Jump to content
themosbora

Αναρτηση Coilover Kit - Ta Technix

Recommended Posts

Καταρχην καλησπεριζω ολους σαν καινουριος στο forum.ο βασικος λογος που γραφτηκα ειναι ο εξης.εχω το bora μοντελο 2000.ειχα κανει με αναρτηση blistain κιτρινα και ελατηρια videx αν θυμαμαι καλα για τα ελατηρια περιπου στις 250 χιλιαδες χιλιομετρα ισως και παραπανω μεσα σε μια δεκαετια.ηρθε λοιπον ο καιρος να την αλλαξω....και εκανα το λαθος.θα μου πεις οτι πληρωσεις παιρνεις αλλα οχι τοσο χαλια.παραγγειλα λοιπον την αναρτηση του θεματος αλλαχτηκαν top mountain,σινεμπλοκ και οτι αλλο χρειαζοταν γιατι το αμαξι κανει παρα πολλα χιλιομετρα.μετα απο δυστυχης συμβιωση ολογον ημερον το αχρηστη αναρτηση πιστευω ειναι οτι καλυτερο μπορω να πω.απλα η αναρτηση ειναι χωρις κανενα ενδοιασμο για πεταμα!!!!το αμαξι καταχτυπαει η αποσβεση ειναι μηδεν,στο δρομο χοροπηδαει σαν τρακτερ...δυστυχως λογο οικονομικων εκανα το λαθος και την εβαλα και τωρα δυστυχως ειμαι στη θεση να την ξαναβγαλω μετα απο λιγες μερες και να παω παλι σε κατι ενδεδηγμενο.για να μην κουραζω λοιπον προηδοποιηση.ΜΑΚΡΙΑ και ας ειναι ελκυστικες λογω τιμης.δυστυχως αμα δεν παθεις δεν μαθαινεις

post-25609-0-09278200-1399044523_thumb.j

post-25609-0-96355700-1399044541_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου πολυ χαμηλη ειναι η αναρτηση γι αυτο χτυπαει δοκιμασε να την ανεβασεις λιγο πριν την αλλαξεις και γενικα παιξε λιγο μεχρι να πετυχεις την καταλληλη ρυθμιση ειναι κριμα να την αλλαξεις καινουρια αναρτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Mhpvw den εχει ρυθμηστεισωστα?

το αμαξι το ειχα παει σε συνεργειο εξουσιοδοτημενο vw-skoda με πειρα τουλαχιστον 20 χρονων.αστα φιλε μου,ουτε ρυθμιση φταει ουτε τιποτα,δυο μερες το ρυθμιζε ο μηχανικος.τις πρωτες μερες λεω ενταξει καινουρια αναρτηση ειναι σφιχτη...θα κατσει λιγο θα μαλακωσει...μετα απο 10 μερες δυστυχως η αναρτηση δεν υπαρχει!!!με τα bilstein των 10-12 χρονων και στο τελος με σπασμενη τη πισω μπουκαλα φαντασου εκανα καλυτερο ταξιδι και και καλυτερο δουλεμα παρα την technix.

το αμαξι το ειχα παει σε συνεργειο εξουσιοδοτημενο vw-skoda με πειρα τουλαχιστον 20 χρονων.αστα φιλε μου,ουτε ρυθμιση φταει ουτε τιποτα,δυο μερες το ρυθμιζε ο μηχανικος.τις πρωτες μερες λεω ενταξει καινουρια αναρτηση ειναι σφιχτη...θα κατσει λιγο θα μαλακωσει...μετα απο 10 μερες δυστυχως η αναρτηση δεν υπαρχει!!!με τα bilstein των 10-12 χρονων και στο τελος με σπασμενη τη πισω μπουκαλα φαντασου εκανα καλυτερο ταξιδι και και καλυτερο δουλεμα παρα την technix.

ξεχασα να προσθεσω οτι εχθες ειμαι καποια στιγμη στο συνεργειο και μπαινω μεσα στο αυτοκινητο και κανω το εξης:πιανω το τιμονι,στματημενο το αυτοκινητο,και αρχιζω να κουνιεμαι δεξια αριστερα.τι να πω...η κατασταση ειταν για γελια και για κλαμματα.νομιζα οτι ημουν σε βαρκα με κακοκαιρια.το αμξι εχει απιστευτη ταλαντευση.τιποτα φιλε μου απλα η αναρτηση ειναι για πεταμα.

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρεα!!

Κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32110

 

Στο θεμα σου τωρα,οντως οτι πληρωσεις παιρνεις και αρκετοι την εχουν πατησει με τις οικονομικες ebayακες αναρτησεις. Σε αλλους βεβαια εχουν βγει καλυτερες αλλες μαρκες αλλα αυτο δεν εχει να λεει.

 

Οποτε τωρα θα επιστρεψεις στον ιδιο συνδυασμο που ειχες και πριν?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρεα!!

Κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32110

 

Στο θεμα σου τωρα,οντως οτι πληρωσεις παιρνεις και αρκετοι την εχουν πατησει με τις οικονομικες ebayακες αναρτησεις. Σε αλλους βεβαια εχουν βγει καλυτερες αλλες μαρκες αλλα αυτο δεν εχει να λεει.

 

Οποτε τωρα θα επιστρεψεις στον ιδιο συνδυασμο που ειχες και πριν?

καταρχην δεν ειναι ebayκες (μου αρεσε πολυ ο ορος σου).της προμηθευτικα απο αθηνα απο καταστημα και δυστυχως τετοιες εποχες δεν ηθελα να ξοδεψω πολλα...τωραεχω βρει μια σειρα coilover της fk σε καλη τιμη η αλλιως για σιγουρα-οπως τα προηγουμενα blistein κιτρινα που ξαναλεω για πανω απο 250.000 χιλ σε επαρχιακο δρομο μου βγηκαν αστερια

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή:μή "πετάς" πάνω,ότι βρίσκεις!!!!!....το μόνο που κάνεις,να κλαίς τα φράγκα!!!!Ψάξε στο γκούκλι  σχετικά με το αμάξι σου και ανάρτηση coilover γενικότερα......μέσα σε πέντε μέρες το πολύ,θα έχεις μάθει πολλά πράγματα...μη σου πώ πως θα έχεις αποφασίσει κιόλας!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν ειναι ebayκες (μου αρεσε πολυ ο ορος σου).της προμηθευτικα απο αθηνα απο καταστημα και δυστυχως τετοιες εποχες δεν ηθελα να ξοδεψω πολλα...τωραεχω βρει μια σειρα coilover της fk σε καλη τιμη η αλλιως για σιγουρα-οπως τα προηγουμενα blistein κιτρινα που ξαναλεω για πανω απο 250.000 χιλ σε επαρχιακο δρομο μου βγηκαν αστερια

 

Ebaykes ειναι οι αναρτησεις που πριν το ebay δεν ξεραμε καν οτι υπηρχαν και αν εχεις ψαξει θα δεις οτι εχει γεμισει ο αντιστοιχος χωρος απο τετοιες.Αλλες ειναι πολυ ανωτερες των χρηματων που στοιχιζουν,και αλλες πολυ κατωτερες.

Το οτι τις πηρες απο καταστημα στην Ελλαδα,δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλες,αλλα ξαναλεω οτι ο,τι πληρωνεις παιρνεις και στις αλλες επιλογες ειναι λαχειο.

Εσενα δυστυχως σου εκατσε στραβα η συγκεκριμενη μαρκα στο αμαξι σου,δεδομενων των γουστων σου.

Θα σου ξαναπροτεινω να πας στα bilstein που τα εχεις δοκιμασει και εμεινες ευχαριστημενος.

Οι FK που αναφερεις,απο αυτα που ξερω θεωρουνται απο τις τιμιες ebaykes αναρτησεις.

 

ΥΓ: Το ebaykes δεν ειναι υποτιμητικος ορος και ελπιζω να μην τον θεωρησες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

φοραω TA tecnix σε jetta MK5 1.4 tsi εδω και 10.000km περιπου.

 

γενικα ειμαι ευχαριστημενος.φοραω ελαστικα 225/40/18. στην εθνικη το αμαξι ειναι παρα πολυ καλο απο αποψη,κρατημα-τιμονι-ανεση.

 

στην πολη ναι κοπαναει.εμενα δεν με ενοχλει ομως.γενικα παω σιγα στα στενα,και αποφευγω λακουβες.σε λεωφορους παω κανονικα παντως χωρις προβλημα.

 

αν θα τις ξαναεβαζα?ναι αν ηθελα κατι οικονομικο...αν ηθελα κατι πιο σπορ θα εβαζα  http://www.v-maxx.co.uk/viewproduct.asp?id=5&m2=168

 

με κλειστα ματια οπου τις ειχα στο Audi A3 που ειχα και στο μαλακο ηταν απλα βουτυρο και στο σκληρο για πιστα...

