Jump to content
PASSAT 1.8T

ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ

Recommended Posts

Αυτά τα σωληνάκια είναι καλά όταν πας σε μεγάλους δίσκους/φρένα. Για τα μαμά δεν θα δεις διαφορα.Ασε που τα μαμά είναι πολύ καλά φρένα ... για τα Hp που έχει...και κάτι παραπάνω! Εκτος αν τα θες για "Show and Go "

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνακια αυτα (αν συνδυαστουν με υγρα μεγαλυτερου DOT) δινουν μια σκληροτερη αισθηση στο πενταλ του φρενου. Ειδικα στα μεγααααλα φρεναρισματα απο πολλα χιλ η αισθηση αλλα και το φρεναρισμα βελτιωνονται αισθητα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΒΕΛΑ ΥΓΡΑ ΝΤΟΤ 5 ΚΑΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΛ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΛΥΤΟ,ΕΧΕΙΣ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.ΕΙΑΝΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩ.ΤΑ ΣΥΝΙΣΤΩ.ΕΒΑΛΑ ΤΗΣ GOODRIDGE KAI EXOYN ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΒΕΛΑ ΥΓΡΑ ΝΤΟΤ 5 ΚΑΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΛ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΛΥΤΟ,ΕΧΕΙΣ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.ΕΙΑΝΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩ.ΤΑ ΣΥΝΙΣΤΩ.ΕΒΑΛΑ ΤΗΣ GOODRIDGE KAI EXOYN ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ.

ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ?

Afta ta solinakia einai kala otan pas se megalous diskous/frena. Gia ta mama den tha deis diafora. Ase pou ta mama einai poli kala frena ... gia ta Hp pou exei...kai kati parapanw! Ektos an ta thes gia "Show and Go "

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ,

Edited by GOLFiiiGT
Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ, ΑΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΥΓΡΑ.ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΑΝΟΥΝ 100 ΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ 7 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ.ΘΕΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2-3 ΜΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.ΤΑ ΥΓRΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ MOTUL ΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ LOUIS ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ.ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ GOODRIDGE ΚΑ;Ι ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ SIROS SPORT ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΗΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΡ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ.120 ΕΥΡΑ ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ 80-100 ΟΙ ΠΙΣΩ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΦΘΑΡΟΥΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΣΚΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ TAROX ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 220 ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ FERODO ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΘΑ ΑΚΟΘΜΠΑΣ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΒΟΥΤΑΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ.ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΡΩΘΗΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

..για συντητηρτικους οδηγους, η λυση υγρα-τακακια-σωληνακια ειναι σχετικα ικανοποιητικη

εγω εχω εδω και καιρο ebc green stuff με υγρα ebc 307++

παρ'ολα αυτα, ψαχνω για 4πιστονα...

τα φρενα στα passat/audi/superb ειναι μικροτερα απο ΤΤ,S3,Octavia RS κλπ

οποτε ας καταλαβει ο καθενας τις αναγκες του συμφωνα με αυτα που ζηταει απο το αυτοκινητο του...

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ, ΑΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΥΓΡΑ.ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΑΝΟΥΝ 100 ΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ 7 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ.ΘΕΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2-3 ΜΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.ΤΑ ΥΓRΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ MOTUL ΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ LOUIS ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ.ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ GOODRIDGE ΚΑ;Ι ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ SIROS SPORT ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΗΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΡ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ.120 ΕΥΡΑ ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ 80-100 ΟΙ ΠΙΣΩ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΦΘΑΡΟΥΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΣΚΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ TAROX ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 220 ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ FERODO ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΘΑ ΑΚΟΘΜΠΑΣ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΒΟΥΤΑΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ.ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΡΩΘΗΚΑ!!!

Εγώ ρώτησα για δίσκους εδώ Χίο και μου είπαν 200, το πολύ 220 και οι 4. Εσύ πώς λες 220 μόνο οι μπροστά? Τί διάμετρο λες. Το Golf παίρνει 256mm.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τους ZIMMERMAN 288 χιλ. εμπρος (100€) με τακάκια FERODO premier.

Μετριο φρεναρισμα στα πρωτα πατηματα (μαλακο πενταλ), πολυ καλο οταν ζεσταθουν.

Παντως με τα μαμα τακακια είχα γενικα καλυτερο φρενο.

Edited by P18T
Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω να αλλάξω υγρά κάτι χρόνια. Το είπα στον μηχανικό και η απάντηση: "άστα γιατί τόσο καιρό τώρα θα έχει κάτσει η μπίχλα σε πιθανά σημεία για διαρροές, όρεξη έχεις να τρέχεις;". Ε ρε μλκ που μας δέρνειιιιιιιιιιιιι.

Τέσπα την υπολογίζω για όταν μπουν τα νέα φρενάκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest asotos

Ρε παιδιά. Ψαχνω για σωληνάκια για Πασσατ 1.8Τ 2002 αλλά δεν βρίσκω τιποτα. Ασε που μου ειπε και καποιος οτι τα μαμα ειναι πολύ καλά και να μην τα αλλάξω γιατι θα μπαινει το ΑΒS. Τι λετε να κάνω. Να βάλω μονο τακάκια και υγρά; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μην βγαινουν σωληνακια για αυτο το μοντελο.

Και σιγουρα τα εργοστασιακα,πλαστικα λαστιχενια τι ειναι,δεν ειναι καλυτερα απο τα αεροπορικου τυπου.

Θα δω τι μπορω να βρω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Ψαχνω για σωληνάκια για Πασσατ 1.8Τ 2002 αλλά δεν βρίσκω τιποτα. Ασε που μου ειπε και καποιος οτι τα μαμα ειναι πολύ καλά και να μην τα αλλάξω γιατι θα μπαινει το ΑΒS. Τι λετε να κάνω. Να βάλω μονο τακάκια και υγρά; :)

Κοίτα στον Louis Autotuning στην Κηφισίας.Αυτός θα έχει σωληνάκια σίγουρα.Όμως μάλλον θα πονέσεις όταν μάθεις την τιμή.

Η διεύθυνση είναι: LOUIS Autotuning Λ. Κηφισίας 145 210 80 64 644

210 80 55 612

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τιμη, να ξερουμε περιπου που θα κινηθουμε...

Είχα ρωτήσει παλιά (πριν 1 -2 χρόνια) οπότε δεν είναι η αντιπροσωπευτική τιμή. Θα ξαναρωτήσω και θα σας ενημερώσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Guest asotos

Τελικά δεν βρηκα τιποτα απο σωληνακια, θα αφησω τα ιδια και θα βαλω τα EBC που πηρα και υγρα και θα δουμε. Στον λουης δεν πηρα τηλ αλλα θα το προσπαθησω. Απο οτι κοιταξα στο δικτυο παντως δεν ειδα να υπαρχουν. Οι ιδιοκατασκευές παλι δεν με πειθουν. :)

Τελικα κοιταξα και στον Louis Autotuning ειχε της StopTech σωληνάκια οχι και πολυ ακριβα (72 και 84¤ )τα πίσω όμως. Καντεμιά και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.