Jump to content
GtV

Λάμπες Ήμερας Drl

Recommended Posts

Καλημέρα, μου καηκε η λαμπα ημερας και θα ήθελα τα φώτα σας.

1 Αν γνωρίζετε ποιός τύπος λάμπας είναι ;

2 Να βάλω τις ίδιες να ψάξω στην αγορα για τπτ διαφορετικές(πχ LED ή άσπρου φωτός);

3 Αν είναι ευκολο να τις αντικαστήσω μόνος μου;

 

ps εχω δει και άλλα up με καμμενη την λάμπα ημέρας, επίσης και seat.Πρεπει να έχουν ημερομηνία ληξης.

 

Ευχαριστώ.

Edited by GtV
Link to comment
Share on other sites

Για να κλεισω το θέμα.

Στην ερευνα, στο αγγλικο forum ,που εκανα η λαμπες ειναι 5w/21w t20. εχει και καποιες φωτογραφιες και φαινονται πολυ ωραιες και ειμαι αναμεσα σε αυτες

http://www.ledperf.co.uk/pack-of-2-bulbs-platinum-chrome-xenon-white-base-w215w-double-filament-p-4750.html

και αυτες

http://www.ebay.co.uk/itm/MTEC-W21-5w-T20-DUAL-FILAMENT-SIDE-DRL-7443-SUPER-WHITE-HID-EFFECT-BULBS-Pair-/400385373634

κλεινω προς την δευτερη επιλογη.

Τωρα για την εγκατασταση θα προσπαθησω μονος μου και βλεπουμε.

 

Οταν τις βαλω θα ενημερωσω.

Edited by GtV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επιδή εχώ και εγώ το up για φωτα ημερας φορά αυτές

W21/5W

 

και εδώ θα τισ βρεις

 

http://www.ebay.co.uk/itm/PIAA-H-366-MIRROR-WHITE-580-W21-5W-W3x16q-WEDGE-BULBS-/191130987106?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2c804b6a62

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ άλλα έχω παραγγείλει αυτές:

 http://www.ebay.co.uk/itm/MTEC-W21-5w-T20-DUAL-FILAMENT-SIDE-DRL-7443-SUPER-WHITE-HID-EFFECT-BULBS-Pair-/400385373634

Τις έχεις βάλει στο up; Αν ναι πως φαίνονται; 

Link to comment
Share on other sites

Guest phoenixgrg

παιδα οποιος της αλλαξει ας γραψει αν ειναι ευκολο και να ανεβασει καμια φωτο να δουμε κατα ποσο αξιζουν αυτες που εβαλε και απο που και ποσο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για led θαλεγα οτι αξιζει τον κοπο να αντικατασταθουν.

Επισης θα κοιταξω ναχω επιλογη να σβηνουν τελειως τα ημερας.

Με τα μεσαια ειστε ευχαριστημενοι?

Για προβολεις εχει βαλει καποιος μη εργοστασιακους?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μη αυθεντικη και εγω που εβαλα στην αντιπροσωπεια αυθεντικη και πληρωσα 11 ευρω τι καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες και εργασία?αν ναι πόσο, αν επιτρέπετε;Μέσα στη εβδομάδα τις περιμένω θα ανεβάσω και φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ηταν η εργασια το χαρτι το πεταξα(πληρωσα και κατι αλλαγες σε δισκους που ειχαν στραβωσε επειδη μου ειπαν οτι εβρεχε και μπηκα στα νερα) αλλα μου φανηκε τεραστιο το ποσο για μια λαμπιτσα αν ηταν απο φωτα πορειας να τα εδινα και τα 11 και τα 15 ευρω αλλα για μια λαμπιτσα τετοια μου φανηκε υπερβολη

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

11 ευρώ για την λάμπα ημέρας; Στο polo πάντως που την είχα αλλάξει 2 φορές στην αντιπροσωπεία δεν μου πήραν λεφτά. Δεν ξέρω μήπως είναι διαφορετικές για up βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί μου συνοδοιπόροι,

έχω αλλάξει τις λάμπες, http://www.ebay.com/itm/200973041538?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT και έχω βάλει Xenon, είναι κουκλάκι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , τις έβαλα τις λαμπες δείχνει πολύ ωραίο, το συνιστώ .Το να τις βάλεις είναι πολύ απλό ,γυρνάς την βάση μαζί με το φις προς τα δεξιά και το τραβάς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να τις παραγγειλω κι εγω πριν τις καψει,ποιες ειναι οι καλυτερες λαμπες led για τα φωτα ημερας του up (το λινκ)

και αν καποιος εχει βαλει για τα πορειας λαμπες xenon ας πει την γνωμη του εδω.

