Jump to content
Nikos-Paris

Golf 5 Fsi Thread

Recommended Posts

Μήπως εννοεί ο φίλος το γνωστό κροτάλισμα του κινητήρα στα πρώτα δευτερόλεπτα της εκκίνησης ;

 

Αυτό είναι συχνό φαινόμενο στους FSI κινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οτι μου μετέφερε φίλος συνεργιας ,του γκρουπ λεω. ειχε θεμα η γλίστρα-τεντωτηρας,απο εκει και περα δεν εχω ασχοληθεί  γιατι δεν εχω το συγκεκριμενο μοτερ.

παντος και σε φιλου σε jetta 1,6fsi τιν εβγαλε την ζημια στα 70χ χλμ

600ευρω πριν 1,5 χρονο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Βενζινη βάζω όπως είπατε 97plus η την 100αρα.απο μπουζι ποια είναι τα δικά του έψαξα στο βιβλίο service και δεν γράφουν δεν γράφουν δηλαδή τίποτα από θέμα κατασκευαστή-τύπο-μάρκα.το ίδιο για φίλτρο αέρα βενζίνης κλπ.θελω δηλαδή όταν θα πάω συνεργείο για να αλλάξω φίλτρα μπουζι να του βάλω τα σωστά αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής και όχι το κάθε συνεργείο χωρίς να θέλω να κατηγόρησω κανένα συνεργείο.επισης από βάλβολινες προληπτικά πάντα θα ήθελα να αλλάξω αλλά τι να βάλω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για λάδια εχεις πολλες επιλογες, μπορεις να βαζει ακομα και fuchs ή elf που κάνουν 8-9 ευρω το λίτρο, αρκει να πληρουν τις προδιαγραφες vw504/507. Της αλλαγές τους μην παραμελείς, ανα ετος ημερολογιακά ή ανα 10-15.000 χλμ, αναλογως τα γούστα.

Τώρα αυτο το μοτερ να ξέρεις ειναι ευαίσθητο με τις βενζίνες, δεν ειναι περίεργο να σου γυρίσει σε safemode αν βαλεις μαπα βενζίνη, θα σε συμβούλευα να έχεις πάντα στο πορτ παγκαζ ενα καθαριστικο βενζίνης και ανα 5-10 γεμίσματα να το χρησιμοποιείς. Αμα σου βγάλει ποτε safe mode το ρίχνεις αμέσως μεσα και βαζεις βενζίνη απο αλλου. Κυρίως προσοχή σε νησια και σε "περιθωριακα" βενζιναδικα.

Επίσεις εχουν ενα κωλοαισθητηρα NOX που καιγεται ευκολα, σε εσένα ποσο θα αντέξει είναι άγνωστο.

Γενικα το 1.6 είναι καλο μοτερ, δεν βάζει φωτιά στον δρόμο αλλα πάει αξιοπρεπώς και κυρίως δεν εμφανίζει προβλήματα, πλήν του ΝΟΧ και ίσως πολλαπλασιαστών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προβλημα.(golf 5 1,6 FSI)..εχει αναψει το check το σφαλμα που βγαζει ειναι Ρ0441 λανθασμενη ροη συστηματος αναθυμιασεων.

Το σβηνω αλλα σε 2_3 μερες ξανααναβει. Εχω αλλαξει δοχειο αναθυμιασεων.ταπα βενζινας.και τη βαλβιδα του που ειναι κατω απο το κεντρικο καπακι του κινητηρα,στο πισω μερος...βαζω και 100 αρα μηπως αλλα τα ιδια...μηπως ξερει κανεις;;; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Guest autorepair

προβλημα.(golf 5 1,6 FSI)..εχει αναψει το check το σφαλμα που βγαζει ειναι Ρ0441 λανθασμενη ροη συστηματος αναθυμιασεων.

Το σβηνω αλλα σε 2_3 μερες ξανααναβει. Εχω αλλαξει δοχειο αναθυμιασεων.ταπα βενζινας.και τη βαλβιδα του που ειναι κατω απο το κεντρικο καπακι του κινητηρα,στο πισω μερος...βαζω και 100 αρα μηπως αλλα τα ιδια...μηπως ξερει κανεις;;; ευχαριστω!

