Jump to content
Πετρος

Αναβαθμιση Κυβικων Σε Tsi

Recommended Posts

γεια σας παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση, γινεται σε ενα scirocco 1.4 160 HP TSI  να αλλαξεις κανα στροφαλοφορο εμβολα κτλ και να το κανεις 1600; η μπορεις να το κανεις σφυρυλατο; για να εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο μην βγαλει ζημια απ τα πολλα αλογα σε λιγα κυβικα.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως θες να κανεις και που να φτασεις?
Μεχρι 300 αλογα κλειστο μοτερ αντεχει απο εκει και πανω πας σε σφυριλατα και χωρις υπερκυβισμο μπορεις να ξεπερασεις τα 350αλογα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις και μπλοκ για να ταιριαξεις την κεφαλη του TSi γιατι ναι μεν ο στροφαλος, τα εμβολα και οι μπλιελες του 1.6 μπαινουν στον κορμο που εχεις τωρα αλλα επειδη η μπιελα ειναι μακρυτερη θα σου καρφωσει βαλβιδες με την πρωτη μιζια.
Η διαφορα δλδ ειναι στο μπλοκ που στο 1.6 ειναι λιγο ψηλοτερο απο το 1.4. Αν ομως βρεις μπλοκ μαντεμι το οποιο να ταιριαζουν τα καναλια του νερου και του λαδιου που ανεβαζουν τα υγρα στην κεφαλη τοτε προχωρας και πας για πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μπλέξει με μπλοκ 1.6 και τετοια; Δεν υπαρχει λόγος και τζάμπα τρεχάματα.

Οπως ειπε ο @the winner κλειστό μοτέρ αναβαθμίζεται μια χαρά! Ποια " τσακάλια" του προτειναν υπερκυβισμό σε 1.4 tsi ήθελα να ξερα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...  Υπάρχει ο κομπρέσορας εξάλλου που κάνει καλά την δουλειά του..

Αυτή η "ψαγμενιά" θα είχε αξία, για όποιον βέβαια είχε τα φράγκα και το ρίσκο να το κάνει, σε ένα 122άρι που θα πήγαινε για πολλααά, γιατί και πάλι με μία 25άρα τουρμπινίτσα στα 200+ άλογα δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω κυβικα βοηθανε το μοτερ να μη λαχανιαζει ψηλα και θα πω το πιο απλο ενα 1.4 Tsi με 200 αλογα σε σχεση με ενα Gti που ειναι 200 αλογα το περναει στο 400αρι, ομως στο χιλιομετρο ειναι πιο αργο απο το Gti γιατι του τελειωνουν τα πνευμονια. Τωρα αν το κανεις 1.6 φουσκωνεις 28αρα για πλακα το θεμα ειναι οτι η ιδια η vw ειχε βγαλει για την γερμανικη αγορα 1.6 TSi τωρα αν το περασε σαν περιορισμενης παραγωγης εκδοση δεν το ξερω και τι μπλοκ φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω κυβικα βοηθανε το μοτερ να μη λαχανιαζει ψηλα και θα πω το πιο απλο ενα 1.4 Tsi με 200 αλογα σε σχεση με ενα Gti που ειναι 200 αλογα το περναει στο 400αρι, ομως στο χιλιομετρο ειναι πιο αργο απο το Gti γιατι του τελειωνουν τα πνευμονια. Τωρα αν το κανεις 1.6 φουσκωνεις 28αρα για πλακα το θεμα ειναι οτι η ιδια η vw ειχε βγαλει για την γερμανικη αγορα 1.6 TSi τωρα αν το περασε σαν περιορισμενης παραγωγης εκδοση δεν το ξερω και τι μπλοκ φοραει.

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Οσο αφορα την γερμανικη εκδοση εχεις δικιο.

Γενικα καλο ειναι να συζηταμε τετοια θεματα.. Εστω και θεωρητικα

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πνευμόνια ρε παιδιά? Τι λέτε? Πάντως οι άντρες τρέχουν πιο γρήγορα από τις γυναίκες γιατί έχουν μεγαλύτερα πνευμόνια και μεγαλύτερο διασκελισμό, για τα αυτοκίνητα δεν ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...  Υπάρχει ο κομπρέσορας εξάλλου που κάνει καλά την δουλειά του..

Αυτή η "ψαγμενιά" θα είχε αξία, για όποιον βέβαια είχε τα φράγκα και το ρίσκο να το κάνει, σε ένα 122άρι που θα πήγαινε για πολλααά, γιατί και πάλι με μία 25άρα τουρμπινίτσα στα 200+ άλογα δεν χρειάζεται...

