Jump to content
Nikos P Thessaloniki

Ηχος Από Αισθητήρες Παρκαρίσματος

Recommended Posts

Μέλη του VW-Club χαίρεται ,

 

είμαι ένας, από τους πολλούς, κάτοχους του VW Golf VII 1,6 Tdi 105 5-Speed.

Κατά την αγορά του αυτοκινήτου μου έκανε δώρο (!) η αντιπροσωπεία τους πίσω αισθητήρες παρκαρίσματος.

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να χαμηλώνω κατά πολύ το ηχοσύστημα μόνο και μόνο για να τους ακούσω.

Έχει και κάποιος άλλος το ίδιο θέμα ή είναι οι δικοί μου αισθητήρες προβληματικοί ???

Πριν πάρω το καινούριο είχα το VW Golf V PLUS 1,6 FSi και παρόλο που είχε τους ίδιους αισθητήρες παρκαρίσματος, περασμένους στην αντιπροσωπεία αργότερα της αγοράς του αυτοκινήτου, ακούγονταν μια χαρά χωρίς να χρειάζεται να χαμηλώσω τη μουσική.

 

Πρέπει να πάω στην αντιπροσωπεία να το κοιτάξω ή μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου ???

Σε αυτό το θέμα ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33868 ) ένα μέλος του Club δίνει κάποια λύση αλλά η απάντηση είναι από τον Γενάρη του 2010 !!!

Επίσης έτσι το πήρα από την αντιπροσωπεία, δεν "χάλασαν" στην πορεία ...

Edited by konstantinos passat
Διορθωση αρχικου τιτλου
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτησε  στο  ηχείο  εάν  έχει  διακόπτη  επιλογής  έντασης.
Υπάρχουν  μοντέλα  με  αυτή  τη  δυνατότητα.

auto-part-car-parking-sensor-back-up-sen
Edited by TASOS M
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν βρεις λύση πες μας γιατί στο δικό μου ειναι ...

Εκνευριστικά δυνατά ο προειδοποιητικος ήχος!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση για τον ήχο αν είναι εργοστασιακά και επίσης επιλογή μόλις βάζεις όπισθεν να χαμηλώνει όσο θέλεις το ράδιο για να ακούγεται (όπως το έχω και εγώ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λόγω αλλαγής εταιρείας παροχής Internet δε μπορούσα να δω τις απαντήσεις σας.

@TASOS M : Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

@ Rocky : Όταν το δω θα σου πω.

 

@ PanosR : Μου έβαλαν τους αισθητήρες στην αντιπροσωπεία όταν ήρθε το αυτοκίνητο από το τελωνείο και πριν το παραλάβω. Αυθεντικοί της VW είναι αλλά δεν ξέρω για κάποια επιλογή. Μακάρι να γίνεται αυτό που λες και με το που βάζεις όπισθεν να χαμηλώνει αυτόματα η ένταση της μουσικής. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.

 

Ευχαριστώ πολύ !

Edited by Nikos P Thessaloniki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λόγω αλλαγής εταιρείας παροχής Internet δε μπορούσα να δω τις απαντήσεις σας.

@TASOS M : Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

@ Rocky : Όταν το δω θα σου πω.

@ PanosR : Μου έβαλαν τους αισθητήρες στην αντιπροσωπεία όταν ήρθε το αυτοκίνητο από το τελωνείο και πριν το παραλάβω. Αυθεντικοί της VW είναι αλλά δεν ξέρω για κάποια επιλογή. Μακάρι να γίνεται αυτό που λες και με το που βάζεις όπισθεν να χαμηλώνει αυτόματα η ένταση της μουσικής. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολύ !

Φίλε αν σου είπαν ότι είναι αυθεντικοι.... μην τους πιστέψεις... aftermarket σου έβαλαν όπως κάνουν σε όλους! Εργοστασιακό σύστημα βάζεις μόνο με την παραγγελία

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, υπάρχει εύκολος τρόπος να ξέρεις αν είναι εργοστασιακοί ή όχι...

 

Πρώτον, οι εργοστασιακοί είναι απόλυτα ενσωματωμένοι στους προφυλακτήρες κ δεν εξέχουν...

