Jump to content
apoelara89

Την Γνωμη Σας Για Οργανακι Και Obd2

Recommended Posts

παιδια καλησπερα/..ειμαι σε ενα μικρο διλυμα... επειδι δεn μου πολυαρεσουν τα μπαρομετρακια δεξια αριστερα μες ταυτοκινητο θελω κατι ποιο διακριτικο το βρηκα αυτο το οποιο συνδεεται απευθειας με την obd2 του golf mk5 tsi μου. .. η ερωτηση που θελω να κανω ειναι καταποσων θα ειναι ακριβες οι αριθμοι που θα μου λεει??  δλδ ποτε θα εχω ποιο σωστη ενδειξη πιεσης τουρπο??  οταν βαλω μπαρομετρακι και το ενωσω με τα καλωδια του και ολα η και αυτο με την OBD παλι μου λεει ακριβες αρι8μους?

 

http://www.ebay.com/itm/Shadow-OBD-2-II-Digital-Meter-Lite-Turbo-Ver-Boost-Exh-Intake-Water-Volt-/151257799738?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2337aadc3a   <------------ayto edw

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα/..ειμαι σε ενα μικρο διλυμα... επειδι δεn μου πολυαρεσουν τα μπαρομετρακια δεξια αριστερα μες ταυτοκινητο θελω κατι ποιο διακριτικο το βρηκα αυτο το οποιο συνδεεται απευθειας με την obd2 του golf mk5 tsi μου. .. η ερωτηση που θελω να κανω ειναι καταποσων θα ειναι ακριβες οι αριθμοι που θα μου λεει??  δλδ ποτε θα εχω ποιο σωστη ενδειξη πιεσης τουρπο??  οταν βαλω μπαρομετρακι και το ενωσω με τα καλωδια του και ολα η και αυτο με την OBD παλι μου λεει ακριβες αρι8μους?

 

http://www.ebay.com/itm/Shadow-OBD-2-II-Digital-Meter-Lite-Turbo-Ver-Boost-Exh-Intake-Water-Volt-/151257799738?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2337aadc3a   <------------ayto edw

 

Απο OBD2 99% δεν θα μπορέσεις να πάρεις ακριβή τιμή πίεσης για turbo και θα χρειαστείς μπαρόμετρο. (Αν έχεις 1.4 Tsi )

Αν έχεις άλλο αμάξι το συζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει το kufatec mfa και στην τιμή του boost μέγιστη βλέπω 1.49

εάν έχει άλλος το 140αρι με μπαρόμετρο να μας πει τι βλέπει στη μέγιστη τιμή.

 

λογικά ότι βλέπω απο το kufatec θα βλέπεις και εσυ με αυτό το gadget

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επικοινωνησεις με τον πωλητή και να το διαβεβαίωσεις, ώστε αν δεν είναι ευχαριστημένος

να το επιστρέψεις αν δεν μείνεις ικανοποιημένος.

 

Πήραμε 2-3 παρόμοια οργανάκια και οι τιμές πίεσης ήταν αλλόκοτες σε ΒΜΥ/BLG μοτέρ.

Επίσης και με scangauge πάλι τα ίδια.

 

Με kufatec όντως είχε ενδείξεις το αυτοκίνητο φίλου, αλλά δεν το έχει τσεκάρει με μπαρόμετρο.

Λογικά θα είναι σωστή η αντιστοιχία τιμών.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που προβληματιζομαι ειναι γιατι το αμαξι μου (golf mk5 gt ) δεν εχει στο κοντερ θερμοκρασια νερου του κινητηρα επειδι εχει αντικατασταθει απο το  boostομετρο( που κατα την γνωμη μου απλα για ομορφια ειναι αφου ουτε αρι8μους εχει να ξερεις τι πιεση εχεις ουτε τπτ) οποτε εγω χρειαζομαι κατι να μου δειχνει την θερμοκρασια του κινητηρα τωρα που ερχεται και καλοκαιρι και του κανω και ταξιδια και κατι να μου λεει την πιεση.... και επειδη εγω δεν ειμαι ο τυπος που θα γεμισω τον αμαξι οργανακια σκευτικα ενα απο αυτα που τα κανουν ολα θα μου ελεινε τα χερια και θα ηταν και διακριτικο... οποτε αμα δεν λεει ακριβως εχουμε προβλημα 

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

εχω της apexi μπαρομετρο και μεσω της εφαρμογης του κινητου torgue συνδεω και το bluetooth στην obd..

 

το μπαρομετρο το εβαλα μονος μου και η ενδειξη με την obd ειναι ακριβως η ιδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή υπάρχει πολύ πληροφορία στο ιντερνετ και έχω χαθεί, υπάρχει κάποιος από εδώ που του έχει δουλέψει συσκευή elm 327 με ios? Αν ναι, ποια συσκευή και ποια εφαρμογή ios χρησιμοποιεί είτε bluetooth είτε wifi? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.