Jump to content
faniaros

"νέοι" Κινητήρες Στο Golf Vii;

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum,

 

και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Πρόσφατα επισκέφθηκα τη γερμανική σελίδα της VW και πρόσεξα ότι το Golf, έχει υποστεί ανανέωση στους 1.2 tsi από 105 σε 110 ίππους και 1.4 tsi, οι οποίοι πλέον είναι EU6 με 125 και 150 άλογα αντίστοιχα κ ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση. Ξέρει κανείς αν περάσει αυτή η αλλαγή στην ελληνική αγορά, ή θα θαφτεί όπως τα BlueTDI μοντέλα με τον νέο πετρελαιοκινητήρα 110 ίππων??

 

Ευχαριστώ!

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum,

 

και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Πρόσφατα επισκέφθηκα τη γερμανική σελίδα της VW και πρόσεξα ότι το Golf, έχει υποστεί ανανέωση στους 1.4 tsi, οι οποίοι πλέον είναι EU6 με 125 και 150 άλογα αντίστοιχα κ ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση. Ξέρει κανείς αν περάσει αυτή η αλλαγή στην ελληνική αγορά, ή θα θαφτεί όπως τα BlueTDI μοντέλα με τον νέο πετρελαιοκινητήρα 110 ίππων??

 

Ευχαριστώ!

 

To 1.6TDI Bluemotion δεν "θάφτηκε", έχει έρθει κανονικά και είναι κανονικά και στους καταλόγους. 110hp και 6τάχυτο.

Link to comment
Share on other sites

To 1.6TDI Bluemotion δεν "θάφτηκε", έχει έρθει κανονικά και είναι κανονικά και στους καταλόγους. 110hp και 6τάχυτο.

Δεν αναφέρομαι στο Bluemotion φίλε μου, αλλά στο BlueTDIτο "απλό" Golf με πεντάρι κιβώτιο και τον κινητήρα του Bluemotion

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στο Bluemotion φίλε μου, αλλά στο BlueTDIτο "απλό" Golf με πεντάρι κιβώτιο και τον κινητήρα του Bluemotion

 

Εγώ γιατί δεν βλέπω κάτι τέτοιο ούτε στο γερμανικό site; Ξέρω μόνο το 1.6ΤDI 105hp/ 5τάχυτο, και το νεότερο 1.6TDI 110hp/ 6τάχυτο που πλασάρεται ως ειδική έκδοση του Bluemotion. Και τα δύο αυτά υπάρχουν στην Ελλάδα κανονικά. Υπάρχει και άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν βλέπω κάτι τέτοιο ούτε στο γερμανικό site; Ξέρω μόνο το 1.6ΤDI 105hp/ 5τάχυτο, και το νεότερο 1.6TDI 110hp/ 6τάχυτο που πλασάρεται ως ειδική έκδοση του Bluemotion. Και τα δύο αυτά υπάρχουν στην Ελλάδα κανονικά. Υπάρχει και άλλο;

Έχεις εν μέρη δίκιο φίλε μου. Ζητώ συγγνώμη. Πριν λίγους μήνες υπήρχε έκδοση BlueTDI αλλά αφαιρέθηκε. Ωστόσο, καταργήθηκε ο κινητήρες με τα 105 άλογα κ αντικαταστάθηκε από το νέο, τεχνολογίας EU6 110 ίππων

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε ο τίτλος και καθαρίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πρόσφατος κάτοχος golf mk7 με τον κινητήρα 1.6 110hp και 6αρι σασμάν!!! Αλλά όχι με το facelift.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πρόσφατος κάτοχος golf mk7 με τον κινητήρα 1.6 110hp και 6αρι σασμάν!!! Αλλά όχι με το facelift.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσύ φίλε μου δεν έχεις το Bluemotion??
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός σου κινητήρας δεν είναι ο ίδιος με αυτόν που αναφέρεται πιο πάνω. Έχει την ίδια ιπποδύναμη κ ροπή, ωστόσο ο δικός σου είναι προδιαγραφών EU5 κ συνδυάζεται αποκλειστικά με εξάρι μηχανικό κιβώτιο, ενώ ο άλλος είναι EU6 κ συνδυάζεται με πεντάρι μηχανικό ή εφτάρι DSG.

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,μπερδεύτηκα,πάντως είναι ο καινούριος κινητήρας που κυκλοφόρησε φέτος τον Μάιο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ είναι ένα νέο:

 

http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/481011/to-golf-me-10-tsi-apodosis-115-ippon/

 

πότε θα γίνει;

Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά 1000άρης με 115 άλογα; θα βγάλει 5ετία ή θα τον πετάξεις σε 3 χρόνια; ναι οκ θέλετε να μειώσετε ρύπους και κατανάλωση αλλά αυτό παραπάει. Και από τιμή πόσο ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει η Ford 1000αρι 140 αλογα....ολα γινονται

ναι αλλά δεν είναι golf :diablo:

Edited by Dimaros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.