις ότι μπορείς να οδηγείς με αέριο, μου πρότεινε να πάω στις πιο εξελιγμένες κ ακριβές λύσεις με ειδικά μπεκ κ τέτοια, η τιμή όμως υπερβαίνει τα 1800€

 

Αυτά από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εταιρια να μην αναφερω ονομα η οποια προσφερει γραπτη εγγυηση 15 χρόνων (που μετρά απο την ημερομηνία εκδοσης της πρώτης άδειας κυκλοφοριας) όσον αφορά τον κινητήρα μετά την εγκατάσταση του συστήματος υγραερίου.Αυτο σας λεει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα στο golf 1.4 το απλο πριν τρεις μηνες. 

περασα το ιταλικο zanardi.

προς το παρων απολυτα ευχαριστημενος.

τιμη 750ευρω. 

εχω κανει τα πρωτα 4000 χιλιομετρα. και γεμιζω με 78 λεπτα.

υπολογισα χοντρικα οτι σε 15000 χιλιομετρα το εχω κανει αποσβεση, δηλαδη μεχρι τελος του χρονου το πολυ.

εχει παραλληλο εγκεφαλο και συνεχεια κανει διορθωσεις σε ψεκασμο και τα σχετικα. μου τις εδειξε στο διαγνωστικο ο μαστορας.

παιζει μεγαλο ρολο ποιος θα σου το βαλει, πως θα σου το βαλει και που θα σου το βαλει.

 

αν ολα δουλεψουν ρολοι το πρωτο πραγμα που θα πεις ειναι γιατι δεν το εβαλα τοσο καιρο.

 

τα αυτοκινητα μας παιζουν πλεον κοντα στα 5000. ε αν σπασει και ενας κινητηρας σε τρια χρονια θα περασεις κανεναν με 500ευρω. και παλι θα εχεις κερδισει κανενα 2000 απο τα καυσιμα.

τωρα για το κτεο. εσκασα ακομα ενα 50αρι για να τσεκαρουν οτι ειναι ενταξεικαι να εισαι νομιμος. και συνεχιζεις τα προγραματισμενα κτεο κανονικα 

 

α και το σημαντικοτερο ειναι οτι η καταναλωση ειναι ιδια με της βενζινης και η αποδοση ιδια με της βενζινης, κατι το οποιο μπορεις να ρυθμισεις αν θες παραπανω επιδοσεις αλλα εμεις το αφησαμε στο εκονομι

Edited by mozart
Link to comment
Share on other sites

για τους απλούς κινητήρες το κάνεις με κλειστά τα μάτια δεν το συζητώ.

για τους κινητήρες (fsi,tfsi,tsi) που είναι άμεσου ψεκασμού τότε το κόστος ανεβαίνει πολύ για εγκατάσταση από 1800€ και πάνω. για να κάνεις απόσβεση σε αυτά τα χρήματα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 30000km το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις στα Μηχανικα/Μηχανολογικα στο αρθρο Υγραεριο θα σου λυθουν πολλες αποριες.Μην ακους τα λογια καφενειου (εχω ενα φιλο και μου ειπε ετσι και αλλιως χωρις να γνωριζει επι του θεματος)Εχουμε αμαξι στην εταιρια Golf 1.6 fsi blf με lpg και το αμαξι γραφει πολλα χλμ λογο Αθηνας-Θεσ/νικη χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.