Jump to content
tsilis_1

Πρόβλημα Ρουλεμάν

Recommended Posts

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω έντονο μεταλλικό θόρυβο απο την αριστερή πλευρά του κινητήρα! Καδένα χρόνισμού έχω αλλάξει αλλα ο θόρυβος προϋπήρχε σε πολύ μικρό βαθμό. Στην ουσία αυτός ο θόρυβος με οδήγησε στην αντικατάσταση της καδένας και μετά την επισκευή συνέχισε να ακούγεται κ τράβαγα τα μαλλιά μου κ του μηχανικού μου, αλλά Τέσπα καθώς η παλιά καδένα είχε πάρει λίγο τζόγο οπότε αργά η γρήγορα θα την άλλαζα.
Σημειώστε ότι μόλις κομπλάρει ο κομπρέσσορας ο ήχος σταματάει κ έπανέρχεται με την αποσύμπλεξη της μαγνητικής!
Μιλάμε για πολυ θόρυβο σαν χαλασμένη καδένα ποδηλάτου. Περνάω απο στενά με μικρή ταχύτητα κ κάνει σαν σαράβαλο.. Το σαράβαλο... Χαχαχα)

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο έτσι ώστε να ξέρω ποιο ρουλεμάν να αντικαταστήσω;

Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε τον τεντωτήρα εξωτερικού ιμάντα. Έχει ένα "ελέυθερο"(τροχαλιά) που κάνει θόρυβο όταν χαλάσει (το ρουλεμάν της στην ουσία).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε τον τεντωτήρα εξωτερικού ιμάντα. Έχει ένα "ελέυθερο"(τροχαλιά) που κάνει θόρυβο όταν χαλάσει (το ρουλεμάν της στην ουσία).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Λες ε? Έχει καμιά σχέση αυτός ο τεντωτήρας με την σύμπλεξη της μαγνητικής του κομπρέσσορα?

 

Θα το κοιτάξω αύριο να δούμε μπας κ γλυτώσουμε κάνα ευρώ κ κάνα εγκεφαλικό...

 

Σε ευχαριστώ!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Guest autorepair

Καλημέρα,

 

Θα σου προτεινα να ελεγξεις και το κομπλερ του κομπρεσσορα

Edited by autorepair
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα σου προτεινα να ελεγξεις και το κομπλερ του κομπρεσσορα

Ευχαριστώ για την συμβουλή.

 

Μπορεί κάποιος με ΕΤΚΑ (το δικό μου δεν ανοίγει πια...) να ανεβάσει φωτό από την τροχαλία-τεντωτήρα καθώς και το κόμπλερ του κομπρέσσορα να έχω μια οπτική άποψη??? Κηνητήρας BMY. ΜΥ2007

 

Ο μηχανικός μου είναι κάθετος ότι είναι η αντλία νερού...Μάλλον θα πάρει τον πούλο γιατί λιγουρεύτε τα €300 και όχι να λύσουμε το πρόβλημα...

 

Έτσι εγινε αρχικά και επέμενε ότι είναι η καδένα που δημιουργεί τον θόρυβο και όταν την αλλάξαμε και ο θόρυβος συνέχισε να υπάρχει μου ξεκίνησε τα κινέζικα. Η πρώτη φορά συγχωρείτε...η Δεύτερη παίρνει μια ευγενική χορηγία των τριών μου και πάμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις τέρμα καλοριφέρ ανοιχτό ο ήχος σταματάει η παραμένει?

Δεν το επηρεάζει καθόλου. Τί κλειστό τί ανοιχτό,ο ήχος υπάρχει.

 

Τί σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχε θεμα η αντλία νερού μου (τελικά),όταν άνοιγα το καλοριφέρ,ο θόρυβος σταματούσε.

 

Πήγαινε σε κάνα 2 συνεργεία,δεν είναι εποχές να πετάμε 300ρια ψάχνοντας τι ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχε θεμα η αντλία νερού μου (τελικά),όταν άνοιγα το καλοριφέρ,ο θόρυβος σταματούσε.

 

Πήγαινε σε κάνα 2 συνεργεία,δεν είναι εποχές να πετάμε 300ρια ψάχνοντας τι ειναι ;)

Εννοείται ότι θα ρωτήσω κ αλλον.

 

Περισσότερο μου τη δίνει να περνάνε για ηλίθιο...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα ρωτήσω κ αλλον.

 

Περισσότερο μου τη δίνει να περνάνε για ηλίθιο...

Δες και την τροχαλία στον εναλλάκτη (δυναμό) την άλλαξα γιατί έκανε θόρυβο μερικές φορές.

