Jump to content
KATERINA

Λαμπακι Προθερμανσησ

Recommended Posts

Ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα:

Έχω ένα Polo TDI 1.2, 2013 μοντέλο και εδώ και ένα μήνα κατά την πορεία του αυτοκινήτου αρχίζει να αναβοσβήνει το λαμπάκι της προθέρμανσης.

Όταν σβήνει το αυτοκίκητο σταματάει, και όταν το ξαναβάλλω μπροστά για κάποια ώρα δεν έχει καμία ένδειξη αναμένη. Σε λίγη ώρα, αφού κάνω κάποια χλμ, αρχίζει να αναβοσβήνει πάλι.Επίσης στο ρελαντί νιώθεις ένα τρέμουλο. Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δείχνει στον εγκέφαλο χαμηλή πίεση καυσίμων αλλά δεν ξέρουν τί ακριβώς μπορεί να φταίει. Αλλάξανε το φίλτρο πετρελαίου για αρχή, αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια.

Μήπως το έχει ξαναδεί κανείς και μπορεί να βοηθήσει??

Ευχαριστώ πολύ

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στειλε μου σε pm σου το τηλ σου.Εχω και εγω το ιδιο θεμα αλλα πλεον το εχω ψαξει.Το εχεις συνδεσει σε διαγνωστικο?Τι μυν βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο πραγμα εμφανιζει σε μενα, golf tdi 6 τι συμβαινει ?εμφανιστηκε μετα απο γεμισμα 30 λιτρων shell vpoewer 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, καλώς σας βρήκα,

 

μου έτυχε και μένα πριν 4 ημέρες, έκανα στην άκρη το Touran 1.6 ΤDΙ έσβησα την μηχανή και δεν μου το ξανάβγαλε.

Σε φίλο μηχανικό που έβαλε διαγνωστικό μου είπε ότι την ένδειξη την πέρασε στην μνήμη του εγκεφάλου αλλά χωρίς

απ΄ότι φαινεται να έχει ζημιά. Θα το προσέχω τις επόμενες ημέρες να δω τί μπορεί να εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι την επόμενη εβδομάδα θα γίνει αλλαγη της βαλβίδας EGR κόστος 350Ε +150Ε εργασία....περαστικά....τα πετρέλαια μας ειναι και γαμω...Τι κινητήρα εχει το Τouran σου φιλε μου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι την επόμενη εβδομάδα θα γίνει αλλαγη της βαλβίδας EGR κόστος 350Ε +150Ε εργασία....περαστικά....τα πετρέλαια μας ειναι και γαμω...Τι κινητήρα εχει το Τouran σου φιλε μου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

ποσσα χλμ εχεις και τι μοντελο, κινητηρας ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Golf vi 1.6 tdi CAYC χιλιόμετρα 83000 το πρόβλημα μόνιμα απο τις 65000. Γύρω στις 42000 χλμ μου άναψε μια φορά η προθέρμανση.απο τον Μάιο το εχω ψάξει το θέμα.Και τελικά θέλει αλλαγη.Εχω καθαρισει και κλαπετα εισαγωγής και την egr αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γω τον ιδιο κινητηρα εχω, με 57.000 χλμ. νε ετοιμαζομαι δηλαδη ε; στις 42.000 που αναψε, το εσβησες εσυ, η εσβησε μονο του;  οταν αναψε το λαμπακι καθαρισες τη βαλβιδα η τωρα τελευταια;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα στην άκρη έσβησα την μηχανή και εξαφανίστηκε η προθέρμανση.απο τα 65000 και μετά όταν φόρτωνα τις ταχύτητες με έκοβε και εμφανίζονταν η προθέρμανση και έμπαινε το αυτοκίνητο σε safe mode.Τοτε καθάρισα την εισαγωγή κλαπετου(65000) αλλά τίποτα,μετά καθάρισα την EGR αλλά τίποτα πάλι.Σε ένα συνεργείο μετά απο ψάξιμο αφου το είχα παει σε καμία δεκαριά και σε Τρίκαλα και σε λαρισα μου ειπε ένας μάστορας ότι ειναι ελάττωμα απο το εργοστάσιο και να μην το ψάχνω αλλο...θέλει αλλαγη με καινούργια...Μακάρι να μην σου τύχει τι να πω....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tελικά παίδες το ίδιο πράγμα και σε μένα σε Τouran 1.6 tdi 2011.

EGR 360 ευρώ το αντ/κο. Μου το βγάζει εδώ και αρκετό καιρό.

Έχω 137.000 χλμ. Σε εξουσιοδοτημένο συνεργειο μου είπαν να

βάλω καθαριστικό για diesel 2- φορές και να το "πλακώσω" σε ανοικτό δρόμο.