 

εξαρταται τι θελεις...

 

παντως εχω ξαναγαρψει σε παλιο Post..η χειροτερη coilover απο αποψη λειτουργεια ελατηρια-αμορτισερ,αισθηση τιμονιου,κρατημα,κτλ ειναι καλυτερη απο τον συνδυασμο οποιουδηποτε ελατηριου-αμορτισερ..

 

εκει παντρευεις στην τυχη πχ bilstein με eibach και αμα σου κατσει εκατσε...

 

στην coilover δεν τιθεται θεμα να μην λειτουργησει το ελατηριο με το αμορτισερ,διαδρομη,αποσβεση κτλ,αφου το ιδιο εργοστασιο συνηθως το φτιαχνει και το εχει τεσταρει..επισης αλλη λειτουργεια εχει το στενο ελατηριο με το πλατυ που φορανε τα υπολοιπα κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με το η χειρότερη coilover είναι πάντα καλύτερη από συνδιασμό αμορτισέρ-ελατηρίων!

Οπως επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω την TA-Technix με KW Variant και Bilstein PSS-9!

Βέβαια οι coilover KW και Bilstein είναι πανάκριβες και αξίζουν μόνο όταν είσαι αποφασισμένος να κάνεις λίγο απ όλα,δηλαδή πίστα,drag,κόντρες,γρήγορη οδήγηση κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κι εγώ, εκτός αν θεωρήσουμε ως χειρότερη μια weitec...

Δεν ξέρω αν διορθώθηκε η κατάσταση, αλλά όπως είπε και ο Γιώργος(mpoukou) θυμάμαι τα παιδιά στο ibiza club που όση χαρά είχαν κατά την διαδικασία του group buy και αναμονής για να την βάλουν, άλλοι τόση πίκρα έφαγαν εκ των υστέρων... Νομίζω οτι κυκλοφορεί και βιντεάκι στο youtube, από ένα μέλος για τον ήχο που βγάζουν... Δεν μπορώ να το βρω τώρα, αλλά είναι πολύ χαρακτηριστικό και σπαστικό.... κάτι σαν να χαλασμένο γρανάζι ή καλύτερα σαν χαλασμένη κουκέτα του ελληνικού στρατού......

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

παιδια η αναρτηση τελικα βγηκε απο το αμαξι....και τι να διαπιστωσουμε????? οι πισω βασεις των αμορτισερ που βαστανε στους θολους παιζανε ελευθερα...με λιγα λογια διαλυμενες....το εμβολο στα πισω αμορτισερ δοκιμη με το χερι....εχει τζογο!!! οι μπροστινες εκ πρωτης ματιας εμφανιζουν καποιο ιχνος λαδιων αλλα δεν εκατσα να το ψαξω κιολας.πακεταριστικαν και σταλθηκαν πισω.μιλαμε οτι η αναρτηση παρεδωσε πνευμα σχεδον απο τα πρωτα χιλιομετρα κιολας!!!ζητημα εαν εκανα 300 χιλιομετρα.ενω τις πρωτες 3-4 μερες ηταν σφιχτη και καπως απολυτη..ειπα ενταξει θα κατσει θα την ξαναπαω για ρυθμισμα αλλα δυστυχως η αναρτηση οχι απλως ρυθμισμα δεν ηθελε αλλα απλα πεταμα!!!!απο κουτσουρο εγινε βαρκα....σε λιγες μερες.παλι καλα που δεν ειχα καινουρια λαστιχα και δεν ζορισα πουθενα το αυτοκινητο γιατι θα ειχαμε αλλα.τελικα εβαλα ενα σετ coilover της fk και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.και σαν αποσβεση και σαν ανεση και γενικα σαν λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

συνεπως μια coilover οπως λεει ο φιλος ..σαν αποσβεση-ανεση και γενικα λειτουργια ειναι ιδια με αυτα που εγραψα πιο πανω.προφανως επεσες σε ελλαττωματικη ή μεταχειρισμενη παρτιδα???

 

ανοιχτηκε μπροστα σου το κουτι?

 

με τα λεφτα τι εγινε,στα επεστρεψαν?