 

1. Έτυχε όταν άλλαξα στις 90,000 σετ ιμάντα δυναμό, όλες τις τροχαλίες-τεντωτήραρουλεμάν κάποιο σκατουλάκι ενώ ήταν καινούργιο να κάνει θόρυβο που

και που. Τελικά μετά από άλλες 40,000 ξανάλλαξα τεντωτήρα και τροχαλίες & ρουλεμάν ξανά και ησύχασα.(Εκεί άλλαξα και την τροχαλία του δυναμό για να είμαι σίγουρος.

Μάλλον ήταν ελαττωματικά. Ίσως να συνέβει και σε σένα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δες και την τροχαλία στον εναλλάκτη (δυναμό) την άλλαξα γιατί έκανε θόρυβο μερικές φορές.

1. Έτυχε όταν άλλαξα στις 90,000 σετ ιμάντα δυναμό, όλες τις τροχαλίες-τεντωτήραρουλεμάν κάποιο σκατουλάκι ενώ ήταν καινούργιο να κάνει θόρυβο που

και που. Τελικά μετά από άλλες 40,000 ξανάλλαξα τεντωτήρα και τροχαλίες & ρουλεμάν ξανά και ησύχασα.(Εκεί άλλαξα και την τροχαλία του δυναμό για να είμαι σίγουρος.

Μάλλον ήταν ελαττωματικά. Ίσως να συνέβει και σε σένα.

Οκ θα το κοιτάξω

Σε ευχαριστω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε εκτος απο τον εξωτερικο ιμαντα που καποιες φορες χαλαρωνει,και τις τροχαλιες αν ειναι καλα σφιγμενες .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες

Τελικά δεν τη γλύτωσα! Αντλία νερού πάπαλα...

Σήμερα καθώς πήγαινα στη δουλειά, λίγο γρήγορα... Άναψε το κόκκινο προειδοποιητικό λαμπάκι της θερμοκρασίας...&@&%$%$$

Αμέσως δεξία κ σβήσιμο! Άνοιξα το καπό κ ως δια μαγείας... Το αντίψυκτικό είχε μείνει ίσα ίσα στον πάτο του δοχείου...

Αναγκαστικά πρόσθεσα λίγο εμφιαλωμένο νερό κ το έφερα στη δουλειά!

Παρακαλώ οποίος έχει ΕΤΚΑ κ μπορεί να μου στείλει τον κωδικό της αντλίας νερού για να την παραγγείλω καθώς κ την τιμή της

Ευχαριστώ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Κόστος ανακατασκευασμένης €274

G12 €20 Περίπου

Και €80 εργασία

Καλά είναι?

Αντιπροσωπεία με έκπτωση μου είπαν εργατικά €95

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Κόστος ανακατασκευασμένης €274

G12 €20 Περίπου

Και €80 εργασία

Καλά είναι?

Αντιπροσωπεία με έκπτωση μου είπαν εργατικά €95

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρα ο μηχανικος στο συνεργειο ειχε δικιο, εφοσον το ειδε κι απο κοντα.

Αδικα τον κακολογησες :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα ο μηχανικος στο συνεργειο ειχε δικιο, εφοσον το ειδε κι απο κοντα.

Αδικα τον κακολογησες :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Έχεις δίκιο, όντως τον κακολόγησα...

 

Αλλά είχα σπαστεί όταν πριν ένα χρόνο του είπα : Μήπως είναι η αντλία νερού που κάνει θόρυβο και όχι η καδένα??? Και απάντησε κάθετα: Όχι είναι η καδένα. Του λέω : κι αν δεν είναι ??? Και το πέρασε στο ντούκου...

 

Όταν πήγα να παραλάβω το αμάξι μετά την αντικατάσταση της καδένας, πριν μου το δώσει μου λέει : ρε μαλάκα, το έβαλα μπρος και συνεχίζει να κάνει το θόρυβο.... μάλλον είναι η αντλία...

 

Εκεί τα πήρα στο κρανίο... κοκκίνισα και γούρλωσα τόσο πολύ που το κατάλαβε και ξεκίνησε τα : έλα θα την άλλαζες κάποια στιγμή, είχε λίγο τζόγο, καλύτερα που την αλλάξαμε να είμαστε σίγουροι μην σου καρφώσει τίποτα βαλβίδες... κι άλλα γιαπωνέζικα.... Του λέω είδες που σε ρώτησα ξανά κ ξάνά??? Και πάλι τα μασούσε...

 

Βέβαια όταν του έσκασα τα €270 (ανταλλακτικά κ εργασία) έκοψε και φεύγοντας του λέω... Η πρώτη *μη επιτρεπόμενη λέξη* έγινε... στη δεύτερη καίγεσαι...

