Jump to content
Passatoukos

Τακακια Μπροστά

Recommended Posts

Τον περσυνό ιούλιο πριν φυγω διακοπές έβαλα μπροστά κατι τακάκια με-καψες.

Καλύτερα να πήγαινα με το σίδερο.

Απαισιο,ζεστενεται οπως το αυγο στο μπρικι,μολις ζεσταθει βγαζεις το ποδι απο εξω για να σταματησεις.

 

Δεν προκειται να περιμενω να φαγωθει,έχει πολυ ψωμι ακομα.

 

Χαζευω για επωνυμα.

 

FERODO PREMIER

FERODO SL

FERODO THERMOQUIET

 

Ποιες οι διαφορές τους?

Δεν με ενδιαφέρει η αντοχή,όσο να ειναι αρκετά δυνατα και να μην ζεστενονται στο πρώτο φρενάρισμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ειναι το τακακι και σου βγηκε τοσο χαλια;η σειρα sl της φεροντο ειναι το πιο απλο-οικονομικο τακακι της δε θα το συνιστουσα,οποτε σε premier ειναι κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το τακάκι πρέπει να το βλέπεις σε συνδυασμό με τον δίσκο, όχι μόνο του. Το ίδιο τακάκι, μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά με διαφορετικούς δίσκους. Οπότε ακόμα και λύσεις τύπου Ferodo μπορεί να σε απογοηγτεύσουν, ενώ σε άλλον να δουλεύουν super.

 

Αν έχεις τους μαμά δίσκους, εγώ θα έβαζα ένα σετ ΑΤΕ(Original) όπως είπε ο Τάσος παραπάνω και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν φορουσα ΑΤΕ.

Καλό φρενάρισμα,αλλά πολυ θερμοκρασία.Σε πίεση τα φρένα πέθεναν μετά απο 2-3 καλά φρεναρίσματα.

 

Δίσκους έχω αλλάξει πριν 30.000 χλμ και είναι Sachs.

Link to comment
Share on other sites

Οι  SACHS  παντρεύονται  μόνο  με  ΑΤΕ.
Επίσης  λόγω  αυτόματου  δεν  έχεις  το  φρένο  της  μηχανής, γι΄αυτό  μην  συγκρίνεις  με  άλλα  αυτοκίνητα.
Όταν  θες  καλό  φρένο  να  βάζεις  Ν
 

Link to comment
Share on other sites

Τάσο πριν είχα ΑΤΕ και μονο ελειψη φρένου δεν ειχα ποτέ,εκτός απο π.χ στροφοδιαδρομή που σε 2-3 δυνατά πεθαναν.

Έλεγα μήπως πηγαινωντας σε Ferodo έλυνα λιγο το προβλημα με τις θερμοκρασιες,και έβγαζα αυτά που φοράω.

 

Δηλαδή Ferodo με Sachs δισκοπλακες δεν δουλέυουν?

 

Οι  SACHS  παντρεύονται  μόνο  με  ΑΤΕ.
Επίσης  λόγω  αυτόματου  δεν  έχεις  το  φρένο  της  μηχανής, γι΄αυτό  μην  συγκρίνεις  με  άλλα  αυτοκίνητα.
Όταν  θες  καλό  φρένο  να  βάζεις  Ν
 

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Τα  αυτόματα  αυτοκίνητα  υγρού  συμπλέκτη(όχι DSG)  λόγω  του  ότι  δεν  έχουν  το  μεσοδιάστημα  χρόνου  από  την  απεμπλοκή  του  πεντάλ  γκαζιού,  και  της  έναρξης  της  προοδευτικής  επιβράδυνσης,  με  την  εμπλοκή  και  την  έναρξη  του  επιβράδυνσης  από  τα  φρένα, άλλα  έχουν  άμεση  εναλλαγή  από  επιτάχυνση  και  ομαλή  κίνηση  σε  επιβράδυνση  θέλουν  μαλακά  τακάκια  για  να  δημιουργούν  προοδευτική  ομαλή  επιβράδυνση.
Σκληρά  τακάκια  δεν  δημιουργούν  προοδευτική  επιβράδυνση.
Χρησιμοποίησε  και  οποία  άλλη  μάρκα  άλλα  μόνο  σε  μαλακή  πάστα.
Με  μια  πρόταση  τα  τακάκια  να  λερώνουν  τη  ζάντα.
 

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

Oτι δλδ ειναι αυτά που φοράω,σε απανωτα φρεναρισματα απο 130-140 βγάζουν καπνους....

 

Τα premier ferodo ειναι μαλακα?

Link to comment
Share on other sites

Θα  συμβιβαστείς  με  το  ότι  τα  αυτόματα  θέλουν  ειδικό  χειρισμό  για  απανωτά  φρεναρίσματα.  Να  χρησιμοποιείς  και  τη  μηχανή  στο  4-3  κλπ  για  ενίσχυση  του  φρένου.