 

Δεύτερον, για να έχεις εργοστασιακούς στην Ελλάδα, πρέπει να τους επιλέξεις στην παραγγελία κ έρχονται μόνο σε συνδυασμό με το park assist, που σημαίνει ότι υπάρχουν τόσο εμπρός όσο κ πίσω...

 

Τρίτον, υπάρχει κουμπί δίπλα από τον επιλογέα ταχυτήτων όπου τους ενεργοποιείς κ τους απενεργοποιείς κατά βούληση κ όχι μόνο όταν επιλέξεις την όπισθεν... 

 

Αν λοιπόν ισχύουν όλα τα παραπάνω, τότε έχεις τους εργοστασιακούς κ μπορείς εύκολα να ρυθμίσεις την ένταση, την αυτόματη ενεργοποίηση κ το πόσο χαμηλώνει η ένταση του ηχοσυστήματος όταν ενεργοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

@ faniaros, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

 

Λοιπόν, έψαξα το πορτπαγκάζ και βρήκα το ηχείο, είναι τοποθετημένο μέσα σε μία γρίλια εξαερισμού, δεξιά όπως μπαίνεις, κάτω από το στήριγμα της εταζέρας.

Μοιάζει πολύ με τη φωτογραφία του TASOS M παραπάνω αλλά δεν έχει κουμπί έντασης, και η γρίλια "βλέπει" μέσα στο πορτπαγάζ, με αποτέλεσμα να μην ακούγεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σ εμένα το ηχειάκι εχει διακοπτη off-low-hi και εβαλα ταινια διπλης οψης και το κολλησα στο πλαινο της εταζέρας κολλητα-πρόσωπο με την πίσω κολώνα. Μια χαρά ακούγεται, δεν ειναι ενοχλητικό, ουτε φαίνεται σχεδόν ούτε ενοχλεί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, υπάρχει εύκολος τρόπος να ξέρεις αν είναι εργοστασιακοί ή όχι...

Πρώτον, οι εργοστασιακοί είναι απόλυτα ενσωματωμένοι στους προφυλακτήρες κ δεν εξέχουν...

Δεύτερον, για να έχεις εργοστασιακούς στην Ελλάδα, πρέπει να τους επιλέξεις στην παραγγελία κ έρχονται μόνο σε συνδυασμό με το park assist, που σημαίνει ότι υπάρχουν τόσο εμπρός όσο κ πίσω...

Τρίτον, υπάρχει κουμπί δίπλα από τον επιλογέα ταχυτήτων όπου τους ενεργοποιείς κ τους απενεργοποιείς κατά βούληση κ όχι μόνο όταν επιλέξεις την όπισθεν...

Αν λοιπόν ισχύουν όλα τα παραπάνω, τότε έχεις τους εργοστασιακούς κ μπορείς εύκολα να ρυθμίσεις την ένταση, την αυτόματη ενεργοποίηση κ το πόσο χαμηλώνει η ένταση του ηχοσυστήματος όταν ενεργοποιούνται.

εμένα τους έβαλαν στο πασσατ χωρίς να βάλω το Park assist που γυρίζει και το τιμονι με κάμερες απλώς μόνο οι αισθητήρες και δεν έχω κουμπί δίπλα στο λεβιέ όταν βάζω όπισθεν μπαίνουν αυτόματα

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα τους έβαλαν στο πασσατ χωρίς να βάλω το Park assist που γυρίζει και το τιμονι με κάμερες απλώς μόνο οι αισθητήρες και δεν έχω κουμπί δίπλα στο λεβιέ όταν βάζω όπισθεν μπαίνουν αυτόματα

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναφερόμουν συγκεκριμένα για το Golf 7 φίλε μου, για το οποίο είναι και το θέμα. Δεν γνωρίζω τι ισχύει - ίσχυε για άλλα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν συγκεκριμένα για το Golf 7 φίλε μου, για το οποίο είναι και το θέμα. Δεν γνωρίζω τι ισχύει - ίσχυε για άλλα μοντέλα

οκ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.