Jump to content
igna

[Λυθηκε]Απορία Για Ζάντες Και Λάστιχα!

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για κάποια συγκεκριμένη μάρκα ζάντας και ελαστικών οπότε ας ξεκινήσω..

Πρόσφατα πήγα σε ένα τοπικό βουλκανιζατέρ/συνεργείο/έμπορα ελαστικών και ζαντών για να αλλάξω τα αμορτισέρ στο mercedes του πατέρα μου και μπανισα μια ζαντουλα για το polo μου!

Τούτη εδώ --------->>xj5jQW5.jpg μην δώσετε σημασία στο BMW :D

Επειδή η τιμή που μου ανέφερε μου φάνηκε εκπληκτικά καλή ψήθηκα απίστευτα να την τσιμπήσω!Παραξενεύτηκα όμως γιαυτό ρώτησα γιατί είναι τόσο φτηνές και ο λόγος είπε είναι επειδή έχει μεγάλο stock, δεν φεύγει το εμπόρευμα δηλαδή!

Και εδώ έρχονται οι ερωτήσεις μου:

οια η γνώμη σας για τις CMS ζάντες (δεν έχω ιδέα εγώ), τι θα πρέπει να προσέξω εγώ και τι εννοώ με αυτό? Μήπως είχαν θέμα οι ζάντες και επισκευαστήκαν ξανά, δεν είναι καινούριες με αλλά λόγια κτλ.
οια η γνώμη σας και για την θυγατρική της continental, Barum (τα λάστιχα εννοώ)? Ο "μάστορας" μου πρότεινε την 205/45/16 διάσταση για τις 16 ίντσες ζάντες ενώ αν δεν κάνω λάθος η vw δίνει 215/45/16

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τα σχόλια σας αλλά και την γνώμη σας για την ζάντα :)

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες της βιτρίνας είναι αυτή.. του είπα μοντέλο αυτοκινήτου και ίντσες που θέλω και μου είπε πως αυτή ταιριάζει και για το polo (προφανώς όχι η εικονιζόμενη) αλλά η ίδια ζάντα, το ίδιο σχέδιο! Αυτή ήταν τεράστια ούτως ή άλλως 18 ίντση τουλάχιστον έτσι όπως την έκοψα :D

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε το θα προτεινα.. Ακομα και να σου κανει τις φοβαμαι.. Εγω ειχα παει για λαστιχα στο bmw του πατερα μου και ειδα να δινει τετραδα καινουριες ζαντες ac schnitzer (!!!!) με 800€..εννοειται με τα πολλα παραδεχτηκε οτι ηταν απομιμηση.. Οι γνωστες replica

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

800? Ούτε καν :D μιλάμε για πολύ λιγότερα λεφτά, γύρω στα 650 ζαντολαστιχα, με τις παραπάνω ζάντες και μια 4αδα Barum 205/45/16

Link to comment
Share on other sites

Οι CMS είναι πολύ οικονομικές ζάντες γενικά, μην το θεωρείς τρελή προσφορά. Ποιοτικά είναι καλές, φαντάσου ήταν μέχρι και στον γερμανικό κατάλογο αξεσουάρ της VW (τις δίνει σαν προτεινόμενο αξεσουάρ). Ενδεικτική τιμή για Golf 6 σε 18άρες (5x112 ET50) ήταν 399 Ευρώ!

 

Για παράδειγμα δες εδώ τιμή: LINK

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε θα το βαθύνω το θέμα ;) Δεν ξέρω 250 γιουρο η 4αδα 16ιντσες ζάντες μου φάνηκε αρκετά καλή τιμή :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Barum τα φοράνε δύο γνωστοί μου, ο ένας σε Octavia MK1 1.8T και ο άλλος σε Superb MK2 1.8T και οι δύο είναι πολύ ευχαριστημένοι, αλλά οδηγούν ανθρώπινα και δεν στήνονται σε κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε καμια 4αδα μεταχειρισμενα επωνυμα,βρισκεις σε τιμες τσαμπα και σε αριατη κατασταση.....

Υ.Γ barum φοραω στο micra,δεν θα τα ξαναβαζα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ οι απόψεις διίστανται από ότι φαίνεται, αν δεν βρω καμιά πιο καλή και πιο "επώνυμη" επιλογή θα τα δοκιμάσω για να έχω άποψη :)

Κόντρες με το polo 1.6 tdi bluemotion δεν κάνω :p μόνο κάνα σπάσιμο όποτε μου την δώσει... μην δίνεις και πολύ βάση στα "ενδιαφέροντά" μου!

Μεταχειρισμένο λάστιχο και επώνυμο να είναι δεν θα έβαζα ποτέ, στον χρόνο έκανα γύρω στα 24.000 χλμ δεν λέει να βάλω μεταχειρισμένο :D

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από σχεδόν ένα χρόνο έγινε η δουλειά... 

 

Μπήκαν 4 καινούριες ζάντες 16' CMS με 4 επίσης καινούρια λάστιχα SAVA διάστασης 205/45/16

 

Τώρα όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά δεν έχω καταλάβει διαφορά στο "άρπαγμα" του αυτοκινήτου, αντιθέτως το πάτημα έχει γίνει πολύ πιο σίγουρο και στιβαρό όπως ήταν αναμενόμενο. Επίσης τα λάστιχα κάνουν λιγότερο θόρυβο και αυτό ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ! Στην κατανάλωση δεν υπάρχει διαφορά (και αν υπάρχει αυτή είναι μηδαμινή). Γενικά ήταν μια πολύ καλή "επένδυση" όχι μόνο για το αισθητικό κομμάτι αλλά και το πρακτικό!

 

post-23839-0-69081500-1431015908_thumb.j

post-23839-0-74993200-1431015959_thumb.j

post-23839-0-34329600-1431016009_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

Τελικά με τη διάσταση του ελαστικού δεν υπάρχει θέμα, ε;

(Εννοώ 205/45 ή 215/45)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

Τελικά με τη διάσταση του ελαστικού δεν υπάρχει θέμα, ε;

(Εννοώ 205/45 ή 215/45)

Κανένα απολύτως, θεωρητικά η vw λέει ότι το 215/45 είναι το κατάλληλο αλλά η τιμή αυτών των ελαστικών είναι "απαγορευτική" καθώς είναι σπάνια διάσταση... Και η ελάχιστη διάφορα της ταχύτητας στο κοντέρ με την πραγματική σε σχέση με την διαφορά της τιμής των ελαστικών 205/45 - 215/45 δεν συγκρίνονται!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν πολυταιριαζει στο polo αυτη η ζαντα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.