Ο Κομπρέσσορας οταν πας για πολλά δηλαδη 370+ ειναι άχρηστος και ίσα ισα πονοκέφαλος

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Κομπρέσσορας οταν πας για πολλά δηλαδη 370+ ειναι άχρηστος και ίσα ισα πονοκέφαλος

Ειναι οντως θεμα γιατι το κλαπετο κοβει την παροχη στο τουρμπο απο ενα μεγεθος τουρμπινας και μετα.

Μεχρι τα 350, ακομη και τα 300 που ειναι σεβαστες ιπποδυναμεις ομως ειναι πολυ καλες οι καμπυλες και το φουσκωμα επισης πολυ καλο.

Το κομπρεςςερ κανει κενο στην καμπυλη στο διαγραμμα δυναμης διοτι δεν μπορει να ξεφυγει απο τις προδιαγραφες του συνδυασμενο με πολυ μεγαλο τουρμπο.

Θελει καλη μελετη στο σημειο τομης τουρμπο-κομπρεσσερ.

Η λυση ειναι αντικατασταση με μεγαλυτερο.

Ιστοριες για να λεμε γενικα ειναι το θεμα :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

@the winner  ..Καλά είπαμε εσύ ξέφυγες!! :p   Εκεί σε τι να χρειαστεί ο κομπρέσορας....

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

εμενα ενα γνωστος μηχανικος φιλος μου κι ενας πατερας φιλης μου που εχει μαντρα με αυτοκινητα μου ειπαν οτι τα tsi βγαζουν ζημιες λογο πολυς συμπιεσης σε λιγα κυβικα. τωρα εγω δεν θελω να το κανω 300+ η κατι τετοιο μεχρι 240, 250, 280 το πολυ. δεν θα εχω προβλημα να μου μεινει το μοτερ στο χερι αν το ζοριζω συνεχεια;

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενα γνωστος μηχανικος φιλος μου κι ενας πατερας φιλης μου που εχει μαντρα με αυτοκινητα μου ειπαν οτι τα tsi βγαζουν ζημιες λογο πολυς συμπιεσης σε λιγα κυβικα. τωρα εγω δεν θελω να το κανω 300+ η κατι τετοιο μεχρι 240, 250, 280 το πολυ. δεν θα εχω προβλημα να μου μεινει το μοτερ στο χερι αν το ζοριζω συνεχεια;

Εχει 2 θεματα.

Εφτασαν τα 270αρια και το bt σε tsi.

Ριξε μια ματια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις και τον σκοπό για να φτάσεις τέτοια νούμερα... Για μένα αφού πλέον και η κουτσή Μαρία παίζει στα συν πλην 220 άλογα  κατά κανόνα αξιόπιστα, δεν υπάρχει κάποιος σημαντικότερος λόγος για κάτι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις και τον σκοπό για να φτάσεις τέτοια νούμερα... Για μένα αφού πλέον και η κουτσή Μαρία παίζει στα συν πλην 220 άλογα κατά κανόνα αξιόπιστα, δεν υπάρχει κάποιος σημαντικότερος λόγος για κάτι παραπάνω...

Οταν φας 2-3 καροτσια να δεις πως αλλαζεις γνωμη :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αυτό εννοώ ακριβώς... Αν το θέλει για ιδιαίτερο σκοπό και να μοιράζει πόνο τότε πάει για παραπάνω...

 

 

Τέσπα offtopic είμαστε... Πέτρο προχώρα μέχρι εκεί που θέλεις και μην πειράξεις τίποτα από μέσα...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως θεμα γιατι το κλαπετο κοβει την παροχη στο τουρμπο απο ενα μεγεθος τουρμπινας και μετα.

Μεχρι τα 350, ακομη και τα 300 που ειναι σεβαστες ιπποδυναμεις ομως ειναι πολυ καλες οι καμπυλες και το φουσκωμα επισης πολυ καλο.

Το κομπρεςςερ κανει κενο στην καμπυλη στο διαγραμμα δυναμης διοτι δεν μπορει να ξεφυγει απο τις προδιαγραφες του συνδυασμενο με πολυ μεγαλο τουρμπο.

Θελει καλη μελετη στο σημειο τομης τουρμπο-κομπρεσσερ.

Η λυση ειναι αντικατασταση με μεγαλυτερο.

Ιστοριες για να λεμε γενικα ειναι το θεμα :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

εδω ερχομαι κ εγω κ ρωταω κατι που με απασχολουσε ενα βραδυ που δεν μπορουσα να κοιμηθω...γιατι να μην βγει ο σωληνας που παει απο το κλαπετο στην τουρμπινα κ να μπει ενα 2ο μανιταρι στην τουρμπινα ωστε να ρουφαει εξ αρχης πιστευω πως αν γινει κατι τετοιο μιλαμε για πολυ δυναμη απο χαμηλα κ στην ουσια μια καμπυλη σαν τραπεζι!!ειδικα εμας τα υβριδια δε θα βοηθουσε πολυ??