Δες κανενα σωληνακι μηπως περνει αερα

Link to comment
Share on other sites

Δες την υποπίεση σου φίλε μου.. Είναι ένα σωληνάκι κάτω από την πεταλούδα στο πίσω μέρος της πολλαπλής εισαγωγής. το οποίο διέρχεται πάνω από την πολλαπλή προς τα αριστερά και καταλήγει στην μονάδα υποπίεσης.. Επίσης, θα δεις πριν την μονάδα υποπίεσης 2 βαλβίδες να συνδέονται σε αυτό το σωληνάκι... Σε πρώτη φάση έλεγξε αν χάνει αυτό κι έπειτα ίσως χρειαστεί αλλαγή η βαλβίδα EVAP..

Μήπως οι στροφές σου δεν είναι σταθερές κατά την σταθερή πορεία πχ με 2500 στροφές;;

Link to comment
Share on other sites

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRFIUHw2S5QHwuWcnvt1sQ4Jfcreby0QVeFaeKZ0Zpuw0VzsV7nFg.

EVAP εχω αλλαξει καινουργια πριν κανενα μηνα...θα κοιταξω αυτο που μου λες...παντως 3 φορες πουμου εχει αναψει το check το αμαξι ειναι σε φαναρι και στο ρελαντι...δεν εχω παρατηρησει κατιμε τις στροφες πουμου λες!!

Link to comment
Share on other sites

100αρα φιλε μου. Στα FSI η 100αρα ειναι μονοδρομος για να μν τρεχεις για αισθητηρες (500e) αυριο μεθαυριο.

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα που εμφανίζεται δεν έχει να κάνει με την χρήση 95αρας..Όντως τα Fsi είναι κατασκευασμένα για 100άρα αλλά και με 95άρα μια χαρά πάνε.. Δοκίμασε αυτά που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω και πες μας εάν άλλαξε κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα που εμφανίζεται δεν έχει να κάνει με την χρήση 95αρας..Όντως τα Fsi είναι κατασκευασμένα για 100άρα αλλά και με 95άρα μια χαρά πάνε.. Δοκίμασε αυτά που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω και πες μας εάν άλλαξε κάτι..

Συμφωνω σπιντι. Απλα ειπα ενα ΤΙΠ του fsi γτ ειδα ουκ ολιγους να πληρωνουν 500ρια για νοξ...

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα ολα τα σωληνακια...τα ξεφυσιξα...κοιταξα στις γωνιες που κανουν εαν χανουν...στην πεταλουδα απο πισω στην εισαγωγη....την evap (ειναι καινουργια),παντως μεχρι το δοχειο αναθυμιασεων ερχεται αναθυμιαση ...μπορει να μην δινει εντολη στην evap...τι αλλο να πω δεν ξερω...την επαυριο μου ξανααναψε το check!!!!!! Και στο ρελαντι κανει ενα τρεμουλο......ωρες ωρες κλωτσαει...τον Νοχ τον εχω αλλαξει (410€) περυση... Απο βδομαδα θα το παω στην vw μηπως βγαλουνε ακρη...γιατι μπορει να επεσα σε λαθος μηχανικο...οτι μαθω το γραφω μηπως χρειαστει και σε καποιον αλλο....σας ευχαριστω πολυ...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ,

 

Ειμαι 29 χρονων και εχω ενα Golf 5, 1.6 FSI του 2004 με 110 χιλιαδες χιλιομετρα.

 

Το αγορασα μεταχειρισμενο το 2010 με 40 χιλιαδες χιλιομετρα.

 

Απο το 2012 μεχρι σημερα εχω ξοδεψει πολλα λεφτα σε επιδιορθωσεις. Περιπου €3000 αν θυμαμαι καλα, ισως και περισσοτερα.

 

Αλλαξα ολοκληρο το σετ καδενας γιατι κροταλιζε στο ξεκινημα, nox sensor, egr valve, 2-3 αλλους αισθητηρες που δεν θυμαμαι πως τους λενε, το υφασμα του ουρανου που σκιστηκε, και δεν θυμαμαι αν ξεχασα και κατι.

 

Περσι ειχε καποιο προβληματακι το κιβωτιο ταχυτητων, κλωτσουσε οταν κατεβαζε ταχυτητες, αλλα του εβαλε κατι λαδια ο μηχανικος και εφτιαξε.

 

Περαν τουτου εχω διορθωσει ολα τα προβληματα οπως σας ειπα, το αμαξι ειναι κουκλι, πολυ καλα διατηρημενο, δερματινα καθισματα, full extra, το αγαπω πολυ και λατρευω να το οδηγω. Ειναι στιβαρό και νιώθω ασφάλεια σε αυτό.