Επισης επειδη θαθελα να βαλω ενα διακοπτη να σβηνουν τελειως τα φωτα ημερας,μουπαν να μην το κανω γιατι μπορει να δειχνει βλαβη στο τσεκαπ.

Και για να μην ανοιγω αλλο θεμα,κατι πρεπει να κανουμε φιλοι μου για να ανοιγουμε το παραθυρο του συνοδηγου μια και δεν εχει διακοπτη στην μερια του οδηγου.

Μουπανε οτι πρεπει ν'αρθουν πεντε καλωδια απο το μοτερ του συνοδηγου μεσα απο την φυσουνα της πορτας και ειναι λεει αρκετα δυσκολο να περασουν.

Εχει κανεις εμπειρια ?

 

Υ.Γ. Ας πω κι ενα τελευταιο παραπονο που αφορα τους θολους των πισω τροχων που ειναι χωρις το προστατευτικο πλαστικο θολο.

Οπως θα διαπιστωσατε ολοι οι κατοχοι των Up ειμαστε χωρις αυτο το προστατευτικο πλαστικο ''ανεξαρτητως εξοπλισμου μοντελου''

και ολα τα λασπονερα εχουν την ''τιμητικη τους'' εκει.

οχι ομως και οι κατοχοι των Cross Up που εκει θα παρατηρησετε οτι υπαρχει πλαστικος θολος.

Γνωριζει κανεις μια και ειναι ο ιδιος σκελετος,αν το παραγγειλουμε μπαινει στο up (εστω και με μικρη μετατροπη)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , τις έβαλα τις λαμπες δείχνει πολύ ωραίο, το συνιστώ .Το να τις βάλεις είναι πολύ απλό ,γυρνάς την βάση μαζί με το φις προς τα δεξιά και το τραβάς.

παρήγγειλα τις ίδιες, περιμένω για εντυπώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να τις παραγγειλω κι εγω πριν τις καψει,ποιες ειναι οι καλυτερες λαμπες led για τα φωτα ημερας του up (το λινκ)

και αν καποιος εχει βαλει για τα πορειας λαμπες xenon ας πει την γνωμη του εδω.

Επισης επειδη θαθελα να βαλω ενα διακοπτη να σβηνουν τελειως τα φωτα ημερας,μουπαν να μην το κανω γιατι μπορει να δειχνει βλαβη στο τσεκαπ.

Και για να μην ανοιγω αλλο θεμα,κατι πρεπει να κανουμε φιλοι μου για να ανοιγουμε το παραθυρο του συνοδηγου μια και δεν εχει διακοπτη στην μερια του οδηγου.

Μουπανε οτι πρεπει ν'αρθουν πεντε καλωδια απο το μοτερ του συνοδηγου μεσα απο την φυσουνα της πορτας και ειναι λεει αρκετα δυσκολο να περασουν.

Εχει κανεις εμπειρια ?

 

Υ.Γ. Ας πω κι ενα τελευταιο παραπονο που αφορα τους θολους των πισω τροχων που ειναι χωρις το προστατευτικο πλαστικο θολο.

Οπως θα διαπιστωσατε ολοι οι κατοχοι των Up ειμαστε χωρις αυτο το προστατευτικο πλαστικο ''ανεξαρτητως εξοπλισμου μοντελου''

και ολα τα λασπονερα εχουν την ''τιμητικη τους'' εκει.

οχι ομως και οι κατοχοι των Cross Up που εκει θα παρατηρησετε οτι υπαρχει πλαστικος θολος.

Γνωριζει κανεις μια και ειναι ο ιδιος σκελετος,αν το παραγγειλουμε μπαινει στο up (εστω και με μικρη μετατροπη)?

Για το δευτερο σκελος τις ερωτησης σου ανοιξα καινουργιο θεμα εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58676

Link to comment
Share on other sites

http://www.dx.com/c/car-accessories-799/car-lights-723  Ειναι το καλυτερο για λαμπες LED σε τιμες, ποικιλια και διαφορα gagets ! Εχει ολες τις λαμπες για το UP μπροστα και πισω! Αψογο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτές πριν κανα τρίμηνο http://m.ebay.co.uk/itm/400385373634?_mwBanner=1

Και μου τις ξανακαψε...

Ίσως κάποια σε led να μην τις καίει....

