Jump to content
xwild

Μετατροπή Cruise Control & Trip Cumputer Σε Golf Mk4 Generation

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,ένας φίλος μού είπε ότι πωλούνται στο διαδύκτιο τα εξαρτήματα για εγκατάσταση cruise control & trip computer για το golf 4,μπήκα στην σελίδα και όντως υπάρχουν και συνοδεύονται με οδηγίες εγκατάστασης & τα χειριστήρια,το ερωτημά μου είναι συμφέρει η όλη διαδικασία? στο συγκεκριμένο αμάξι παίρνει τέτοια μετατροπή? και τέλος μια τέτοια εγκατάσταση θα είναι εντάξει ή θα έχει προβλήματα?? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας ρίξει τα φώτα του.....Ευχαριστώ εκ των προτέρων......

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το απλο καντραν θα πρεπει να αλλαξεις.

βαλτο αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εγω περασα πριν λιγο καιρο αυτοματο πιλοτο σε αντιπροσωπεια σε golf mk4 generation  και δεν εχω κανενα θεμα.οσο για τον υπολογιστη ταξιδιού ξερω ότι γινετε απλα δεν ξερω τι παιζει με το καντραν.απλα να ξερεις ότι στην αντιπροσωπεια μπορει να σου βγει λιγο παραπανω αλλα είναι λες κ το πηρες από το εργοστασιο ετσι.δεν κοβουν δεν ραβουν τιποτα.όλα είναι ετοιμα στο κουτι και όλα κουμπωτα μεχρι τον εγκεφαλο.απλα να τσεκαρεις σιγουρα με τον αριθμο κινητηρα ότι μπενει αυτοματος πιλοτος αν τα παρεις από εξω.

Link to comment
Share on other sites

Η καρεντα μου εδωσε τιμη για Cruise control εργασιες και οτι αλλο χρειαζεται για να λειτουργησει 195 ευρω σε Passat b5 00' Ηλεκτρογκαζο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσται ηλεκτρόγκαζοι, απλά ξεχάστε το.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εγω με το 1,6 8v με τα 101hp ντιζατο το ξεχναω

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω το 1.6 16V Generation είναι ο.κ.?

 

 

Λογικά είσαι οκ ο κινητήρας σου πρέπει να είναι ο AXP και είναι ηλεκτρόγκαζο. Εαν έχεις πάρει και από τα τελευταία generation πριν βγει το pacific θα έχεις και κοντερ με οθόνη, οπότε θα βλέπεις και πληροφορίες στο κοντερ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εγω περασα πριν λιγο καιρο αυτοματο πιλοτο σε αντιπροσωπεια σε golf mk4 generation και δεν εχω κανενα θεμα.οσο για τον υπολογιστη ταξιδιού ξερω ότι γινετε απλα δεν ξερω τι παιζει με το καντραν.απλα να ξερεις ότι στην αντιπροσωπεια μπορει να σου βγει λιγο παραπανω αλλα είναι λες κ το πηρες από το εργοστασιο ετσι.δεν κοβουν δεν ραβουν τιποτα.όλα είναι ετοιμα στο κουτι και όλα κουμπωτα μεχρι τον εγκεφαλο.απλα να τσεκαρεις σιγουρα με τον αριθμο κινητηρα ότι μπενει αυτοματος πιλοτος αν τα παρεις από εξω.

τώρα που το λές μιας και τσέκαρα για την αγορά από ίντερνετ δεν μου άρεσε που αναφέρει ότι το συγκεκριμένο εξάρτημα έρχετε από Ταιλάνδη.....

Λογικά είσαι οκ ο κινητήρας σου πρέπει να είναι ο AXP και είναι ηλεκτρόγκαζο. Εαν έχεις πάρει και από τα τελευταία generation πριν βγει το pacific θα έχεις και κοντερ με οθόνη, οπότε θα βλέπεις και πληροφορίες στο κοντερ

Ακριβώς όπως το λές,είναι το τελευταίο πρίν το pacific αλλά με κινητήρα BCB κωδικό(τώρα δεν ξέρω αν ο BCB έχει κάποια πλεονεκτήματα θετικά) μόνο που όταν ήρθε στην αντιπροσωπεία στην Ζάκυνθο δεν είχε οθόνη στο κοντέρ,και λένε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο το έχει στάνταρ....