 

κανε ευθυγραμμιση και περιμενε μετα απο 500 εως 1000km να μαλακωσει και αλλο..τα ελατηρια θα κατσουν λιγακι μολις περασουν τα χιλιομετρα που σου ειπα,οποτε λογικα θα χαμηλωσει λιγο ακομα,

 

εχω αλλαξει τρια σετ coiloever με κορυφαια την ρυθμιζομενη της vmaxx(650€) και δεν προκειται να ξαναβαλω τιποτα αλλο περα απο coilover..

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση.

 

Κινούμαι κατά 70% εντός πόλεως,και ένα 30% ταξίδια και κάνα βουνό.

 

Σιχαίνομαι το κοπάνημα στις λακούβες.

Απο στρίψιμο με ενδιαφέρει να μην παίρνει πολλές κλίσεις.

Απο χρήματα θέλω να παιξω στα 300$ περίπου.

 

Ζαχαρώνω της Koni SRT,σε σχέση με μια Coilover π.χ FK τι διαφορές θα έχουν κυρίως σε άνεση?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα να βρείς κάτι με 300 ευρώ!

Μπορείς να ψάξεις ένα σετ αμορτισέρ με ελατήρια προοδευτικά αλλά να υπολογίζεις τουλάχιστον 450 η να ψάξεις μεταχειρισμένη την οποία δεν θα έβαζα ακόμα κ ανάγκη να είχα!

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε ενα τριποντο να δειξει θα ναι μια χαρα.δεν θα βρίσκεις!

Έχουν κανένα 180άρι με 200άρι

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν πρώτον δεν θελω να χαμηλώσει,τώρα καβαλαω πεζοδρομια,φορτωνω,και 180-200 δεν δινω ποτέ ρε :laugh:

 

Αυτά τα Koni Srt τα εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν πρώτον δεν θελω να χαμηλώσει,τώρα καβαλαω πεζοδρομια,φορτωνω,και 180-200 δεν δινω ποτέ ρε :laugh:

 

Αυτά τα Koni Srt τα εχει δοκιμασει κανεις?

Τα εχω εγω Χρηστο...Καλα σαν αποδοση αλλα...εχουν κλασει λαδι και τα 4!Οχι σε σημειο να οδηγω βαρκα αλλα σιγα σιγα χανουν λαδακι...Και να σκεφτεις οτι τα προσεχα αλλα παρ ολα αυτα απο τις 20.000χλμ ειδα οτι ειχαν δακρυσει..η αληθεια ειναι οτι δεν τα ξαναβαζα.και θα λεγα και σενα να μν τα βαλεις αμα δεν αποφευγεις τις λακουβες...Κοιτα για κανα kayaba ultra...

Link to comment
Share on other sites

Οχι kayaba!!! εφοσον δεν υπαρχει ανθρωπος εκει να φτιαξεις χειροποιητη αναρτηση οπως την θες εσυ κοιτα παλι σε sachs να εχεις το κεφαλι σου ησυχο η κοιτα κανα bilstein b6 που ειναι πιο σκληρο αλλα χωρις να χαμηλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

συνεπως μια coilover οπως λεει ο φιλος ..σαν αποσβεση-ανεση και γενικα λειτουργια ειναι ιδια με αυτα που εγραψα πιο πανω.προφανως επεσες σε ελλαττωματικη ή μεταχειρισμενη παρτιδα???

 

ανοιχτηκε μπροστα σου το κουτι?

 

με τα λεφτα τι εγινε,στα επεστρεψαν?

 

κανε ευθυγραμμιση και περιμενε μετα απο 500 εως 1000km να μαλακωσει και αλλο..τα ελατηρια θα κατσουν λιγακι μολις περασουν τα χιλιομετρα που σου ειπα,οποτε λογικα θα χαμηλωσει λιγο ακομα,

 

εχω αλλαξει τρια σετ coiloever με κορυφαια την ρυθμιζομενη της vmaxx(650€) και δεν προκειται να ξαναβαλω τιποτα αλλο περα απο coilover..το κουτι

το κουτι το παρελαβα ο ιδιος απο την μεταφορικη.της κουτας που λενε...με τα λεφτα χμμμμ μιλησα με το καταστημα στην αθηνα και θελουν λενε να τους παρει το συνεργειο τηλ που εβαλα τις αναρτησεις για να τους το πει και ο ιδιος????οτι ειναι σπασμενες η αναρτησεις???καλα τους ρωταω εγω εσεις δεν μπορειτε να τις δειτε?ολοκληρο καταστημα εμπορευεστε αναρτησεις συν τον αλλων και δεν εχετε ενα αμορτισερομετρο???τελος παντων θα ξερω απο δευτερα την συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.