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο αρκετο ψαξιμο στο εξωτερικο και για αποφυγη λαθους,κατεληξα να επιλεξω εναν σοβαρο επαγγελματια (κατ'εμε) που ασχολειται αποκλειστικα με λαμπες Led-xenon,''ειναι πολυ κοντα μου στην Μεσογειων'' κι εβαλα για αρχη τα φωτα ημερας/πορειας  αυτες εδω LED DUAL T20 WHITE  http://www.xenonlights.gr/index.php/led/40-led-T20που εχουν και 3χρονια εγγυηση μια και αποτελουν την κορυφη αφου εχουν και σταθεροποιηση.

Βεβαια η τιμουλα τους ειναι λιγο ''τσιμπημενη'' στα 27€ (απο 35 που εχουν) η καθε μια(ειχε και με 15€).

Το αποτελεσμα με εξεπληξε μια και η ποιοτητα δεν παιζεται...συντομα θα βαλω και τα πορειας-μεγαλα και θα σας βαλω φωτο και εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μενιο και χρονια πολλα σε εσενα και σε ολους τους φιλους του club. Θα ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει διαφορα στο φως των led οταν αναβεις τα φωτα το βραδυ, γιατι στις μαμα λαμπες αυτο συμβαινει. Η μαμα λαμπα εχει μεσα δυο νηματα πυρακτωσεως διαφορετικου μεγεθους για να μειωνεται το φως οταν αναβουν τα φωτα πορειας.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια φιλε Τηλεμαχε και σε ολα τα παιδια της παρεουλας μας!!!

Αν προσεξεις στο ποιο πανω ποστ μου αναφερω dual και dual σημαινει διπλο,

αυτο στην πραξη σημαινει οτι εχεις δυο σκαλες,δυνατο φωτισμο στα φωτα ημερας και πιο λιγο στα φωτα πορειας.

Με τα led που εβαλα οταν τα συγκρινα με τα μαμα που ειναι πυρακτωσεως τοτε καταλαβα την τεραστια διαφορα.

Βασικα μ'επιασαν τα γελια κρατωντας την λαμπα πυρακτωσεως στα χερια μου(που ηδη ειχε σχεδον μαυρισει και θα καιγοταν καποια στιγμη)

η διαφορα στην ποιοτητα αλλα και στο διαχυτο καθαρο ψυχρο φωτισμο,μ'επεισε και δεν αφησε περιθωρια δευτερης επιλογης.(αξιζει τον κοπο και τα λεφτα πιανουν τοπο)

Επισης και ο Ανθρωπος ηταν γνωστης,αριστος τεχνικος και σωστος επαγγελματιας,που με καλυψε σε ολες μου τις αποριες.

Δινει και 3 χρονια εγγυηση με αμεση αντικατασταση εαν κατι συμβει και καει,(αυτο λεει πολλα για μενα).

Να φανταστεις οτι πηγα επι τοπου και την Vstrom και εβαλα ακριβως τις ιδιες λαμπες(2) στο πισω stop και επαθα πλακα με την φωτεινοτητα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να σβήσουν τα φώτα ημέρας, μπορείτε να δοκιμάσετε αυτή τη διαδικασία.

Δεν ξέρω αν λειτουργεί στο Up, πάντως στα υπόλοιπα μοντέλα περιγράφεται αυτή η διαδικασία κ στις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Μενιο καλημερα και σε ευχαριστω πολυ , αψογος το ξεκαθαρισες το θεμα και μας επεισες!!!!  Θα ειναι η επομενη βελτιωση!! Καλη χρονια σε ολους!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο mii led στα dlr.ζηλεψα απο τον φιλο aeto.βασικα εκανα μια δοκιμη και παραγγειλα ενα ζευγαρι απο αγγλια.ενα 20αρικο μαζι με μεταφορικα.αν δεν εκανα δουλεια θα εδινα τα 120 που ζητανε εδω.ευτυχως δουλευουν αψογα και στις 2 σκαλες.και υπεροχο δυνατο ασπρο φωςd0322afb0d76ff5e76cb8261e640d902.jpg

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη καλοριζικα τα νεα σου φωτα.

Απο τιμη πετυχες πολυ σπεσιαλ,σε σχεση με αυτα που ζητανε εδω.

Ευχομαι να κρατησουν χρονια διχως προβλημα και να τα χαρείς οπως εγω φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστωωω.με βαση τις κριτικες κρατανε τα συγκεκριμενα.θα δουμε.αλλιως μια βολτα στο δικο σου να μπουν και τα xenon.θα μπορουσες να αναρτησεις μια φωτο με τα dlr μονο αναμενα αλλα να ειναι με μερα?
Δε ξερω αν φωτιζουν πολυ τη μερα.τα βλεπω καπως.ισως ειναι και η ιδεα μου βεβαια 30fb6a3180f41caa9e79197731147ab1.jpg

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.