 

Πάντως από όσα μαστόρια έχω περάσει (4 μέχρι τώρα) τον παραδέχομαι... Στη δουλειά του είναι ότι καλύτερο έχω βρεί στο νησί... και πάντα το αμάξι είναι κομπλέ....

 

Τότε σπάστικα γιατί έσκασα το μαρούλι χωρίς να λυθεί το πρόβλημα και τώρα το ξανασκάω για να λυθεί το ίδιο πρόβλημα τελικά!

 

Δεν ξέρω πότε θα έσκαγε μούρη η καδένα αλλά όχι να τα σκάω και πριν απο την ένδειξη ή υποψία βλάβης...

 

Τέσπα...το ανταλλακτικό δεν ήρθε σήμερα, οπότε αύριο βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες κι εγω μεσα λογω κακοτυχιας και ζημιων λεμε και καμια κουβεντα παραπανω.

Ενδεικτικα τα 270ε που λες ειναι για ανταλλακτικα τα οποια πανε στη vwag και οχι στην τσεπη του μηχανικου. Ο μηχανικος θα παρει ενα μικροτερο ποσο.

Με πιανεις τι θελω να πω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μικρό ποσοστό απο το ανταλλακτικό οκ, αλλιώς €80 εργατικά δεν τα λες μικρό ποσό

Σε μια μέρα δεν θα φτιάξει μόνο το δικό μου αμάξι

Εγω δεν βγάζω τόσα την μέρα

Και όπου βρεθώ κ όπου σταθώ τον προωθώ

Του έχω στείλει πάνω απο είκοσι γνωστούς, φίλους κλπ κ οι περισσότεροι έχουν περισσότερα τους ενός αυτοκινήτου συν το δικό τους περίγυρο

Δεν λέω να μου το κάνει τσάμπα αλλά μια χαρά μεροκάματο θα πάρει

Δεν μου κάνει χάρη κ πάντα τον ρωτάω τί του χρωστάω ασχέτως που κάποιες φορές δεν μου παίρνει χρήματα για ψιλοδουλειές

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο 20% εως 30% απα τα 270 πανε στν τσεπη του μαστορα. :) (καμια 50-60 γιουρα?)

Anonymous!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μικρό ποσοστό απο το ανταλλακτικό οκ, αλλιώς €80 εργατικά δεν τα λες μικρό ποσό

Σε μια μέρα δεν θα φτιάξει μόνο το δικό μου αμάξι

Εγω δεν βγάζω τόσα την μέρα

Και όπου βρεθώ κ όπου σταθώ τον προωθώ

Του έχω στείλει πάνω απο είκοσι γνωστούς, φίλους κλπ κ οι περισσότεροι έχουν περισσότερα τους ενός αυτοκινήτου συν το δικό τους περίγυρο

Δεν λέω να μου το κάνει τσάμπα αλλά μια χαρά μεροκάματο θα πάρει

Δεν μου κάνει χάρη κ πάντα τον ρωτάω τί του χρωστάω ασχέτως που κάποιες φορές δεν μου παίρνει χρήματα για ψιλοδουλειές

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ειπα μικροτερο ποσο. Δηλαδη οχι τα 270 που λες και αφηνεις να εννοηθει.

Τελοσπαντων, δεν νομιζω οτι αξιζει να μακρυγορησουμε αλλο

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο σωστος επαγγελματιας μετα την λαθος διαγνωση δεν επρεπε να σου παρει εργασια για την αντλια.

+10000000000000000000000000000

 

Αλλά...????

 

Δεν πειράζει...ρόδα είναι η ζωή και πάντα, μα πάντα γυρίζει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω να πω, οτι μπορεί να είναι καλή η δουλειά μερικών  αλλά η εκμετάλλευση είναι εκμετάλλευση και δύσκολα ένας μάστορας θα συγκινηθεί να σου πει οτι χρεώθηκες άδικα για να σου κόψει από τα εργατικά του... Στην περίπτωση σου, δηλαδή, δεν έφταιγες σε τίποτα και σου βγήκε ο κούκος αηδόνι με καδένες και αντλίες... Τα λεφτά του τα πήρε όμως...
Τέλος πάντων, όπως είπες ρόδα είναι και γυρίζει...

Edited by Billgr4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+10000000000000000000000000000

Αλλά...????

Δεν πειράζει...ρόδα είναι η ζωή και πάντα, μα πάντα γυρίζει....

Προσωπικα ο δικος μου μαστορας επειτα απο <<<<<λαθος>>>>>> διαγνωση,μου πηρε μια τυπικη εργασια 20 ευρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.