 

Ειμαι σε διλημμα να το πουλησω και να παρω κατι αλλο ή να το κρατησω αφου αλλαξα οτι εξαρτημα ειχε προβλημα. Δεν γνωριζω τι αλλα προβληματα μπορει να βγαλει, ουτε στις ποσες χιλιαδες περιπου χιλιομετρα θα πρεπει να το αποσυρω. Και δεν με πειραζει να ξοδεψω κι αλλες 2 χιλιαδες ευρω πανω του αν ομως ξερω οτι με βγαζει ακομα 5 χρονια.

 

Απο τη μια σκεφτομαι οτι αν το κρατησω θα συνεχισει να μου βγαζει προβληματα και θα συνεχισω να πληρωνω πολλα λεφτα, απο την αλλη σκεφτομαι οτι η μεταβαση απο Golf σε καποιο Ιαπωνιας θα μου κακοφανει.

 

Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ατμοσφερικο με 110 χιλιαδες δεκαετιας προσεγμενο και να το δοσεις για ιαπονα?θα πουλαγες το σπιτι σου το οπιο εχει εξοδα (ρευμα δει νερο και αλλα πολα)για τροχοσπιτο?σιγνομη αδερφε αλλα ετσι μοθμυ φενετε εμενα :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ Golf 5 1.6 FSI SPORTLINE του 2004 με 107.000 χιλιόμετρα όπως και εσύ σχεδόν να πω ότι έχω αλλάξει και εγώ σετ καδένα,γλύστρες και τεντωτηρα αλλά όχι μεταβλητό...Έχω αλλάξει επίσης ψυγείο λαδιού και φλαντζα καθρέφτη κάρτερ....Επίσης στις αρχες γρύλλο παραθύρου και αντλία βενζίνης...

Τώρα έχω σχεδόν χρόνο αναμμένο το Νοξ αλλά δεν θα τον αλλάξω ποτέ γιατί είναι περιττό έξοδο..

Αν τα συνυπολογιστεί σε βλάβες με έχει στοιχίσει κάνα 1000αρικο με 1200..Δεν τα λες και λίγα αλλά τι να έπαιρνα κουβαουρις ή το τραγικό κορολα του 2004;;;

Δεν το αλλαζω φίλε.... Έχει πολλά καλά το αμάξι και οπτικά δεν φαίνεται για αμάξι 11μιση ετών..

Σύντομα θα χρειαστω δίσκο συμπλέκτη αλλά θα το τραβηξω όσο γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη περιπου ποσες χιλιαδες χιλιομετρα ζωης μπορω να υπολογιζω; 170; 200; 230;

Μπορουμε να δωσουμε καποια απαντηση βαση εμπειριας;

Αυτο εχει να κανει την χρηση που κανεις και με το ποσο το προσεχεις.

Οσο το προσεχεις θα σε προσεχει.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε φηλε μου αυτα τα μοτερ αντεχουν σε χιλιομετρα με νορμαλ χριση και λιγο προσοχι-περιπιηση.αν ειναι καλοσιντηριμενο και το προσεχεις λιγο θα σου βγαλει σιγουρα 300 χιλιαδες.προσεξε μιλαω για το μοτερ ομως.σαζμαν και υπολοιπα μεροι δεν ξερω.το δικο μου polo εχει 257 και ουτε λαδι καιει ουτε τιποτα.fabia ενος φηλου εβγαλε 452 τελος και μολης αλαξε.και κατι ακομα.τα μοτερ του group καιν λαδι απο τιν προτη στιγμη που περνουν μπρος.αυτα ειχα να σου πω και ελπιζω να νοηθισα :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε μέλος στο φόρουμ με FSI που έβγαλε χωρίς σοβαρά θέματα κάπου στίς 220000-250000 χιλιόμετρα αλλά έχει καιρό να γράψει..Το αμάξι από ότι έλεγε έβγαζε άνετα και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Εδω ενας με 210.000 χλμ και φαινετε να μην εχει προβλημα. http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/7026653/

Με σωστη συντηρηση-λαδια και σωστη χρηση δεν βλεπω ακομα και τα 300.000 να μην ειναι προβλημα. Τωρα αισθητηρες -βαλβιδες και διαφορα περιφερειακα ειναι λογικο καποια στιγμη να θελουν αλλαγμα. Για εμενα αυτον τον κωλο-ΝΟΧ να μην ειχε καθως και το προβλημα με την οθονη το καλοκαιρι και θα ημουν εξαιρερικα ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.