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενα γνωστος μηχανικος φιλος μου κι ενας πατερας φιλης μου που εχει μαντρα με αυτοκινητα μου ειπαν οτι τα tsi βγαζουν ζημιες λογο πολυς συμπιεσης σε λιγα κυβικα. τωρα εγω δεν θελω να το κανω 300+ η κατι τετοιο μεχρι 240, 250, 280 το πολυ. δεν θα εχω προβλημα να μου μεινει το μοτερ στο χερι αν το ζοριζω συνεχε

σιγουρα δεν στραβωνουν μπιελες.το μονο που μπορεις να παθεις στα σωθικα του μοτερ ειναι να λιωσει πιστονι αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα προγραμματιστη ποσο φτωχο μειγμα θα ρυθμισει.για αποφυγη αυτου η wossner εχει βγαλει πιστονια σφυρια στις εργοστασιακες διαστασεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλα κανενας απ οσο ξερω δεν εχει σηκωσει τοση ροπη που να στραβωσει μπιελα ειδικα στα αλογα που λες.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενα γνωστος μηχανικος φιλος μου κι ενας πατερας φιλης μου που εχει μαντρα με αυτοκινητα μου ειπαν οτι τα tsi βγαζουν ζημιες λογο πολυς συμπιεσης σε λιγα κυβικα. τωρα εγω δεν θελω να το κανω 300+ η κατι τετοιο μεχρι 240, 250, 280 το πολυ. δεν θα εχω προβλημα να μου μεινει το μοτερ στο χερι αν το ζοριζω συνεχεια;

Δεν θες 300, αλλά θες μέχρι 280?  Από τα 240 στα 280 αλλάζουν πάρα πολλά πράγματα, δεν είναι απλώς νούμερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αναφερατε για 1,6 tsi παραπάνω πληροφορίες έχουμε, τουρμπο-κομπρεσορ ήταν αυτο στη Γερμανία, δλδ αν αυτο το μοτερ εχει κυκλοφορήσει μπορει καποιος να παντρεψει πράγματα???!

Link to comment
Share on other sites

αναφερατε για 1,6 tsi παραπάνω πληροφορίες έχουμε, τουρμπο-κομπρεσορ ήταν αυτο στη Γερμανία, δλδ αν αυτο το μοτερ εχει κυκλοφορήσει μπορει καποιος να παντρεψει πράγματα?

τι πραγματα εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωτη φορά το ακουω οτι ειχε κυκλοφορησει 1,6 tsi οποτε μπορει να υπαρχουν ομοιτητες και διαφορές?! 

μπορει να λέω και βλακία αλλα σαν πολυ παλιος κάτοχος punto gt, τοτε βαζαμε το μπλοκ απο tempra και απο 1,4 γινόταν 1,6 +εξωτερικα κ κωδικοι όλα ίδια+ περισσοτερα κυβικά!

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωτη φορά το ακουω οτι ειχε κυκλοφορησει 1,6 tsi οποτε μπορει να υπαρχουν ομοιτητες και διαφορές?! 

μπορει να λέω και βλακία αλλα σαν πολυ παλιος κάτοχος punto gt, τοτε βαζαμε το μπλοκ απο tempra και απο 1,4 γινόταν 1,6 +εξωτερικα κ κωδικοι όλα ίδια+ περισσοτερα κυβικά!

σου μπηκε το μικροβιο μου φαινεται!!! μπορεις να το κανεις αυτο με κοντιτερες μπιελες ουτε μπλοκ να αλλαξεις ουτε τπτ!

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωτη φορά το ακουω οτι ειχε κυκλοφορησει 1,6 tsi οποτε μπορει να υπαρχουν ομοιτητες και διαφορές?!

μπορει να λέω και βλακία αλλα σαν πολυ παλιος κάτοχος punto gt, τοτε βαζαμε το μπλοκ απο tempra και απο 1,4 γινόταν 1,6 +εξωτερικα κ κωδικοι όλα ίδια+ περισσοτερα κυβικά!

Φίλε φάνη, άλλες εποχές εκείνες, σήμερα δεν εχει νόημα να συζητάμε για κομμάτια κλπ του 1,6 (αν υπάρχει) σε 1.4 tsi.

Δεν βελτιώνει τίποτα και μόνο τζάμπα εξοδα και προβλήματα θα προκληθούν. Ο 1.4 tsi μια χαρά αναβαθμίζεται όπως γνωρίζουμε με μαμά εντόσθια κλπ. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.