 

'Αμα δεν........ την πατήσαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά δυστυχώς οι κινητήρες CAYC ξεκινάνε να βγάζουν το προβλημα με την EGR.πολυ καλα πάντως σου κράτησε.για 137.000 χλμ.εγω εχω κάνει 20000 χλμ με το προβλημα.Τριτη παω να να αλλάξω EGR.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

εχω το GOLF TDI 1.6, DSG Aug 2013 και εξ αρχης χρησημοποιω μονο SHELL V-POWER απο δυο μονο πρατηρια, εως τωρα. Μου παρουσιασε πριν 5 ημερες error στο START-STOP την ιδια στιγμη που μου αναβοσβησε το λαμπακι προθερμανσης. Οδηγουσα με σταθερη ταχυτητα περι τα 90-100 και παρατηρησα οτι δεν εδινε γκαζι, σαν safe mode...σταματησα δεξια και εσβησα τον κινητηρα, περιμενα κανενα 5-λεπτο και ξεκινησα παλι οπου δεν μου το ξαναπαρουσιασε την ιδια ημερα. Ξαναπαρουσιασε το ιδιο προβλημα αλλες 2 φορες σε διαφορετικες ημερες εως προχθες. Σημερα, τιποτα...

Δεν εχω ξαναγεμισει πετρελαιο ακομα...

 

Πιστευετε οτι ηταν/ειναι προβλημα καυσιμων η υπαρχει πιθανοτητα να μου το ξαναεμφανισει?

 

Μηπως εχετε καμια ιδεα πως να κινηθω εαν ξαναεμφανιστει το ιδιο θεμα?

Καθαριστικο η αμεσως αντιπροσωπεια?

 

σας ευχαριστω,

 

Κ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά επειδή δεν είμαι γνώστης πολύ της μηχανολογίας των αυτ/των γενικά,

σαν καταναλωτής είμαι ψιλοδυσαρεστημένος με τα WV (εμπειρία από polo 1.2 2003 kαι τώρα Touran diesel.).

Eιναι ωραία αυτοκίνητα αλλά πολλές ζημιές.

 

Υ.γ. Μόλις σήμερα έδωσα 500 € για egr.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά επειδή δεν είμαι γνώστης πολύ της μηχανολογίας των αυτ/των γενικά,

σαν καταναλωτής είμαι ψιλοδυσαρεστημένος με τα WV (εμπειρία από polo 1.2 2003 kαι τώρα Touran diesel.).

Eιναι ωραία αυτοκίνητα αλλά πολλές ζημιές.

Υ.γ. Μόλις σήμερα έδωσα 500 € για egr.

Εχει αναλυθει ξανα αυτο. Νομιζω πως λογο της προσπαθειας μειωσης του κοστους παραγωγης, τον περιορισμο σε καταναλωση κ εκπομπη αεριων, αλλα κ της μειωσης πωλησεων οι εταιριες εχουν στραφει στα εσοδα μεσω ζημιων για να εξισωρροπησουν την κατασταση.

Το κακο ειναι γενικο κ οχι στα vw.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος ενός volkswagen polo 1400 κυβικών TDI τού 2015 καί Μου έβγαλε πρόβλημα Στην προθέρμανση του κινητήρα καί τελικά έχω προβλήμα Στην μπεκιερα τό κόστος είναι 680€ μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες Με τήν τιμή

Link to comment
Share on other sites

Προθερμαντηρες και εγκεφαλακι ειδατε πρωτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2020 at 2:26 ΜΜ, M giannis said:

Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος ενός volkswagen polo 1400 κυβικών TDI τού 2015 καί Μου έβγαλε πρόβλημα Στην προθέρμανση του κινητήρα καί τελικά έχω προβλήμα Στην μπεκιερα τό κόστος είναι 680€ μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες Με τήν τιμή

όταν λες μπεκιερα τι εννοείς;σε καποιο μπεκ;στην αντλία;σε τι σου είπαν;

έστω ότι έχεις στα μπεκ πρόβλημα τα 680 που σου είπαν είναι λίγα,αν στα αλλάξουν όλα με γνήσια.

άμα σου είπαν για αντλια υψηλής πάλι λίγα είναι.

πάρε και από αλλού μια γνώμη και άμα σου πουν για μπεκ ή αντλία βγαλτα και στείλτα για έλεγχο και καθάρισμα σε εταιρία που ασχολείται αποκλειστικά με μπεκ και αντλίες πετρελαίου.τα απλά μηχανήματα καθαρισμού μπεκ βενζίνης δεν κάνουν την δουλειά όπως πρέπει να την κάνουν στα πετρελαίου.

όπως και να έχει πήγαινε και για μια 2η γνώμη σε άλλο εξουσιοδοτημένο ή έστω σε κάποιο που να ασχολείται με πετρέλαια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2020 at 2:26 ΜΜ, M giannis said:

Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος ενός volkswagen polo 1400 κυβικών TDI τού 2015 καί Μου έβγαλε πρόβλημα Στην προθέρμανση του κινητήρα καί τελικά έχω προβλήμα Στην μπεκιερα τό κόστος είναι 680€ μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες Με τήν τιμή

Αν είσαι Αθήνα και σε βολεύει.

 

Πήγαινε σε αυτόν εδώ στο Περιστέρι.

 

https://www.vrisko.gr/details/6e43bjafb465a4ai67755ic4bj73_04j

 

Ασχολούνται καθαρά με diesel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.