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη ο AXP που έγραψα είναι 1.4 ο δικός σου 1.6. Κανονικά θα έπρεπε να έχει κοντερ με οθόνη. Πάντως μπαίνει στο δικό σου και cruise control και κοντερ με οθόνη. Θυμάμαι κάπου στο 2004 2005 ένα φιλαράκι είχε βάλει cruise control στο golf σε αντιπροσωπεία της skoda σε πολύ καλύτερη τιμη απότι ζήταγε η καρέντα. Ο BCB έχει αρκετά πλεονεκτήματα σε σχέση με τους προηγούμενους 1.6 8v και 16v με μόνο μειονέκτημα ότι είναι ψόφιος στις χαμηλές. Η δύναμη βγαίνει ψηλά οπότε είναι και πιο οικονομικός σε νορμαλ οδήγηση. Υποτίθεται ότι βγάζει και παραπάνω ιππους. Μεγαλύτερη πεταλούδα 4 πολλαπλασιαστές αλλη πολλαπλή κτλ. Τα ίδια μικρά κουσούρια βέβαια με τους προηγούμενους 1.4 και 1.6 της εποχής.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη ο AXP που έγραψα είναι 1.4 ο δικός σου 1.6. Κανονικά θα έπρεπε να έχει κοντερ με οθόνη. Πάντως μπαίνει στο δικό σου και cruise control και κοντερ με οθόνη. Θυμάμαι κάπου στο 2004 2005 ένα φιλαράκι είχε βάλει cruise control στο golf σε αντιπροσωπεία της skoda σε πολύ καλύτερη τιμη απότι ζήταγε η καρέντα. Ο BCB έχει αρκετά πλεονεκτήματα σε σχέση με τους προηγούμενους 1.6 8v και 16v με μόνο μειονέκτημα ότι είναι ψόφιος στις χαμηλές. Η δύναμη βγαίνει ψηλά οπότε είναι και πιο οικονομικός σε νορμαλ οδήγηση. Υποτίθεται ότι βγάζει και παραπάνω ιππους. Μεγαλύτερη πεταλούδα 4 πολλαπλασιαστές αλλη πολλαπλή κτλ. Τα ίδια μικρά κουσούρια βέβαια με τους προηγούμενους 1.4 και 1.6 της ε

ότι είναι λίγο ψόφιος όντως είναι,αν και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα μιας και τώρα δεν είμαι και τόσο της ταχύτητας,αν και το όνειρο μου ήταν το R32 IV,αλλα δυστηχώς η φορολογική μου τότε δεν μου το επέτρεπε,τεσπα.μήπως κατά τύχη γνωρίζεις τιμές στο περίπου για τις δύο μετατροπές που θέλω? ευχαριστώ εκ των υστέρων....,

Link to comment
Share on other sites

Ναι το r ήταν και είναι όνειρο πολλών, αλλά τεσπα όπως είπες... Τιμή για το cruise με εργασία δε γνωρίζω, κοντέρ θα βρεις σε καλή τιμή στο ebay 150 με 200 ευρώ , θέλει προσοχή μην πάρεις για diesel ή με μίλια αντί χλμ, από Ελλάδα θέλει τύχη και ψάξιμο. Και αυτό μετά θα θέλει την αντίστοιχη ρύθμιση όμως

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους απανταχου golfaκιδες! ειδα τυχαια το θεμα και με ενδιαφερει παρα πολυ! εχω το μκ4 1.6 16v το edition 2001 και προσφατα εβαλα και αεριο! ξερει καποιος που μπορω να βρω τιμες κτλ για εγκατασταση η αν υπαρχει αλλο θεμα σχετικο ανοιχτο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους απανταχου golfaκιδες! ειδα τυχαια το θεμα και με ενδιαφερει παρα πολυ! εχω το μκ4 1.6 16v το edition 2001 και προσφατα εβαλα και αεριο! ξερει καποιος που μπορω να βρω τιμες κτλ για εγκατασταση η αν υπαρχει αλλο θεμα σχετικο ανοιχτο?

αντιπροσωπια λεω φιλε, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο + εγγειηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.