Link to comment
Share on other sites

Oτι δλδ ειναι αυτά που φοράω,σε απανωτα φρεναρισματα απο 130-140 βγάζουν καπνους....

 

Τα premier ferodo ειναι μαλακα?

 

Ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα μαμα αλλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα να τα χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα,μεσα οκτωμβρίου εβαλα τα Ferodo premier με zimmermann δισκοπλακες.

Πολυ καλυτερη αισθηση στο φρενο,Ενα 20% καλυτερου φρενου.

Τρομερη διαφορα σε πιεση,Στον αγιο ιωαννη,Μετα απο 3-4 στροφες και φρενα απο 130+,Εβγαζα αλαρμ και σταματουσα με τα ποδια.

Με τα Ferodo με αφησαν μετα απο σχεδον ολη την διαδρομη.

Γενικα εμεινα απολυτα ευχαριστημενος,Εκτος απο την αντοχη τους.

Μου βγαλαν 19.000χλμ,Και τα δα χθες εχουν καμια 1500-2000 ακομα...

Θα ξαναβαλω τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

1.5 μηνα μετα,αφου τα πηγαινα σαν κοτα να μου κρατησουν,22.000χλμ,εμεινα με το σιδερο....

Τι να βαλω;δεν ειναι δυνατον να αλλαζω τακακια καθε 5 μηνες,δλδ τον αυγουστο θα ξανααλλαξω

c41cd3be9b05abb1c0b4fd35a4cc5ca7.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις πρόβλημα με τις δαγκάνες το σκέφτηκες?

22000km???????? πλάκα κάνεις?? Εγώ με 20vt μέσα σε 110000km εχω αλάξει 2 φορές τακάκια, και τα 2αρα που φοράω θα μου βγάλουν ακόμα 30000km, 

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις πρόβλημα με τις δαγκάνες το σκέφτηκες?

22000km???????? πλάκα κάνεις?? Εγώ με 20vt μέσα σε 110000km εχω αλάξει 2 φορές τακάκια, και τα 2αρα που φοράω θα μου βγάλουν ακόμα 30000km, 

 

Σαν τι πρόβλημα να έχουν οι δαγκάνες?

Τα φρένα λειτουργούν υποδειγματικά και πριν κανα 2 μήνο που άλλαξα ενα μαρκουτσι και υγρα μου ειπαν οτι είναι κομπλε και οι 4 δαγκάνες.

 

110.000χιλιομετρα θα βγάζω το ποδι για να σταματαω.

 

Πιστευω οτι είναι η χρήση,μιάς και παίζω ολη μερα σε αττική οδο-εθνικη οδο με μεγάλες ταχύτητες και φρεναρίσματα,+ καταβάσεις απο βούνα,είναι οτι πρέπει για τα φρένα με τοσο βάρος και αυτοματο σασμαν.

 

Έχει να προτείνει καποιος κάτι?λέω για ΑΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι πρόβλημα να έχουν οι δαγκάνες?

Τα φρένα λειτουργούν υποδειγματικά και πριν κανα 2 μήνο που άλλαξα ενα μαρκουτσι και υγρα μου ειπαν οτι είναι κομπλε και οι 4 δαγκάνες.

 

110.000χιλιομετρα θα βγάζω το ποδι για να σταματαω.

 

Πιστευω οτι είναι η χρήση,μιάς και παίζω ολη μερα σε αττική οδο-εθνικη οδο με μεγάλες ταχύτητες και φρεναρίσματα,+ καταβάσεις απο βούνα,είναι οτι πρέπει για τα φρένα με τοσο βάρος και αυτοματο σασμαν.

 

Έχει να προτείνει καποιος κάτι?λέω για ΑΤΕ....

 

Μήπως καμιά δαγκάνα μένει κολημένη?? και από τις 2 μεριές το ίδιο φαγωμένα είναι??

 

τακάκια?? ΑΤΕ, PAGID, TEXTAR.

 

Έλεγα να δοκιμάσω τα feroddo, αλλά με αυτά που λες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο όριο ήσουν λίγο ακόμα και θα τσίμπαγε δίσκο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα με τα ματια μου...

Κριμα θα ηταν,καινουργιοι δισκοι????????????????

Τωρα που εβαλα και λαστιχα μενει μια καλη βολτα δερβενοχωρια να παρουν φωτια ολα????????

Link to comment
Share on other sites

Passatouko πολλά έξοδα τελευταία στα ανταλλακτικά.Μάλλον πρέπει να αλλάξεις το avatar σου σε: -Ζητείται κόρη ανταλλακτικατζή για σοβαρή σχέση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Passatouko πολλά έξοδα τελευταία στα ανταλλακτικά.Μάλλον πρέπει να αλλάξεις το avatar σου σε: -Ζητείται κόρη ανταλλακτικατζή για σοβαρή σχέση!

Άστα να πανε,γλυτωσα απο την βενζινη,και εχω πεσει στα ανταλλακτικα????????

Ολα θεμα χρησης ειναι,οι κ.....ες πληρωνονται????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.